;

Odpowiedzialny biznes

Dwie dekady uczenia o bezpieczeństwie (5)

Wojtek Jabczyński

31 marca 2023

Dwie dekady uczenia o bezpieczeństwie
5

Chciałam pomagać, ale nie widziałam jak się do tego zabrać. To były trochę inne czasy. Kiedy powstała Fundacja Orange od razu się zgłosiłam. I tak mija nam 17 rok razem. Wolontariat nie przestaje dawać mi ogromną radość.

Edyta Kołodziej jest trenerem i w Orange zajmuje się szkoleniami. Mieszka w Ciechanowie. Pamięta pierwszy e-mail zachęcający do wolontariatu i prowadzenia zajęć w szkołach. – Pomyślałam, że skoro są świetnie przygotowane materiały i potrafię ogarnąć zajęcia z dorosłymi, to dam radę z dzieciakami. Szybko okazało się, że to kompletnie dwie różne bajki – wspomina.

Meandrowanie po cyfrowym świecie

Wyobraź sobie, że jesteś w sali, gdzie na samo słowo internet podnosi się wrzawa i ponad 30 dzieciaków chce odpowiadać jednocześnie. Tak właśnie wyglądały pierwsze zajęcia. Komórki i sieć budziły ogromne zainteresowanie. Szkoły, do których zgłosiłam się przyjmowały mnie z otwartymi ramionami. Skończyłam jedne zajęcia i już miałam prośbę o kolejne.

Na lekcji bezpiecznego korzystania z internetu

To, że warto angażować się i przekazywać wiedzę jest dla Edyty oczywiste, ale podkreśla też inne aspekty. – Po jednych z zajęć podeszła do mnie nauczycielka i powiedziała, że Piotruś nigdy nie był taki aktywny na lekcjach. Dzięki mnie bardziej się otworzył i pokazał, że potrafi być liderem  w klasie. To było dla mnie mega motywujące. 

Edyta przekonuje, że przez lata świat i dzieci bardzo się zmieniły. – Teraz niemal wszystkie mają własne komórki, tablety i komputery. Kiedy zaczynałam internet służył im do grania i rozwiązywania zadań domowych w szkole – przekonuje. – Teraz jest wykorzystywany w pierwszej kolejności do komunikacji i zdobywania informacji. Powszechność mediów społecznościowych oraz komunikatorów to zdecydowanie większe wyzwanie, bo więcej jest zagrożeń. Mam na myśli m.in. ochronę wizerunki dzieci w sieci, hejt czy nieprawdziwe informacje, z którymi mają codziennie do czynienia – dodaje.

Potwierdzają to badania, w których bierze udział Fundacja Orange. Dlatego lekcje o bezpieczeństwie i higienie w cyfrowym świecie są koniecznością bardziej niż kiedykolwiek.

Na lekcjach się nie kończy

Od 2005 roku Edyta poprowadziła w szkołach 200 zajęć z bezpieczeństwa w internecie. To oczywiście nie wszystko. Łącznie pomagała innym ludziom ponad… 5 tys. godzin.

Edyta podczas akcji gwiazdkowej dla dzieci

Wolontariat to praca zespołowa. Mam fantastyczne koleżanki i kolegów, z którymi przez 17 lat zrobiliśmy dużo dobrego – przekonuje. – Podobnie jak wielu innych wolontariuszy i wolontariuszek Orange Polska  angażowaliśmy się akcje gwiazdkowe, remonty w szkołach i szpitalach oraz akcje proekologiczne. 

Wolontariat daje mi radość, bo od razu widzę efekt mojej pracy. Jeśli mogę podzielić się czymś, co mam i umiem, to dlaczego tego nie robić? Czuję potrzebę działania i mocno zachęcam innych, którzy czują to samo. Zawsze znajdzie się pomysł na zrobienie czegoś dobrego. 

Udostępnij: Dwie dekady uczenia o bezpieczeństwie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 13:03 01-04-2023
  Wojtku! Wszystko to piękne i szlachetne!... Ale czemu wypuściliście takiego BABOLA z tymi "Rozmowami za 0zł do wakacji"??? https://dokumenty.orange.pl/bw/dokumenty/20155/0/111302/4ca74fff-b3dc-46cc-a97e-6509c59376b3?_ga=2.79012884.1640771859.1680044052-884134117.1647102849
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 15:42 03-04-2023
   I jeszcze zamiatacie temat pod dywan, zmieniając cichaczem treść regulaminu bez słowa "przepraszamy"... Tego się po was nie spodziewałem :(
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 19:05 03-04-2023
    mhm???
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 20:29 03-04-2023
     Faktycznie jest mała wiosenna burza. Regulamin został już poprawiony. Mogło być fajnie, ale.....co zrobimy emitelek. Nic. Życie toczy się dalej. Nie ma cio się denerwować o takie błachostki. Jedni Ci co byli szybcy i nie spełniali warunków a zgłosili reklamacji podobno dostali pakiet, inni już takiego farta nie mieli. Zawsze możesz próbować zgłosić reklamacje.
     Odpowiedz
     • komentarz
      emitelek 18:03 04-04-2023
      Oj pablo... Twój cytat: "Jedni Ci co byli szybcy i nie spełniali warunków a zgłosili reklamacji podobno dostali pakiet" - kto nie spełnił warunków??? Przecież regulamin prze chytrą podmianką, nic nie mówił o nowych starterach/numerach!!! Więc z buta wszystkim, którzy chcieli skorzystać z promocji się to należało! Ja niestety nie zdążyłem w sobotę wieczorem, bo czat "zakończony"... Czekam jeszcze na jakieś info od Wojtka, bo w poniedziałek zostałem totalnie zlany na czacie przez nieprzyjemnego gościa :/
      Odpowiedz

