Sieć

Krótka historia internetu w gminie Brochów

Kinga Gora Kinga Gora
10 sierpnia 2023
Krótka historia internetu w gminie Brochów

Zaczniemy od szybkiej lekcji geografii. Wiecie, gdzie jest Janów i gmina Brochów? Jeśli tak, to gratuluję znajomości Mazowsza. Ja do tej pory nie wiedziałam. Niedawno postawiliśmy tam stację bazową i podłączyliśmy światłowód. To nie było proste zadanie, ale dzięki dialogowi i współpracy z gminą wszyscy są teraz zadowoleni.

Gmina Brochów położona jest w okolicach Kampinoskiego Parku Narodowego. Znaczna jej część pokryta jest lasami i chroniona przed działalnością człowieka. A to, jak można się domyślić, nie są sprzyjające warunki dla rozbudowy infrastruktury sieciowej. Pomimo tego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa podłączyliśmy w gminie Brochów światłowód. W zasięgu jest nieco ponad 140 gospodarstw domowych.

Jest stacja, jest szybki mobilny internet

Poza światłowodem, mieszkańcy od niedawna cieszą się także świetnym internetem mobilnym. W lipcu nasz partner techniczny zbudował maszt i uruchomił w Janowie k. Brochowa stację bazową. Ma 51,5 metra i nadaje sygnał na częstotliwościach 900 i 800 MHz.

Maszt w Janowie k. Brochowa

Ale historia nie jest usłana różami. Plany budowy masztu spotkały się kilka lat temu z negatywną reakcją części mieszkańców. Protestowali wobec ustawienia stacji bazowej i założyli anty-masztowy fanpage w mediach społecznościowych. Choć takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, to wciąż mają miejsce. Sama nie tak dawno trafiłam w sieci na screen ze znanego portalu do rezerwacji hoteli: wśród wielu pozytywnych opinii, jedna była negatywna - 2/10. Wiadomo, że te negatywne bywają najciekawsze. I tak było też tym razem. Powodem niezadowolenia z pobytu w hotelu była właśnie… bliska odległość masztu. A przecież już dawno temu Maria Skłodowska-Curie powiedziała, że "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć". W kwestiach związanych z nauką można jej ufać.

Współpraca zawsze się opłaca

Ostatecznie z mieszkańcami udało się dojść do porozumienia i wybraliśmy dobrą lokalizację. Potem było z górki, bo współpraca z władzami gminy Brochów przebiegła modelowo. Od pierwszego kontaktu do podpisania umowy na działkę minęło zaledwie 6 miesięcy i jest to naprawdę świetny wynik.

Najważniejsze, że historia ma szczęśliwe zakończenie. Ja przy okazji dowiedziałam się czegoś o Mazowszu. I nie mam tu na myśli tylko kwestii masztu i światłowodu. W samym Brochowie jest gotycko-renesansowy kościół obronny, w którym chrzczony był Fryderyk Chopin. A na terenie gminy toczyła się w 1939 roku bitwa nad Bzurą. Gdybyście planowali pozwiedzać te rejony, nawigacja poprowadzi gdzie trzeba. Bo dobry zasięg przecież już jest.


Rozrywka

Samsung Galaxy Z Flip 5 to świetnie narzędzie do grania

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
08 sierpnia 2023
Samsung Galaxy Z Flip 5 to świetnie narzędzie do grania

Zamawiając w sklepie internetowym Orange w przedsprzedaży Samsunga Galaxy Z Flip 5 miałem lekkie obawy. Jestem graczem, a to urządzenie wydawało mi się przeznaczone bardziej do kreowania treści czy serfowania po internecie. Byłem w błędzie. Ten smartfon jest idealnym narzędziem dla pasjonata gamingu.

Wielu myśli, że wyświetlacz przedni w Z Flip 5 służy tylko do podglądu zdjęć i ewentualnie korzystania z kilku podręcznych widżetów jak np: kalendarz, kontakty czy stoper. W końcu pełnoprawny zewnętrzny ekran użytkowy znajduje się w jego większym bracie - Samsung Galaxy Fold 5. Nic bardziej mylnego. Liczba preinstalowanych aplikacji na ekranie nie jest duża. Pełnoprawne menu Androida dostępne co dopiero po rozłożeniu smartfonu, ale istnieje kilka sposobów na "obejście" tego kłopotu. Ze sklepu z aplikacjami np: Galaxy Store, możemy pobrać "Good Lock". To pozwoli nam na uruchomienie gier (i nie tylko) na przednim ekranie.

galaxy z flip 5 gaming ekran zlozony

Uwielbiam to rozwiązanie. Uruchamiane gry są automatycznie skalowane do wyświetlacza, a rozgrywka jest niezwykle wygodna. Oprócz tego, że ekran jest mały, bo ma niespełna 3,4 cala - to jest to pełnoprawny wyświetlacz z wykorzystaniem technologii multitouch. To oznacza, że to te same gry co na większych proporcjach. Co najważniejsze - zagramy we wszystko. Naprawdę. Na urządzeniu odpaliłem zarówno Pokemon GO, jak i GTA III. Uruchomimy również tak zwane "minisy". To wszystko bez konieczności rozkładania smartfona. Oczywiście nie we wszystkie produkcje gra się w taki sposób wygodnie. Wysokobudżetowe gry AAA, które działają w trójwymiarze lepiej sprawdzić na rozłożonym ekranie, a te mniej wymagające wobec gracza, a nie sprzętu - można uruchomić na małym ekranie. Co do wymagań technicznych - na pokładzie Galaxy Z Flip 5 znajduje się Sanpdragon 8 2 generacji. Zacytuję klasyka. Pójdzie na tym wszystko".

Granie na rozłożonym ekranie

Wiem o czym pomyślicie. Czy widoczne na środku wielkie złączenie ekranów przeszkadza w graniu. Otóż nie. Ekran w tym miejscu działa sprawnie, a do efektu wizualnego można się przyzwyczaić. Największą zaletą grania na tym smartfonie są jednak proporcje. Jak zapewne zauważyliście smartfon jest trochę "dłuższy" względem standardowego urządzenia mobilnego.

Dlaczego proporcje są takie ważne? Bo dzięki dłuższemu ekranowi, wirtualne przyciski do sterowania grą, pojawiają się jeszcze dalej względem środka, a to oznacza, że nasze palce nie zasłaniają gry. Większość gier skaluje się automatycznie względem dostępnych na urządzeniu proporcji. Te rozwiązanie powoduje, że gra sprawia jeszcze więcej frajdy.

Kolejnym plusem jest samo składanie urządzenia. To pozwala na dowolne dostosowanie kąta pod którym trzymamy je. Jak już wiele razy wspominałem w swoich wpisach, mam problem z drętwiejącymi dłońmi w trakcie mobilnych rozgrywek. Tutaj tego problemu nie doświadczyłem, bo przez zagięcie ekranu symulowałem grupy. Ogromny plus dla Galaxy Z Flip 5 za wygodę użytkowania.

Pro granie na Galaxy Z Flip 5

Ostatnią rzeczą, którą musiałem sprawdzić było podłączenie Galaxy Z Flip 5 do mobilnego pada do gier. Zastanawiałem się, czy urządzenie włożone do uchwytu "złamie się", czy nie. Otóż przeżyło "próbę pada". Mało tego - poradziło sobie świetnie. Po włożeniu smartfonu do uchwytu Nacon MG-X Galaxy Z Flip 5 trzymał się stabilnie jak każde inne urządzenie. Składak po rozłożeniu i pod naciskiem uchwytu nie ugiął się. Brawa dla Galaxy Z Flip 5.

Jestem pozytywnie zszokowany jak nowe dziecko Samsunga radzi sobie z gamingiem. Do tej pory nie byłem przekonany do "składaków", ale okazuje się, że są to urządzenia, które świetnie sobie radzą nie tylko w sferze lifestyle, czy biznes, ale również w gamingu.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Do 10 sierpnia trwa przedsprzedaż w Orange, w ramach której Samsung Galaxy Z Flip 5 z pamięcią ROM o pojemności 512GB otrzymasz w cenie wersji z 256GB pamięci.


Sieć

Uruchomiliśmy połączenia wideo ViLTE

Kinga Gora Kinga Gora
08 sierpnia 2023
Uruchomiliśmy połączenia wideo ViLTE

Właśnie uruchomiliśmy technologię połączeń wideo ViLTE, która umożliwia prowadzenie rozmowy wideo za pośrednictwem sieci LTE. Nie trzeba pobierać ani instalować żadnych dodatkowych aplikacji, a wideo jest w wysokiej jakości i ma niskie opóźnienia. Co ważne, korzystanie z technologii ViLTE nie jest związane z żadnymi dodatkowymi opłatami. Obecnie ViLTE działa dla połączeń wewnątrz sieci Orange oraz na styku między siecią Orange i Play.

ViLTE to skrót od angielskich słów „Video over LTE”, czyli „wideo w sieci LTE”. Polega ona na przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym w sieci LTE. ViLTE jest dopełnieniem VoLTE (ang. Voice over LTE) – do połączeń głosowych dołożyliśmy teraz opcję włączenia wideo. ViLTE odgrywa też ważną rolę w kontekście wyłączania sieci 3G w Polsce, zastępując dotychczasowy standard rozmów wideo w 3G.

Połączenia wideo ViLTE wyróżnia przede wszystkim to, że nie musimy pobierać żadnych dodatkowych aplikacji i popularnych komunikatorów. Technologia działa bezpośrednio z poziomu telefonu, co znacznie upraszcza wykonanie wideorozmowy. Wystarczy po wybraniu numeru, zamiast słuchawki, kliknąć ikonę kamery. ViLTE działa bezpośrednio w sieci LTE, a to niesie szereg zalet. Po pierwsze połączenie jest stabilne, jakość obrazu wideo wysoka, a opóźnienia niskie. Oznacza to, że obraz i dźwięk są przekazywane w czasie rzeczywistym, a to pozwala prowadzić wideorozmowę płynnie i naturalnie. Pamiętajmy oczywiście, że finalna jakość wideo zależy również od zasięgu LTE i tego, z jakiego telefonu korzystamy. Sama przez pewien czas testowałam ViLTE - w filmie zobaczycie nagranie rozmowy, sami możecie ocenić jakość.


Nagranie z rozmowy wideo ViLTE

Po drugie, gdy korzystamy z ViLTE bateria zużywa się o kilkadziesiąt procent mniej niż wtedy, gdy używamy komunikatorów. Po trzecie, połączenie ViLTE ma priorytet względem połączeń wideo realizowanych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Przekłada się to na krótszy czas zestawienia połączenia. Co ważne, ViLTE działa niezależnie od sieci Internet, nie musimy mieć nawet włączonej transmisji danych, a więc nie zmniejsza pakietu danych internetowych.

Ostatnia kwestia to bezpieczeństwo. Połączenia wideo ViLTE są bardziej bezpieczne niż połączenia wideo w aplikacjach internetowych. Dzieje się tak, ponieważ jako operator mamy kontrolę nad wykorzystywaną w ViLTE siecią komórkową. Połączenie ViLTE realizujemy w wyznaczonym do tego celu kanale w sieci komórkowej, którą chronimy protokołem bezpieczeństwa. W mobilnej sieci internetowej nie mamy takiej możliwości, bo internetowe połączenie wideo kierowane jest przez serwery zewnętrznych dostawców. Również dzięki temu mamy pewność, że wideorozmowy ViLTE nikt nie podsłuchuje, nie podgląda i nie jest w stanie w nią z zewnątrz ingerować.

Sieciowe zaplecze ViLTE

Zarówno ViLTE, jak i wideorozmowy w komunikatorach, wykorzystują protokoły VoIP (Voice over IP). Różnica jest taka, że aplikacje działają na poziomie internetowej sieci mobilnej, a ViLTE na poziomie sieci telekomunikacyjnej, w której działa też VoLTE. W sieci wydzielony jest kanał do połączeń głosowych VoLTE i połączeń wideo ViLTE – to tzw. dedykowany QCI z nadanym priorytetem. QCI (ang. Quality of Service Class Identifier) to parametr, który identyfikuje klasę jakości usługi w sieci komórkowej. Na podstawie parametru QCI sieć rozpoznaje co to za usługa i nadaje jej odpowiedni priorytet. Najprościej mówiąc, poprzez QCI sieć wie w jakiej kolejności i jakości zestawiać połączenia.

Schemat sieci dla ViLTE

Krok po kroku działa to mniej więcej tak. Użytkownik A (inicjator wideorozmowy) inicjuje połączenie ViLTE na swoim smartfonie lub urządzeniu mobilnym. Urządzenie wysyła żądanie zestawienia połączenia do stacji bazowej, która obsługuje technologię LTE. Połączenie trafia do platformy IMS, która jest centralnym punktem zarządzania połączeniami multimedialnymi i zapewnia interakcję między różnymi typami komunikacji (np. głos, wideo, dane). Platforma wyszukuje i identyfikuje użytkownika B, do którego ma zestawić połączenie wideo. I w tym momencie w końcu pada seria standardowych pytań z początku większości rozmów „Słychać mnie? A dobrze mnie widzisz?”. Słychać, widać, osoby A i B już rozmawiają, a IMS zarządza jakością usługi podczas trwania rozmowy.

Jak korzystać z ViLTE?

Żeby zadzwonić do kogoś w technologii ViLTE, obie strony rozmowy muszą być w zasięgu sieci LTE, mieć telefon z kartą SIM LTE, który wspiera technologię ViLTE i ma aktualne oprogramowanie oraz mieć włączoną funkcję VoLTE. Tak właśnie, VoLTE, ponieważ ViLTE jest rozszerzeniem VoLTE. Nie znajdziecie więc w ustawieniach opcji „ViLTE” do włączenia. Takich smartfonów i tabletów jest już całkiem sporo. W naszej sieci ponad 60% telefonów z VoLTE, wspiera także ViLTE. A będzie ich coraz więcej, ponieważ w związku z wyłączeniem 3G kolejne osoby decydują się na zmianę telefonu na nowszy. Na naszej stronie dostępna jest lista telefonów z oferty Orange, które wspierają VoLTE i ViLTE.

Wybieranie połączenia ViLTE

Z ViLTE można skorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kliknąć ikonę kamery po wybraniu numeru odbiorcy. Wtedy od razu rozpoczniemy wideo rozmowę. Druga opcja to dołączyć wideo już w trakcie trwania połączenia głosowego. Aktywna ikona kamerki podczas rozmowy głosowej oznacza, że osoba z którą rozmawiamy również może korzystać z ViLTE (w przeciwnym razie ikona będzie nieaktywna). W filmie Orange Expert możecie krok po kroku zobaczyć jak korzystać z ViLTE.

Dodam jeszcze, że są sytuacje, gdy ViLTE nie będzie działać. Jeśli w telefonie nie działa VoLTE, nie będzie działać również ViLTE. Na naszej stronie znajdziecie usługi wykluczające VoLTE. Nie zadzwonimy też z opcją wideo na numery alarmowe, specjalne, jak infolinie oraz na numery stacjonarne. Połączenia przychodzące ViLTE nie działają na urządzeniach w ramach usługi Ekstra karta eSIM. Nie można także wykonać połączenia wideo za granicę. Tutaj z pomocą przychodzi nam ViWiFi.

Połączenia wideo po Wi-Fi

To alternatywa dla ViLTE, zwłaszcza gdy jesteśmy za granicą lub mamy kiepski zasięg. Co prawda nasza sieć LTE pokrywa pond 98% powierzchni kraju, ale wciąż są miejsca gdzie zasięg może być niewystarczający. Dochodzi tu oczywiście jeszcze kwestia tłumienia sygnału i tego, gdzie dokładnie jesteśmy – w budynku, w piwnicy, na działce, której główną cechą miał być przecież brak śladów cywilizacji i spokój. 

ViWiFi, czyli skrót od Video over Wi-Fi to siostrzana technologia Wi-Fi callingu. Obie wykorzystują dostęp do Wi-Fi, aby zrealizować połączenie w sieci komórkowej. W przypadku Wi-Fi callingu mowa o połączeniu głosowym, a dla ViWiFi o połączeniu wideo. Gdy zasięg sieci komórkowej jest słaby, technologia ViWiFi zapewni wyższą jakość obrazu i płynność odtwarzania niż korzystanie z sieci komórkowej. Przy wybieraniu numeru wystarczy kliknąć poniższą ikonkę i voilà, już można rozmawiać.

Podobnie jak przy ViLTE, ViWiFi nie wymaga żadnych dodatkowych opłat. Każdy telefon, który wspiera ViLTE, obsługuje także ViWiFi. Technologie te są kompatybilne, to znaczy jedna osoba może korzystać z ViWiFi, druga z ViLTE i będą mogły prowadzić wideo rozmowę.

Scroll to Top