;

Bezpieczeństwo

Na świecie Microsoft, u nas Rossmann (1)

Michał Rosiak

24 stycznia 2019

Na świecie Microsoft, u nas Rossmann
1

Microsoft i długo długo nic – tak, przynajmniej według badań Vade Secure, wygląda krajobraz ataków phishingowych w skali świata. Choć drugie miejsce zajmuje Netflix, markę producenta najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie atakowano aż 2.3 raza więcej. A jak to wygląda w Orange Polska? O ile sam phishing per se to przede wszystkim „faktury” i „niedopłaty”, to najczęściej atakowanymi markami w 2018 według statystyk CyberTarczy były Rossmann, Microsoft i – tu już bazując na próbkach, a nie surowych danych – dostawcy płatności i usług telekomunikacyjnych.

Jeden login, wiele usług

Skąd czołowe miejsce amerykańskiej korporacji? Przede wszystkim ze względu na popularności i rozległość jej usług, opartych na chmurze obliczeniowej. Korzystacie z konta Microsoft? Jeśli tak, daje Wam ono nie tylko możliwość skonfigurowania „pod siebie” systemu operacyjnego. Pozwala również – a może przede wszystkim – na dostęp do sieciowego dysku i usług, administracji konsolą Xbox, czy wreszcie platformy Office 365. A gdy już uda się dostać tam, przestępcy na długo zaświecą się oczy: pliki, kontakty, Outlook, możliwość zaszyfrowania danych, kradzieży ich, podszywania się pod ofiarę, przejęcia tożsamości, spear phishingu…

Zupełnie inne podejście jest w przypadku Netflixa, na którego ataki wzrosły w grudniu o przeszło 25 procent. Wakacje, odpoczynek, rozsiadamy się na kanapach, wreszcie obejrzymy wszystkie seriale, na które wcześniej nie było czasu… aż tu nagle informacja o problemach z płatnością. Aha, skoro tak, to trzeba się zalogować i wpisać dane karty, prawda? No może niekoniecznie.

Coraz rzadziej klikacie w „dopłaty”

Na naszym rynku sytuacja wygląda nieco inaczej, a najpopularniejszym phishingiem, na poziomie przeszło 46% całości, była witryna hxxp://play.leadzu.com/. Przytaczam najpierw witrynę, bowiem w zależności od tego, czy otworzyliśmy ją na urządzeniu mobilnym, czy komputerze, widzieliśmy informację o przyznanym nam kuponie Rossmanna, bądź nagrodzie od – jakże by inaczej – Microsoftu. Warto jednak zaznaczyć, iż statystyki CyberTarczy wykazują tylko zablokowane próby ataku, a nie liczbę maili, czy SMSów, otrzymanych przez potencjalne ofiary. Stąd brak odzwierciedlenia popularnych w ostatnich miesiącach wiadomości z wymaganiem „dopłaty do rachunku”, adresowanych do klientów operatorów telekomunikacyjnych (w tym Orange Polska), wpływających również na postrzeganie marek dostawców płatności, takich jak np. PayU. Powiązane z tymi kampaniami adresy są blokowane przez CyberTarczę, jednak – na szczęście – coraz częściej jest dla Was oczywiste, że macie do czynienia z atakiem, w efekcie więc kasujecie takie wiadomości, lub wysyłacie do nas.

Co robić?

Na koniec nie może zabraknąć serii rad. Zazwyczaj tych samych, co w każdym tego typu materiale, jednak nie zaszkodzi jeszcze raz je ich sobie utrwalić.

 • nie klikajcie w linki, nie otwierajcie załączników (jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości)
 • przed zalogowaniem do jakiekogokolwiek serwisu sprawdźcie w pasku przeglądarki, czy to na pewno prawidłowy adres
 • wszędzie, gdzie się da (np. do konta Microsoft) uruchomcie uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 • jeśli macie wątpliwości, czy faktycznie musicie coś dopłacić do faktury – zalogujcie się na stronę operatora i sami sprawdźcie
 • jeśli dostaliście mail z firmy, której nie jesteście klientami – hmmm, sami wiecie 🙂
Udostępnij: Na świecie Microsoft, u nas Rossmann
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:08 25-01-2019
  Przestrogi nigdy nie za wiele. Ponad kto w dzisiejszych czasach dopłaca do rachunku. Korekta zazwyczaj pojawia się przy kolejnej fakturze ;p
  Odpowiedz

;

Sieć

Nie boimy się zimy! Jak to działa #12 (15)

Piotr Domański

22 stycznia 2019

Nie boimy się zimy! Jak to działa #12
15

Pewnie już wiecie, że dopaliliśmy naszą sieć mobilną w miejscowościach, które najczęściej odwiedzacie w czasie ferii zimowych. Przekrojowy opis znajdziecie w komunikacie prasowym. Ja natomiast chcę Wam pokazać owe przygotowania z bliska. Dlatego wsiadłem razem z naszą blogową ekipą wideo w samochód i pognałem do Karpacza, jednego z dwóch miast, gdzie przed zimą zrobiliśmy refarming, dostawiliśmy mobilny BTS i doposażyliśmy stacje bazowe. Spotkałem się tam z Marcinem z NetWorkS!, który opowiedział mi trochę jak to działa. Zapraszam do oglądania!

Zimowy 4G LTE od Orange w Karpaczu

W Karpaczu nasi klienci mogą korzystać z 6 stacji bazowych oraz jednego „mobila”. Na wszystkich „stałych” działa już 2100 MHz, pojawił o się także m.in. nowe pasmo – 2600 MHz na stacji w centrum miasta. W mieście i okolicach przez sieć przechodziło w czasie przerwy świąteczno-noworocznej nawet kilka TB danych dziennie. Najwięcej SMS przeszło przez naszą sieć w tych okolicach w Wigilię – ponad 20 tys., a minut rozmów – w Sylwestra – blisko 90 tys. minut. Jeżeli ktoś chce zbudować w oparciu o te dane wnioski socjologiczne dotyczące sposobu składania życzeń – zapraszam.

Nasi klienci mogą także korzystać z pasma 800 MHz w schronisku Strzecha Akademicka. Choć Samotnia nadal lepsza 😉 Przepraszam Was, ale to super wspomnienia z dzieciństwa związane z tym miejscem.

Skoro już przy schroniskach jesteśmy, to możecie korzystać z naszej sieci także na Murowańcu oraz w Dolinie Kościeliskiej, jest tam także stacja mobilna. Często o to pytacie, temat pojawił się też w Q&A, więc od razu daję znać.

Czy w Karpaczu widać efekty? Zobaczcie sami – zrobione tuż przy oświetlonym stoku, więc w miejscu gdzie ludzi nawet o tej porze trochę było. Wiecie już także kiedy robiliśmy dla Was nagranie.

test prędkości łącza mobilnego wykonany w karpaczu pokazuje prędkość 125 Mb/s

Kolejny odcinek „Jak to działa?” będzie o światłowodzie, do zobaczenia, zresztą szykujemy ich dla Was więcej. A jeżeli chcecie zobaczyć poprzednie odcinki cyklu „Jak to działa?”, wejdźcie tutaj.

Udostępnij: Nie boimy się zimy! Jak to działa #12
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:49 22-01-2019
  Fajnie ze się zbroicie. Czy Honor View20 będzie dostępny w Orange?
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 09:37 23-01-2019
   A o takich promocjach ZNOWU dowiadujemy się wcześniej od innych, zamiast od was... https://orange.binaries.pl/bw/20155/0/30587/d3cc8c6e-2add-4644-8695-37487ffe81c9.pdf
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 10:06 23-01-2019
    To miła niespodzianka dla uczestników konkursu, a o konkursie pisaliśmy w komunikacie prasowym.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 17:00 01-02-2019
     I znowu fioletowi was przebili z całkowicie ZA DARMO 30GB na 3 miesiące!... :/
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 15:33 11-02-2019
      I tak źle i tak nie dobrze. Cóż począć ;-)
      Odpowiedz
 • komentarz
  Góral 13:37 23-01-2019
  Panie Piotrze rok temu myślę że też dzięki Pana konsultacjom udało się że w Zwardoniu też mam LTE W miejscowości gdzie chyba są prawdopodobnie najlepsze warunki narciarskie nie tylko w Beskidach ale i w Polskich górach Niestety antena LTE jest tak fatalnie skierowana że z ledwoscią mozna w technologi LTE osiągnąć 15mb/s w centrum i pozostałych osiedlach Za to dwa kilometry od nadajnika na tereny leśne bez zabudowań super zasięg i nawet 60mb/s Nie sztuka coś dać co nie spełnia oczekiwań Mimo że jestem w lini prostej blisko od nadajnika dalej korzystam technologi H+ bo mam 30mb/S Proszę niech Pan to zgłosi bo niestety przez infolinie moje zgłoszenie nie przyniosło skutków Jeszcze raz proszę
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:39 11-02-2019
   Biorąc pod uwagę, że proces inwestycyjny w stację bazową trwa w Polsce ponad 2 lata, a ja w Orange pracuję od 3,5, to szybko licząc szanse są niewielkie, by zadziałała moja magiczna moc sprawcza. Kierunek ustawienia anteny wynikać może z konieczności przestrzegania norm pola elektromagnetycznego (stukrotnie bardziej restrykcyjnych niż w Niemczech czy Francji), przez które niestety nie raz koledzy z techniki muszą robić nieco wydawałoby się irracjonalne rzeczy. Ale mogę zapytać czy to może coś innego i mogą coś z tym zrobić.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Góral 23:51 11-02-2019
    Było by super jak się Pan zapytał o tym co pisałem. Może nawet nikt nie robi takich pomiarów prędkosci. Ale u nas w Zwardoniu zdecydowanie gorzej wypada prędkość LTE porównaniu z H+ Jak coś będzie wiadmo a Pan nie zapomni proszę dać znać Pozdrawiam
    Odpowiedz
 • komentarz
  neos 11:20 29-01-2019
  Czy w miejscowościach w których podłączacie światłowód do szkół w ramach 2 POPC, infrastruktura jest przygotowywana, aby w pobliżu trasy przebiegu umożliwić chętnym mieszkańcom podłączenie się? Z kim można się w tej sprawie skontaktować? Kilka miesięcy temu wypełniłem też formularz na https://oferty.orange.pl/internet/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:29 30-01-2019
   Cześć, prośba o przesłanie nazwy miejscowości. Bo szkół nieco jednak podłączamy, a sytuacji jest tyle ile lokalizacji. Pamiętaj proszę, że cały proces inwestycyjny od momentu decyzji do podłączenia światłowodu trwa często i kilka lat (o tym dlaczego pisałem tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/qa-jak-to-dziala-10/).
   Odpowiedz
   • komentarz
    neos 14:50 30-01-2019
    Urle mazowieckie. Dokładny adres mogę przesłać na maila jak podasz. Drugą kwestią jest kiepski zasięg zgłaszany przez mieszkańców od lat. Czy jest planowane wybudowanie stacji?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Seba 12:35 10-02-2019
  Witam, w Jarosławiu pojawił się pierwszy adres z światłowodem, chciałbym się dowiedzieć jak będzie wyglądał dalszy rozwój bo nie ukrywam ciężko się korzysta z Neostrady niecałe 20 Mb.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:32 11-02-2019
   U Ciebie w mieście faktycznie podłączyliśmy jeden adres, jednak to dość szczególny przypadek i nie będziemy przynajmniej w tym roku rozszerzać zasięgu usługi.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Seba 08:57 12-02-2019
    gdybyście dali światłowód to wziąłbym najwyższy pakiet z telewizją, a tak będę poważnie musiał się zastanowić czy nie wziąć innego dostawcy, a pomyśleć że swego czasu te 15 Mb to był jeden z najszybszych internetów w okolicy. Tak zatrzymać się w rozwoju to aż przykre :(
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 13:55 22-02-2019
     Cały czas inwestujemy, lecz nie możemy tego robić wszędzie, równocześnie i na terenie całego kraju.
     Odpowiedz

;

Oferta

Nowości w aplikacji Orange TV Go (3)

Kasia Barys

22 stycznia 2019

Nowości w aplikacji Orange TV Go
3

Nowa wersja aplikacji mobilnej

Działa już nowa, ulepszona wersja aplikacji mobilnej i serwisu www dla usługi Orange TV Go.
Oprócz odświeżenia menu i szaty graficznej istnieje możliwość aktywacji usługi z poziomu aplikacji i serwisu www.
Korzystający z nowej wersji aplikacji może utworzyć swój profil, który będzie dostępny na każdym urządzeniu, na którym będzie chciał oglądać film czy mecz. Jeśli kibicujesz swojej drużynie w domu na telewizorze, ale musisz wyjść w trakcie,  dalsze oglądanie możesz łatwo kontynuować np. na smartfonie w komunikacji miejskiej. A gdybyś nie chciał przegapić następnych rozgrywek sportowych lub nowości VOD możesz ustawić sobie powiadomienie przed emisją.
Ważną nową funkcją jest także kontrola rodzicielska. Pozwala ona na blokadę dokonania zmian w ustawieniach konta, zakupu filmów, a także wyświetlania filmów i programów przekraczających np. dozwolony próg wiekowy.

Jak korzystać?

Dotychczasowa wersja aplikacji mobilnej Orange TV Go będzie dostępna do 01.02.2019, po tym dniu korzystanie z usługi na urządzeniach mobilnych będzie możliwe wyłącznie na nowej wersji aplikacji.
Jeśli urządzenia, na których obecnie oglądasz Orange TV Go mają włączoną funkcję automatycznych aktualizacji, nowa wersja aplikacji Orange TV Go powinna zaktualizować się samoistnie. Nową wersję aplikacji do samodzielnej instalacji można pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.  Aktualna wersja serwisu dostępna jest na www.tvgo.orange.pl.
Systemy operacyjne i wersje przeglądarek internetowych, na których działa nowa wersja aplikacji i serwis www, znajdziesz tutaj (także odpowiedzi na pytania techniczne, np. jak zainstalować usługę lub zalogować się)

Dotychczasowe warunki umowy i dane do logowania do usługi nie ulegają zmianie.

Jak włączyć Orange TV Go

 

Udostępnij: Nowości w aplikacji Orange TV Go
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 10:45 22-01-2019
  Czy paczka Canal+ jest dostępna w Orange Go?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia Barys 11:00 22-01-2019
  Niestety jeszcze nie
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:51 22-01-2019
  Szkoda że doba nie ma 48 godzin :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej