;

Bezpieczeństwo

Jak oddajemy nasze dane osobowe? (4)

Michał Rosiak

17 października 2019

Jak oddajemy nasze dane osobowe?
4

Zastanawialiście się kiedyś, skąd telemarketerzy różnych dziwnych firm mają Wasze dane osobowe? Dlaczego dzwonią na Wasze prywatne numery telefonów, wysyłają Wam maile z niepotrzebnymi informacji, a pytani o to, skąd mają Wasze dane, wymieniają nazwę istniejącej firmy? Może dlatego, że kiedyś połaszczyliście się na darmowe „Bony do [tu wstaw nazwę sklepu]”…

Zastanawiam się, czy ktoś z Was dostał ostatnio maila z takim obrazkiem:

Pytam, bo jeden z takich maili trafił do nas, na cert.opl@orange.com. Staramy się wpisywać ten adres gdzie się da, żeby znalazł się w tego typu bazach i robił za „spam trap”. Dzięki temu takie maile jak opisywany potrafią trafić do nas w „pierwszym rzucie”.

Przestępstwo? Niekoniecznie

Odruchowo chciałem opisać tę historię jako ostrzeżenie przed spamem, a witrynę zablokować na CyberTarczy. Po krótkiej analizie okazało się, że… nie mogę. Nie mogę, ponieważ w świetle prawa nadawca zbiera dane osobowe w zasadzie w pełni legalne. Z wyłączeniem zapewne kwestii nadużycia logo firmy Rossmann, ale to już nie nasza sprawa.

Finalna witryna hxxps://rossm.gift-cards.co.pl/ nie zawierała złośliwego kodu. Prowadzi ją legalna firma, z wpisem w KRS, zawierająca na liście swoich PKD również pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe. Po dokładnym przeczytaniu regulaminu dowiadujemy się natomiast, że już wchodząc na stronę automatycznie zgadzamy się na jego zapisy. Wśród nich m.in. przekazanie szeregu danych dotyczących naszego połączenia, plus oczywiście wszystkiego, co na niej wpiszemy. Odklikując ostatecznie osiem (!) zgód marketingowych na przetwarzanie i udostępnianie naszych danych oraz ich automatyczne profilowanie, no i oczywiście na otrzymywanie informacji marketingowych, możemy już dołączyć do… konkursu. Konkursu, w którym wygramy bon, jeśli na pytania podane na stronie odpowiemy… najszybciej. Tak – to jest konkurs zręcznościowy!

Dane osobowe – złoto XXI wieku

Skąd oni mają nasze adresy? Z internetu oczywiście. Jak często podajecie w sieci swój adres e-mail? Wystarczy raz, a potem crawlery już zrobią swoje. Kolejny krok to mail taki, jak powyższy, przekonanie nas, byśmy skusili się na darmowy lun… tzn. kupony, a potem – cóż, potem sprzedanie naszych danych, o których coraz częściej mówi się jako o złocie XXI wieku, firmom trzecim. Na co oczywiście też wyrażamy zgodę.

Cóż – choć bardzo bym chciał, nie mogę stanąć na drodze działalności, która w rozumieniu prawa jest legalna, w moim rozumieniu balansuje na cienkiej linii, a Wam pozostawiam odpowiedź na to, jak bardzo etyczne są tego typu działania. Mogę Was jedynie ostrzec, że ryzyko w sieci to nie tylko phishing, wykradający nasze dane dostępowe do kont bankowych, nie tylko wyglądający spektakularnie w mediach ransomware. O ile jestem zdania, że w dzisiejszych czasach pojęcie prywatności już dawno zginęło bolesną śmiercią, wciąż to od nas zależy, ile o sobie ujawnimy. A jeśli chcecie przeczytać więcej na temat tego, co udało nam się znaleźć w związku z kampanią „konkursową” – pozwolę sobie zaprosić Was po sąsiedzku na stronę CERT Orange Polska.

Udostępnij: Jak oddajemy nasze dane osobowe?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Michal 19:01 17-10-2019
  Lepiej zacznijcie działać, żeby nie wydzwaniali do nas telemarketerzy, bo mój nr "został wylosowany" choć mam go od kilkunastu lat i nigdy żadnej firmie go nie podawałem. Bo niestety jakoś to w Orange jest najwięcej takich sytuacji, w necie jest mnóstwo skarg.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:11 17-10-2019
  Dokładnie, czasem sprzedajemy się w sieci bardzo tanio i bezmyślnie. A nasze dane - to bardzo cenna rzecz - za bazy danych niektóre firmy płacą czasem krocie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Michal 17:32 18-10-2019
  Witam, Orange lub któryś wasz pracownik udostępnia numery firmom które dzwonią i mówią że wylosowali nasz numer i zapraszają na pokaz. Dzwonią tylko na numery z Orange i znają miejscowość z której jesteśmy, adresu nie mają. Na forum telepolis zostało to opisane, która firma wyzwania.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Citizenfour 20:30 19-10-2019
  Polecam poczytac "Pamiec nieulotna" Edwarda Snowdena... Chyba zdazylismy wszyscy zapomniec w jaki sposob jestesmy inwigilowani, traktowani jak cel, jak towar.
  Odpowiedz

;

Oferta

Telefon tańszy nawet o 240 zł (6)

Marta Krajewska

16 października 2019

Telefon tańszy nawet o 240 zł
6

Od pewnego czasu na blogu prezentuję Wam urządzenia z naszej oferty. Wiem, że zależy Wam na wysokiej jakości sprzętu, z którego korzystacie, a przy tym szukacie też najlepszych okazji cenowych. Dlatego tak chętnie informuję Was o promocjach i bonusach, jakie przygotowujemy. Dzisiaj przypomnienie o promocji, która trwa już od pewnego czasu, a możecie z niej skorzystać do końca października br.

Kto może skorzystać z promocji?

Kod rabatowy na telefon jest przyznawany naszym klientom przy zakupie nowej karty SIM. To oznacza, że jeśli wybierzecie umowę na Plan Mobilny 55 lub 75, otrzymacie rabat na telefon na kwotę 10 zł/mc. To daje łącznie oszczędność  240 zł przez cały czas trwania umowy (24 miesiące).

Dodatkowo, jeśli przechodzicie z oferty na kartę na abonament (Plan Mobilny 55 lub 75) możecie otrzymać rabat w wysokości 50 zł na opłatę aktywacyjną (po rabacie wyniesie ona 0 zł) – o taką możliwość zapytajcie sprzedawcę w salonie. Rabaty na telefon i opłatę aktywacyjną łączą się ze sobą.

Przypominam też o rabacie za łączenie usług: jeśli już korzystacie z Planu Mobilnego 45, 55 lub 75, Orange Love lub Planu Komórkowego Standardowego, Optymalnego lub Wzbogaconego i dokupicie kolejną kartę SIM w Planie Mobilnym 45, 55, lub 75, to otrzymacie 20 zł rabatu na abonament oraz pakiet 3 GB za łączenie usług w Orange. Więcej w Zasadach przyznawania rabatu za łączenie usług w Orange.

Oferta z tańszymi smartfonami jest dostępna w sklepie Orange, w salonach Orange oraz w ramach sprzedaży telefonicznej (801 234 567).

Jeśli planujecie podpisanie umowy na Plan Mobilny, warto się pospieszyć – oferta jest limitowana, kupony rabatowe dostępne do wyczerpania zapasów. Rabat obowiązuje przy podpisaniu nowej umowy, przeniesieniu numeru i przejściu z oferty na kartę do oferty na abonament.

Indywidualny kod oraz najważniejszej informacje znajdziecie na stronie: Odbierz swój rabat i zyskaj.

Udostępnij: Telefon tańszy nawet o 240 zł
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 17:59 16-10-2019
  Ciekawa oferta ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:14 16-10-2019
  Pamiętamy i korzystamy :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 00:18 17-10-2019
  Oczywiście oferta nie dotyczy klientów przedłużających umowę ... Marta, schowaj się z taką ofertą, żal komentować nawet
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 09:59 18-10-2019
  Coraz lepiej - Odwołanie promocji "Doładowanie 200 zł z bonusem 30 zł" i "Doładowanie 100 zł z bonusem 10 zł" :( https://www.orange.pl/omnibook/odwolanie-promocji-doladowanie-200-zl-z-bonusem-30-zl-i-doladowanie-100-zl-z-bonusem-10-zl#
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia 12:36 18-10-2019
   To co się dzieje ostatnimi czasy w Orange dla nas prepaidowców to totalna porażka, jestem na etapie szukania alternatywy po 10latach bycia w orange. Podnoszenie drastyczne cen, zabieranie bonusów, promocji. Czuję, że zostawią tylko gołego prepaida ze stawkami cennikowymi. Zabierzcie jeszcze pakiety wszystkie jak szaleć to na całego Orange!
   Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 12:52 18-10-2019
   Wyczytałem to na innym portalu coraz lepiej sie dzieje w Orange na karte chyba trzeba pomyśleć o zmianie operatora :(
   Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Wielkopolski Śrem bardziej ekologiczny. Najpierw rowery, teraz stacja ładowania samochodów elektrycznych od Orange (5)

Piotr Domański

15 października 2019

Wielkopolski Śrem bardziej ekologiczny. Najpierw rowery, teraz stacja ładowania samochodów elektrycznych od Orange
5

Mieszkańcy Śremu od kilku miesięcy mogą jeździć na 20 rowerach miejskich od konsorcjum Orange i Roovee. Od dzisiaj mogą także korzystać z dostarczonej przez Orange stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Co warto wiedzieć o stacji? Szybka stacja ładowania EVBmax o całkowitej mocy 72kW, umożliwia ładowanie jednoczesne dwóch pojazdów elektrycznych. Stacja wyposażona jest w stanowiska DC do ładowania w standardzie CCS 2 oraz CHAdeMO ( zamiennie) o mocy 50kW oraz niezależne stanowisko AC w standardzie Typ2 o mocy 22 kW. Korzystanie ze stacji jest bezpłatne.

Załaduj samochód z Orange, dojedź rowerem do pracy

Stacji do ładowania samochodów w całym kraju  jest coraz więcej, więc dlaczego warto przyjrzeć się tej konkretnej? To dowód, że Orange, jako operator telekomunikacyjny może wspierać miasta w budowie ekologicznych rozwiązań.

Miasta z kolei mogą korzystać z najlepszych rynkowych rozwiązań dla swoich mieszkańców. Czy ma to sens? Zdecydowanie! Na rowerach miejskich dostarczonych w ramach systemu Smart Bike przez Orange i Roovee mieszkańcy Śremu przejechali ponad 14 tys.  km, czyli nieco dalej niż ze Śremu do stolicy Chile – Santiago. Rowery wypożyczano blisko 6 tys. razy i jeździły 2150 godzin.

Ładowarka Śrem i rowery

Rowery miejskie w Śremie i stacje ładowania to część większej całości. Miasto, przy wsparciu środków z Unii Europejskiej postanowiło stworzyć system węzłów przesiadkowych, które wraz z infrastrukturą towarzyszącą przełożą się na bardziej zrównoważony transport w gminie. W ramach projektu wybudowano dwa parkingi z miejscami dla samochodów i rowerów. Na jednym z takich parkingów -stanęła właśnie ładowarka samochodów elektrycznych.

Udostępnij: Wielkopolski Śrem bardziej ekologiczny. Najpierw rowery, teraz stacja ładowania samochodów elektrycznych od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:11 15-10-2019
  Super ? To teraz pytanko do Orange - czy posiadacie w swojej flocie służbowej aura elektryczne? Czy na chwilę obecną tylko hybrydy?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:45 16-10-2019
   Mamy elektryki, które pracownik (z odpowiednimi badaniami oczywiście) może wypożyczyć.
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 21:50 15-10-2019
  Miejsce - Śrem; cóż za wielki obszar miejski! - bez urazu... Samochody elektryczne, ładowane oczywiście z sieci elektrycznej, która w Polsce w ponad 95% produkowana jest z... węgla!!! Gdzie tu ekologia?!?!?! Nie dajmy się zwariować! Oczywiście róbmy swoje, ale nie bijmy piany z niczego!...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:44 16-10-2019
   Gdzieś i od czegoś trzeba zacząć. Czy nadal powinniśmy jeździć samochodami bez katalizatorów, bo przecież jeden samochód nic nie zmienia?
   Odpowiedz
 • komentarz
  bartek 11:44 16-10-2019
  Witam. "Załaduj samochód z Orange, dojedź rowerem do pracy" . Proponowane rozwiązanie spowoduje, że gdy zostawię swój samochód pod ładowarką na czas pracy to w tym samym czasie inni użytkownicy będą zmuszeni czekać aż z pracy wrócę i zwolnię miejsce. I działa to również w odwrotną stronę. Moim zdaniem projekt typowo laboratoryjny. W praktyce ładowanie auta nie powinno zajmować więcej niż 10 minut. Jedynie rozwiązania wodorowe mają przyszłość. Elektryka + węgiel w Polsce to ślepy zaułek.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej