;

Zielony Operator

Jak łączyć naukę programowania z ekologią (1)

Hania Jaworska-Orthwein

14 maja 2021

Jak łączyć naukę programowania z ekologią
1

Czy można połączyć edukację ekologiczną z nauką programowania? Okazuje się, że tak. Rozwijanie cyfrowych umiejętności u dzieci jest tak samo ważne jak kształtowanie postaw ekologicznych. Aby lepiej rozumiały problemy środowiskowe, które w przyszłości, w ich dorosłym życiu, będą narastać. Elementy edukacji przyrodniczej są obecne w inicjatywach Fundacji Orange.

Niezbędna edukacja

Czy edukacja ekologiczna dzieci jest konieczna? Zdecydowanie tak. Chodzi o to, aby wyrosły na odpowiedzialnych i świadomych ludzi. Lepiej potrafiły odnaleźć się we współczesnych realiach, rozumiały globalne problemy, rolę człowieka w przyrodzie i swoje miejsce w tym złożonym mechanizmie.

Póki co stan wiedzy dorosłych Polaków na temat środowiska nie jest dobry. Zgodnie z ostatnim badaniem „Green Generation” Polacy nie wiedzą, ile gatunków zwierząt jest już zagrożonych wyginięciem? Jaki procent wody jest zdatny do picia? Ile plastiku jest poddawanego recyklingowi oraz ile emitujemy CO2? W tym kontekście pomysł wprowadzenia edukacji ekologicznej do szkół wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Podstawowa wiedza o środowisku naturalnym jest w stanie spowodować́ zmiany w zachowaniu oraz gotowość́ na przyjęcie nowych reguł, aby chronić planetę.

#SuperKoderzy i eko-warsztaty

Fundacja Orange od lat przygotowuje młodych ludzi na wyzwania jutra, pomagając im używać technologii w sposób odpowiedzialny i wartościowy. Uczy podstaw programowania, druku 3d, wspiera w kształtowaniu zdrowych nawyków cyfrowych. Te tematy udaje się jej połączyć z budowaniem świadomości ekologicznej wśród dzieci.

Fundacja wplata wątki ekologiczne w swoją cyfrową edukację. Na zajęciach szkolnych w programie #SuperKoderzy oraz w Pracowniach Orange – świetlicach, które pomagamy prowadzić w małych miastach i wsiach, dzieci uczą się programowania, a przy okazji kształtują swoje nawyki ekologiczne. Uczą się np. jak oszczędzać światło czy segregować opady, a także programują inteligentne miasta przyszłości i projektują quiz przyrodniczy. Nowe kompetencje zyskują także nauczyciele i liderzy świetlic, a placówki grant na zakup sprzętów np. zestawów robotów. Do tej pory 30 szkół i 19 Pracowni Orange przeprowadziło lekcje online w oparciu o przygotowane scenariusze.

Kolejnych 50 szkół i Pracowni bierze też udział w eko-warsztatach. Dzieci uczą się programowania w scratchu, obsługi narzędzi graficznych np. tworząc quiz lub przygotowują tematyczne plakaty w programie canva. W ten sposób rozwijają kompetencje cyfrowe, ale przy okazji poznają tematykę śladu węglowego, bioróżnorodności i ochrony ekosystemów, a także zmian klimatu. Scenariusze tych zajęć zostały przygotowane przez Fundację Orange we współpracy z Fundacją Girls Code Fun i są dostosowane dla różnych grup wiekowych.

Nowe przedmioty z odpadów

Wiele inicjatyw w nurcie less waste toczy się także w FabLab powered by Orange w Warszawie.

Cykl zajęć o upcyklingu, podczas których młodzież uczy się, na czym polega idea wymyślania i tworzenia nowych przedmiotów z odpadów. Upcykling, podobnie jak recykling, jest formą przetwarzania wtórnego. W jego wyniku powstają produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte.  Na warsztatach uczestnicy dowiadują się, czym jest eko-design czy styl zero waste. Wykorzystując to, co aktualnie jest w domu (karton, butelki, materiały) i już nie jest przydatne, projektują i tworzą nowe przedmioty – domek dla zwierząt z kartonu, pokrowce na przybory szkolne, maski afrykańskie. Dzięki temu powstały piękne, ale i co najważniejsze użyteczne rzeczy. Z chwilą powrotu do zajęć stacjonarnych w FabLabie czeka mnóstwo surowca gotowego do dalszych twórczych prac.

narzędziaeko-produkty

Udostępnij: Jak łączyć naukę programowania z ekologią
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:32 15-05-2021
  Ale bym pomajsterkował w Orange FabLab. Robicie tam naprawdę fajne rzeczy!
  Odpowiedz

;

Oferta

Co obejrzeć w weekend? „Szadź 2” już w Playerze! (1)

Beata Giska

14 maja 2021

Co obejrzeć w weekend? „Szadź 2” już w Playerze!
1

Głośna sprawa seryjnego mordercy znajduje swój finał w sądzie. Piotr Wolnicki, znany religioznawca, pozornie wzorowy mąż i ojciec, oczekuje w areszcie na wyrok. Podejrzany nie przyznaje się jednak do winy. Czy zdoła uniknąć kary? Drugi, wyczekiwany sezon serialu „Szadź” już w Playerze.

Morderca z klasą

Przyznam, że „Szadź” – sezon pierwszy śledziłam z wypiekami na twarzy i co tydzień czekałam na premierę kolejnego odcinka. Ba, mój tata nawet tak się wkręcił w ten serial, że gdy wiedział, że będzie już można zobaczyć zwieńczenie sezonu i finałowy odcinek – o 6 rano, w dniu premiery, oglądał go już na komputerze!

A czemu to taka dobra produkcja? Jest to kryminał z krwi i kości, i to dosłownie. Powstał  na podstawie polskiej powieści, młodego autora – Igora Brejdyganta, która była świetnie napisana. Gotowy materiał na film. Dla nas – widzów – zagadka osadzona w rodzimych realiach jest dużo bliższa, bardziej emocjonująca niż zagraniczne historie. No i to wszystko jest ciekawie, pokazane, w mroczny, klimatyczny sposób. Mamy też odwrócony schemat fabuły – coś, co zdarza się rzadko. Nie szukamy kto jest mordercą. My go poznajemy już w pierwszym odcinku! Jak wybiera sobie kolejną ofiarę… Elegancki, przystojny, elokwentny profesor religioznawstwa, osoba wierząca o nienagannej reputacji, wzbudzająca respekt u swoich studentów. Dlaczego więc zabija? Czy uda się uratować przed nim następne kobiety? Jaką grę toczy z policjantką i jaka wspólna tajemnica ich łączy?

W roli psychopaty wystąpił tutaj Maciej Stuhr, który stworzył niezapomnianą kreację. Aż momentami sama się go bałam… A policjantka, która depcze mu po piętach, to Aleksandra Popławska, która sprawdza się w roli śledczych. Tu jest trochę taką famme fatale i jak zwykle bohaterką z charakterem (możemy ją równolegle podziwiać w „Klangorze” – równie dobrym thrillerze, produkcji Canal+).

Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się w minionym sezonie, który cały czas można obejrzeć na Playerze. Kto tego nie zrobił, najwyższa pora, tym bardziej, że już teraz jest tam dostępny pierwszy – bardzo obiecujący odcinek nowej serii, a po weekendzie i w dalszych tygodniach pojawią się następne. Zobaczycie, że Was wciągnie. A jeśli nie macie Payera to też jest to dobry moment, by skorzystać z promocji w aplikacji Mój Orange. Uruchomicie go tam na 180 dni za 5 złotych, czyli w cenie, w której dawniej można było korzystać tylko przez miesiąc. A tak zyskujemy prawie pół roku na oglądania. Szczegóły akcji znajdziecie tutaj.

A o czym będzie, następny, drugi sezon serialu? Tu już sięgnijmy do źródła i tego, czego udało się dowiedzieć od produkcji, bo ja – razem z Wami, będę odsłaniać kolejne karty co tydzień i dzielnie czekać przed telewizorem.

szadz player

Szadź 2 – co się wydarzy?

Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska) nie ma wątpliwości, że udało jej się złapać niebezpiecznego przestępcę, seryjnego mordercę pozbawiającego życia młode kobiety. Teraz, gdy w wyniku śledztwa Piotr Wolnicki (Maciej Stuhr) został postawiony przed sądem, wydaje się, że wyrok może być tylko jeden. Czy charyzmatyczny religioznawca przekona organ wymiaru sprawiedliwości i odzyska wolność?

Drugi sezon odkryje przed widzami dramatyczne wydarzenia z przeszłości głównego bohatera. W jego życiu pojawi się Lila, kobieta, z którą Wolnickiego łączy wyjątkowa więź i sekret z czasów młodości. Obecność Lili przywróci wspomnienie tragicznego zdarzenia, ale jednocześnie będzie dla Piotra szansą na konfrontację z brutalną prawdą o sobie.

Ponownie skupimy się na postaci Wolnickiego, bohatera który jednocześnie przeraża i przyciąga. Widzowie będę mieli okazję, by dowiedzieć się jakie czynniki sprawiły, że stał się bezwzględnym mordercą. A pierwszy odcinek przeniesie nas na salę rozpraw.

szadz 2

 

Na Playerze znajdziecie też wiele więcej ciekawych kryminałów, seriali komediowych, romantycznych, programów rozrywkowych czy dokumentów. Wśród tytułów, które szczególnie polecam, jest cała seria o Chyłce, czy zaskakujący serial obyczajowy – „Nieobecni”. Można wybrać więc tam sporo filmów na weekend.

 

Udostępnij: Co obejrzeć w weekend? „Szadź 2” już w Playerze!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:39 15-05-2021
  Czasami zazdroszczę emerytom - co robić w wolnym czasie - oglądać filmy i seriale :) Pablo_ck do wolności jeszcze jakieś 28 lat ;p
  Odpowiedz

;

Sieć

Najwyższa jakość rozmów pomiędzy użytkownikami Orange i Play (23)

Wojtek Jabczyński

14 maja 2021

Najwyższa jakość rozmów pomiędzy użytkownikami Orange i Play
23

Właśnie uruchomiliśmy kodek EVS w połączeniach pomiędzy klientami Orange i Play. Dotychczas taka możliwość była tylko przy rozmowach wewnątrz sieci danego operatora. Kodek EVS (Enhanced Voice Services) znany jest potocznie jako HD Voice+. Dzięki niemu w trakcie rozmowy słychać zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie dźwięki. Błędy i szumy są wychwytywane i korygowane. Brzmienie głosu rozmówcy w komórce jest maksymalnie zbliżone do mowy naturalnej. Słyszymy go jakbyśmy rozmawiali stojąc tuż obok.

To pierwsze na rynku polskim, a także w Grupie Orange, międzyoperatorskie wprowadzenie kodeku EVS. Żeby móc skorzystać z HD Voice+ smartfony rozmówców muszą mieć VoLTE lub WiFi Calling i wspierać EVS. W Orange Polska większość telefonów daje taką możliwość. Warto zrobić aktualizację oprogramowania, jeśli nie macie najnowszego.

Na koniec muszę wspomnieć o jednym wyjątku – iPhone`y. Chociaż niektóre modele wspierają EVS to na 8 smartfonach z rodziny iPhone 11, 12 i SE jeszcze dopracowujemy szczegóły i HD Voice+ powinien być na nich dostępny w lipcu lub sierpniu br.

Lista modeli telefonów obecnie obsługujących kodek EVS w Orange Polska dla połączeń międzyoperatorskich:

Huawei Mate 10 Pro
Huawei Mate 20
Huawei Mate 20 Pro
Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 40 Pro
Huawei P20
Huawei P20 Pro
Huawei P30
Huawei P30 Pro
Huawei P40
Huawei P40 Pro
Huawei P40 Pro+

LG G7
LG G7 Fit
LG G8S
LG G8X
LG V40
LG Velvet
LG Wing

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 5G
Samsung Galaxy A72
Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy Note 10
Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Note 20
Samsung Galaxy Note 20 5G
Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10+
Samsung Galaxy S10e
Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy S20 5G
Samsung Galaxy S20 FE
Samsung Galaxy S20 FE 5G
Samsung Galaxy S20+
Samsung Galaxy S20+ 5G
Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S21
Samsung Galaxy S21 5G
Samsung Galaxy S21+ 5G
Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy Z Flip
Samsung Galaxy Z Flip 5G
Samsung Galaxy Z Fold 2 5G

Xiaomi Mi 10
Xiaomi Mi 10 Pro
Xiaomi Mi 11
Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Xiaomi Mi 11 Ultra
Xiaomi Mi 11i
Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Sony Xperia 1
Sony Xperia 1 II
Sony Xperia 1 III
Sony Xperia 10 II
Sony Xperia 10 III
Sony Xperia 5
Sony Xperia 5 II
Sony Xperia 5 III
Sony Xperia XZ2
Sony Xperia XZ3

Udostępnij: Najwyższa jakość rozmów pomiędzy użytkownikami Orange i Play
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  8Plus 10:36 14-05-2021
  Mam pytanie o iPhony starsze niż 11. Dlaczego np dla takiej 8-ki nie dajecie EVS. Konkurencja ma i nie robi z tym problemu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 11:12 14-05-2021
   To kwestia podejścia. Konkurencja wybrała EVS-WB czyli wide band, a my zdecydowaliśmy się pójść w EVS-SWB czyli super wide band. To taka extra klasa dla HD voice +. Ten wariant jest możliwy tylko na 8 wspomnianych modelach iPhone`a. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kuba 11:48 14-05-2021
    Extra klasa dla EVS to raczej EVS-FB. Każda polska sieć mająca EVS umożliwia połączenia w SWB ;) Do tego brak EVS dla Samsungów poniżej S9... Szkoda, ale dobrze że rusza EVS między operatorami. Teraz jeszcze naprawić zwykłe HDV, żeby było zawsze kiedy to możliwe między operatorami i byłoby spoko. Plus brakujące wziąć SMS-y w VoWiFi.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Wojciech Jabczyński 14:33 14-05-2021
     EVS-FB jest faktycznie najlepszy, ale póki co niemożliwy do zaoferowania klientom. Smartfony muszą wspierać ten standard a oficjalnie żaden z dostawców urządzeń tego nie robi na polskim rynku. Pozdrawiam
     Odpowiedz
 • komentarz
  Pytanie 11:27 14-05-2021
  Dlaczego Galaxy S8 nie jest wspierane w Orange ? W T-mobilu działa EVS-SWB.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 12:19 14-05-2021
   Nie zdecydowaliśmy się na wdrażanie EVS SWB dla Galaxy 8 ze względu na ograniczenia jego procesora. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wojciech Jabczyński 12:23 14-05-2021
    Doprecyzowując chodzi o nasze wysokie wymagania jakościowe. Dlatego nie zdecydowaliśmy się na wdrażanie EVS-SWB na starszych modelach, a tylko w najnowszych mogących w 100 proc. spełnić wymagania kodeka np. w zakresie przenoszenia najwyższych tonów.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Pytanie 13:19 14-05-2021
     Z tego co rozumiem kodek to pewien standard w tym wypadku EVS-SWB. Jak to możliwe, że T-Mobile , Play nie mają problem z procesorem w S7, S7 EDGE,S8 a Orange już tak. Czy to nie jest kwestia starej platformy IMS ?
     Odpowiedz
 • komentarz
  Gość 12:31 14-05-2021
  A co w przypadku całkiem jeszcze świeżego Mi 10T lite 5G? Nie ma go na waszej liście.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Gość 12:32 14-05-2021
  A co z Mi 10T lite 5G. Jest on w waszej ofercie i jest w miarę świeżym smartfonem. Na prawdę nie obsługuje EVS?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 14:25 14-05-2021
   Smartfony Mi 10, Mi 10 T Lite i Mi 10 T Pro dostaną wsparcie EVS wraz z aktualizacją oprogramowania, opracowywaną we współpracy z dostawcą telefonów. To kwestia nieodległej przyszłości. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Wifi Calling 13:17 14-05-2021
  Co się dzieje z SMS w VoWIFI ? Powinny działać od co najmniej miesiąca. Kiedy będą dostępne ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 14:29 14-05-2021
   Nie potrafię precyzyjnie powiedzieć kiedy pierwsze telefony będą miały taką możliwość. Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kuba 15:16 14-05-2021
    To byłoby fajnie, gdyby dostały taką opcję wszystkie modele, które są jeszcze wspierane przez producentów albo będą miały wysyłane jakieś krytyczne łatki i w tym momencie można byłoby dodać obsługę SMS. To kwestia jednej linijki kodu... Będzie paradoksem jak okaże się, że tylko np. modele nie starsze niż 2020 dostaną tak podstawową opcję :D
    Odpowiedz
   • komentarz
    Bartłomiej 18:48 15-08-2021
    Ta chwila trwa od ok 3 lat,a T-Mobile działa już wszystko volte,vowifi z sms/mms i to w ofertach na kartę !
    Odpowiedz
 • komentarz
  wtajemniczony 15:21 14-05-2021
  Panie Rzeczniku, od kiedy w Orange jest EVS-SWB każdy telefon raportuje EVS-WB i tak jest w każdej sieci w Polsce. Wasze problemy z obsługą starszych urządzeń to tylko i wyłącznie skąpstwo. Nie ukrywam, że ręce mi opadły, jak przeczytałem niektóre wyjaśnienia w komentarzach. Jeżeli takie dane przekazują Panu spece z innych działów to radzę ich nie słuchać ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 15:45 14-05-2021
   Dziękuję za radę, ale mam pełne zaufanie do naszych inżynierów i mimo ostrzeżeń będę ich słuchał :-) Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    wtajemniczony 16:35 14-05-2021
    Palnalem gafę, ale edytować posta oczywiście się nie dało... ;) Oczywiście każdy wariant EVS w Polsce to wariant SWB, ale Wasza konkurencja nie ma problemu z wzdrozeniem go do starszych telefonów. Podtrzymuje swoja opinię, że Wasze problemy są spowodowane skąpstwem, ewentualnie ułomnością systemów tak samo, jak w przypadku smsów w wifi calling ;) Proszę mi wierzyć, że to opinia sporej grupy Waszych klientów ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 17:31 15-05-2021
  Brawo. Czekamy na takie rozwiązania z kolejnymi operatorami :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  joel 13:52 16-05-2021
  Panie Wojtku czy przewidujecie włączenie tej usługi dla Huawei P40 Lite?? Nie ma tego modelu na liście??
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 17:44 05-08-2021
  Dlaczego nie ma tu telefonu Nokia 8.1? Wspiera ona VoLTE.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wkurzony_Klient 08:17 17-09-2021
  Kiedy wreszcie dodacie telefony firmy OnePlus do listy obsługujących tą technologie u was w sieci? Konkurencja mam tutaj na myśli T-mobile obsługuję je już od jakiegoś roku albo i dłużej...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Radzio 19:41 07-03-2022
  Weźcie sie za vowifi w oppo, bo się ośmieszacie. HDvoice+, a glupiego wificalling nie macie WSTYDDDDDDD!! A taka niby wapółpraca Orange/Oppo
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej