;

Sieć

Krótka historia internetu w gminie Brochów (6)

Kinga Gora

10 sierpnia 2023

Krótka historia internetu w gminie Brochów
6

Zaczniemy od szybkiej lekcji geografii. Wiecie, gdzie jest Janów i gmina Brochów? Jeśli tak, to gratuluję znajomości Mazowsza. Ja do tej pory nie wiedziałam. Niedawno postawiliśmy tam stację bazową i podłączyliśmy światłowód. To nie było proste zadanie, ale dzięki dialogowi i współpracy z gminą wszyscy są teraz zadowoleni.

Gmina Brochów położona jest w okolicach Kampinoskiego Parku Narodowego. Znaczna jej część pokryta jest lasami i chroniona przed działalnością człowieka. A to, jak można się domyślić, nie są sprzyjające warunki dla rozbudowy infrastruktury sieciowej. Pomimo tego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa podłączyliśmy w gminie Brochów światłowód. W zasięgu jest nieco ponad 140 gospodarstw domowych.

Jest stacja, jest szybki mobilny internet

Poza światłowodem, mieszkańcy od niedawna cieszą się także świetnym internetem mobilnym. W lipcu nasz partner techniczny zbudował maszt i uruchomił w Janowie k. Brochowa stację bazową. Ma 51,5 metra i nadaje sygnał na częstotliwościach 900 i 800 MHz.

Maszt w Janowie k. Brochowa

Ale historia nie jest usłana różami. Plany budowy masztu spotkały się kilka lat temu z negatywną reakcją części mieszkańców. Protestowali wobec ustawienia stacji bazowej i założyli anty-masztowy fanpage w mediach społecznościowych. Choć takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, to wciąż mają miejsce. Sama nie tak dawno trafiłam w sieci na screen ze znanego portalu do rezerwacji hoteli: wśród wielu pozytywnych opinii, jedna była negatywna – 2/10. Wiadomo, że te negatywne bywają najciekawsze. I tak było też tym razem. Powodem niezadowolenia z pobytu w hotelu była właśnie… bliska odległość masztu. A przecież już dawno temu Maria Skłodowska-Curie powiedziała, że „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. W kwestiach związanych z nauką można jej ufać.

Współpraca zawsze się opłaca

Ostatecznie z mieszkańcami udało się dojść do porozumienia i wybraliśmy dobrą lokalizację. Potem było z górki, bo współpraca z władzami gminy Brochów przebiegła modelowo. Od pierwszego kontaktu do podpisania umowy na działkę minęło zaledwie 6 miesięcy i jest to naprawdę świetny wynik.

Najważniejsze, że historia ma szczęśliwe zakończenie. Ja przy okazji dowiedziałam się czegoś o Mazowszu. I nie mam tu na myśli tylko kwestii masztu i światłowodu. W samym Brochowie jest gotycko-renesansowy kościół obronny, w którym chrzczony był Fryderyk Chopin. A na terenie gminy toczyła się w 1939 roku bitwa nad Bzurą. Gdybyście planowali pozwiedzać te rejony, nawigacja poprowadzi gdzie trzeba. Bo dobry zasięg przecież już jest.