;

Oferta

Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB taniej nawet o 423 złote (1)

Beata Giska

30 marca 2023

Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB taniej nawet o 423 złote
1

W tym tygodniu obniżamy ceny Samsungów. Smartfon i smartwatch tej marki dostępne są w atrakcyjnej ofercie. W promocji znajdziecie nawet i drona. Sprawdźcie, co wybrać.

Przy zakupie Planów M i L Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB jest tańszy o ponad 400 złotych (cena zależna od planu mobilnego). Promocja potrwa do 12 kwietnia.

Warto zainteresować się też obniżkami zestawów:
Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i Samsung Galaxy Watch5 44 mm eSIM oraz Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i Samsung Galaxy Watch4 44 mm eSIM, których ceny zmniejszyły się nawet 468 złotych. W duecie, pakiecie taniej. Promocja jest dostępna także w ofercie bez abonamentu.

Dodatkowo na tydzień obniżymy cenę drona DJI AIR 2S FLY MORE COMBO. Teraz można go kupić taniej nawet o 1560 zł z wybranymi ofertami. Można pomyśleć o tym już w kontekście wakacji, dnia dziecka i innych okazji. To dobry pomysł na prezent.

Szczegóły ofert – odnośnie Samsunga Galaxy Z Flip4 5G 128 GB i innych urządzeń – znajdziecie na orange.pl.

Udostępnij: Samsung Galaxy Z Flip4 5G 128 GB taniej nawet o 423 złote
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:24 30-03-2023
  Jak składak, to tylko Wigry 3 🤪 Innego nie biorę.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Mniej krwi w boju, czyli dobry phishing (4)

Michał Rosiak

30 marca 2023

Mniej krwi w boju, czyli dobry phishing
4

Wiecie, czym jest phishing? To hasło, odmieniane przez każdy przypadek, weszło chyba na stałe do naszego codziennego słownika. Z mailami, czy SMS-ami, mającymi przekonać nas do kliknięcia w link i/lub wpisania w dziwne miejsce naszych wrażliwych, miał do czynienia niemal każdy. A co, gdy Wam powiem, że phishing może być czymś… dobrym?

Czasami zdarza mi się prowadzić szkolenia, czy prelekcje, dotyczące sieciowych zagrożeń. Nierzadko prezentując wektory ataku, argumentuję – dając za przykład Orange Polska – że po to, by zrobić nam krzywdę, nie trzeba dostać się do komputera prezesa Juliena. Wystarczy przekonać do przekazania atakującemu loginu i hasła dowolnego z kilkunastu tysięcy pracowników naszej firmy! Co zatem zrobić, by nikt nie popełnił błędu?

Nauczyć kogo się da

Niestety zarówno statystyki, jak i fakty, dowodzą, że nawet w niewielkiej grupie testowej znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która „rozpędzi” się. I poniewczasie dotrze do niej, że jednak w to miejsce nie trzeba było klikać. Po raz kolejny niestety – nie wierzę w to, że grupę „niefrasobliwych” da się zmniejszyć do zera. Można jednak raz na jakiś czas próbować… oszukać wszystkich. Wymarzony efekt będzie tak, że większość nauczy się zasady ograniczonego zaufania. A ci – hmmm – oporni? Pozostaje liczyć, że do nich phishing akurat nie dotrze (albo nauczą się następnym razem).

Przyznacie, że jeśli ktoś ma nas oszukać, to najlepiej, by byli to ludzie z firmowego bezpieczeństwa? Rola „bezpieczniaka” to nie tylko polowanie na phishingi, analiza malware, czy testowanie urządzeń (np. modemów), które trafiają do sieci sprzedaży firmy (to tylko kilka przykładów z tego, co robią moi koledzy z CERT Orange Polska i również ja). Są wśród nas też tacy, którzy patrzą na świat cyber-zagrożeń okiem przestępców. Jedni zapuszczają korzenie w darknecie. Monitorują podejrzane aktywności i szukają, czy ktoś nie chce zrobić krzywdy naszej firmie. Inni kombinują nad pomysłem socjotechnicznej sztuczki tak dobrej, by oszukać jak najwięcej kolegów i koleżanek z pracy.

Phishing pod kontrolą

Dlaczego akurat przyszedł mi do głowy pomysł na taki tekst? Bo u nas taka akcja miała miejsce w ostatni poniedziałek. Tym razem temat związany był z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy. Jeden z poprzednich kontrolowanych phishingów był np. oparty o motyw sezonu urlopowego (zgadnijcie, kiedy był wysyłany? 😉 ). Wyniki? Mogę się podzielić jednym. Znaleźli się tacy, którzy się złapali.

Czy to znaczy, że coś jest z nimi „nie tak”? Absolutnie nie. Z kolegami z CERT Orange Polska wychodzimy z założenia, że jeśli ktoś dał się złapać na phishing, to dlatego, że nie zdołaliśmy go wyedukować. Jeszcze nie zdołaliśmy! Dlatego nikt nie zna dnia ani godziny, gdy znów dostanie maila. W całej naszej idei kontrolowanych phishingów ważne z punktu widzenia ofiary jest jednak to, że jedyną osobą, która dowie się o „wpadce” jest ona sama. Zdarzy się, że poda dane logowania? Przejdzie na stronę wyjaśniającą, że padła ofiarą phishingu, dostanie informację o obowiązku zmiany hasła i sugestię zapisania się na szkolenie. Jeśli ktoś ma zawstydzić niefrasobliwą osobę, będzie to co najwyżej ona sama. I nie ukrywam, że taką mam nadzieję, że ci, którym tym razem się nie udało, postawią sobie za punkt honoru, by przy następnej próbie już się nie dać oszukać.

Im więcej potu na ćwiczeniach…

…tym mniej krwi w boju. Powiedzenie Seal Team DevGru najlepiej opisuje sens tego typu ćwiczeń i oczekiwane efekty. Liczenie na to, że przestępcy odpuszczą, byłoby skrajną naiwnością. Wiara w to, że jeśli kogoś zaatakują to innych, nie nas – podobnie. Choć czy to efekt ataku (i fakt, że daliśmy się oszukać), czy też socjotechniczna sztuczka, użyta w konkretnej kampanii, mogą nas frustrować, irytować – nie ma co się wkurzać. Złodziej nie będzie etyczny, nie będzie się zastanawiał, czy jest wystarczająco empatyczny, a motyw, którego użyje, nie sprawi nam przykrości. Mówimy o ludziach, którzy potrafią bez mrugnięcia okiem dla okupu zaszyfrować systemy informatyczne szpitali!

Jeśli zdarzy Ci się, że Twoja firma, lub wynajęci przez nią zewnętrzni eksperci, przeprowadzą taki atak, a Ty dasz się oszukać – nie obrażaj się. Wyciągnij wnioski i następnym razem po prostu się nie daj.

Udostępnij: Mniej krwi w boju, czyli dobry phishing
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:29 30-03-2023
  Każdy z nas może dać się złapać. W szpitalach w chwili obecnej są wytyczne co do używania internetu, poczty, etc.....u mnie w pracy nie ma możliwości skorzystania z prywatnego e-maila, tylko służbowego. Więc....
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kferro 11:25 31-03-2023
  Właśnie wczoraj zadzwoniła do mnie znajoma z Karkowa, że otrzymała SMSa który informował ją, że ma uruchomioną cykliczną usługę za 13 zł na tydzień. Nie przypominała sobie, żeby coś takiego zamawiała. Na koncie w ORANGE widniała też ta kwota. Linki w wiadomości prowadziły do strony, gdzie nie ma możliwości rezygnacji z tego dziadostwa. ORANGE przecież takie akcje z których macie kilka złotych nie wpływają pozytywnie na Wasz wizerunek, który bardziej jest utożsamiany ze złodziejskimi praktykami niż z porządną firmą. Na dowód ten SMS "Otrzymujesz dostep do SECRET BOX INFO: or.pl@mondiapay.com, przez 1 dzien za darmo, pozniej koszt 12.29 pln co 7 dni.Rezygnacja-wejdz na:https://appssecretbox.mobileartsme.com/ Twoje potwierdzenie warunkow zamowionej uslugi znajdziesz po zalogowaniu sie na www.orange.pl/mojorange. W przypadku ofert abonamentowych w zakladce Umowy i Urzadzenia - Pokaz umowe. W przypadku ofert na karte w zakladce Plan taryfowy i karta SIM - sekcja Dodatkowe zamowienia. Pozdrawiamy" . Najgorsze, że to badziewie ukazuje się pod szyldem ORANGE. Zastanócie się lepiej, czy warto dla tych paru groszy współpracować z oszustami firmując to bez kontroli poprawności. Spróbujcie się wyrejestrować z tego linku. Życzę powodzenia.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 13:27 31-03-2023
   Napisz do mnie proszę (michal.rosiak@orange.com). Trzeba tę sprawę wyjaśnić.
   Odpowiedz
   • komentarz
    kferro 12:59 04-04-2023
    Dzięki Michał. Odzyskałem wiarę w ludzi z ORANGE. Pozdrawiam. :)
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej