Bezpieczeństwo

Malware na bankomatach

Michał Rosiak Michał Rosiak
26 maja 2016
Malware na bankomatach

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja, USA, Rosja, Macao, Chiny, Filipiny, Hiszpania, Niemcy, Gruzja, Brazylia, Czechy i - niestety - Polska. Z tych krajów do serwisu VirusTotal wrzucono próbki Skimera - złośliwego oprogramowania instalowanego na bankomatach, wykrytego i opisanego ostatnio przez Kaspersky Labs. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przynajmniej w naszym kraju za wrzuceniem próbki poszły też akcje usuwające to paskudztwo i monitorujące pod jego kątem bankomaty, a informacja trafiły też do innych banków. Bo w przeciwieństwie do fizycznych skimmerów, ten przez jedno "m" jest nie do zauważenia przez zwykłego użytkownika.

Oczywiście największym wyzwaniem dla cyber-przestępcy jest umieszczenie tego świństwa w bankomacie, ale w ostatnich latach wielokrotnie dowiadywaliśmy się o włamaniach do sieci, które nie miały prawa się zdarzyć. Nie trzeba zresztą przełamywać zabezpieczeń sieci. Sami się przyjrzyjcie ile w okolicach, które mijacie jest wolnostojących bankomatów - w takich miejscach, gdzie można spróbować "dobrać" się do urządzenia tak, by nikt tego nie zauważył.

A co taki uroczy kawałek kodu potrafi zrobić? Po włożeniu specjalnie spreparowanej karty i wpisaniu w ciągu 60 sekund ustawionego PINu, przestępca ma dostęp do menu malware'u z 21 komendami. A m.in. wgrać nową wersję oprogramowania, wydać komendę wypłaty do 40 banknotów z dowolnej kasety, skopiować dane używanych w urządzeniu kart (włącznie z PINami) z lokalnego dysku na swoją "techniczną" kartę, a nawet... wydrukować je na drukarce paragonów. Jest na to jakiś sposób? Chyba tylko jeden - ustawić sobie informację SMS-ową od banku o każdej transakcji, by zablokować nadużycia na naszych kartach natychmiast, gdy będzie miało miejsce pierwsze z nich.


Oferta

Nju w UE ma się dobrze i tanio

Piotr Domański Piotr Domański
25 maja 2016
Nju w UE ma się dobrze i tanio

„Dobrze i tanio” oznacza w tym przypadku, że po aktywacji usługi „nju w UE” w całej Unii Europejskiej zapłacicie za rozmowy i SMS-y dokładnie tyle samo co w Polsce. Czyli 19 groszy za minutę i 9 groszy za SMS-a. A aktywacja nie kosztuje dużo: w przypadku opcji na 3 dni – 3 złote, na 7 dni – 4 złote, na 14 dni – 6 złotych. Ostatnia opcja, na trzydzieści dni będzie Was kosztowała 8 złotych. Jest ona jednak dostępna tylko w przypadku nju z rachunkiem. Jak aktywować usługę? Wystarczy wysłać SMS-a o treści AKT X w przypadku nju z rachunkiem i START X w przypadku nju na kartę, a pod „X” podstawić liczbę opcję dni na, które chcecie aktywować usługę.

Nie mogło też zabraknąć dodatkowych pakietów internetowych w UE. Tutaj również jest kilka możliwości. Za 5 złotych otrzymacie pakiet 50 MB ważny przez 3 dni, za 20 zł – 200 MB na 7 dni, 30 złotych da wam 500 MB na 14 dni, a 50 zł – 1 GB na 30 dni.  Pakiet 1 GB dostępny jest tylko w ofercie nju z rachunkiem. Aktywacja pakietów jest tak samo prosta, jak włączenie usługi „nju w UE”, tylko tutaj zamiast „X” wpisujecie wielkość pakietu, np. START 200 aktywuje pakiet 200 MB na 7 dni w nju na kartę, a AKT 500 – 500 MB na 14 dni w ofercie nju z rachunkiem.

Co sądzicie o takim zestawie pakietów. Mi się podoba, po pierwsze dlatego, że jest elastyczny. Gdy wyjeżdżacie na 3 dni, nie musicie kupować pakietu na 30, a gdy na cały miesiąc nie musicie pamiętać o powtórnym odpalaniu go w trakcie wyjazdu. Druga sprawa – za aktywację nie zapłacicie fortuny (a wręcz przeciwnie), a później całość działa zgodnie z naczelnym hasłem nju: „nie używasz – nie płacisz”.  Dodam tylko, że jeżeli nie zdecydujecie się na żadne pakiety to za minutę rozmowy wychodzącej za granicą zapłacicie 44 grosze, za SMS 19 groszy, a za 1 MB – 44 grosze.

Wszystko, co Wam niezbędne znajdziecie oczywiście na stronie nju ;-)


Odpowiedzialny biznes

Orange partnerem technologicznym BIBLII AUDIO

Stella Widomska Stella Widomska
25 maja 2016
Orange partnerem technologicznym BIBLII AUDIO

Wiecie już, że Orange Polska jest partnerem technologicznym Światowych Dni Młodzieży. Ale to nie wszystko. W ramach tego projektu w naturalny sposób w obszarze naszych zainteresowań pojawiła się najpopularniejsza księga w dziejach ludzkości, czyli Biblia. Z doskonałym pomysłem przyszedł do nas Krzysztof Czeczot. Pomysł, który wpisuje się w nasze kompetencje to cyfrowa adaptacja Biblii, stworzona po raz pierwszy w historii z takim rozmachem, a na dodatek dostępna online dla wszystkich i za darmo! BIBLIA AUDIO jest realizowana w wyjątkowy sposób. Do projektu zostało zaangażowanych około 300 aktorów, w tym czołówka polskich gwiazd małego i dużego ekranu, m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg Świętego Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg Świętego Jana), Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie wg Świętego Jana), Mariusz Benoit, Cezary Żak, Anna Polony czy wreszcie Teresa Lipowska.

Już teraz możecie wysłuchać pierwszych fragmentów BIBLII AUDIO będących udźwiękowieniem Księgi Rodzaju m.in. dziejów stworzenia świata, scenę kuszenia Adama i Ewy, czy znaną wszystkim historię o arce Noego i sceny potopu. Oto próbka.

 

 

Scroll to Top