Udostępnij: Krótka historia internetu w gminie Brochów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  muddy 13:14 11-08-2023
  Hmm, a czemu tylko 800/900? Przydałoby się choć jedno pasmo pojemnościowe - wszak ludzie z najbliższej okolicy, skuszeni dobyrm zasięgiem, mogą zacząć korzystać trochę więcej...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 08:11 14-08-2023
   Tak wyszło z analizy przed postawieniem stacji, jak będzie taka potrzeba, to ją zmodernizujemy i dołożymy kolejne warstwy LTE :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Jackson 09:29 14-08-2023
    Dokładnie stawianie nowego masztu bts tylko z LTE 800 według mnie nie w tych czasach sensu np. Play stawia nowe maszty w co najmniej konfiguracji 3 pasm LTE
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:16 14-08-2023
  Super 💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jan z Wąsosza 20:11 15-09-2023
  Ja chciałbym,żeby nawet Lte orange na 800Mhz było,bo nie ma go wcale w m.Wąsosz,woj. podlaskie- brak zasięgu orange wewnątrz budynków od zawsze. Bardzo szybko postawili maszt Play. Może Orange dostawi swoje anteny na maszcie Playa?W końcu to sieć nr1 a zasięgu w Wąsoszu wewnątrz budynków brak-działa tylko neostrada w kablu i trzeba po wifi calling dzwonić-jeśli masz odpowiedni telefon. Do nadajnika orange w Szczuczynie jest za daleko-ponad 6km w linii prostej,poza tym Wąsosz leży w dole i to uniemożliwia dobry sygnał sieci. Prosimy dział techniczny o wzięcie tej liczącej 1200 osób miejscowości i kilkutysięcznej gminy pod uwagę przy rozbudowie sieci,bo wyłączycie 3G,a Lte nie odbiera i cofniecie gminę Wąsosz do telekomunikacyjnych lat 90-tych z zasięgiem 2G/edge.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Martino 12:13 30-09-2023
  Ciekaw jestem jakie są realne osiągi transmisyjne skoro tam jest tylko 800/900 ... śmiech na sali że w ogóle takie golasy odpalacie. N! się popsuło, chyba współpraca z T-Mobile się niezbyt układa.
  Odpowiedz

;

Gaming

Samsung Galaxy Z Flip 5 to świetnie narzędzie do grania (2)

Bartosz Graczyk

8 sierpnia 2023

Samsung Galaxy Z Flip 5 to świetnie narzędzie do grania
2

Zamawiając w sklepie internetowym Orange w przedsprzedaży Samsunga Galaxy Z Flip 5 miałem lekkie obawy. Jestem graczem, a to urządzenie wydawało mi się przeznaczone bardziej do kreowania treści czy serfowania po internecie. Byłem w błędzie. Ten smartfon jest idealnym narzędziem dla pasjonata gamingu.

Wielu myśli, że wyświetlacz przedni w Z Flip 5 służy tylko do podglądu zdjęć i ewentualnie korzystania z kilku podręcznych widżetów jak np: kalendarz, kontakty czy stoper. W końcu pełnoprawny zewnętrzny ekran użytkowy znajduje się w jego większym bracie – Samsung Galaxy Fold 5. Nic bardziej mylnego. Liczba preinstalowanych aplikacji na ekranie nie jest duża. Pełnoprawne menu Androida dostępne co dopiero po rozłożeniu smartfonu, ale istnieje kilka sposobów na „obejście” tego kłopotu. Ze sklepu z aplikacjami np: Galaxy Store, możemy pobrać „Good Lock”. To pozwoli nam na uruchomienie gier (i nie tylko) na przednim ekranie.

galaxy z flip 5 gaming ekran zlozony

Uwielbiam to rozwiązanie. Uruchamiane gry są automatycznie skalowane do wyświetlacza, a rozgrywka jest niezwykle wygodna. Oprócz tego, że ekran jest mały, bo ma niespełna 3,4 cala – to jest to pełnoprawny wyświetlacz z wykorzystaniem technologii multitouch. To oznacza, że to te same gry co na większych proporcjach. Co najważniejsze – zagramy we wszystko. Naprawdę. Na urządzeniu odpaliłem zarówno Pokemon GO, jak i GTA III. Uruchomimy również tak zwane „minisy”. To wszystko bez konieczności rozkładania smartfona. Oczywiście nie we wszystkie produkcje gra się w taki sposób wygodnie. Wysokobudżetowe gry AAA, które działają w trójwymiarze lepiej sprawdzić na rozłożonym ekranie, a te mniej wymagające wobec gracza, a nie sprzętu – można uruchomić na małym ekranie. Co do wymagań technicznych – na pokładzie Galaxy Z Flip 5 znajduje się Sanpdragon 8 2 generacji. Zacytuję klasyka. Pójdzie na tym wszystko”.

Granie na rozłożonym ekranie

Wiem o czym pomyślicie. Czy widoczne na środku wielkie złączenie ekranów przeszkadza w graniu. Otóż nie. Ekran w tym miejscu działa sprawnie, a do efektu wizualnego można się przyzwyczaić. Największą zaletą grania na tym smartfonie są jednak proporcje. Jak zapewne zauważyliście smartfon jest trochę „dłuższy” względem standardowego urządzenia mobilnego.

Dlaczego proporcje są takie ważne? Bo dzięki dłuższemu ekranowi, wirtualne przyciski do sterowania grą, pojawiają się jeszcze dalej względem środka, a to oznacza, że nasze palce nie zasłaniają gry. Większość gier skaluje się automatycznie względem dostępnych na urządzeniu proporcji. Te rozwiązanie powoduje, że gra sprawia jeszcze więcej frajdy.

Kolejnym plusem jest samo składanie urządzenia. To pozwala na dowolne dostosowanie kąta pod którym trzymamy je. Jak już wiele razy wspominałem w swoich wpisach, mam problem z drętwiejącymi dłońmi w trakcie mobilnych rozgrywek. Tutaj tego problemu nie doświadczyłem, bo przez zagięcie ekranu symulowałem grupy. Ogromny plus dla Galaxy Z Flip 5 za wygodę użytkowania.

Pro granie na Galaxy Z Flip 5

Ostatnią rzeczą, którą musiałem sprawdzić było podłączenie Galaxy Z Flip 5 do mobilnego pada do gier. Zastanawiałem się, czy urządzenie włożone do uchwytu „złamie się”, czy nie. Otóż przeżyło „próbę pada”. Mało tego – poradziło sobie świetnie. Po włożeniu smartfonu do uchwytu Nacon MG-X Galaxy Z Flip 5 trzymał się stabilnie jak każde inne urządzenie. Składak po rozłożeniu i pod naciskiem uchwytu nie ugiął się. Brawa dla Galaxy Z Flip 5.

Jestem pozytywnie zszokowany jak nowe dziecko Samsunga radzi sobie z gamingiem. Do tej pory nie byłem przekonany do „składaków”, ale okazuje się, że są to urządzenia, które świetnie sobie radzą nie tylko w sferze lifestyle, czy biznes, ale również w gamingu.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem urządzenia to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Do 10 sierpnia trwa przedsprzedaż w Orange, w ramach której Samsung Galaxy Z Flip 5 z pamięcią ROM o pojemności 512GB otrzymasz w cenie wersji z 256GB pamięci.

Udostępnij: Samsung Galaxy Z Flip 5 to świetnie narzędzie do grania
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 09:39 12-08-2023
  Może kiedyś się przekonam do takich urządzeń 😜
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:20 15-08-2023
   Ty się dzieckiem zajmuj, a nie graniem dla idiotów ;)
   Odpowiedz

;

Sieć

Uruchomiliśmy połączenia wideo ViLTE (42)

Kinga Gora

8 sierpnia 2023

Uruchomiliśmy połączenia wideo ViLTE
42

Właśnie uruchomiliśmy technologię połączeń wideo ViLTE, która umożliwia prowadzenie rozmowy wideo za pośrednictwem sieci LTE. Nie trzeba pobierać ani instalować żadnych dodatkowych aplikacji, a wideo jest w wysokiej jakości i ma niskie opóźnienia. Co ważne, korzystanie z technologii ViLTE nie jest związane z żadnymi dodatkowymi opłatami. Obecnie ViLTE działa dla połączeń wewnątrz sieci Orange oraz na styku między siecią Orange i Play.

ViLTE to skrót od angielskich słów „Video over LTE”, czyli „wideo w sieci LTE”. Polega ona na przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym w sieci LTE. ViLTE jest dopełnieniem VoLTE (ang. Voice over LTE) – do połączeń głosowych dołożyliśmy teraz opcję włączenia wideo. ViLTE odgrywa też ważną rolę w kontekście wyłączania sieci 3G w Polsce, zastępując dotychczasowy standard rozmów wideo w 3G.

Połączenia wideo ViLTE wyróżnia przede wszystkim to, że nie musimy pobierać żadnych dodatkowych aplikacji i popularnych komunikatorów. Technologia działa bezpośrednio z poziomu telefonu, co znacznie upraszcza wykonanie wideorozmowy. Wystarczy po wybraniu numeru, zamiast słuchawki, kliknąć ikonę kamery. ViLTE działa bezpośrednio w sieci LTE, a to niesie szereg zalet. Po pierwsze połączenie jest stabilne, jakość obrazu wideo wysoka, a opóźnienia niskie. Oznacza to, że obraz i dźwięk są przekazywane w czasie rzeczywistym, a to pozwala prowadzić wideorozmowę płynnie i naturalnie. Pamiętajmy oczywiście, że finalna jakość wideo zależy również od zasięgu LTE i tego, z jakiego telefonu korzystamy. Sama przez pewien czas testowałam ViLTE – w filmie zobaczycie nagranie rozmowy, sami możecie ocenić jakość.


Nagranie z rozmowy wideo ViLTE

Po drugie, gdy korzystamy z ViLTE bateria zużywa się o kilkadziesiąt procent mniej niż wtedy, gdy używamy komunikatorów. Po trzecie, połączenie ViLTE ma priorytet względem połączeń wideo realizowanych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Przekłada się to na krótszy czas zestawienia połączenia. Co ważne, ViLTE działa niezależnie od sieci Internet, nie musimy mieć nawet włączonej transmisji danych, a więc nie zmniejsza pakietu danych internetowych.

Ostatnia kwestia to bezpieczeństwo. Połączenia wideo ViLTE są bardziej bezpieczne niż połączenia wideo w aplikacjach internetowych. Dzieje się tak, ponieważ jako operator mamy kontrolę nad wykorzystywaną w ViLTE siecią komórkową. Połączenie ViLTE realizujemy w wyznaczonym do tego celu kanale w sieci komórkowej, którą chronimy protokołem bezpieczeństwa. W mobilnej sieci internetowej nie mamy takiej możliwości, bo internetowe połączenie wideo kierowane jest przez serwery zewnętrznych dostawców. Również dzięki temu mamy pewność, że wideorozmowy ViLTE nikt nie podsłuchuje, nie podgląda i nie jest w stanie w nią z zewnątrz ingerować.

Sieciowe zaplecze ViLTE

Zarówno ViLTE, jak i wideorozmowy w komunikatorach, wykorzystują protokoły VoIP (Voice over IP). Różnica jest taka, że aplikacje działają na poziomie internetowej sieci mobilnej, a ViLTE na poziomie sieci telekomunikacyjnej, w której działa też VoLTE. W sieci wydzielony jest kanał do połączeń głosowych VoLTE i połączeń wideo ViLTE – to tzw. dedykowany QCI z nadanym priorytetem. QCI (ang. Quality of Service Class Identifier) to parametr, który identyfikuje klasę jakości usługi w sieci komórkowej. Na podstawie parametru QCI sieć rozpoznaje co to za usługa i nadaje jej odpowiedni priorytet. Najprościej mówiąc, poprzez QCI sieć wie w jakiej kolejności i jakości zestawiać połączenia.

Schemat sieci dla ViLTE

Krok po kroku działa to mniej więcej tak. Użytkownik A (inicjator wideorozmowy) inicjuje połączenie ViLTE na swoim smartfonie lub urządzeniu mobilnym. Urządzenie wysyła żądanie zestawienia połączenia do stacji bazowej, która obsługuje technologię LTE. Połączenie trafia do platformy IMS, która jest centralnym punktem zarządzania połączeniami multimedialnymi i zapewnia interakcję między różnymi typami komunikacji (np. głos, wideo, dane). Platforma wyszukuje i identyfikuje użytkownika B, do którego ma zestawić połączenie wideo. I w tym momencie w końcu pada seria standardowych pytań z początku większości rozmów „Słychać mnie? A dobrze mnie widzisz?”. Słychać, widać, osoby A i B już rozmawiają, a IMS zarządza jakością usługi podczas trwania rozmowy.

Jak korzystać z ViLTE?

Żeby zadzwonić do kogoś w technologii ViLTE, obie strony rozmowy muszą być w zasięgu sieci LTE, mieć telefon z kartą SIM LTE, który wspiera technologię ViLTE i ma aktualne oprogramowanie oraz mieć włączoną funkcję VoLTE. Tak właśnie, VoLTE, ponieważ ViLTE jest rozszerzeniem VoLTE. Nie znajdziecie więc w ustawieniach opcji „ViLTE” do włączenia. Takich smartfonów i tabletów jest już całkiem sporo. W naszej sieci ponad 60% telefonów z VoLTE, wspiera także ViLTE. A będzie ich coraz więcej, ponieważ w związku z wyłączeniem 3G kolejne osoby decydują się na zmianę telefonu na nowszy. Na naszej stronie dostępna jest lista telefonów z oferty Orange, które wspierają VoLTE i ViLTE.

Wybieranie połączenia ViLTE

Z ViLTE można skorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to kliknąć ikonę kamery po wybraniu numeru odbiorcy. Wtedy od razu rozpoczniemy wideo rozmowę. Druga opcja to dołączyć wideo już w trakcie trwania połączenia głosowego. Aktywna ikona kamerki podczas rozmowy głosowej oznacza, że osoba z którą rozmawiamy również może korzystać z ViLTE (w przeciwnym razie ikona będzie nieaktywna). W filmie Orange Expert możecie krok po kroku zobaczyć jak korzystać z ViLTE.

Dodam jeszcze, że są sytuacje, gdy ViLTE nie będzie działać. Jeśli w telefonie nie działa VoLTE, nie będzie działać również ViLTE. Na naszej stronie znajdziecie usługi wykluczające VoLTE. Nie zadzwonimy też z opcją wideo na numery alarmowe, specjalne, jak infolinie oraz na numery stacjonarne. Połączenia przychodzące ViLTE nie działają na urządzeniach w ramach usługi Ekstra karta eSIM. Nie można także wykonać połączenia wideo za granicę. Tutaj z pomocą przychodzi nam ViWiFi.

Połączenia wideo po Wi-Fi

To alternatywa dla ViLTE, zwłaszcza gdy jesteśmy za granicą lub mamy kiepski zasięg. Co prawda nasza sieć LTE pokrywa pond 98% powierzchni kraju, ale wciąż są miejsca gdzie zasięg może być niewystarczający. Dochodzi tu oczywiście jeszcze kwestia tłumienia sygnału i tego, gdzie dokładnie jesteśmy – w budynku, w piwnicy, na działce, której główną cechą miał być przecież brak śladów cywilizacji i spokój. 

ViWiFi, czyli skrót od Video over Wi-Fi to siostrzana technologia Wi-Fi callingu. Obie wykorzystują dostęp do Wi-Fi, aby zrealizować połączenie w sieci komórkowej. W przypadku Wi-Fi callingu mowa o połączeniu głosowym, a dla ViWiFi o połączeniu wideo. Gdy zasięg sieci komórkowej jest słaby, technologia ViWiFi zapewni wyższą jakość obrazu i płynność odtwarzania niż korzystanie z sieci komórkowej. Przy wybieraniu numeru wystarczy kliknąć poniższą ikonkę i voilà, już można rozmawiać.

Podobnie jak przy ViLTE, ViWiFi nie wymaga żadnych dodatkowych opłat. Każdy telefon, który wspiera ViLTE, obsługuje także ViWiFi. Technologie te są kompatybilne, to znaczy jedna osoba może korzystać z ViWiFi, druga z ViLTE i będą mogły prowadzić wideo rozmowę.

Udostępnij: Uruchomiliśmy połączenia wideo ViLTE
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Lukasz 11:42 08-08-2023
  Fajna sprawa 🙂
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 12:00 08-08-2023
  Bardzo fajnie i przy okazji dwa pytania: 1. Jaki jest bitrate takiej rozmowy (jaką maksymalną prędkością wysłany i odbierany jest obraz)? 2. Czy działają połączenia konferencyjne tak aby rozmawiać i widzieć się z kilkoma osobami jednocześnie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 14:52 08-08-2023
   Tomek, to po kolei :) 1. To zależy od tego jaki mamy telefon, dla większości telefonów bitrate podczas połączenia wideo jest w okolicach 1Mbps, dla niektórych (jak w załączonym w artykule filmie) jakość jest wyższa - około 2Mbps. 2. Nie, na razie nie ma opcji połączeń konferencyjnych.
   Odpowiedz
 • komentarz
  marrog 12:48 08-08-2023
  Bardzo fajny i fachowy artykuł. Bardzo Wam dziękuję za dużo cennych informacji odnośnie opisanych tutaj usług :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 15:02 08-08-2023
   Cieszę się, że artykuł się przydał ☺️
   Odpowiedz
 • komentarz
  muddy 12:59 08-08-2023
  Sprawdziłem na Samsungach (S23 Ultra do S10 i do Note10) - działa wyśmienicie! Niestety, nie zadziałało między S23 a iPhone SE, mimo że iPhone obsługuje VoLTE. Być może konieczna jest aktualizacja iPhone'a?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Darek 14:34 08-08-2023
   iPhone’y nie obsługują ViLTE bo byłaby to konkurencja dla ich własnego rozwiązania czyli FaceTime.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 15:00 08-08-2023
   Super, że na Samsungach śmiga! iPhone ma FaceTime'a i nie wspiera ViLTE.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Luk 19:01 08-08-2023
    iPhone'y mają FaceTime'a, ale aby skorzystać z połączenia wideo potrzebne jest połączenie z internetem, więc to nie do końca alternatywa, dodatkowo przez FaceTime'a można zadzwonić tylko do osoby, która ma iPhone'a/iPada/Maca. Rozumiem, że ViLTE nie ma szans zawitać na iPhone'y?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kazio 23:22 08-08-2023
     To pytanie do Apple. Odpowiem ci: na pewno nie w najbliższych latach.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Vowifi 13:08 08-08-2023
  Lepiej by się przydało VoWifi w Orange Free 😏
  Odpowiedz
  • komentarz
   Bxx1 15:28 08-08-2023
   Przecież jest VoWiFi w Free na kartę
   Odpowiedz
   • komentarz
    Xen 19:26 08-08-2023
    Jest ale ograniczone do PL.
    Odpowiedz
  • komentarz
   W.R 11:44 11-08-2023
   W dialerze Google nie ma tej ikonki
   Odpowiedz
 • komentarz
  Jac 13:46 08-08-2023
  A kiedy kody ussd po LTE?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 16:15 08-08-2023
   Wiem, że czekacie na tę informację. Nasza sieć jest gotowa, czekamy na aktualizacje oprogramowania w telefonach.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Flex 20:20 08-08-2023
    A czy w Orange Flex działa ?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kinga Gora 08:58 09-08-2023
     Tak, ViLTE działa we Flexie.
     Odpowiedz
   • komentarz
    Jac 09:57 09-08-2023
    Czyli wszystkie modele telefonow muszą dostać aktualizacja? Przecież to nie realne,😁
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 22:55 08-08-2023
  Fajnie się takie artykuły czyta,szczególnie dotyczące części technicznej:)Pani Kingo tak z czystej ciekawości,czy VoLTE w sieci komórkowej obsługuje ta sama platforma głosowa co telefon stacjonarny VoIP podpięty do FunBoxa,czy są to dwa odrębne urządzenia? oraz przepuszczam,że całą Polskę nie obsługuje tylko jeden IMS?Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Krzysztof 07:59 09-08-2023
   Część elementów obsługujących VoLTE i VoIP jest wspólna ale część odrębna. Na drugie pytanie odpowiem tak, teoretycznie mógłby to być jeden IMS ale jest inaczej ze względów bezpieczeństwa ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kinga Gora 11:10 09-08-2023
    Dokładnie, dodam tylko, że oczywiście rysunek z artykuły jest uproszczeniem i nie jest to jedna platforma IMS. Sieć jest przygotowana i zabezpieczona na różne wypadki, więc nie mógłby to być jeden IMS.
    Odpowiedz
 • komentarz
  muddy 23:06 08-08-2023
  OK, już wiem, że iPhone'y nie będą obsługiwane. Wygląda jednak na to, że usługa nie działa, jeśli na numerze odbierającym jest uruchomiona usluga ekstra karta eSIM: także na karcie głównej. Czy zostanie to poprawione? W tym momencie mogę skorzystać z ViLTE z mojego numeru dzwoniąc do żony (ona nie ma ekstra eSIM), jednak usługa nie działa gdy to żona dzwoni do mnie (odbieram na telefonie, a ekstra eSIM jest w zegarku). Bardzo niefajnie :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:48 09-08-2023
   Faktycznie, z przyczyn technicznych ViLTE dla ekstra eSIM działa dla połączeń wychodzących, ale nie dla przychodzących. Trwają prace, żeby działało również ViLTE dla połączeń przychodzących.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kazio 23:42 08-08-2023
  Kiedy otrzymamy EVS w połączeniach do T-mobile dla iPhone? Z pewnych źródeł wiem, że sprawa leży po stronie Orange.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:48 09-08-2023
   Pracujemy nad tym, jak będziemy gotowi napiszę na pewno o tym na blogu. Ale nie będzie to miało przełożenia na ViLTE w przypadku iPhone'ów.
   Odpowiedz
 • komentarz
  aand 01:07 09-08-2023
  Dzień dobry... No właśnie... Software czy hardware jest odpowiedzialny za obsługę tego cudu? Czy telefony z listy, NIE wspierających funkcjonalności sieciowych, mogą taką funkcjonalność otrzymać? Od kogo to zależy od Orange czy od producenta telefonu?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:44 09-08-2023
   Oba: i software i hardware w telefonie. A co do telefonów spoza listy – mogą dostać taką funkcjonalność jeśli będą poprawnie wspierały VoLTE i VILTE i to jest po stronie producenta telefonu. My z kolei na bieżąco sprawdzamy telefony i dodajemy je do naszej listy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Maciek 08:06 09-08-2023
  Fajnie. Przy okazji to kiedy w końcu będą SMS po WiFi we Flexie?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ciekawy 09:12 09-08-2023
  A czy ViLTE działa w nju i flex? Kiedy możemy spodziewać się SMSoIP w ofercie flex?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:56 09-08-2023
   Tak, ViLTE działa i we Flexie i w nju :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  manyaky 12:40 09-08-2023
  Świetna funkcja, ale WiFi Calling wciąż brak w ofercie na kartę. Zupełnie tego nie rozumiem. Abo i nju mają. Konkurencja ma w prepaidzie, a tutaj nie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  niters 22:06 09-08-2023
  Technologia nie dla mieszkańców Gubina woj. Lubuskie, tu Orange ma taki słaby zasięg, że nawet w centrum miasta po wejściu do budynku telefon przełącza się w tryb 3G.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:09 10-08-2023
   Z zasięgiem wewnątrz budynków sprawa jest trochę bardziej złożona. Możemy mieć świetny zasięg LTE przed budynkiem, a po wejściu do środka już tylko 3G. Konstrukcja budynku jest czasem taka, że bardzo mocno tłumi sygnał. A fizyki nie przeskoczymy. Można wtedy stosować inne rozwiązania jak wzmacniacze i stacje wewnątrz budynków.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ustczani77 07:40 11-08-2023
  No fajnie a w Ustce i w okolicach dalej brak 5G, LTE w samej Ustce działa ledwo co. Na wodnicy, Przewłoce i w Grabnie czyli w trzech wioskach które graniczą z maistem nawet trudno o 3G i nic się z tym nie zmienia
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mary 19:49 11-08-2023
  Czy ViLte działa też w Nju mobile?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 08:07 14-08-2023
   Działa :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 16:30 12-08-2023
  Super, to teraz Messagner pójdzie w odstawkę 😜
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:21 15-08-2023
   Głupi żarcik :P
   Odpowiedz
 • komentarz
  JahJah 22:27 12-08-2023
  ViLTE działa tylko na LTE? Czy na 5G również?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 10:38 14-08-2023
   Na razie w LTE. Ale technologie te będą "przeniesione" do 5G.
   Odpowiedz
 • komentarz
  europolitan 10:43 17-08-2023
  Ciekawe kiedy w Orange będą działać rcsy w oparciu o serwery własne. W T-Mobile już dawno tak jest, a w Orange to już długo jest na serwerach Google.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej