Zielony Operator

Jak łączyć naukę programowania z ekologią

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
14 maja 2021
Jak łączyć naukę programowania z ekologią

Czy można połączyć edukację ekologiczną z nauką programowania? Okazuje się, że tak. Rozwijanie cyfrowych umiejętności u dzieci jest tak samo ważne jak kształtowanie postaw ekologicznych. Aby lepiej rozumiały problemy środowiskowe, które w przyszłości, w ich dorosłym życiu, będą narastać. Elementy edukacji przyrodniczej są obecne w inicjatywach Fundacji Orange.

Niezbędna edukacja

Czy edukacja ekologiczna dzieci jest konieczna? Zdecydowanie tak. Chodzi o to, aby wyrosły na odpowiedzialnych i świadomych ludzi. Lepiej potrafiły odnaleźć się we współczesnych realiach, rozumiały globalne problemy, rolę człowieka w przyrodzie i swoje miejsce w tym złożonym mechanizmie.

Póki co stan wiedzy dorosłych Polaków na temat środowiska nie jest dobry. Zgodnie z ostatnim badaniem „Green Generation” Polacy nie wiedzą, ile gatunków zwierząt jest już zagrożonych wyginięciem? Jaki procent wody jest zdatny do picia? Ile plastiku jest poddawanego recyklingowi oraz ile emitujemy CO2? W tym kontekście pomysł wprowadzenia edukacji ekologicznej do szkół wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Podstawowa wiedza o środowisku naturalnym jest w stanie spowodować́ zmiany w zachowaniu oraz gotowość́ na przyjęcie nowych reguł, aby chronić planetę.

#SuperKoderzy i eko-warsztaty

Fundacja Orange od lat przygotowuje młodych ludzi na wyzwania jutra, pomagając im używać technologii w sposób odpowiedzialny i wartościowy. Uczy podstaw programowania, druku 3d, wspiera w kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych. Te tematy udaje się jej połączyć z budowaniem świadomości ekologicznej wśród dzieci.

Fundacja wplata wątki ekologiczne w swoją cyfrową edukację. Na zajęciach szkolnych w programie #SuperKoderzy oraz w Pracowniach Orange – świetlicach, które pomagamy prowadzić w małych miastach i wsiach, dzieci uczą się programowania, a przy okazji kształtują swoje nawyki ekologiczne. Uczą się np. jak oszczędzać światło czy segregować opady, a także programują inteligentne miasta przyszłości i projektują quiz przyrodniczy. Nowe kompetencje zyskują także nauczyciele i liderzy świetlic, a placówki grant na zakup sprzętów np. zestawów robotów. Do tej pory 30 szkół i 19 Pracowni Orange przeprowadziło lekcje online w oparciu o przygotowane scenariusze.

Kolejnych 50 szkół i Pracowni bierze też udział w eko-warsztatach. Dzieci uczą się programowania w scratchu, obsługi narzędzi graficznych np. tworząc quiz lub przygotowują tematyczne plakaty w programie canva. W ten sposób rozwijają kompetencje cyfrowe, ale przy okazji poznają tematykę śladu węglowego, bioróżnorodności i ochrony ekosystemów, a także zmian klimatu. Scenariusze tych zajęć zostały przygotowane przez Fundację Orange we współpracy z Fundacją Girls Code Fun i są dostosowane dla różnych grup wiekowych.

Nowe przedmioty z odpadów

Wiele inicjatyw w nurcie less waste toczy się także w FabLab powered by Orange w Warszawie.

Cykl zajęć o upcyklingu, podczas których młodzież uczy się, na czym polega idea wymyślania i tworzenia nowych przedmiotów z odpadów. Upcykling, podobnie jak recykling, jest formą przetwarzania wtórnego. W jego wyniku powstają produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte.  Na warsztatach uczestnicy dowiadują się, czym jest eko-design czy styl zero waste. Wykorzystując to, co aktualnie jest w domu (karton, butelki, materiały) i już nie jest przydatne, projektują i tworzą nowe przedmioty - domek dla zwierząt z kartonu, pokrowce na przybory szkolne, maski afrykańskie. Dzięki temu powstały piękne, ale i co najważniejsze użyteczne rzeczy. Z chwilą powrotu do zajęć stacjonarnych w FabLabie czeka mnóstwo surowca gotowego do dalszych twórczych prac.

narzędziaeko-produkty

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 17:32 15-05-2021

Ale bym pomajsterkował w Orange FabLab. Robicie tam naprawdę fajne rzeczy!

