;

Oferta

Jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki (1)

Beata Giska

25 maja 2023

Jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki
1

Jako operatora z pewnością nas znacie, ale czy wiecie, że działamy również w branży energetycznej? Orange Energia to największy niezależny sprzedawca prądu w Polsce, ale również dostawca instalacji fotowoltaicznych. A skoro jesteśmy w tym temacie – może już macie panele albo zastanawiacie się nad ich montażem? A wiecie jak ich poprawnie używać, by koszty były jak najmniejsze? Poznajcie proste patenty.

Jak właściwie korzystać z fotowoltaiki? To nie jest wcale śmieszne, podchwytliwe pytanie, ani rzecz oczywista dla wszystkich. Warto poznać zasady, jak rozsądnie używać paneli, by czerpać z nich jak najwięcej energii, minimalizując przy tym wydatki. Sprawdźcie, czy w pełni wykorzystujecie potencjał swojej fotowoltaiki. A dla tych, którzy rozważają jej zakup – przekonajcie się, że jest to gra warta świeczki. Nauczcie się też od początku właściwego użytkowania, bo o tym się dużo nie mówi.

Domowa fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznych staje się w Polsce coraz popularniejszy. Panele solarne widać na dachach wielu domów. To sposób, by ekologicznie i ekonomicznie wykorzystywać energię. To też nasza inwestycja we „własne podwórko”, by oszczędzić sporo budżetu. A jak to działa? Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd stały, który zostaje (mówiąc w uproszczeniu) zamieniony w prąd zmienny, czyli taki, który płynie do naszego gniazdka. W ten sposób energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych w domu.

Sam montaż nowego sprzętu jednak nie wystarczy i nie załatwi wszystkiego za nas. Dobrze jest poznać sposób funkcjonowania źródła odnawialnej energii i zmienić trochę swój rytm dnia, domowe nawyki. A więcej o tym – czym są, jak działają panele oraz jakie wybrać dla siebie – przeczytacie, w ramach wprowadzenia lub przypomnienia, we wcześniejszych wpisach na blogu. Tutaj dowiecie się, jak mądrze czerpać i użytkować energię.

Zależy jak leży

Nie zawsze mamy na to wpływ, ale zanim zamontujemy panele – warto sprawdzić ich rozmieszczenie względem stron świata i to, jakie są u nas możliwości montażu.

Najwięcej prądu i wody zużywamy rano oraz wieczorem (kiedy się myjemy, szykujemy do szkoły/pracy, oglądamy telewizję przed snem czy robimy kolację). Instalacja ukierunkowana na południe wyprodukuje więcej energii, ale wtedy, kiedy najczęściej nie ma nas w domu (między godzinami 11-15). Jest więc to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują zdalnie i są podłączone do sieci.

Położenie wschód-zachód spowoduje mniejszą produkcję energii, więc w tym przypadku stawiamy na większą jej autokonsumpcję. Wtedy produkcja jest równomiernie rozłożona (zaczyna się od wiosny do jesieni wcześnie rano i kończy wieczorem), a to pozwala zarówno na bieżące jej zużywanie, jak i  magazynowanie.

Jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie? Takie, kiedy na dachu można położyć instalację na trzech połaciach. Można to zrobić na tzw. dachach kopertowych, czyli tych najpopularniejszych obecnie. Daje to nam dopływ energii z różnych stron, o różnych porach dnia. Zawsze też można posiłkować się wiatą fotowoltaiczną czy instalacją gruntową. 

Słoneczny rytm dnia

Jeśli dotychczas nie zwracaliście uwagi na godziny, w których pierzecie, pieczecie, zmywacie i wykonujecie inne domowe czynności – mając panele i patrząc na ich położenie oraz największą efektywność – warto to przełożyć na rodzinne obowiązki. Najlepiej wykonywać prace zużywające energię, w szczytowych godzinach wytwarzania prądu przez fotowoltaikę. Dodatkowo, dobrze jest ustawić kilka sprzętów, by działały jeden po drugim (np. godzina 10 zmywarka, potem 11 – pralka itd.). W ten sposób obciążenie domowej sieci będzie równomierne i najbardziej efektywne. Większość nowoczesnych sprzętów posiada timery, można je więc zaprogramować, zaplanować na konkretną godzinę lub zrobić to z poziomu aplikacji ze smartfona. Nie tylko ułatwi to domową organizację, z czasem wejdzie nam w nawyk, ale i w pełni wykorzysta naszą własną zieloną energię.

Kolejną metodą na właściwą autokonsumpcję energii fotowoltaicznej, jest przeznaczanie jej  na ogrzewanie i ochładzanie. Latem najlepiej klimatyzować dom, kiedy nikogo w nim nie ma, a akurat produkcja prądu działa w najlepsze. Wejście do zimnego pomieszczenia z gorącego dworu jest też dużo przyjemniejsze i w ten sposób nie musimy czerpać więcej energii na dodatkowe ochładzanie. Podobnie z ogrzewaniem przez klimatyzator.

Eko jest w cenie

Poza tym warto się przestawić na „tryb energooszczędny”. Odłączajmy telefony od ładowarek, wyłączajmy telewizor i inne urządzenia „czuwające”. Zainwestujmy w rolety, zasłony – by latem odgrodzić się od słońca i fali gorąca, by samodzielnie w ten prosty sposób schładzać pomieszczenia – skracając lub ograniczając zużycie prądu na klimatyzację. Z jednej strony robimy to wszystko dla naszej planety, z drugiej – dla nas samych, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto. A fotowoltaika to kolejny taki krok. Więcej o niej dowiecie się w ofercie. Orange Energia (tu link do strony: Orange Energia. Sprzedawca energii elektrycznej | Orange Polska). Tam też, jako usługa gratis – i forma oszczędzania rodzinnego budżetu, czasu i naszych sił, bo ludzka energia jest w cenie, dostaje się pomoc wielu fachowców w ramach assistance domowego (np. elektryk, hydraulik czy ślusarz.). Bywa to bardzo przydatne.

Rozsądne rozliczenie

W fotowoltaice od Orange korzystny jest też model rozliczenia (a na to warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy) – Orange Energia Net-billing 1:1. Oznacza to, że wraca do nas 100% wartości wyprodukowanego prądu, w stosunku 1:1 (nie traci się ani złotówki!). Wiosną i latem nadwyżka energetyczna trafia do sieci. Zimą, gdy produkcją prądu jest mniejsza, przez gorsze warunki atmosferyczne nagromadzone zapasy wracają jako zniżka na rachunku. Energia oddana do sieci i pobrana z niej rozliczana jest po tej samej stawce. Opłaty miesięczne za pakiet są stałe przez cały okres trwania umowy. To idealne rozwiązanie dla klientów już posiadających instalacje fotowoltaiczne, ale też dla tych, którzy dopiero planują taką inwestycję. Tak samo jak i zmiana domowych nawyków i przyzwyczajeń, co szczególnie teraz – wiosną czy latem, poprzez dostosowanie się do słonecznych pór doda nam sporo energii. Nie tylko tej w domu.

A inne, ekologiczne rozwiązania i patenty znajdziecie również na naszej stronie i blogu. Gorąco polecamy.

Udostępnij: Jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:02 29-05-2023
  Fajny wpis. Tak się często zastanawiam jak wyglądają rachunki ludzi, firm, etc którzy użytkują takie rozwiązania. Zgodzę się że latem jest duża produkcja energii, ale zimą, jesienią? Czy to się opłaca i za ile lat uzyskamy faktyczny zwrot inwestycji?
  Odpowiedz

;

Gaming

Gamingowe gadżety z których korzystam najmniej (1)

Bartosz Graczyk

23 maja 2023

Gamingowe gadżety z których korzystam najmniej
1

Jak wiele razy już wam wspomniałem na łamach serii „Graczyk o grach”, gaming to niestety bardzo drogie hobby. Z jeden strony pozwala na godziny zabawy oraz nawet inspiracji, natomiast z drugiej może kosztować nas sporo nerwów i wolnego miejsca w portfelu. Niektóre z inwestycji mogą okazać się niezwykle nietrafne. Tak było w moim przypadku wiele razy i zamierzam podzielić się z Wami tymi „wpadkami”. Jak to mawiają: „Mądry uczy się na swoich błędach, a mądrzejszy na czyichś”.

Jakie gadżety gamingowe warto kupować?

Odpowiedź na pytanie, co warto kupować jest złożona. Można powiedzieć, że wszystko co Was interesuje jest odpowiednio „wartościowe”. W końcu rozwijamy wtedy swoje zainteresowania. W praktyce jednak , część produktów może wylądować na półce jako nieużytki, które zabierają sporo miejsca i służą jako zbiorniki na kurz (a, mówię to Wam w trakcie skręcania nowych mebli, bo w końcu zabrakło miejsca).

Mój mały gamingowy bajzel w trakcie rozkładania i składania mebli

Przed zakupem zastanów się, czy gadżet, który wybrałeś będzie użyty więcej niż jeden raz. Sprawdź jaka jest lista wspieranych tytułów pod konkretne narzędzie. Co mam na myśli? Przykładowo: Gitara z przyciskami do Guitar Hero potrafi działać jak zwyczajny kontroler. Niestety jej praktyczne zastosowanie ogranicza się do jednej gry.

Mówiąc już o praktycznym zastosowaniu, sprawdź czy gadżet może również posłużyć w innym celu. Ja na przykład oprócz gamingu zajmuje się również profesjonalnym tworzeniem treści wideo do internetu. Gdy nagrywam swoich klientów, często wyświetlam im tekst na prompterze. Pad od Xboxa, dzięki bluetooth okazuje się być idealnym kontrolerem do sterowania prędkości wyświetlania tekstu. Co ciekawe korzystałem z niego również jako przełącznik slajdów w trakcie prezentacji na moich prelekcjach.

Jako pasjonat i gadżeciarz uwielbiam zbierać „fanty”. Najpopularniejszymi są figurki, kolekcjonerskie pudełka, czy „zabawki” nawiązujące do uwielbianych przeze mnie marek. Niestety oprócz tego, że wyglądają SUPER i są pełne wartości sentymentalnych nie mają nic do zaoferowania. Jeżeli jesteś fanem jakiejś produkcji i zastanawiasz się nad zakupem edycji kolekcjonerskiej, pomyśl co zrobisz ze zdobytą zawartością. Czy będzie dobrze komponować się z Twoim mieszkaniem/pokojem? Gdzie to schowasz, gdy zabraknie miejsca. Z tej pozycji serdecznie pozdrawiam moją mamę, której wywożę do domu rodzinnego stertę pudełek kolekcjonerskich, z którymi nie mam co zrobić. Pozdrawiam również wszystkie moje figurki kolekcjonerskie, które wielokrotnie ucierpiały na studenckich przeprowadzkach, a szczególnie Edwadrda, który stał się rasowym piratem, bo gdzieś utracił dłoń. Edward- obiecuję Ci, że w wolnej chwili zastąpię Ci tę pustą przestrzeń hakiem. Pod koniec tego akapitu – pozdrowienia od mojej dziewczyny do wszystkich partnerek graczy, które muszą z tym „kurzem” żyć.

Po prawej, biedny Edward 🙁

Moje niefortunne inwestycje

Pod koniec tego wpisu podzielę się z Wami moimi najbardziej nietrafionymi inwestycjami, przy których uwzględniałem powyższe kategorie, ale mimo tego faktu nadal „zbierają kurz”.

Na zdjęciu zestaw HTC Vive

Zestaw VR Oculus Quest 2 to był bardzo ciekawy zakup. W tamtym momencie, na początku 2021 roku byłem niezwykle zafascynowany technologią VR. Niestety zabawa ograniczyła się do kilku uruchomień, zakupu niewielu gier, które wydawały się niezwykle ciekawe. W końcu możliwość polatania w stroju Iron Mana, czy zabawy ruchowe mieczem świetlnym to intrygująca koncepcja. Niestety zawroty głowy oraz ucisk na czaszce ograniczyły moje chęci do korzystania z tego gadżetu. Ostatecznie odpalam go raz na jakiś czas w celach służbowych – głównie wtedy, gdy produkuję film 360 i muszę go odtworzyć w czasie rzeczywistym. Dobrze jednak, że inwestycja chociaż w minimalnym stopniu się zwraca.

Kontrolery Ruchowe są fajne, jeżeli się ruszasz….

Ćwiczenia z RingFit Adventure

Ringfit Adventure to wyjątkowa gra na konsolę Nintendo Switch. W pewnym momencie została otoczona kultem fanów gamingu, którzy niekoniecznie takim samym entuzjazmem pałają względem aktywności fizycznych na zewnątrz. To gra, która polega na zdobywaniu co raz to wyższych poziomów przez przygodę zarówno w świecie wirtualnym jak i tym prawdziwym. To my stajemy się kontrolerem w grze. Ćwiczenia fizyczne wpływają na postęp w grze. Do gry potrzebny jest specjalny kontroler. Ten jest inspirowany ringami do pilatesu. Ma również dokładnie takie same zastosowanie. Po podłączeniu joy-cona do ringfita możemy cieszyć się spalonymi kaloriami (oczywiście wpierw trzeba wykonać jakieś ćwiczenia). Na początku myślałem, że dla osoby, która ma mało czasu i mieszka daleko od siłowni to perfekcyjne narzędzie.

To naprawdę dobra produkcja i wielu graczy poprawiło kondycję, czy nawet schudło przy jej pomocy. Niestety ja nadal miałem problem z zorganizowaniem czasu nawet pod wirtualną rozrywkę. Dodatkowo narzędzie nie ma żadnego innego zastosowania poza ćwiczeniami.

Podobna historia spotkała moje kontrolery ruchowe. Mowa tutaj o Playstation Move oraz Microsoft Kinect. Z jednej strony koncepcja kierowania grą za pomocą ciała jest bardzo ciekawa. W praktyce urządzenia te służą jako ozdoba. Głównie dlatego, że tego typu rozrywka nie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród graczy – zarówno casualowych jak i hardcorowych. To spowodowało również brak wsparcia ze strony producentów, co skończyło się małą biblioteką gier…Po co mi te kontrolery jeżeli zagram w kilka produkcji, które szybko się znudzą? Przed zakupem weź pod uwagę również taki scenariusz.

Przed zakupem mocno się zastanów

Mogę być teraz wrogiem kapitalizmu, ale uważam, że przed każdym zakupem trzeba uwzględnić wiele czynników. W przypadku gamingu i gadżetów uważam, że najważniejsze wypisałem powyżej. Czasami jednak warto też dać ponieść się emocjom i np: kupić ubrania specjalne, czyli edycja kolekcjonerska Watch Dogs oraz Infamous: Second Son tak jak to było w moim przypadku. Mówiąc już o zakupach, w sklepie Microsoft możecie kupować gry za pomocą funkcji „Płać z Orange„. Koszt gry możesz wliczyć do swojego rachunku abonamenckiego, a co za tym idzie rozpocząć grę natychmiastowo, a zapłacić później. Wielokrotnie ta funkcja ratowała niejedną imprezę, na której chciałem z przyjaciółmi zagrać w konkretne gry, a niestety budżet na karcie był ograniczony (nie mówię, że nie umiem zarządzać pieniędzmi – częściej mam pieniądze w gotówce niż na karcie :P).

Udostępnij: Gamingowe gadżety z których korzystam najmniej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:54 23-05-2023
  Bartku życzę Ci z całego serca potomstwa. Mając małego speca który potrafi wszystko naprawić miałbyś naprawdę wszystko co cenne poukładane gdzieś wysoko lub zamknięte w szafkach 🤪 Ja mam takiego małego pomocnika to......jeden telefon stracił wyświetlacz, inny dwa razy się już kąpał, na szczęście jest wodoodporny więc......woda w WC mu nie zaszkodziła. Myszki do komputera....straciłem już z 3 sztuki 😜 Kto potrafi najszybciej zawiesić leciwy laptop......otwierasz kieszeń na CD/dvd w laptopie a tam zaszuszony liść, wyjmujesz w pracy telefon, mhm.... coś taki tłusty, patrzysz a pod etui ochronnym wciśnięte pół tubki kremu do rąk 🤪 To jest życie i zabawa 💪 Polecam, syn to świetna sprawa 💪💪💪
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Rozwijaj swój pomysł w FabLabie (1)

Ewa Wróbel

23 maja 2023

Rozwijaj swój pomysł w FabLabie
1

,,Zawsze ciągnęło mnie do różnych artystycznych warsztatów i nie wyobrażam sobie mojej przyszłości bez tego kreatywnego elementu” – to idealne podsumowanie nowego programu „Rozwijaj swój pomysł”, którego pierwsza edycja już za nami. Odbyła się w wyjątkowym miejscu – FabLab powered by Orange. Pracownia ta prowadzona jest od 2017 roku przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. Rekrutacja do drugiej edycji programu zostanie uruchomiona jeszcze w maju.

Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wsparciu trenerek i trenerów, można rozwijać tu swoje innowacyjne pomysły i projekty. Inicjatywa należy do międzynarodowego projektu Orange Digital Center. FabLab to nie tylko miejsce… to projekt społeczny, który ma podnosić kompetencje ludzi z różnych środowisk czy grup wiekowych oraz pozwalać im spędzać czas w wartościowy i kreatywny sposób.

Prowadzimy zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których tworzą oni projekty w nurcie „zrób to sam”. Są też dedykowane zajęcia dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, chcą spróbować swoich sił w zawodach kreatywnych, ale potrzebują do tego większego wsparcia – właśnie w poszukiwaniu nowych umiejętności cenionych na współczesnym rynku pracy. FabLab powered by Orange w Warszawie działa na Pradze Północ w Centrum Kreatywności Targowa.

Warsztaty z podstaw stolarstwa w ramach programu „Rozwijaj swój pomysł”

Zwykłe niezwykłe rzeczy

Warszawski FabLab jest wyposażony w nowoczesne technologie i sprzęty, takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę czy maszyny do szycia. Można tworzyć naprawdę niezwykłe i potrzebne rzeczy. Przez tych kilka lat powstały różne prototypy, np. proteza dłoni w druku 3D, przedmioty sterowane aplikacją, meble, instrumenty muzyczne. Bywalcy i bywalczynie uczą się jak urzeczywistniać swoje pomysły z wykorzystaniem wyżej wymienionych technologii i narzędzi. Tutaj tak naprawdę każdy może być twórcą – i może stworzyć praktycznie wszystko. Wystarczy dobry pomysł, a także wykorzystanie właściwych technik.

Chciałabym Was zaprosić w podróż do niesamowicie kreatywnego miejsca i nieco więcej opowiedzieć o wspomnianym najnowszym programie realizowanym w FabLabie.

Pracownia plotera laserowego w FabLabie

Kreatywny program dla każdego

Jednym z proponowanych bezpłatnych programów jest „Rozwijaj swój pomysł w FabLabie”. Zakłada on realizację cyklu zajęć, które dają podstawy projektowania oraz obsługi maszyn i narzędzi, znajdujących się w pracowni. Po zakończeniu szkoleń uczestnicy i uczestniczki programu przystępują do pracy nad własnymi innowacyjnymi produktami, które wytworzą w FabLabie z pomocą doświadczonych mentorów.

Uczestnicy i uczestniczki pierwszej edycji programu zakończyli już szkolenia technologiczne i na początku maja przystąpili do pracy nad swoimi projektami. Będą je rozwijać w FabLabie aż do końca czerwca. Rekrutacja do kolejnej, lipcowej edycji programu, rozpocznie się już pod koniec maja. To szansa dla wszystkich osób, które mają świetne pomysły, ale brakuje im przestrzeni, narzędzi, możliwości finansowych, a także wsparcia merytorycznego do realizacji swoich projektów. Program w sposób szczególny wspiera inicjatywy, mające charakter innowacji społecznych.

Podoba mi się zdobywanie dużej dawki wiedzy i praktyki w każdej z pracowni FabLabu, co daje mi możliwość rozwijania się w różnych dziedzinach i zapoznania się z różnorodnymi sprzętami, których wcześniej nie miałam okazji poznać. Lubię również obecną na zajęciach atmosferę i ludzi 🙂 – tak swoją przygodę z FabLabem ocenia Karolina, uczestniczka dotychczasowych warsztatów.

Bardzo cieszymy się, że zajęcia są tak pozytywnie odbierane przez uczestniczki i uczestników. Kibicujemy im, motywujemy i namawiamy, aby nie rezygnowali ze swoich marzeń, ponieważ nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczą chęci, pomysł i oczywiście pomoc.

Zajęcia z podstaw elektroniki w programie ,,Rozwijaj swój pomysł”

Ludzie z pasją, wynalazki z przyszłością

Chcemy wspierać nieodkrytych innowatorów i innowatorki, czyli twórcze osoby o nietuzinkowych pomysłach, szczególnie takich, które starają się odpowiedzieć na współczesne wyzwania i wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom społecznym.      
Chciałbym po tych dwóch miesiącach mieć działający prototyp, który będzie spełniał swoją podstawową funkcjonalność: czyli wykrywanie i sygnalizowanie poziomu zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym – w miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Będę pracował nad nim w pracowni elektroniki, pracowni krawieckiej i pewnie jeszcze kilku innych. Możliwe, że w trakcie projektowania pojawią się jakieś dodatkowe funkcje. Myślę, że po tym okresie przyjdzie czas na testowanie i przemyślenia, co jeszcze można poprawić. Oczywiście fajnie byłoby, gdyby prototyp zamienił się w przyszłości w komercyjny produkt, który może polepszyć ludziom życie. – mówi Łukasz, uczestnik programu, który pracuje nad własnym prototypem maski antysmogowej.

Wspieramy innowatorki i innowatorów

Jak pomagamy w przedsięwzięciach uczestniczek i uczestników? Zapewniamy przeszkolenie z zakresu technologii dostępnych w FabLabie (grafika wektorowa, projektowanie 3D, obsługa drukarki 3D, obsługa plotera laserowego, przygotowania plików na frezarkę CNC, obsługa maszyny do szycia, podstawy stolarstwa, elektronika). Zapewniamy dostęp do samodzielnego korzystania z przestrzeni i maszyn w FabLabie. Co ważne, na miejscu działa zespół ekspercki Stowarzyszenia Robisz.to, który nie tylko prowadzi szkolenia w ramach programu, ale także służy wsparciem i mentoringiem. Każda z osób uczestniczących w programie może skorzystać z konsultacji technologicznych z wybraną osobą ekspercką.

Ja początkowo myślałam, że będę pracować w drewnie i myślałam, że nic innego mnie nie zainteresuje. Ale teraz, po zajęciach w pracowni szycia, myślę, że mogę dodać do mojego pomysłu elementy zabawy węchowej. Natomiast po warsztatach z druku 3D pomyślałam, że można byłoby wydrukować małe pionki do gry dla piesków. Dodatkowo, po zapoznaniu się z podstawami projektowania wektorowego, pączkują mi w głowie kolejne pomysły. Ten czas spędzony w FabLabie otwiera mi głowę! – mówi Ania, która w ramach programu pracuje nad sensorycznymi zabawkami edukacyjnymi dla psów.

Zajęcia z podstaw Fusion CAM w ramach programu ,,Rozwijaj swój pomysł”

Czas nowych możliwości

Program umożliwia realizację wyjątkowych dzieł, które w innym przypadku mogłyby nigdy nie powstać.

Należy zgłosić się w trakcie rekrutacji uruchamianej cyklicznie w marcu, maju, lipcu i wrześniu. Wtedy na stronie pojawia się formularz do wypełnienia, w którym należy opisać swój pomysł. Każdorazowo wybierzemy pięć osób lub zespołów, które przez dwa miesiące będą realizować swoją koncepcję w FabLabie. Szczegóły o tym, jak wygląda współpraca i jak zgłosić się do projektu, znajdziecie na stronie.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję kursu, która rozpocznie się w lipcu, a zapisy włączamy już pod koniec maja. Wszystkie zajęcia odbywają się tylko stacjonarnie  – w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.

Pracownia CNC w FabLabie

Jeśli w szufladzie albo w głowie magazynujecie świetne pomysły, dajcie im szansę zaistnieć. Warto zgłosić się do projektu! Zachęcamy do wyjścia ze schematów, do odważenia się, do uwierzenia we własne siły i możliwości. Polecamy, aby nie myśleć szablonowo, zainwestować czas dla SIEBIE i poświęcać każdą wolną chwilę samorozwojowi, spełnianiu swoich planów. Zacytuję tu klasyka, Alberta Einsteina:

Jeżeli koncepcja od samego początku nie jest szalona, nie ma dla niej żadnej nadziei.

W zupełności zgadzam się z tą sentencją! Polecam, aby nie myśleć szablonowo, tylko zdać się na swoją intuicję. Czasami z najbardziej szalonych pomysłów wychodzą naprawdę genialne projekty. Powodzenia i do zobaczenia na warsztatach!

Z kim widzę się w FabLabie na Targowej? 🙂

Udostępnij: Rozwijaj swój pomysł w FabLabie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:47 23-05-2023
  Super projekt 💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej