Odpowiedzialny biznes

Historia alternatywna

Marek Wajda Marek Wajda
02 września 2010
Historia alternatywna

Wczoraj minęła rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. W tym starciu nie mieliśmy szans. Ale co by się stało, gdyby nasze ówczesne dowództwo inaczej zorganizowało obronę? Co by się stało, gdyby nasza armia dysponowała dzisiejszą techniką wojskową? Jeśli kogoś interesuje alternatywna historia Polski z czystym sumieniem polecam cykl książek Marcina Ciszewskiego, pracownika Grupy TP. Pierwsza opowiada o kampanii wrześniowej, druga o Powstaniu Warszawskim (wygranym!), a trzecia przedstawia historię między tymi wydarzeniami. Zapraszam na wywiad z Marcinem.

Zainteresowanym polecam książki w formie audiobooków do pobrania na komputer, telefon i odtwarzacz, które dostępne są w Audiotece Orange. Na naszych klientów czekają tam zawsze ciekawe promocje oraz możliwość odsłuchania wybranych rozdziałów książek - za darmo. Zajrzyjcie też do audioteki.orange.pl w połowie października - nowa książka Marcina będzie dostępna w audiobooku jeszcze przed premierą księgarską.


Rozrywka

Zagrał Orange Warsaw Festival

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
01 września 2010
Zagrał Orange Warsaw Festival

Zakończenie lata osłodził nam Orange Warsaw Festival, który już po raz trzeci wypełnił Warszawę muzyką. Tor wyścigów konnych na Służewcu zmienił się w wielką przestrzeń festiwalową pełną muzyki i zabawy. Poza gwiazdami o dobre samopoczucie słuchaczy dbało też miasteczko Orange - kraina nowoczesnych gier i technologii.

Sobota to przede wszystkim wspaniały powrót sceniczny Edyty Bartosiewicz, która do późnej nocy była wywoływana do kolejnych bisów. Świetnie zagrali też White Lies. W niedzielę zupełnie nowe piosenki zaprezentowała Monika Brodka, a brytyjczyk Mika wspaniałym show porwał publiczność do wspólnej zabawy. Nie zawiodła też Agnieszka Chylińska. A wszystko zwieńczył bardzo energetyczny występ Nelly Furtado, oklaskiwanej przez dziesiątki tysięcy warszawiaków.

Tych, którzy nie mogli razem z nami bawić się w Warszawie zapraszam na relację z festiwalu. Poczujcie atmosferę, która towarzyszyła temu wydarzeniu.

PS. A wiecie, że to już dwusetny wpis na naszym blogu? :)


Odpowiedzialny biznes

Dotknąć sztuki

Monika Kulik Monika Kulik
30 sierpnia 2010
Dotknąć sztuki

O tym, jak można pokazać sztukę dzieciom niewidomym i słabowidzącym przekonać można się uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w Muzeum Śląskim w Katowicach. Projekt ten uzyskał dofinansowanie Fundacji Orange w ramach programu Akademia Orange.

Podczas zajęć w Muzeum dzieci uczą się, jak powstaje obraz. Biorąc do ręki elementy składowe obrazu - płótno, blejtram, ramę, dowiadują się, jak jest zbudowany obraz olejny, jakie fazy tworzenia musi przejść od surowego płótna do oprawionego dzieła malarskiego.

Z tą wiedzą potem oglądają rękami obrazy w galerii - uczniowie słabowidzący mogą zobaczyć oryginalne prace i reprodukcje kontrastowe, pozbawione szczegółów, ale o intensywnie podkreślonych plamach barwnych. Dzieci niewidome poznają treść obrazu dotykając reprodukcji konturowych w druku wypukłym.Dotykowemu oglądaniu towarzyszy opis dzieła ułożony zgodnie z zasadami postrzegania dotykiem- przedstawiający treść „od góry do dołu” – w ten bowiem sposób niewidomi czytają. Dzieciom trzeba też pomagać – prowadzić rękę, udzielać dodatkowych wyjaśnień, bo z reguły nie mają jeszcze wprawy w czytaniu. Na koniec dzieci z przygotowanych rekwizytów tj. tkanin o różnej fakturze, naczyń, owoców i innych drobiazgów, komponują swój własny obraz.

W tym muzeum nie obowiązuje zasada „nie dotykać eksponatów” i dzięki temu dzieci mogą „zobaczyć” obrazy i dotknąć sztuki.

 

 

Scroll to Top