Odpowiedz

Oferta

Co obejrzeć w weekend? „Szadź 2” już w Playerze!

Beata Giska Beata Giska
14 maja 2021
Co obejrzeć w weekend? „Szadź 2” już w Playerze!

Głośna sprawa seryjnego mordercy znajduje swój finał w sądzie. Piotr Wolnicki, znany religioznawca, pozornie wzorowy mąż i ojciec, oczekuje w areszcie na wyrok. Podejrzany nie przyznaje się jednak do winy. Czy zdoła uniknąć kary? Drugi, wyczekiwany sezon serialu „Szadź” już w Playerze.

Morderca z klasą

Przyznam, że „Szadź” – sezon pierwszy śledziłam z wypiekami na twarzy i co tydzień czekałam na premierę kolejnego odcinka. Ba, mój tata nawet tak się wkręcił w ten serial, że gdy wiedział, że będzie już można zobaczyć zwieńczenie sezonu i finałowy odcinek – o 6 rano, w dniu premiery, oglądał go już na komputerze!

A czemu to taka dobra produkcja? Jest to kryminał z krwi i kości, i to dosłownie. Powstał  na podstawie polskiej powieści, młodego autora – Igora Brejdyganta, która była świetnie napisana. Gotowy materiał na film. Dla nas – widzów – zagadka osadzona w rodzimych realiach jest dużo bliższa, bardziej emocjonująca niż zagraniczne historie. No i to wszystko jest ciekawie, pokazane, w mroczny, klimatyczny sposób. Mamy też odwrócony schemat fabuły - coś, co zdarza się rzadko. Nie szukamy kto jest mordercą. My go poznajemy już w pierwszym odcinku! Jak wybiera sobie kolejną ofiarę… Elegancki, przystojny, elokwentny profesor religioznawstwa, osoba wierząca o nienagannej reputacji, wzbudzająca respekt u swoich studentów. Dlaczego więc zabija? Czy uda się uratować przed nim następne kobiety? Jaką grę toczy z policjantką i jaka wspólna tajemnica ich łączy?

W roli psychopaty wystąpił tutaj Maciej Stuhr, który stworzył niezapomnianą kreację. Aż momentami sama się go bałam… A policjantka, która depcze mu po piętach, to Aleksandra Popławska, która sprawdza się w roli śledczych. Tu jest trochę taką famme fatale i jak zwykle bohaterką z charakterem (możemy ją równolegle podziwiać w „Klangorze” – równie dobrym thrillerze, produkcji Canal+).

Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się w minionym sezonie, który cały czas można obejrzeć na Playerze. Kto tego nie zrobił, najwyższa pora, tym bardziej, że już teraz jest tam dostępny pierwszy – bardzo obiecujący odcinek nowej serii, a po weekendzie i w dalszych tygodniach pojawią się następne. Zobaczycie, że Was wciągnie. A jeśli nie macie Payera to też jest to dobry moment, by skorzystać z promocji w aplikacji Mój Orange. Uruchomicie go tam na 180 dni za 5 złotych, czyli w cenie, w której dawniej można było korzystać tylko przez miesiąc. A tak zyskujemy prawie pół roku na oglądania. Szczegóły akcji znajdziecie tutaj.

A o czym będzie, następny, drugi sezon serialu? Tu już sięgnijmy do źródła i tego, czego udało się dowiedzieć od produkcji, bo ja – razem z Wami, będę odsłaniać kolejne karty co tydzień i dzielnie czekać przed telewizorem.

szadz player

Szadź 2 – co się wydarzy?

Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska) nie ma wątpliwości, że udało jej się złapać niebezpiecznego przestępcę, seryjnego mordercę pozbawiającego życia młode kobiety. Teraz, gdy w wyniku śledztwa Piotr Wolnicki (Maciej Stuhr) został postawiony przed sądem, wydaje się, że wyrok może być tylko jeden. Czy charyzmatyczny religioznawca przekona organ wymiaru sprawiedliwości i odzyska wolność?

Drugi sezon odkryje przed widzami dramatyczne wydarzenia z przeszłości głównego bohatera. W jego życiu pojawi się Lila, kobieta, z którą Wolnickiego łączy wyjątkowa więź i sekret z czasów młodości. Obecność Lili przywróci wspomnienie tragicznego zdarzenia, ale jednocześnie będzie dla Piotra szansą na konfrontację z brutalną prawdą o sobie.

Ponownie skupimy się na postaci Wolnickiego, bohatera który jednocześnie przeraża i przyciąga. Widzowie będę mieli okazję, by dowiedzieć się jakie czynniki sprawiły, że stał się bezwzględnym mordercą. A pierwszy odcinek przeniesie nas na salę rozpraw.

szadz 2

 

Na Playerze znajdziecie też wiele więcej ciekawych kryminałów, seriali komediowych, romantycznych, programów rozrywkowych czy dokumentów. Wśród tytułów, które szczególnie polecam, jest cała seria o Chyłce, czy zaskakujący serial obyczajowy – „Nieobecni”. Można wybrać więc tam sporo filmów na weekend.

 

Komentarze

Hacker z wojanowic
Hacker z wojanowic 18:36 27-05-2024

Hmm… Gdzie sokoły. Biedactwa

Odpowiedz

Sieć

Najwyższa jakość rozmów pomiędzy użytkownikami Orange i Play

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
14 maja 2021
Najwyższa jakość rozmów pomiędzy użytkownikami Orange i Play

Właśnie uruchomiliśmy kodek EVS w połączeniach pomiędzy klientami Orange i Play. Dotychczas taka możliwość była tylko przy rozmowach wewnątrz sieci danego operatora. Kodek EVS (Enhanced Voice Services) znany jest potocznie jako HD Voice+. Dzięki niemu w trakcie rozmowy słychać zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie dźwięki. Błędy i szumy są wychwytywane i korygowane. Brzmienie głosu rozmówcy w komórce jest maksymalnie zbliżone do mowy naturalnej. Słyszymy go jakbyśmy rozmawiali stojąc tuż obok.

To pierwsze na rynku polskim, a także w Grupie Orange, międzyoperatorskie wprowadzenie kodeku EVS. Żeby móc skorzystać z HD Voice+ smartfony rozmówców muszą mieć VoLTE lub WiFi Calling i wspierać EVS. W Orange Polska większość telefonów daje taką możliwość. Warto zrobić aktualizację oprogramowania, jeśli nie macie najnowszego.

Na koniec muszę wspomnieć o jednym wyjątku - iPhone`y. Chociaż niektóre modele wspierają EVS to na 8 smartfonach z rodziny iPhone 11, 12 i SE jeszcze dopracowujemy szczegóły i HD Voice+ powinien być na nich dostępny w lipcu lub sierpniu br.

Lista modeli telefonów obecnie obsługujących kodek EVS w Orange Polska dla połączeń międzyoperatorskich:

Huawei Mate 10 Pro

Huawei Mate 20

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 40 Pro

Huawei P20

Huawei P20 Pro

Huawei P30

Huawei P30 Pro

Huawei P40

Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro+

LG G7

LG G7 Fit

LG G8S

LG G8X

LG V40

LG Velvet

LG Wing

Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52 5G

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy Fold

Samsung Galaxy Note 9

Samsung Galaxy Note 10

Samsung Galaxy Note 10+

Samsung Galaxy Note 20

Samsung Galaxy Note 20 5G

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9+

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10+

Samsung Galaxy S10e

Samsung Galaxy S20

Samsung Galaxy S20 5G

Samsung Galaxy S20 FE

Samsung Galaxy S20 FE 5G

Samsung Galaxy S20+

Samsung Galaxy S20+ 5G

Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S21

Samsung Galaxy S21 5G

Samsung Galaxy S21+ 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy Z Flip

Samsung Galaxy Z Flip 5G

Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Xiaomi Mi 10

Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11i

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 III

Sony Xperia 10 II

Sony Xperia 10 III

Sony Xperia 5

Sony Xperia 5 II

Sony Xperia 5 III

Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ3

Komentarze

Scroll to Top