Fotowoltaika i zielona energia to przyszłość. Chodzi nie tylko o klimat, ale i o Wasze portfele. Jak to możliwe, że panele produkują prąd? Ile zaoszczędzicie w domowym budżecie, jeśli zdecydujecie się na ich montaż? Zapraszam na mini cykl, dzięki któremu dowiecie się najważniejszych rzeczy.
Poradnik adresuję przede wszystkim do osób, które dopiero „wchodzą w temat” i chcą dowiedzieć się więcej o fotowoltaice oraz oszczędzaniu. Dlatego startujemy od podstaw!
O co chodzi z tymi panelami
W największym uproszczeniu energia słoneczna trafiająca do panelu fotowoltaicznego (zwanego też modułem) przetwarzana jest na prąd stały. Potem - po przejściu przez tzw. inwerter - zmienia się na prąd zmienny i jest gotowa do wykorzystania w domu.
Moduły fotowoltaiczne to rozwiązanie, które daje korzyści dla ich posiadaczy i środowiska. Źródła odnawialne to pozyskiwanie energii bez szkody dla natury. Czysta energia ze słońca znacząco obniża ślad węglowy produkowany przez gospodarstwo domowe.
Warto wiedzieć, że każda wytworzona kilowatogodzina (kWh) przeciwdziała emisji do atmosfery ponad kilograma CO2 i innych szkodliwych substancji (np. pyłów, związków siarki czy azotu), które powstają podczas spalania paliw kopalnych. Nawet jeśli produkcja instalacji, transport, montaż oraz utylizacja - wiążą się z emisjami, to dla klimatu bilans jest zdecydowanie na plus. Eksperci są zgodni, że zwiększenie wydatków na ekologiczne źródła energii jest niezbędne, jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej.
Gdzie można montować fotowoltaikę
Instalację można zamontować niemal w każdym miejscu, do którego dochodzą promienie słoneczne. Warunkiem jest posiadanie budynku lub działki. Systemy konstrukcyjne umożliwiają montaż instalacji zarówno na dachach budynków (niezależnie od typu dachu), jak i na gruncie. Dobór instalacji odbywa się podczas oględzin miejsca i zebrania danych, umożliwiających stworzenie projektu.
Ile kosztuje instalacja
Koszt instalacji paneli zależy od zastosowanej mocy, która wynika z zapotrzebowania na energię. Przyjęto, że panele o mocy 1 kWp (kilowatopika) są w stanie wyprodukować 1000 kWh rocznie. Dlatego powinniśmy sprawdzić, ile energii zużywamy w ujęciu rocznym i na tej podstawie wyliczyć, ile kWp powinna mieć nasza instalacja.
Trzeba pamiętać, że ogromne znaczenie dla efektywności instalacji ma rodzaj dachu, kąt nachylenia i strona świata, na której mają być zamontowane panele. Im bardziej skierowane na południe, tym lepiej. Najtańsze instalacje kosztują kilkanaście tysięcy złotych + 8% VAT, czyli stawkę, jaką płacą osoby fizyczne. Policzyliśmy, że dla standardowej instalacji o mocy 5,9 kWp w cenie 25-27 tys. zł, okres zwrotu to 5,5 roku.
Jak wygląda oszczędzanie? Jeśli instalacja jest odpowiednio zwymiarowana, to ulgę na rachunkach odczujecie w momencie, gdy wyprodukowaną energię będziecie wykorzystywać od razu, bez oddawania jej do sieci. Najlepiej zrobić to poprzez przeprogramowanie urządzeń AGD, aby pobierały energię w godzinach, w których Wasza instalacja pracuje na najwyższych obrotach. To, w połączeniu z codziennym ograniczeniem użycia energii, może przynieść szybki zysk.
Dodatkową zachętą dla zakupu instalacji może być korzystna oferta odkupu wyprodukowanej energii. W ofercie Orange Energia Net-billing 1:1 nic nie tracisz - pomniejszymy Twój rachunek o wartość wyprodukowanej energii, wyliczoną po tej samej stawce, po jakiej będziemy sprzedawać Ci naszą energię.
O tym, jak prawidłowo dobrać moc instalacji i jak odbywa się montaż, napiszę Wam w kolejnym odcinku.
***
„Orange Energia” to spółka z grupy Orange Polska, która dostarcza ofertę fotowoltaiki klientom indywidualnym i małym firmom. Korzystanie z naszego rozwiązania gwarantuje, że 100% energii wyprodukowanej z własnej instalacji używa się w gospodarstwie domowym. Mamy ofertę dla każdego, bez względu od jakiego sprzedawcy kupuje dziś energię. W kolejnych odcinkach przybliżę także temat fotowoltaiki dla firm.
Więcej informacji o proekologicznych rozwiązaniach związanych z fotowoltaiką znajdziecie we wpisach Hani:
„Energię do pracy czerpiemy ze słońca”
„Panele fotowoltaiczne na dachu Data Center”
Informacje o naszej ofercie uzyskacie w każdym salonie Orange. Dodatkowo, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony. Znajdziecie tutaj szczegóły oferty, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możecie też zostawić do siebie kontakt - oddzwonimy.
Komentarze