;

Zielony Operator

Kilka prostych rozwiązań w trosce o planetę (1)

Hania Jaworska-Orthwein

29 stycznia 2021

Kilka prostych rozwiązań w trosce o planetę
1

Małe, ale konkretne działania w naszym biznesie i kontakcie z klientami, dają znaczący wpływ na środowisko. W Orange pozbywamy się zbędnych folii, wprowadzamy modem z obudową w 100% z plastiku z recyklingu i promujemy paczkomaty.

Pudełka bez zbędnej folii

Nasi klienci lubią dostawać od nas przesyłki, a my lubimy je im wysyłać. Nie wszystkie opakowania muszą być wielobarwne z uszlachetnionego papieru, którego produkcja jest obciążająca dla środowiska. Tu się sprawdza zasada – im prościej tym lepiej. Dlatego w przesyłkach kurierskich posługujemy się szarym kartonem z oszczędnym nadrukiem, używając ograniczonej palety kolorów. Po to, aby oszczędzić środowisko. Zmodyfikowaliśmy nasze szare pudełka opakowaniowe, całkowicie rezygnując z użycia folii zabezpieczającej. Zmiana objęła już mniejsze pudełka, stanowiące 85% naszego wolumenu przesyłek i wkrótce zostanie rozszerzona na pozostałą resztę opakowań. Dzięki temu redukujemy zużycie folii i ułatwiamy recykling prostego, kartonowego pudełka.

Eko-dostawa

Nasze paczki może dostarczyć Wam kurier prosto do drzwi, ale mamy też inną alternatywę, którą warto rozważyć – samodzielny odbiór z paczkomatu. To nie tylko wygoda, bo można w dogodnym momencie, bez czekania na kuriera, wybrać się do paczkomatu, ale również lepsze dla środowiska. Dostawa do paczkomatu generuje aż cztery razy mniejszy ślad węglowy, niż dostawa do drzwi domu. Usługa, obecnie dotyczy klientów indywidualnych kupujących usługi mobilne z e-umową oraz klientów indywidualnych kupujących produkty za gotówkę bez umowy. Umożliwia składanie kilku zamówień, w ramach jednego tzw. multi-koszyka dla 3 wybranych produktów. Pomyślcie o tym.

Modem w duchu eko-design

Skoro już mowa o urządzeniach to chcę pochwalić się naszym najmłodszym dzieckiem – Funbox 6. O jego zaletach i komforcie użytkowania pisał mój kolega. Dodam, że to nasze pierwsze urządzenie posiadające obudowę z plastiku w 100% pochodzącego z recyklingu. Oczywiście nie zawiera żadnych zbędnych foliowych torebek lub innych plastikowych elementów np. opasek zaciskających.

Oszczędzamy papier

Technologie, które pozwolą ograniczyć wycinkę choćby jednego drzewa, zawsze są potrzebne. Lasy to „zielone płuca ziemi”, które produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, redukują temperaturę w trakcie upałów, poprawiają obieg wody w przyrodzie, są źródłem żywności i schronienia dla zwierząt. Dlatego warto oszczędnie gospodarować papierem, aby nie marnować produktów pochodzących z lasu i nie produkować odpadów. Albo używać takiego, który pochodzi w 100% z recyklingu, co potwierdza certyfikacja. Nasz najnowszy katalog z ofertą na sezon zimowy, został wyprodukowany właśnie z użyciem takiego surowca. Dodatkowo zmniejszyliśmy liczbę stron z 12 na 8.  I choć ma mniejszą objętość, to ponoć udało się zmieścić w nim więcej treści. To się nazywa eko-efektywność !

Nie zapominajcie o e-fakturze

Chociaż od wielu lat namawiamy klientów na przejście na e-fakturę, to część z nich nadal korzysta z jej wersji papierowej. Dlatego cały czas przyglądamy się temu procesowi i poprawiamy go. Ostatni przykład? Dzięki najnowszej, z pozoru małej, zmianie polegającej na zadrukowywaniu odwrotu druku polecenia zapłaty oszczędzamy kolejne pół miliona kartek papieru rocznie.

Warto przypomnieć, że e-faktura to faktura elektroniczna, którą zawiera te same informacje i ma taką samą moc prawną, co faktura papierowa. Jej zaletą jest trwałość oraz brak konieczności przechowywania stosu papierów. Wygodne przechowywanie plików w chmurze zapewnia szybszy dostęp do dokumentów historycznych i ich sprawniejsze wyszukiwanie.

Udostępnij: Kilka prostych rozwiązań w trosce o planetę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:21 29-01-2021
  Fajne rozwiązania, trzeba mieć nadzieję że przyniosą za jakiś czas wymierne efekty dla środowiska. Ja od kilku miesięcy sumiennie segreguję plastik, mam oddzielny kosz na balkonie. Napiszę tak - nie spodziewałem się że jedno gospodarstwo domowe może produkować tyle plastiku. Mam nadzieję że po wyrzuceniu do żółtego pojemnika jest on sumiennie wtórnie wykorzystany. Chociaż w tej kwestii mam pewne wątpliwości.
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Funbox 6 – szybki i ekologiczny (13)

Michał Rosiak

28 stycznia 2021

Funbox 6 – szybki i ekologiczny
13

Wreszcie mogę się przyznać! Mam Funbox 6! A uwierzcie, że przez ostatnie bodaj dwa miesiące ciężko było mi trzymać język za zębami. Gdy FB6 trafił do mnie na testy podchodziłem do niego z dużą rezerwą, spodziewając się chorób wieku dziecięcego. Już dzień-dwa później najchętniej poleciłbym go całemu światu 🙂

Jestem niepoprawnym gadżeciarzem i early adopterem. Najchętniej testowałbym wszystko, co nowe, więc już dawno temu zgłosiłem się do grona zainteresowanych testami pracowniczymi szykowanych dla Was, klientów, rozwiązań. Zrobiłem to chyba jako pierwszy. Funbox 6 zainteresował mnie szczególnie, bo z Neostrady korzystam od kiedy pamiętam. Gdy tylko w moim ówczesnym mieszkaniu można było uruchomić Neo, wreszcie mogłem korzystać z porządnego stacjonarnego łącza, zamiast osiedlowej radiówki. Zaczęło się od bodaj megabitowej (wtedy miałem wrażenie, że to Pierwsza Prędkość Kosmiczna) Neostrady i pierwszego Liveboxa. Trzeba go było trzymać w kuchni, bo pojawiające się i znikające logo TP SA było tak jaskrawe, że niektórym (np. mnie) nie dawało zasnąć.

Prędkości rosły, ale po kablu

I tak czas mijał, megabity na sekundę słane miedzianymi kablami rosły, Livebox zamienił się na „dwójkę” i LB3, potem pojawiły się Funboxy, z najnowszą, obecną u wielu z Was wersją Funbox 3. Wszystkie te urządzenia łączyło jedno. O ile przy podłączeniu kablem wszystko cudownie hulało, próba skorzystania z WiFi… Hmmm, jakby to ładnie powiedzieć? O, wiem. Internet bezprzewodowy najlepiej działał w malutkiej, ustawnej kawalerce.

Gdy trafiałem w sieci na opinie o Funboxach, motywem dominującym było pytanie: „Co zrobić, żeby lepiej działało mi WiFi?”. Mnie też, gdy przed wakacjami zainstalowałem w domu mający wspomagać w zdalnej pracy/nauce całą rodzinę gigabitowy światłowód od Orange, szybko zrzedła mina. Gdy próbowałem pracować w sypialni, odległej w linii prostej może 10 metrów od routera, często okazywało się, że osiągam 20-30 Mbps (czasami bardziej opłacało się przełączyć na internet udostępniany ze smartfona).

30 razy szybciej

Nic więc dziwnego, że podłączywszy nowy modem od razu pognałem do sypialni 🙂 Odblokowanie telefonu, Chrome, Netflix – działa, nie haczy się. No to pora zerknąć, co pokaże Speedtest!

Gdyby nie to, że już siedziałem, to siadłbym z wrażenia. Począwszy od tego pierwszego testu, do teraz, odczyty prędkości w niedostępnym uprzednio miejscu wahają się między 500 a 600 Mbps. Byłem w ciężkim szoku! Wystarczyła zmiana routera, by prędkość wzrosła trzydziestokrotnie!

