;

Odpowiedzialny biznes

Masz pomysł na dobre technologie? – zgłoś się do Funduszu Sektora 3.0 (2)

Monika Kulik

12 października 2018

Masz pomysł na dobre technologie? – zgłoś się do Funduszu Sektora 3.0
2

Jeśli jesteście zafascynowani nowymi technologiami i macie pomysł, co dobrego można dzięki nim zdziałać na rzecz społeczności, społeczeństwa czy środowiska – zapraszamy Was do Funduszu Sektora 3.0

Kogo szukamy?

Szukamy organizacji i firm, które mają pomysł na nowe narzędzia – aplikację, serwis, platformę online- rozwiązujące konkretny problem społeczny lub odpowiadające na potrzebę organizacji społecznej i jej odbiorców.

Co oferujemy?

Po pierwsze – dajemy wiedzę i umiejętności w postaci profesjonalnego doradztwa, mentoringu i szkoleń ułatwiających dopracowanie pomysłu i stworzenie jego spójnej koncepcji. Po drugie – na kolejnym etapie wybrane projekty mogą pozyskać fundusze na realizację – granty do 50 tys. zł.

Co nowego ?

Do tej pory odbyło się 5 edycji Funduszu. Wcześniej poszukiwaliśmy narzędzia dla organizacji społecznych. Wśród laureatów są min.

 • Pandalajka – portal wspierający zarządzanie mediami społecznościowymi;
 • Fundujesz.pl -platforma crowdfundingowa dedykowana inicjatywom społecznym;
 • TUDU.org.pl – platforma wspierająca wolontariat online;
 • Mambogram.pl – platforma online ułatwiająca wdrażanie grywalizacji;
 • portal Engo+– ułatwiający firmom angażowanie się w działania non –profit;
 • Platforma Atuty, której celem jest wymiana wiedzy, umiejętności, materiałów, np. gotowych scenariuszy projektów;
 • Aplikacja 2do2 – czyli system do rozliczania i budżetowania projektów w organizacjach pozarządowych.

W tegorocznej edycji rozszerzamy zakres – szukamy po prostu projektów na rzecz dobra społecznego – Tech for Good. A więc do dzieła!

Więcej o idei Funduszu Sektora 3.0 i zasadach konkursu znajdziecie na stronie www.sektor3-0.pl

Zapraszamy!

etapy funduszu 3.0- zgłość pomysł, dopracuj projekt, przekonaj nas, pozyskaj finansowanie, zrealizuj projekt

Udostępnij: Masz pomysł na dobre technologie? – zgłoś się do Funduszu Sektora 3.0
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:19 14-10-2018
  Osobiście stworzyłbym aplikację przypominającą o segregacji odpadów komunalnych - w Polsce mamy z tym ogromny problem. Niektóre osoby mogą mieć również dylemat do którego pojemnika wrzucić dany odpad - aplikacja ta miała by skaner kodów kreskowych, dzięki któremu aplikacja odpowiadałaby nam na to pytanie. Myślę że jako młodzi Polacy musimy zacząć dbać o nasze środowisko po to, by kolejne pokolenia mogły żyć w czystym i zdrowym środowisku.
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 17:25 24-04-2019
   Pomysł dobry, ale potrzeba zmiany mentalności a nie aplikacji.
   Odpowiedz

;

Sieć

Światłowód hula po powiecie słupskim! (23)

Piotr Domański

11 października 2018

Światłowód hula po powiecie słupskim!
23

Program Operacyjny Polska Cyfrowa to szansa (często jedyna) dla wielu obszarów naszego kraju, by znaleźć się w zasięgu błyskawicznego internetu. Właśnie zakończyliśmy budowę sieci światłowodowej przy wsparciu POPC w powiecie słupskim.

Pierwszy powiat podłączony przez Orange w ramach POPC

W ciągu 2 lat w 28 miejscowościach zbudowaliśmy 281 km sieci. Dzięki temu blisko 2300 gospodarstw domowych będzie mogło korzystać z internetu światłowodowego z prędkością nawet 300 Mb/s. Pamiętajcie, że zgodnie z danymi GUS w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym mieszka nieco ponad 2,7 osoby!

Projekt w powiecie słupskim realizowany był z tak zwanego „pierwszego konkursu” POPC. Realizujemy jeszcze 7 podobnych w powiatach kłodzkim, lwóweckim, krośnieńskim, gorzowskim, nowosolskim, sulęcińskim i bytowskim. Wszystkie je zakończymy jeszcze w tym roku i podłączymy tam ponad 14 tys. domów i mieszkań.

Ponad 370 tys. gospodarstw domowych ze światłowodem

Braliśmy także udział w drugim konkursie POPC. Łącznie dzięki pozyskanym w ten sposób środkom i własnemu wkładowi wybudujemy sieć światłowodową dla ponad 370 tysięcy gospodarstw domowych i ponad 3 tys. szkół w całym kraju. Koszt tej inwestycji to 1,033 mld z tego 744 miliony to środki UE.

Projekty POPC zakładają, że w oparciu o stworzoną w ten sposób sieć swoje usługi będzie mógł świadczyć każdy operator, nie tylko Orange. Często pojawiają się pytania na ten temat, więc stwierdziłem, że od razu to zaznaczę.

Więcej o POPC możecie także przeczytać na stronie www.cppc.gov.pl

Udostępnij: Światłowód hula po powiecie słupskim!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:51 11-10-2018
  Bardzo fajne że tworzycie Polskę światłowodową - tylko martwi mnie jedno - przywiązanie do operatora. U mnie w bloku na mojej klatce mam światłowód od ponad roku i do dzisiaj nikt z niego nie korzysta. Inwestycja kosztowała pewnie kilka tysięcy i..........może warto powalczyć jeszcze ceną i odbić klientów konkurencji??
  Odpowiedz
  • komentarz
   Maczupikczu 07:33 12-10-2018
   Pablo_ck jak słyszę żeby operator powalczyl ceną to przypomina mi się Internet na który w chwili obecnej jestem skazany. Byłbym w stanie zapłacić 2 razy więcej za to żeby Internet działał stabilnie i szybko. Niestety UPC nie jest mi w stanie tego zagwarantować. Więc jezeli w twoim bloku mieszkają ludzie którzy kupują w sklepach tylko najtansze produkty z kciukiem albo TIP to faktycznie takie firmy jak orange wydaja kasę w błoto bo wam wystarczyłoby Internet LTE bylebylby tani.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 22:42 12-10-2018
    Masz trochę racji w tym co piszesz - ale osobiście uważam że jest coś takiego jak "przywiązanie do operatora". Wiele osób obawia się również wiercenia otworów w ścianach, klejenia kabelków po listwach, jeśli w trakcie budowy w każdym lokalu w ścianach pod tynkiem mają niewidoczne okablowanie od danego (innego) operatora.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 13:18 11-10-2018
  Piotrek, postarajcie się o nowe info na Blogu w sprawie nowej wersji "Rozmowy i SMS-y bez limitu do wszystkich + pakiet GB", a jest czym się pochwalić :) Zrobiło się bardzo elastycznie. Usługi zastąpiły wyłączone dziś Pakiety Elastyczne. Oferta już dostępna na Mój Orange po zalogowaniu się. :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:17 11-10-2018
   Na pewno wkrótce o tym napiszemy na blogu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:17 11-10-2018
    Pakiecik całkiem fajny - tylko gdyby były w nim te mmsy, z których korzystam dość sporo osobiście to....brałbym ów ofertę w ciemno. Piotrze czemu w Orange jest problem z tym by do pakietów dorzucić mmsy w pakietach "no-limit"?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Janekkk 20:54 11-10-2018
  A jak wygląda podłączanie światłowodu w miejscowości Kobylnica?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:30 12-10-2018
   To obszar drugiego konkursu w ramach pierwszej osi POPC, więc i termin realizacji późniejszy. Powiat Słupski to obszar pierwszego konkursu. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie www.cppc.gov.pl
   Odpowiedz
   • komentarz
    Janekkk 16:07 12-10-2018
    Szczerze mówiąc.. tam ciężko cokolwiek znaleźć dla osób które są zwykłymi poszukiwaczami takich informacji... :/
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 19:04 12-10-2018
     Dlatego odpowiedź na Twoje pytanie umieściłem w komentarzu ;-)
     Odpowiedz
  • komentarz
   killer 11:03 20-06-2021
   Na Widzińskiej coś tam Orange dłubie. Ale mamy rok 2021 :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Neter 13:24 12-10-2018
  Wszystko fajnie - kiedy powiat wschowski, gmina Sława - Lubuska Unia Światłowodowa?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:31 12-10-2018
   Ta Gmina to obszar drugiego konkursu w ramach pierwszej osi POPC, więc i termin realizacji późniejszy. Powiat Słupski to obszar pierwszego konkursu. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie www.cppc.gov.pl
   Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 21:22 12-10-2018
  GRYFICE ! ul.wojska polskiego, kiedy ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:43 15-10-2018
   Jeżeli pytasz o projekty dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, to z tego co widzę nie znajdują się one na liście adresów, które są objęte dofinansowaniem. Jeżeli chodzi o inwestycje własne muszę to sprawdzić.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 14:41 15-10-2018
    Prowadzimy inwestycje w mieście ze środków własnych, a w zasięgu jest już blisko 1/4 gospodarstw domowych, a przeważającą część z nich podłączyliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Więc działamy szybko i mam nadzieję, że dotrzemy także do Ciebie.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 22:23 12-10-2018
  Trzeba przyznać,że inwestycję idą pełną parą,ale Ja niestety z siecią Orange ostatnio Mam pod górkę ponieważ nie dość,że jest problem z zasięgiem oraz jakością połączeń a temat trwa od ponad roku,to na dodatek Panowie zakładający światłowód zakończyli białą puszkę dwa słupy wcześniej ponieważ powiedzieli,że jeden słup należy do Tauronu i nie mogą przeciągnąć przez niego kabla światłowodowego a miedziany wisi na nim od lat. Piotrze,czy jesteś w stanie zasięgnąć bliższych informacji na ten temat? Dodam tylko,że Pani Kasia Barys udzieliła Mi informacji z systemu,że pozostała część ulicy planowana jest na Czerwiec przyszłego roku.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:28 15-10-2018
   Jak Kasia tak napisała, to tak pewnie jest ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz Piskorski 14:19 14-10-2018
  Szanowny Pani Rzeczniku, czy może Pan coś zainterweniować w sprawie działania sieci Orange? Co się dzieje z trasą do wp.pl? Dlaczego wynosi AŻ 41 ms z woj. śląskiego, skoro wynosiła jakiś czas temu 20? Naprawcie to. Szwankuje komunikacji między kat-r4.tpnet.pl a war-r1tpnet.pl (opóźnienie aż 10-15 ms między nimi!!!) a z war-r1tpnet.pl do wp.pl aż 14 ms!!! Neostrada.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:21 15-10-2018
   Rzecznikiem nie jestem, ale za to wiem któremu ze specjalistów zajmujących się naszą siecią szkieletowa przesłać Twoją wiadomość.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 17:55 16-10-2018
  brakuje jeszcze powiatu bytowskiego, autor chyba pomylił z bytomskim.
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 17:25 24-04-2019
   Oj tam oj tam ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 12:26 03-01-2020
  A są jakieś wieści o światłowodzie w Lęborku?
  Odpowiedz

;

Sieć

Nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje (2)

Piotr Domański

11 października 2018

Nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje
2

Wbrew pozorom koniec wakacji nie oznacza automatycznego, znaczącego wzrostu lub spadku transferu w sieci, zarówno stacjonarnej jak i mobilnej. Natomiast bardzo mocno zmienia się to, w jaki sposób z sieci korzystacie. Rozpoczęcie roku szkolnego oznacza olbrzymi spadek transferu danych w godzinach porannych. Natomiast różnice w transferze w godzinach popołudniowych pozostają prawie bez zmian.

wykres pokazujacy transfer danych w sieci Orange Polska na przełomie sierpnia i września 2018 pokazuje różnice w profilu transferu danych między godzinami porannymi i wieczornymi.

Kolegów, którzy zajmują się siecią takie dane nie dziwią. Dla mnie jednak skok, który nastąpił 2 i 3 września jest niezwykły. Mówimy tu o wartościach liczonych w setkach TB dziennie. Dla przypomnienia – 1 TB to 500 godzin filmu w dobrej jakości.  Wzrosty ruchu oczywiście widać także w trakcie weekendów, choć jak łatwo można zobaczyć, te zmiany są dużo mniej widoczne.

Od razu można zauważyć także, że z internetu korzystamy intensywniej w niedziele niż w soboty oraz w piątki niż w poniedziałki.Zwróćcie też proszę uwagę na 16, 17 i 18 sierpnia i „dołek” transferu w tym czasie. To długi weekend i piękna pogoda.

Jeżeli zainteresował Was ten tekst mam dla Was dobrą wiadomość. Już za tydzień – 18 października na bloga trafi kolejne wideo z serii „Jak to działa”, w którym opowiemy o sieci mobilnej. Zajrzyjcie także do wyników testów prędkości publikowanych przez speedtest.pl, RFBenchmark, a także comiesięczne zestawienie Netflixa. Widać, że nasza sieć się rozwija. Tak wiem, że to uśrednione prędkości, ale wyniki pomiarów nie biorą się z kosmosu.

Jeżeli chcecie poczytać więcej o wakacyjnych zestawieniach dotyczących sieci zajrzyjcie do tekstu Wojtka pt.: Sinice nakręciły wakacyjny ruch w sieci. Przypadek? Nie sądzę.

Gdybyście zauważyli coś ciekawego w tych wykresach transferu danych piszcie!

Udostępnij: Nasza sieć wie, kiedy kończą się wakacje
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:48 11-10-2018
  Dane jak najbardziej "normalne" - lekcje zaczynają się najczęściej 7:30-8:30 i dzieciaki dopiero popołudniami zaczynają serfować po Internecie. Szkoła rządzi się swoimi prawami. Za moich czasów szkoły o Internecie dopiero się mówiło - i uważam że miałem przez to szczęśliwsze dzieciństwo - gry i zabawy odbywały się na podwórku a nie przed TV, laptopem, czy smartfonem.
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 17:26 24-04-2019
   Teraz dzieci wychodzą pokopać w piłkę jak prądu nie ma na dzielnicy ;D
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej