Odpowiedzialny biznes

Gala Nagród Korczaka 2024

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
22 maja 2024
Gala Nagród Korczaka 2024

Fundacja Orange współpracuje na co dzień z osobami, dla których bardzo ważne są takie pojęcia jak empatia, dialog, edukacja oraz poszanowanie praw i podmiotowości dziecka. Jesteśmy już po Gali Nagród im. J.Korczaka, podczas której zostały nagrodzone i wyróżnione wyjątkowe, bardzo zaangażowane osoby oraz instytucje, podejmujące wiele ważnych inicjatyw na rzecz dzieci związanych m.in. z edukacją i działające w duchu wartości Korczaka. Za nami pełne wzruszeń przemówienia, wystąpienia i spotkania z ludźmi, którzy dosłownie zmieniają świat na lepsze. Poznajmy bohaterów i bohaterki tej edycji.

Korczakowskie słowa - ,,Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest" - to niezmiennie motto tego wydarzenia i osób, które biorą w nim udział. Bardzo ciepło wspominamy poprzednie gale - kiedy to w 2022 roku naszej fundacji wręczono wyróżnienie, a rok temu Konrad Ciesiołkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii ,,Osoby Publiczne".

Do tegorocznej edycji napłynęło prawie 150 zgłoszeń. Z wielką dumą i wzruszeniem mamy przyjemność ogłosić, że wśród Laureatek i Laureatów kategorii „Liderzy" nagrodzona została Magdalena Bigaj z Rady Programowej naszej Fundacji, z którą mieliśmy przyjemność pracować m.in. przy badaniu higieny cyfrowej, Forum Fundacji Orange oraz wielu, wielu innych inicjatywach.

Magdalena Bigaj to liderka zmian w edukacji i strażniczka praw dziecka w środowisku cyfrowym. Miała znaczący wpływ na to, że pojęcie „higiena cyfrowa” wchodzi do powszechnego użytku i wzrasta świadomość społeczna na temat wychowania młodych w świecie pełnym ekranów i wyzwań, które powoduje rozwój technologii. Powołała Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa (ICO), aby działać wobec tych wyzwań. Jest autorką bestsellerowej książki „Wychowanie przy ekranie”, dzięki której tysiące współczesnych rodziców i nauczycieli lepiej rozumie wpływ zjawisk cyfrowych na dzieci.

Gratulujemy także innym Laureatkom i Laureatom oraz wszystkim wyróżnionym osobom, są to m.in.: dr Iga Kazimierczyk, Justyna Suchecka, Lucyna Kicińska, Jakub Tylman, Błażej Kmieciak, UNAWEZA Foundation za projekt „Młode Głowy”, Grupa Granica, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i inni.

Nagroda Główna trafiła do Tomasza i Marka Sekielskich. Natomiast za wyjątkowe, wnikliwe i pełne pasji badania naukowe nad twórczością i życiem Korczaka Nagrodę Specjalną otrzymała dr Bożena Wojnowska.

Organizatorem konkursu jest Uczelnia Korczaka - Akademia Nauk Stosowanych. Jej celem – promowanie idei i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji na lepsze. Laureatki i Laureaci zostali wybrani przez Kapitułę Konkursową pod przewodnictwem prof. Barbary Smolińskiej-Theiss, pedagożki społecznej o uznanym autorytecie, zajmującej się m.in. naukami J.Korczaka. Cieszymy się, że możemy przebywać w kręgu osób i stowarzyszeń cierpliwie budujących empatię, dialog, zrozumienie, otwartość. W końcu przecież wszyscy jesteśmy dziećmi jednego świata!


Rozrywka

Granie na… Apple Watch

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
20 maja 2024
Granie na… Apple Watch

Gry na Apple Watch? To aplikacje jak każde inne. To, czym wyróżnia się ten zegarek względem smartfona to prostota, którą emanuje na każdym kroku. Gaming to rozgrywka i nie zawsze musi charakteryzować się wciągającą fabułą, czy fenomenalną grafiką.

Ostatni tydzień w moim życiu był pełen wrażeń. Nie miałem za bardzo czasu na relaks przed telewizorem i odpalenie konsoli. Zdarzały się jednak momenty, w których się nudziłem. Choćby zabijając czas na przerwach w szkole muzycznej. W 5 minut nie rozegram meczu w Wild Rift, ani nie wciągnę się w postępująca historię w dobrej książce czy grze. Do tego potrzebuję skupienia. Z pomocą na "krótką nudę" przyszedł mi Apple Watch.

Po co komu Apple Watch?

Tak jak wspomniałem, to urządzenie jest dość proste. Służy głównie do analizy naszych codziennych zachowań, badania spędzonego czasu na treningu i chyba czegoś jeszcze....a no tak! Sprawdzania godziny. To tylko opaska na rękę, trzy przyciski wraz z pokrętłem i ekran o małej przekątnej. Wewnątrz jednak może być potworem, tak jak w przypadku Apple Watch Ultra 2. Na jego pokładzie znajduje się procesor S9, który bezproblemowo radzi sobie z multitaskingiem, czy wyświetlaniem multimediów. Z grami również nie powinien mieć problemu. Nie tylko ze względu na swoją moc, ale również charakterystykę produkcji, które są wypuszczane na system watchOS.

W jakie gry warto zagrać na Apple Watch - Arcadia

Gier na WatchOS nie ma dużo. Większość aplikacji służy do sportu, analizy snu, czy udoskonalenia nawyków pracy. Te, które znajdziesz w AppStore zabiorą Cię w sentymentalną podróż do przeszłości. Są bardzo proste i zabierają niewiele czasu.

Jedną z takich aplikacji jest "Arcadia". To zbiór gier niczym z automatów. W praktyce są to produkcje przypominające zabawę na telefonach z pierwszej dekady trzeciego millenium. "Arcadia" zabierze Cię na liniowy tor wyścigowy w stylu - nomen omen - arcade, gdzie ścigasz się z przeciwnikami składającymi się z kilku pikseli. Oprócz tego zagrasz w kręgle ze specjalnymi utrudnieniami. Doświadczysz również gry w statki, ale nie w formie papierowej. To prosta mini gierka, gdzie wystrzeliwane z burty pociski mają zatopić inne okręty. Po morzu poruszasz się za pomocą pokrętła zegarka. Nie zabraknie tu również Tetriso-podobnych klasyków. Klony Snake'a, Bubblemanii, gry typu "endless-runner", czy nawet Flipper. Jeżeli w dzieciństwie miałeś jakąś swoją ulubioną grę typu arcade, to jej odpowiedni znajdziesz prawdopodobnie w tej aplikacji.

"Arcadia" w sklepie AppStore kosztuje 9,99zł. Możesz ją zakupić za pomocą funkcji "Płać z Orange". Koszt aplikacji dodasz do swojego abonamentu.

Games for Watch - darmowy odpowiednik Arcadii

Nie każdy lubi wydawać pieniądze na gry, ale każdy lubi, gdy można coś pobrać za darmo. Aplikacja "Games For Watch" oferuje gry z czterech kategorii. "Karty", "Puzzle", "Arcade" i "Free" czyli za darmo. W tym przypadku interesuje nas ta ostatnia opcja. W zestawie otrzymujemy 10 darmowych mini gier opartych na znanych i lubianych wszystkim schematach.

  • Tic Tac Toe - kółko i krzyżyk
  • Match'em - klasyczna "memorka"
  • Space Defender - klon Space Invaders.
  • Ground Defense - nie pozwól kosmitom wylądować na ziemi!
  • Pass The Ball, Whack a Bug, Watch and Repeat, Fast Match - proste gry zręcznościowe i na zapamiętywanie
  • Pong - tego klasyka chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu. Odbijanie piłki i "symulacja" ping ponga.

Warto zaznaczyć, że obie aplikacje nie potrzebują połączenia z internetem, co może być bardzo przydatne w trakcie na przykład podróży samolotem.

Jakie gry jeszcze warto sprawdzić?

Jak wcześniej wspomniałem - jest nich niewiele. Z klasyków na pewno Chess, czyli grę w szachy, która automatycznie instaluje się również na naszym iPhone'ie. Oprócz tego polecam sprawdzić SnakeWatch, czyli klon Agar.io, gdzie zbieramy małe kropki by urosnąć, a w międzyczasie nasza postać może zostać zjedzona przez innych graczy.

Natomiast dla tych, którzy lubią wyzwania polecam "Touch Road" czyli wyścigi driftingowe z widokiem z rzutu izometrycznego. Bardzo trudne trasy, wkurzająca sztuczna inteligencja, ale również prosta, lecz wymagająca precyzji rozgrywka. Nadal nie ukończyłem pierwszego poziomu gry, bo jest tak ciężko (trochę wstyd, no ale kłamać nie będę)...

Przeglądając sklep Apple natrafiłem jeszcze na kilka dziwnych pozycji jak na przykład "Więcej czy mniej", gdzie musimy zgadnąć... nie do końca sam wiem co? Przy poszczególnych hasłach pojawiają się liczby, ale nie mam bladego pojęcia co one oznaczają. W zestawieniach pojawiają się słowa typu: Rzeszów i kapusta. Cel tej gry to odgadnięcie, przy czym pojawi się większa liczba. Jeżeli ktoś lubi takie zabawy - proszę bardzo. Mnie jednak nie przekonało, a piszę o tym, bo wydało mi się... dość zabawne.

Smartwatche Apple w Orange

Wybór gier nie jest wielki, ale nie do tego służą te zegarki (albo w gwoli ścisłości, aplikacji jest sporo, ale większość jest do siebie mocno podobnych). To nasi mini asystenci, którzy wspierają nas w codziennych aktywnościach. To nie są urządzenia do grania w gry, ale jak widać - można się na nich dobrze bawić. W Orange znajdziesz szeroki asortyment urządzeń od Apple, a w tym smartwatche.

Model z którego korzystam na codzień to Apple Watch Ultra 2, którego wyposażyłem w dodatkową kartę e-sim z dokładnie takim samym numerem jak na moim smartfonie. Aktywacja kosztowała mnie tylko 5 zł, natomiast dalsze korzystanie z karty to koszt w wysokości 9 złotych za miesiąc. Polecam to rozwiązanie, bo dzięki niemu korzystam ze smartfona mniej. Pozbyłem się nawyku trzymania go ciągle przy sobie, a co za tym idzie - w ciągu dnia sprawdzam social media rzadziej, a moja produktywność znacznie wzrosła.


Oferta

Niedzielna okazja: laptop HP OMEN 17

Beata Giska Beata Giska
19 maja 2024
Niedzielna okazja: laptop HP OMEN 17

Tylko dziś, w ofercie bez abonamentu, możecie kupić kultowy laptop gamingowy HP OMEN 17-cm2009nw w nowej odsłonie. Jego cenę obniżamy o 950 zł.

To model często wybierany przez graczy, zawodowców i osoby, dla których istotne są jak najlepsze parametry techniczne. Laptop HP OMEN 17 posiada m.in. procesor Intel® Core™ i7 13. generacji (i7-13700HX) i kartę graficzną RTX4060. Urządzenie dysponuje imponującą pamięcią: 16 GB RAM DDR5 i 1TB SSD. To szybki, wielozadaniowy, profesjonalny sprzęt, na którym możecie gromadzić sporo danych. Sprawdzi się przy rozrywce oraz pracy.

Szczegóły niedzielnej okazji dostępne są tutaj. Polecam pospieszyć się, bo promocyjny zegar odlicza godziny tylko do północy. Jeśli potrzebujecie więcej urządzeń i akcesoriów dla graczy - warto odwiedzić naszą strefę gracza. Co tydzień w poniedziałek na blogu znajdziecie też gamingowe recenzje i artykuły. Do rozgrywek przyda się również szybki internet 5G jakości Orange. Wszystko znajdziecie u nas.

Scroll to Top