Choć oczywiście „zmiana routera” to pojęcie bardzo ogólne. Funbox 6 to przede wszystkim wprowadzenie nowego standardu WiFi, zwiększenie liczby anten, czy optymalizacja ich ustawienia. Nie bez przyczyny zalecane jest, by dla efektywności połączenia urządzenie stało pionowo, jak najbardziej odkryte (a najlepiej w ogóle na górnej półce). No i wskazane, by urządzenia z których korzystamy obsługiwały standard WiFi 6, a przynajmniej łączyły się z siecią na częstotliwości 5 Ghz. Te starsze, które używają wyłącznie bezprzewodowej sieci 2,4 Ghz, nie przyspieszą aż tak bardzo.

Zastanawiacie się, czy przegapiliście Funboxy 4 i 5? Od razu o to spytałem. Nic się im jednak nie stało. Ten przeskok z 3 od razu na 6 to po prostu efekt implementacji w nowym urządzeniu wspominanego kilka zdań wyżej standardu WiFi 6.

Funbox 6, czyli gamechanger

Drugiego dnia po tym, gdy podłączyłem w domu Funbox 6, napisałem do kolegi, odpowiedzialnego za techniczną stronę tego projektu: „Stary, to jest gamechanger. Ten sprzęt wstrząśnie rynkiem”. Możecie powiedzieć, że piszę tak, bo muszę. Przecież pracuję w Orange. Cóż – mógłbym przecież też użyć paru frazesów, pochwalić, powiedzieć, że fajny sprzęt i zapomnieć o sprawie. Nie musiałbym się rozpływać w zachwytach i z uśmiechem na twarzy co kilka dni odpalać w różnych częściach domu Speedtesta.

Tu nie ma się do czego przyczepić. Internet działa szybko i płynnie, niezależnie od tego, ile urządzeń i w jakich częściach mieszkania zeń korzysta. Co więcej, sam Funbox 6 (a w zasadzie jego obudowa) powstał w 100 procentach z recyklingowego plastiku, a w papierowym pudełku nie ma żadnej zbędnej folii.

Jest świetny. To fakty, nie marketing. Sami sprawdźcie, nie będziecie żałować.

Udostępnij: Funbox 6 – szybki i ekologiczny
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:05 28-01-2021
  Fajny test, może kiedyś skuszę się na Orange Love ? Gdyby nie to wiercenie ścian to.....
  Odpowiedz
 • komentarz
  ziemowy 19:24 28-01-2021
  Chcę go bardzo :) Tym bardziej, że w domu chula Orange Światłowód 1Gbps i smartfon wspierający Wi-Fi 6 :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  piotr 20:39 28-01-2021
  Ile to to zżera prądu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 16:57 29-01-2021
   Nie będę wyważał otwartych drzwi, skoro na Telepolis już wrzucili bardzo ładne wyliczenie (https://www.telepolis.pl/artykuly/testy-sprzetu/orange-funbox-6-test-opinie-wydajnosc-specyfikacja). W skrócie: 5,3-16,6W. Zgrubnie wychodzi niecałe 50 PLN rocznie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Rafal 12:32 29-01-2021
  czy mając funbox 3 można wymienić na funbox 6 ? jakie są koszty ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 16:58 29-01-2021
   Obecnie można wymienić przy przedłużaniu umowy na 600 Mbps lub 1 Gbps. Za darmo rzecz jasna.
   Odpowiedz
   • komentarz
    asad 11:21 01-02-2021
    można także wymienić 3 na 6 przy podniesieni prędkości na 600Mb/s lub 1Gb/s, bez przedłużania umowy, tak zrobiłem, jestem w szoku jak działa wifi, 5Ghz jest w całym domu, nawet w tych miejscach gdzie nie dochodziło wcześniej 2,4Ghz trójki, też chodzę po domu i co chwile, w różnych miejscach robię speedtesta i ciągle uśmiech na twarzy :) no i w końcu ma USB 3.0,
    Odpowiedz
    • komentarz
     Michał Rosiak 11:43 01-02-2021
     Ja podłączyłem przenośny dysk do FB6 i - co ciekawe - widzę go jako serwer multimedialny w interfejsie Smart TV Samsung. I normalnie z niego odpalam np. filmy.
     Odpowiedz
     • komentarz
      asad 13:55 01-02-2021
      dokładnie tak samo robię :) wcześniej bardzo brakowało mi USB 3.0, długo się wgrywało ma dysk i czasem przycinki były, gdy filmy miały po kilkadziesiąt GB, a teraz działa super
      Odpowiedz
   • komentarz
    Obija 22:52 08-02-2021
    Standard ze nowe dla nowych a stare dla starych..
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysztof 14:24 26-03-2021
  Rewelacja! Nie wierzyłem, że w moim betonowym ,,apartamencie" może dobrze działać WiFi...otóż może...Funbox 6...mimo, że mam laptop i smartfony z WiFi 5. Działa nawet na balkonie, w najdalszym od modemu/routera punkcie mieszkania. Brawo Orange!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jarek Sz. 14:50 28-09-2022
  Ja mam Funbox 6 w umowie światłowodu. Aktualnie nie narzekam na niego...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Michał 10:09 21-12-2023
  Ja mam Funbox 6 w umowie światłowodu 600 Mbps mam tylko 250Mbps. Panel konfiguracyjny pokazuje błedy, czekamy na upgrade softu. To fakty, nie marketing. sami sprawdźcie. Źródło: blog Orange Polska https://biuroprasowe.orange.pl. Aktualnie
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Top Employer dla Orange Polska (3)

Monika Kulik

28 stycznia 2021

Top Employer dla Orange Polska
3

Orange Polska po raz 11. zdobył certyfikat Top Employer – potwierdzający wysoką jakość procesów zarządzania kapitałem ludzkim w firmie.

Po raz kolejny poddaliśmy się ocenie przez Top Employers Institute. Audyt obejmuje analizę różnych obszarów – strategia i przywództwo, środowisko pracy i digitalizacja, employer branding i zarządzanie talentami, dbałość o rozwój pracowników – szkolenia i ścieżkę kariery, kwestie kultury organizacyjnej i work-life balance oraz podejście do etyki, zrównoważonego rozwoju i zarządzania różnorodnością. Analizowany jest też cały cykl życia pracownika w organizacji: od zainteresowania się ofertą, proces rekrutacyjny i przyjęcie do pracy, aklimatyzację, zdobywanie doświadczeń i rozwój, ścieżkę kariery, do momentu odejścia z firmy. Kryteriami są między innymi: spójność, transparentność, etyka oraz digitalizacja.

Ten sprawdzian jest wielostopniowy – pierwszym krokiem jest wypełnienie Kwestionariusza Najlepszych Praktyk HR, a kolejnym weryfikacja udzielonych odpowiedzi oraz dokumentów podczas audytu. Ocenianych jest około 400 praktyk dotyczących między innymi strategii HR, środowiska pracy, kultury organizacyjnej, rozwoju pracowników, zrównoważonego rozwoju czy różnorodności. Zanim przyznana zostanie ostateczna punktacja, cały proces weryfikuje niezależny audytor.

Po raz kolejny zdaliśmy ten sprawdzian celująco – czego potwierdzeniem jest certyfikat i 4. miejsce wśród firm z certyfikatem TOP Employer 2021.

Cieszy nas to również dlatego, że to był szczególny rok. Z uwagi na pandemię musieliśmy dość szybko zmienić bardzo wiele w naszej organizacji pracy nie tracąc efektywności i jakości, dbając przy tym o dobrostan pracowników. Tu też mamy potwierdzenie wysokiej jakości działań – tym ważniejsze, że pochodzi od naszych pracowników. W wewnętrznym badaniu kultury organizacyjnej wysoko ocenili te działania, opisując naszą kulturę organizacyjną słowami „otwartość, współpraca, zaufanie”. W jednym z komentarzy z badania czytamy „Świetnie poradziliśmy sobie z sytuacją pandemii. Uważam że dzięki ludziom – bo sytuacja była nadzwyczajna i nie była opisana w procedurach”. Mamy w firmie wielu takich dobrych ludzi.

wolontariat Orange

Udostępnij: Top Employer dla Orange Polska
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:56 28-01-2021
  Gratulacje ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 14:28 29-01-2021
  gratulacje
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mladyn 15:37 29-01-2021
  Ciekawe jakie kryteria brano pod uwagę? Bo chyba nie te poniższe? Zwolnienia w Orange Polska. Jest porozumienie https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/zwolnienia-w-orange-polska-jest-porozumienie/ey8t8s2
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej