;

Odpowiedzialny biznes

Dobre praktyki ESG z Orange (0)

Monika Kulik

23 kwietnia 2024

Dobre praktyki ESG z Orange
0

Od 22 lat Forum Odpowiedzialnego Biznesu publikuje raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Opisuje w nim najlepsze projekty ESG polskich firm. W tym roku w zestawieniu jest aż 1046 dobrych praktyk zrealizowanych przez 266 firm.

Projekty z Orange były obecne w każdym z dotychczasowych raportów. W sumie, na potrzeby raportu, opisaliśmy aż 129 naszych projektów. W pierwszych publikacjach występowaliśmy jeszcze jako Telekomunikacja Polska. Opowiadaliśmy wtedy o pierwszym w firmie kodeksie etycznym, programie Telefon do Mamy czy edukacji z internetem.

W tym roku dołożyliśmy pięć nowych, dobrych praktyk:

Prawa i podmiotowość dziecka

Inicjatywa powstała, aby podnosić świadomość na temat praw dziecka w obliczu wyzwań cyfrowych. Fundacja Orange włączyła się w propagowanie tworzenia standardów ochrony dzieci. Wydała „Dojrzeć do praw. Raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego”. Ta publikacja zawiera m.in. wyniki badań jakościowych prowadzonych przez ośrodek badawczo-projektowy „Ciekawość” z młodzieżą w wieku 11-17 lat. Fundacja Orange wsparła też wydanie książki Magdy Bigaj – prezeski Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa „Wychowanie przy ekranie”. Serio polecam. Fundacja wycofała się też z publikowania wizerunków dzieci w sposób możliwy do ich zidentyfikowania. Chodzi tu o to, aby wzmocnić dyskusję o prawach dziecka do prywatności w sieci. Zarówno Orange Polska, jak i Fundacja wzięły też udział w opracowaniu Karty Praw Dziecka w Biznesie.

#BurzaMózgów

Program #BurzaMózgów Fundacji Orange to kurs online dla nauczycieli szkół podstawowych na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na społeczeństwo. Poszerza on świadomość uczestników na temat zjawisk i mechanizmów AI, które działają, kiedy korzysta się z internetu i usług cyfrowych. Odpowiada tez na liczne pytania związane z rozwojem technologii i jej wpływem na ludzi od strony społecznej i etycznej. Nauczyciele mogą też korzystać z materiałów do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą w szkołach. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Lofi Robot. W 2023 roku kurs ukończyło już 227 nauczycieli.

Inkluzywne przywództwo

W strategii Orange przyjęliśmy cele w zakresie różnorodności i zmiany modelu przywództwa na bardziej inkluzywny. Realizujemy je m.in. poprzez szkolenia o budowaniu kultury włączającej. Uczestniczyło w nich już 226 naszych menedżerów i menedżerek. Wszystkich uczestników zaprosiliśmy też do autodiagnozy. W efekcie każdy, kto wziął udział w szkoleniu, otrzymał indywidualny raport z oceną stylu przywództwa pod kątem kultury inkluzywnej, spersonalizowane wskazówki rozwojowe i podpowiedzi, jak radzić sobie w zarządzaniu różnorodnym zespołem. 50 kluczowych menedżerów i menedżerek zaprosiliśmy także na warsztaty. Ich efektem było rozpoczęcie w naszej firmie wielu nowych inicjatyw, np. związanych ze wsparciem dla społeczności pracowników LGBTQ+, czy dla osób neuroróżnorodnych.

„Bądź sobą”

Inicjatywa „Bądź sobą” w Orange to sieć pracownicza, która promuje wsparcie i integrację pracowników LGBTQ+. Firma stworzyła platformę współpracy i wymiany doświadczeń dla społeczności LGBTQ+. Wpisuje się to w naszą szeroko rozumianą politykę różnorodności i inkluzywności. Działania sieci obejmowały spotkania zainteresowanych pracowników Orange Polska, spotkania z siecią w Grupie Orange i współpracę z międzyfirmową inicjatywą LGBTQ+ Network of Networks. Aktywność sieci obejmowała edukację, budowanie świadomości, szacunku i tolerancji dla różnorodności wśród wszystkich pracowników i tworzenie przyjaznego środowiska pracy.

Program RE

Orange Polska zebrał wszystkie działania gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) telefonów komórkowych pod wspólnym szyldem Programu RE. Postała w ten sposób platforma komunikacyjna, na której uczymy konsumentów, jak i dlaczego warto przedłużać życie urządzeń. Aspekt edukacyjny powiązaliśmy z naszą ofertą. Proponujemy klientom m.in. odkup smartfonów. Sprzedajemy też urządzenia po profesjonalnej odnowie w korzystnych cenach i akcesoria z materiałów biodegradowalnych, które ułatwiają dbanie o smartfona. W ramach naszej Ochrony Smartfona gwarantujemy jego bezproblemową naprawę w razie usterki. Dbamy też o regenerację modemów i dekoderów telewizyjnych. Przez naszą własną linię odnowy tych urządzeń przechodzi rocznie około pół miliona modemów i dekoderów.

W raporcie znajdziecie też 1041 praktyk z innych firm. A jeśli szukacie więcej inspiracji do działań ESG, to zapraszamy Was na stronę Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W bazie internetowej FOB znajdziecie ponad 9600 dobrych praktyk ESG z lat poprzednich.

Udostępnij: Dobre praktyki ESG z Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Prezent na urodziny nju (5)

Kasia Barys

23 kwietnia 2024

Prezent na urodziny nju
5

Dzisiaj nju obchodzi 11 urodziny. Świętujemy razem i z tej okazji mamy dla Was prezent – darmowe 11 GB. Bonus możecie włączyć do 6 maja br.

Jeśli jesteście klientami nju na abonament i nju na kartę prezent odbierzecie wysyłając bezpłatnego SMS-a pod numer 80455 o treści URODZINY. Klienci planu nju komórkowy (subskrypcja) otrzymają gigabajty automatycznie.

Przy okazji warto przypomnieć o ostatnich nowościach.

We wszystkich ofertach nju subskrypcja możecie korzystać z eSIM. Wystarczy wejść na swoje konto na stronie nju w internecie lub do aplikacji i wymienić bezpłatnie standardową kartę na jej wirtualny odpowiednik.

Od początku marca we wszystkich opcjach dodaliśmy więcej GB do wykorzystania, nie zmieniając ceny. Liczba GB wciąż będzie Wam rosła wraz ze stażem w nju.

Od niedawna możecie też korzystać z usługi bezpieczny roaming. Oferta dotyczy wybranych krajów poza Unią Europejską, w tym wielu bardzo egzotycznych. Dzięki temu możecie spokojnie używać internetu, nie martwiąc się o duży rachunek.

Udostępnij: Prezent na urodziny nju
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:17 23-04-2024
  Jak ten czas szybko mija. Pamiętam start tej oferty, a tu proszę, już 11 lat jest na rynku 💪💪💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 09:06 24-04-2024
  Tak, to jest prezent :) . I to miły. Dziękuję.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 08:40 25-04-2024
  Fajny prezent
  Odpowiedz
 • komentarz
  Gosia 18:27 25-04-2024
  Pakiet 11 GB na jaki okres czasu jest ważny, po jego uruchomieniu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 12:34 27-04-2024
   Pierwszy od góry link kieruje do strony nju a tam napisano o 30 dniach.
   Odpowiedz

;

Gaming

Darmowe gry wysokiej jakości na Twoim PC/konsoli (0)

Bartosz Graczyk

22 kwietnia 2024

Darmowe gry wysokiej jakości na Twoim PC/konsoli
0

Nie ma nic za darmo? Co do zasady tak, ale… nie zawsze. Darmowe gry faktycznie istnieją, ale jak zawsze jest w tym ukryty haczyk. Choć gaming nie należy do tanich pasji, jest kilka sposobów by cieszyć się darmową lub tanią rozgrywką.

Jak wyglądają akcje promocyjne platform? Czy są jakieś potencjalne opłaty, na które trzeba uważać? Na co warto zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań? Oto sposoby, dzięki którym spędzisz miło czas na rozgrywce, a jednocześnie zaoszczędzisz parę groszy, czasu, czy nerwów.

Jak działa model Free2Play

„Free2Play” to określenie, które po angielsku oznacza „darmowe do grania”. W praktyce oznacza, że twórca zaprojektował swoją produkcję tak, by użytkownicy mogli ją zainstalować za darmo. Czy to oznacza, że całość dostajemy w prezencie? Niekoniecznie. Niektóre z usług w grze bywają płatne, jednak najczęściej są ograniczone do zmian kosmetycznych: na przykład „skórek” bohaterów, czy innych drobnych zmian wizualnych. W większości przypadków mowa o grach multiplayer. Konkurencyjne środowisko mobilizuje do wyróżnienia się na tle innych graczy, co zachęca do zakupu wyjątkowych treści.

Warto jednak odróżnić Free2Play od Pay2Win. Ta druga sytuacja ma miejsce, gdy gra umożliwia zakup „wzmocnień” za prawdziwe pieniądze. Powoduje to niezdrowy brak równowagi pomiędzy graczami darmowymi, a „dofinansowanymi”. O ile te pierwsze lubimy, to gry w modelu „zapłać, by wygrać” budzą bardzo mieszane uczucia.

Jakie zrównoważone gry Free2Play warto sprawdzić? Oto krótka lista moich „polecajek”:

 • Fortnite (strzelanka Battle Royale) – PC/konsole
 • PUBG (strzelanka Battle Royale) – PC/konsole/Android/iOS
 • Genshin Impact (MMO RPG w świecie fantasy) – PC/konsole/Android/iOS
 • Flat Guys (gra Party Royale) – PC/Konsole
 • Rocket League (piłka nożna w wykonaniu samochodów) – PC/Konsole
 • League of Legends (MOBA) – PC
 • DOTA 2 (MOBA) – PC
 • Wild Rift (MOBA) – Android/iOS
 • Pokemon GO (gra typu AR) – Android/iOS
 • Counter Strike 2 (strzelanka) – PC

Chcesz zagrać w darmowe gry z PC na telefonie? Żaden problem

Wystarczy skorzystać z platformy Boosteroid. To innowacyjna usługa grania zdalnego z chmury. Pozwala na cieszenie się rozgrywką na urządzeniach iOS/Android/Mac/PC. Ba, nawet na konsoli albo telewizorze z przeglądarką internetową. Nie musisz mieć potężnych podzespołów, by cieszyć się najlepszą grafiką. Po połączeniu konta Boosteroid z platformami takimi jak Epic Games, czy Steam, masz możliwość grania w gry ze swojej biblioteki lub w darmowe produkcje Free2Play, które nie są standardowo dostępne na urządzeniach mobilnych. Więcej na ten temat piszę tutaj.

Czym są gry Freemium

iphone 14 pro gry featured image

Gry Freemium to w teorii produkcje Free2Play. W teorii, bo faktycznie można je pobrać za darmo, ale walutą jaką płacisz za grę jest Twój czas i dane. Jeżeli coś jest zupełnie za darmo to warto sprawdzić, z czym się to łączy i jakie są warunki korzystania z konkretnej aplikacji. Dane pozyskane na Twój temat przez oprogramowanie, mogą przynieść twórcy więcej zysku niż zakup jego dzieła. Nie bez przyczyny Freemium to połączenie słów Free oraz Premium.

Zazwyczaj jednak tego typu aplikacje oferują możliwość rozgrywki w zamian za oglądanie reklam w trakcie przerw. Tego typu produkcją jest np: Clash of Clans. Przed pobraniem gry sprawdź dokładnie jakich uprawnień wymaga oprogramowanie.

Darmowe gry na weekendy i nie tylko

Wiele platform w ramach kampanii promocyjnych daje darmowe gry w formie dostępu na określony czas, albo dodania gry do biblioteki na stałe. Choćby Epic Games, oferująca raz na tydzień nową darmową grę. Gama gatunków jest szeroka. Miałem już okazję dodać do swojej biblioteki nawet takie produkcje jak Civilization VI, czy GTA V.

Darmowe weekendy zdarzają się na platformach Steam, GOG, czy nawet konsolach. Warto obserwować nowości pochodzące z tych platform, szczególnie w okresach świątecznych oraz przy wyjątkowych dla konkretnej firmy rocznicach. Np. na 25 urodziny firmy Ubisoft, przez pewien czas, codziennie można było dodać do biblioteki swoich gier nową produkcję z portfolio firmy.

Mogę Cię zaskoczyć, ale najnowsza odsłona jednej z najpopularniejszych marek gamingowych w historii jest dostępna zupełnie za darmo do pobrania. Mowa tu o „The Sims 4”. Czy jest w tym haczyk? Nie, jedynie co ta wersja jest znacznie bardziej okrojona względem poprzednich części, a najciekawsza zawartość jest dostępna w ramach płatnych dodatków.

Warto dodać, że użytkownicy Netflix w ramach subskrypcji mają dostęp do „Netflix Games” – bazy gier wideo na urządzenia mobilne. Większość z nich to produkcje płatne, a do tego bardzo wysokiej jakości – od znanych i renomowanych zespołów. W ostatnich miesiącach dzięki dostępowi do tej platformy miałem okazję przetestować fenomenalną grę akcji typu roguelike – „Hades”, że o trylogii GTA nie wspomnę.

Graj online z szybkim Światłowodem Orange

Przedstawiłem Wam kilka sposobów na darmowe granie. Nie zapominajmy jednak, że większość gier potrzebuje dostępu do internetu. Tutaj akurat decyzja jest prosta. Niezależnie od tego jak dużo danych musisz pobrać, Światłowód Orange zapewni Ci niski ping i szybki transfer.

Udostępnij: Darmowe gry wysokiej jakości na Twoim PC/konsoli
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej