;

Odpowiedzialny biznes

Jak zrobić dobre zdjęcie? 7 porad (4)

Bartłomiej Kuczyński

25 września 2019

Jak zrobić dobre zdjęcie? 7 porad
4

Jakiś czas temu zapowiedziałem, że chciałbym zwrócić uwagę na temat netykiety w różnych sferach naszego życia. Zacznijmy od zdjęć.

„Komu sprzedajesz swoje dziecko?” pyta Sylwia Czubkowska w Gazecie Wyborczej i przytacza scenę, w której dwulatka, jeszcze nieumiejąca dobrze mówić, już pozuje do Instatstory mamy. I dobrze wie, co to jest „Instaglam”. Dzisiejsze nastolatki urodziły się jeszcze przed powstaniem serwisów społecznościowych. Dzieci urodzone po 2010 (rok powstania Instagrama) będą więc dorastały już w innym świecie, bo część z nich od urodzenia jest pokazywana online. Jak to wpłynie na ich przyszłe życie? Trudno dziś przewidzieć.

Zdjęcia dzieci coraz częściej trafiają do internetu. Jak pokazały badania przeprowadzone w 2016 w Wielkiej Brytanii, tamtejsi rodzice publikowali średnio 300 zdjęć swoich dzieci rocznie! Sharenting, bo tak nazywa się to zjawisko, jest jednym z tematów, którymi zajęliśmy w badaniach EU Kids online. Poniżej komentarz badaczki, Aldony Zdrodowskiej:

Wyobraźcie sobie taką sytuację: stary album ze zdjęciami oglądanymi w czasie rodzinnego spotkania. Urocze zdjęcia bobaska w kąpieli. A bobasek ma już 17 lat i siedzi na herbatce u babci, cały czerwony. Kojarzycie takie momenty? Dziś rodzinne albumy często są zastępowane zdjęciami publikowanymi w sieci bez żadnych ograniczeń. Stąd prosty wniosek:

PORADA 1: Zachęcam, żebyście trzy razy pomyśleli przed publikacją zdjęcia dziecka w sieci. Jeśli jest wystarczająco duże, możecie zapytać o jego zgodę.

To jak, selfie?

Codziennie w sieci przybywa 93 miliony selfie. Takie autoportrety na instagramie pędzą z prędkością 10 zdjęć/ 10 sekund. Sporo. Pewnie dlatego, że twarz może pokazać całe bogactwo wnętrza, emocji i stanów człowieka. Poza tym… selfie są po prostu fajne. Co ciekawe, nie jest to tak nowe zjawisko, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze takie zdjęcia powstały już w XIX wieku; selfie robił sobie astronauta Buzz Aldrin, pozując w skafandrze na tle kuli ziemskiej.

A dzisiaj? Mamy selfie w każdym możliwym miejscu i sytuacji. Robione w czasie pogrzebów czy przy pomnikach upamiętniających ofiary wojen.

PORADA 2: W takich delikatnych sytuacjach radzimy głęboko schować telefon. A przede wszystkim pomyśleć – czy takie zdjęcie jest OK, czy jest stosowne?

(Więcej na ten temat piszemy na stronie Fundacji Orange: czy żyjemy w kulturze selfie?)

Pierwszą zasadą dobrej fotografii jest myślenie

Fotografia to nie tylko mechaniczna czynność. To przede wszystkim pomysł, idea i odpowiednie wcielenie jej w życie. Wybór tematu, sprzętu, kadru, światła, perspektywy. Cała seria decyzji, która wpływa na ostateczny efekt. Na boku zostawiamy teraz umiejętności techniczne. Przeczytacie o nich na wielu specjalistycznych blogach. Dużo informacji o możliwościach sprzętu znajdziecie np. w testach u Michała. Ja chciałbym skupić się na temacie zdjęć.

PORADA 3: Dobrze pomyśl nad wyborem tematu

Zanim zrobisz zdjęcie, zastanów się, czy warto fotografować po raz kolejny talerz z ładną potrawą lub swoją twarz w lustrze. Może lepiej zrobić piękny portret babci albo zachwycający krajobraz? A może masz artystyczne zapędy i stworzysz abstrakcyjną kompozycję? Pomyśl, co będzie dzisiaj fajne, dobre, co chcesz pokazać. Każdy z nas ma wokół siebie setki tematów. Nie ma sensu powielać instagramowych klisz. Rozejrzyj się, rusz głową i do dzieła.

dziewczynka robi zdjęcie robotowi smartfonem. Zajęcia #SuperKoderów.

Samodzielnie zaprogramowany robot to dobry temat do zdjęć czy wideo. Tutaj w czasie zajęć #SuperKoderów.

Zdjęcia zawsze są kreacją

Niby aparat rejestruje świat takim, jaki jest, a jednak każdy z nas wie, że można w tym samym momencie zrobić piękne zdjęcie, które zbierze dziesiątki lajków albo strzelić fotkę, która zasłuży co najwyżej na ironiczny komentarz. Każda decyzja fotografującego wpływa na ostateczny efekt i kreuje rzeczywistość. Czasem to bardzo świadome działanie, a czasem po prostu „tak wyszło”.

Mamy ostatnio zalew zdjęć, na których świat jest cukierkowy i śliczny, ale mocno odrealniony. Wielu twórców prześciga się w pokazywaniu starannie wypielęgnowanych kadrów. Ciekawe jest zestawienie takich idealnych zdjęć blogerów kulinarnych z szerszym kontekstem, odsłaniającym trochę więcej prawdy: rozsypaną mąkę, bałagan i płaczące dzieci (zobaczcie je tutaj, polecam). Albo podobne zdjęcia, które zrobił Chompoo Baritone, aby zwrócić uwagę na problem odrealnienia insta świata.

PORADA 4: Zastanów się, jaki świat chcesz pokazać na swoich zdjęciach. A oglądając fotografie w sieci, patrz na nie krytycznie i mądrze. Pamiętaj, że żądne zdjęcie nie jest po prostu nagą prawdą.

Jak zrobić najlepszy portret?

Najlepsze portrety to takie, w których fotograf ma dobry kontakt z osobą przed obiektywem. Jeśli macie pozytywną relację – zdjęcie będzie lepsze! Poza tym, robienie zdjęć bez zgody fotografowanego jest po prostu niezgodne z prawem.

PORADA 5: jeśli chcesz zrobić portret, nie fotografuj nikogo bez jego zgody

Inaczej jest oczywiście, jeśli np. robisz zdjęcie na koncercie i złapiesz w kadrze kawałek fryzury osoby przed tobą lub wiele ludzi w tłumie. To oczywiście dozwolone i nie trzeba pytać się wszystkich, czy czubek ich głowy może być widoczny na zdjęciu.

W sieci nic nie ginie

Znane są przypadki zdjęć, które żyją własnym życiem, a ich bohaterowie stali się memami. Nikt z nas nie chce tego dla swoich najbliższych. Każdy zna kilka takich twarzy – memów, ale mało kto wie, do kogo one należą. A zaczęło się od tego, że ktoś opublikował to zdjęcie w sieci po raz pierwszy.

PORADA 6: Przed publikacją zdjęcia pomyśl, czy kogoś ono nie dotknie

Kiedy chcesz wyciągnąć smartfona, pomyśl też nad kontekstem. Czy to dobry moment na fotkę? Nie chodzi mi tylko o pogrzebowe selfie, które wspomniałem wyżej. Jest całe mnóstwo sytuacji, które lepiej po prostu przeżyć, bez uwieczniania ich. Zaprzyjaźniona fotografka pracująca dla wielu firm i instytucji ma dwie zasady: nigdy nie fotografuje swoich klientów w trakcie jedzenia oraz w czasie imprez, na których jest alkohol. Po to, aby goście czuli się dobrze i nie bali się, czy np. jakieś ich niekorzystne zdjęcie trafi potem na firmowego bloga. To bardzo profesjonalne podejście, wnikające z lat doświadczenia.

A może lepiej… popatrzeć?

W Fundacji mówimy sporo o równowadze między online i offline. Np. uczymy tego uczniów pierwszych klas w MegaMisji. Ten balans jest też konieczny przy robieniu zdjęć.

pamiątkowe zdjęcie ze Zjazdu MegaMisji

Zdjęcie – dobra pamiątka. Tutaj ze Zjazdu liderów MegaMisja.

Dawniej aparat był zarezerwowany na specjalne okazje, więc wiele ciekawych kadrów po prostu umykało. Właściwie tylko fotoreporterzy nie rozstawali się z aparatem. Teraz mamy zupełnie inną sytuację: każdy może zrobić zdjęcie w dowolnej zauważonej sytuacji. Tylko czy mamy dzięki temu w swoich domowych archiwach większy odsetek świetnych zdjęć?

Czasem warto po prostu popatrzeć i pocieszyć się chwilą, zamiast ją uwieczniać i publikować. Każdy z Was musi sam wyczuć tę równowagę między wykorzystaniem internetu a odcięciem się od niego. A Ci z Was, którzy są rodzicami dodatkowo powinni ustalić granice z dziećmi.

PORADA 7: Zastanów się: chcę teraz robić zdjęcie, czy po prostu być i patrzeć?

 

 

 

Udostępnij: Jak zrobić dobre zdjęcie? 7 porad
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 14:37 25-09-2019
  Kolejna podwyżka . https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/orange-zmienia-regulamin-promocji-wiecej-czasu-na-internet-bedzie-drozej-nawet-o-230
  Odpowiedz
  • komentarz
   PAWEŁ 14:48 25-09-2019
   To już trzecia podwyżka w pre-paid Orange .
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 17:10 25-09-2019
  Oby tylko te podwyżki nie odbiły się negatywnie na liczbie klientów. Ciekawy wpis Bartku :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Bartłomiej Kuczyński 09:14 26-09-2019
   Pablo, dziękuję :)
   Odpowiedz

;

Obsługa i Relacje z Klientami

Mój Orange – czyli robię to sam (9)

Monika Rybak

24 września 2019

Mój Orange – czyli robię to sam
9

Palec pod budkę …

W dobie digitalizacji i rozwijających się technologii instytucje, z których jako Klienci korzystamy, udostępniają nam coraz to nowsze i bardziej zaawansowane narzędzia, również obsługowe.

A teraz palec pod budkę, kto sięga po inne formy kontaktu z operatorem niż infolinia obsługowa? Niech pozostanie to pytaniem retorycznym, tymczasem przypomnijmy sobie jak to wygląda u nas.

Zrób to sam w Mój Orange na portalu

Tych, którzy stawiają na samodzielność zachęcam do korzystania z konta Mój Orange.

Jakiś czas temu uruchomiliśmy nową wersję Mój Orange na portalu orange.pl. Od tamtej pory, słuchając głosów i opinii naszych Klientów, sukcesywnie dodajemy nowe usprawnienia. Warto podkreślić, że w ciągu roku podwoiła się liczba Klientów korzystających właśnie z nowej wersji Mój Orange a satysfakcja z obsługi w tym narzędziu wzrosła. Czyli wiosłujemy w dobrą stronę 😉 Obecnie, z nowego Mój Orange na portalu, korzysta ponad 1 milion Klientów.

Zobaczcie co daje Mój Orange, a jeśli nie macie jeszcze konta lub macie  jego starą wersję – nie czekajcie, zmieńcie je na nowy Mój Orange.

Szczegóły w artykule i filmiku.

Tak jak Ci wygodnie

Pamiętajmy, że nie wszyscy nasi Klienci zarządzają swoim kontem przez Mój Orange na portalu.

 • Wielu Klientów korzysta z aplikacji mobilnej zamiast lub równolegle korzystając z Mój Orange na stronie orange.pl.
 • Z kolei nasi Klienci Biznesowi mają dedykowaną platformę obsługową, gdzie administratorzy kont mogą zarządzać wszystkimi usługami jakie mają w Orange,
 • a Klienci nju mają swoje nju mobile 😉
 • Kolejną grupą są Klienci rewolucyjnej oferty Orange Flex, w której nie podpisuje się umowy a całe „życie” i zarządzanie kontem odbywa się przez specjalną aplikację.

Poza tymi dedykowanymi narzędziami wszyscy możemy szukać rozwiązań np.:

Zachęcam Was do poznawania tych narzędzi, z których najwygodniej Wam korzystać.

Udostępnij: Mój Orange – czyli robię to sam
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 18:49 24-09-2019
  "Jakiś czas temu uruchomiliśmy nową wersję Mój Orange na portalu orange.pl." zgadza się. Efekt dodatkowy rozłaczenie z mboxem. Ja sam nie mogę odzyskać hasła do mboxa. Nie, bo nie. Innego wytłumaczenie mi nie podano. Wręcz przeciwnie miano się skontaktować i jak to często bywa nie skontaktowano się. "Kolejną grupą są Klienci rewolucyjnej oferty Orange Flex, w której nie podpisuje się umowy a całe „życie” i zarządzanie kontem odbywa się przez specjalną aplikację." nie przesadzał bym z tą rewolucją. I literówka do poprawy ;) :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  x 19:42 24-09-2019
  A może by tak wprowadzić w końcu logowanie mailem do aplikacji Mój Orange na urządzenia mobilne? Żeby nie trzeba było mieć osobnego konta do aplikacji, a osobnego do strony www...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Rybak 15:53 25-09-2019
   X Czytasz nam w myślach :) Właśnie nad tym pracujemy (i nie tylko nad tym). Jeśli chcesz testuj z nami wersję beta https://www.orange.pl/view/mojorange/beta
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 01:48 25-09-2019
  Mój Orange jest OK, ale czasami połączenie z konsultantem jest konieczne :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Rybak 15:57 25-09-2019
   pablo_ck Miło czytać :) dzięki.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:21 25-09-2019
    ps. wiele pomaga też Nasz Orange, to taka mała encyklopedia wiedzy stworzona przez nas, klientów i myślę że młodzi konsultanci z BOK czasem tam zaglądają ;p ;p
    Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 15:01 25-09-2019
  We Flex zarządzanie usługami jest na żenująco niskim poziomie. Nawet poczty głosowej nie można dezaktywować.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Grzegorz 19:13 18-02-2020
  Super oferta. Aktualny Mój kod GRZEGORZHZQP Polecam orange flex super aplikacja ,czytelna ,a do tego super oferta juz od 25 zł bez limitu rozmowy sms, mms internet 15 G , jeśli ktoś chce 30 G to za 30 zł ,a także wiele innych pakietów. Brak umowy na kilka lat . Polecam usługę A także Mój kod GRZEGORZHZQP , 50 zł otrzymasz już po miesiącu bycia z Orange Flex. Kod wpisuje się przed dodaniem karty płatniczej w aplikacji
  Odpowiedz
 • komentarz
  ELMIRED6X 06:51 31-05-2020
  Aktualny Mój kod ELMIRED6X Polecam orange flex super aplikacja, 50 zl
  Odpowiedz

;

Oferta

Starter Orange Free za 5 zł z bonusem15 GB (10)

Marta Krajewska

24 września 2019

Starter Orange Free za 5 zł z bonusem15 GB
10

Od dzisiaj w sklepach sieci Żabka kupicie starter Orange Free za 5 zł z bonusowym pakietem 15 GB na start. To o 5 GB więcej niż do tej pory.

Uwaga, starter z bonusowymi GB jest dostępny tylko w sklepach sieci Żabka. Środki możecie wykorzystać przez 31 dni na rozmowy, SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci. Bonus 15 GB jest ważny przez 14 dni i włącza się automatycznie po zarejestrowaniu i aktywowaniu numeru.

Najświeższe informacje o naszej ofercie prepaid znajdziecie na stronie: Orange na kartę

Udostępnij: Starter Orange Free za 5 zł z bonusem15 GB
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 18:30 24-09-2019
  Ciekawie, ciekawie. Koniec roku się zbliża? ;) Statystyki się poprawią. :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   plastikowy max 13:56 25-09-2019
   Nie poprawią . Wzrasta od 17 .10.2019 cena usługi za wydłużenie internetu nawet o 230% wzrost za wydłużenie o rok. Tym sie jeszcze nie pochwalili.
   Odpowiedz
   • komentarz
    E 18:19 06-10-2019
    jeszcze tragedii nie ma. na rok przedłużone, a potem się zobaczy. Może pan Górski coś nowego zaprezentuje w swych reklamach.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:29 24-09-2019
  Myślę że za jakiś czas Orange może trochę odbić klientów, ale.......musicie powalczyć ceną jeszcze.
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 21:49 24-09-2019
   Nie będzie miało jak. tendencja jest stała. Podwyżki. W każdej sieci.
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 15:15 25-09-2019
    Na prepaidzie, to póki co orange przoduje... Ja u innych jeszcze nie zauważyłem ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  greg 19:11 25-09-2019
  @Marta Cieślak-Krajewska po raz kolejny pytam: Czy jeśli przed końcem pakietu (starego za 300zł) wykupię następny taki sam pakiet w momencie trwania obecnego, to czy GB zostaną przedłużone i do nowego 1TB zostaną zachowane niewykorzystane GB z poprzedniego pakietu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   andrej 21:59 25-09-2019
   Czytaj regulamin. Dopóki obowiązuje to możesz dokupić ten sam rodzaj pakietu tzn dowolny pakiet jednorazowy no limit rozmowy SMS + bonus GB czas ważności zostanie nie zostanie zmiejszony a co najwyżej zwiększony do czasu wykupionego ostatniego pakietu najdłużej ważnego GB się sumują.
   Odpowiedz
   • komentarz
    andrej 11:32 28-09-2019
    a nawet: 6. Abonent może włączać kolejne warianty usługi w dowolnym momencie. Okresy ważności i pakiety danych będą się sumować. https://orange.binaries.pl/bw/20155/0/27836/5d10e95c-2f7c-4e37-827f-8af1def47d4a.pdf
    Odpowiedz
 • komentarz
  Konrad887 13:53 26-09-2020
  Taaa na pewno 15gb , właśnie zarejestrowałem kartę i otrzymałem sms ze mam 6gb a nie 15gb ... orange bujaj sie3
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej