Zielony Operator

Młode rybołowy z Rościc zaobrączkowane

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
25 czerwca 2024
Młode rybołowy z Rościc zaobrączkowane

Pisklęta rybołowów, które mają gniazdo na naszej stacji bazowej w Rościcach, otrzymały obrączki. To pierwszy przypadek w Polsce, kiedy trzeba było dostać się na wysokość 50 metrów, aby pochwycić młode tego rzadkiego gatunku ptaków. Akcja przebiegła sprawnie i krótko, tak aby maksymalnie ograniczyć niepokój rybołowów.

Obrączkujący byli bardzo ostrożni zwożąc pisklaki ze sztucznego gniazda znajdującego się na wierzchołku stalowej konstrukcji, ale maluchy zachowywały się spokojnie. Na konstrukcję wspiął się Bartosz Gott, na co dzień prezes Orange Energia oraz wielki miłośnik ptaków i pomysłodawca budowy gniazd na infrastrukturze telekomunikacyjnej, a następnie wraz z towarzyszącymi technikami bezpiecznie dostarczył ptaki ornitologom z Komitetu Ochrony Orłów. Na dole ptaki pomierzył i założył obrączki Dariusz Anderwald,  prezes Komitetu Ochrony Orłów. 

Była to to także okazja, aby przyjrzeć się im dokładnie i ocenić, że młode rybołowy są okazami zdrowia. Pisklęta w chwili obrączkowania miały 25 dni i otrzymały aluminiowe obrączki Stacji Ornitologicznej w Gdańsku (VS2301, VS2302) oraz plastikowe obrączki identyfikacyjne w kolorze czerwonym z białymi literami (PMC, PME).

Pisklęta Orange i Mango po pół godzinnej akcji trafiły z powrotem do gniazda. W czasie obrączkowania samica Rostka czujnie obserwowała całą akcję z pobliskiej brzozy, a potem uznając, że jest już bezpiecznie wróciła do piskląt. Samiec Maszcik natomiast pilnował przestrzeni powietrznej nad gniazdem przed ewentualnymi intruzami – tuż po zakończeniu obrączkowania musiał przegonić bielika wyraźnie zainteresowanego pisklakami. Trzymamy kciuki za piękne młode rybołowy, które w sierpniu polecą już w stronę Afryki.

Dla ciekawych poniżej film z akcji obrączkowania Orange i Mango.


Rozrywka

Pies-robot i Strefa Innowacji w Zielonym Salonie Orange

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
24 czerwca 2024
Pies-robot i Strefa Innowacji w Zielonym Salonie Orange

Strefa Innowacji i Strefa Gamingu w Zielonym Salonie Orange to nowe atrakcje dla klientów odwiedzających warszawską galerię Westfield Mokotów. Poznacie m.in. psa-robota Xiaomi CyberDog 2 i zobaczycie świat przez gogle wirtualnej rzeczywistości - HTC XR Elite. Możecie też przetestować światłowód, który idealnie nadaje się do grania.

Gdy po raz pierwszy ujrzałem CyberDoga 2, nie wierzyłem własnym oczom. Myślałem, że to po prostu zabawka, a miałem kontakt z robotem z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory ten mechaniczny pies był dostępny na wydarzeniach technologicznych i wystawach. Teraz jest dla wszystkich.

cyberdog 2 xiaomi zielony salon orange

To urządzenie w wierny sposób symuluje prawdziwe zachowanie pupila. Sztuczna inteligencja przeanalizowała zachowania ponad 30 tys. różnych psów, by w realistyczny sposób odzwierciedlić ich ruchy. CyberDog 2 napędza 12 mikrosilników CyberGear. To pozwala na zachowanie wysokiego momentu obrotowego silnika i w efekcie szybkiej reakcji psa. O potencjale rozwiązania dużo nie trzeba się rozpisywać. Wystarczy pokazać przykład jednej z umiejętności CyberDoga. Potrafi zrobić... salto! Mało tego, jest w stanie wykonać trzy obroty pod rząd. Jednak moje serce skradła inna zdolność - podaje łapę. Jeszcze niedawno takie doświadczenia można było traktować w charakterze fikcji, a dziś stają się coraz bliższe codzienności.

Strefa Innowacji i VR HTC Vive XR Elite

gry vr zielony salon orange htc vive 2

Skoro mówimy o doświadczeniach nie z tego świata, warto zajrzeć do wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli HTC Vive XR Elite. Zagracie w nich w najnowsze gry, a także przetestujecie rozszerzoną rzeczywistość. Co ciekawe, Vive XR Elite działa bez konieczności podłączenia do komputera, a więc swoboda ruchu jest bardzo duża. Choć możecie przemieszać się po całym salonie, nie polecam wychodzenia w goglach na miasto! Choć robią szał i są stylowe, w momencie wychodzenia poza teren przeznaczony do testów włączy się alarm. Dodatkowo w salonie skorzystacie z najlepszych kontrolerów na świecie, czyli... własnych dłoni. HTC Vive XR Elite posiada możliwość śledzenia ich ruchów. Sprawia to, że wiele czynności, jak np. poruszanie się po menu, wykonacie za pomocą przemieszczania w powietrzu swoich palców.

gry vr zielony salon orange

A teraz Strefa Gamingu

Strefa Innowacji to jedno. Teraz czas na to co tygrysy lubią najbardziej. W Strefie Gamingu znajdziecie dwa zestawy komputerowe, na których zagracie w najnowsze gry z bazy Xbox Game Pass. Możecie skorzystać z gamingowego laptopa od HP lub potężnej maszyny do grania w postaci komputera stacjonarnego. Co ciekawe, nie musicie długo czekać na uruchomienie ulubionych produkcji. Skorzystacie z grania w chmurze, czyli funkcjonalności, która najlepiej sprawdza jakość światłowodu. Doświadczyłem tego na własnej... klawiaturze? Nie ma gry, której strumieniowanie byłoby straszne światłowodowi od Orange Polska. Rozgrywka jest stabilna i nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować swoich sił nawet w wymagających grach multiplayer online. Jeżeli dostęp do GamePassa to dla Was za mało, możecie zalogować się do najpopularniejszych usług, jak Steam, Epic Games, czy EA, by pobrać swoje ulubione produkcje.

zielony salon orange gaming strefa 1

Przyznam się bez bicia, że jako fan marki Assassin's Creed nigdy nie grałem w odsłonę o podtytule Odyssey. Odpychała mnie stylistyka starożytnej Grecji. W celach testu postanowiłem pokonać moje negatywne skojarzenia z grą i odpaliłem ją w chmurze. Zabawa była sporą frajdą, ale jeszcze większą przyjemność czerpałem z grania na przygotowanym przez zespół salonu padzie Nacon. Niby nic takiego - po prostu był przezroczysty. Jednak możliwość spojrzenia na jego "wnętrzności" pozwoliła mi pierwszy raz w życiu zobaczyć jak działają silniki wibracyjne w trakcie rozgrywki.

strefa gaming zielony salon orange 2

Pad Nacon to nie jedyne ciekawe gamingowe akcesorium. Znajdziecie też sporo gadżetów, które przydadzą się każdemu graczowi. Listwy przeciwprzepięciowe, pady, myszki, czy podkładki antypoślizgowe od znanych producentów, jak Nacon, czy MSI. Na wystawie znalazłem nawet etui do Nintendo Switch oraz folię ochroną na ekran do tej konsoli. W Orange mamy szeroki wybór akcesoriów gamingowych w korzystnych cenach.

Strefa Innowacji - gdzie ją znajdziesz

Jeżeli chciałbyś pobawić się z cyberpieskiem, spotkasz go w Zielonych Salonach Orange w:


Oferta

Dwa światy i dwie okazje

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
23 czerwca 2024
Dwa światy i dwie okazje

Tylko dziś, w niedzielnej okazji, mamy dla Was dwa smartfony z kompletnie różnych bajek: Xiaomi Redmi 13C 5G i Samsung Galaxy Z Fold5 5G. Łączy je to, że mają mocno obniżoną cenę.

Zacznijmy od telefonu, który przeczy tezie, że smartfony 5G są cenowo niedostępne. Teraz Xiaomi Redmi 13C 5G, w ofercie bez abonamentu, możecie kupić taniej o 150 zł taniej. Jego niedzielna cena to 649 zł, kwotę możecie rozłożyć na 36 rat miesięcznych po 18,03 zł. Warto się pośpieszyć, bo oferta jest limitowana - do wyczerpania zapasów.

Druga propozycja jest zdecydowanie dla koneserów. Wyjątkowy Samsung Galaxy Z Fold5 5G możecie mieć w ofercie bez abonamentu za 8 599 zł, co oznacza obniżkę aż o 1 812 zł. Jeśli weźmiecie go na 36 rat miesięcznych każda wyniesie 238,86 zł.

Przy okazji przypominam, że to nie jedyne smartfonowe okazje. W ostatnich dniach w atrakcyjnych cenach znajdziecie u nas m.in. Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi 13 5G z eSIM oraz wybrane modele serii Samsung Galaxy S24 5G. Zachęcam również do spojrzenia na smartwatche Samsung Galaxy Watch6 Classic 47mm eSIM, Samsung Galaxy Watch6 40mm eSIM oraz telewizory 50” i 55” Samsung Crystal UHD 4K CU7192.

Scroll to Top