Odpowiedzialny biznes

Niewidzialna praca

Monika Kulik Monika Kulik
06 kwietnia 2021
Niewidzialna praca

Przeczytałam w kalendarzu, że dziś - 6. kwietnia -  jest dzień niewidzialnej pracy.

Niewidzialna praca

Niewidzialną pracą nazywamy wszelkie aktywności w ramach obowiązków rodzinnych, które wykonywane są wciąż przede wszystkim przez kobiety. Jak ważny to temat pokazuje raport organizacji społecznej Oxfam. Mówi on, że w zasadzie bez takiej formy pracy niemożliwe byłoby funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Co by się stało, gdybyśmy musieli zapłacić za wszystkie aktywności opiekuńcze nad dziećmi i niesamodzielnymi czy starszymi krewnymi, przygotowywanie posiłków, sprzątanie i pranie. Gdyby taka praca była wynagradzana na poziomie pensji minimalnej, jej finansowa wartość trzykrotnie przewyższałaby wielkość światowej branży IT.

Praca w pandemii

Podczas pandemii zobaczyliśmy tą niewidzialną pracę bardzo wyraźnie i przekonaliśmy się, jak trudne jest jej pogodzenie z zarobkowymi formami pracy. Badanie Deloitte „Wpływ pandemii na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet w biznesie” pokazuje, że pandemia tylko nasiliła tradycyjne obciążenie kobiet pracą na dwóch etatach: służbowym i prywatnym. Aż 67 % respondentek zadeklarowało, że jednocześnie intensywnie zajmuje się osobami bliskimi, wykonując co najmniej 75 % związanych z tym obowiązków. Takie obciążenie powoduje zwiększony poziom stresu (73%), więcej obowiązków domowych (68%) związanych z opieką nad dzieckiem (54%) oraz pomocą w zdalnej nauce (53%).

Nic zatem dziwnego, że wielu pracodawców, w tym również my, podejmuje temat różnorodności w miejscu pracy, aby dobrze odpowiadać na różnorakie potrzeby różnych grup pracowników. Jedną z kategorii, która jest dla nas ważna i przez którą patrzymy na firmę jest płeć. 40% naszego zespołu stanowią kobiety, a wśród managerów jest ich prawie 35%. Czy to dużo czy mało w naszej branży -  to jedno pytań jakie sobie stawiamy, gdy mówimy o celach w zakresie polityki zarządzania różnorodnością w Orange Polska.

Razem.One

W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia kobietom większego wsparcia w rozwoju, dostępu do stanowisk, ale też godzenia roli zawodowej i rodzinnej, stworzyliśmy program Razem.One.

Program obejmuje 4 obszary:

Moc - wzmocnienie kobiet poprzez zwiększenie ich odwagi do podejmowania nowych wyzwań, wzmocnienie pewności siebie oraz pomoc w powrocie na ścieżkę rozwoju i kariery po urodzeniu dziecka a także pomoc w godzeniu roli zawodowej i prywatnej;

Świadomość - budowanie i wzmacnianie szerokiej świadomości roli kobiet w biznesie dla zwiększenia efektywności i budowania kultury organizacyjnej;

Ambicja - rozwój kariery i możliwości awansu na wyższe stanowiska poprzez zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich, liczby kandydatek na etapie rekrutacji na stanowiska menedżerskie oraz redukcja rozbieżności płacowych na równorzędnych stanowiskach;

Obecność – zwiększenie obecności kobiet w rolach decyzyjnych i strukturach technicznych.

Menedżer od dobrostanu

Jednymi z tematów, na których skupiliśmy się w minionym roku, była równowaga miedzy życiem prywatnym i zawodowym oraz dobrostan pracowników czyli tzw. wellbeing. Oferowaliśmy pracownikom wsparcie w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, organizacji czasu pracy i życia rodzinnego, pomoc w radzeniu sobie ze stresem i izolacją społeczną czy zadbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Te obszary zyskują na znaczeniu, dlatego niedawno utworzyliśmy w Orange Polska stanowisko Menedżera ds. Wellbeingu, który w kompleksowy sposób będzie zarządzał tym tematem.

Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom będziemy umieli dostrzegać także tę niewidzialną pracę, aby nie stała się przeszkodą dla rozwoju czy kariery zawodowej kobiet.

Kobieta z tabletem

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:40 07-04-2021

Oj przepraszam, nie wiem jak to jest w Warszawie, ale panowie też myją okna, sprzątają mieszkanie, prasują, zajmują się dziećmi. W moim życiu uważam że obowiązki domowe dzielę z żoną w stosunku 50/50 ?

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 22:40 07-04-2021

Oj przepraszam, nie wiem jak to jest w Warszawie, ale panowie też myją okna, sprzątają mieszkanie, prasują, zajmują się dziećmi. W moim życiu uważam że obowiązki domowe dzielę z żoną w stosunku 50/50 ?

Odpowiedz

Oferta

Co obejrzeć w święta i w kwietniu?

Beata Giska Beata Giska
02 kwietnia 2021
Co obejrzeć w święta i w kwietniu?

Dziś nie polecę Wam jednego filmu, ale zaprezentuję aż kilka propozycji – zarówno filmowych, serialowych, jak i kanałowych. Bo będzie się działo w Telewizji Orange i to sporo! W związku z nadchodzącą Wielkanocą – zadbaliśmy, by było co oglądać. Otwarte kanały, darmowe nowości w pakiecie, kinowe premiery i duża dawka rozrywki. Sprawdźcie sami.

 

Odkodowane kanały na święta

 W tym roku święta pewnie znów spędzimy tylko w najbliższym gronie, do tego pogoda ma nas nie rozpieszczać więc z pewnością zajrzymy do telewizora. Dla klientów IPTV – Pakietów Optymalnego i Orange Love Standard, w dniach 29.03-11.04, będą odkodowane pakiety FilmBox (kanały FilmBox: Extra HD, Premium HD, Action, Arthouse, Family) i Multi+ (Ale kino+, Domo+, Kuchnia+, nSport+, teleToon+) . To znaczy, że programy, które dotychczas były dodatkowo płatne, przez ten czas będą dostępne za darmo. Można przetestować, nacieszyć się kawałkiem dobrego kina, a potem – w razie chęci – poszerzyć swój obecny pakiet, tak by kanały te na stałe w nim zagościły.

Co ciekawego pojawi się na FilmBoxie i Multi+? Pośród licznej, imponującej oferty programowej, rzuciły mi się w oczy takie tytuły, jak: „Królowa Kier” – ambitne i niezależne skandynawskie kino, które gościło na wielu festiwalach, „Przedszkolanka” – wciągający thriller w gwiazdorskiej obsadzie, czy „Synalek” – zwariowana historia dla miłośników francuskich komedii. Ponadto na kanałach poświęconych kuchni czy domowi – na widzów czeka wiele ciekawych dokumentów, programów kulinarnych (smakowite inspiracje w „Jakubiak rozgryza Polskę”), czy praktycznych poradników (np. „Gardeners’ World 12” – o urządzaniu ogrodów). Nie zabraknie też propozycji dla fanów sportu czy czegoś dla najmłodszych (m.in. nowa odsłona przygód rezolutnej Poli i jej przyjaciół).

Hity w HBO i w Canal+

Za jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tej wiosny - można uznać serial „Klangor” (Canal+) – z Arkadiuszem Jakubikiem, Mają Ostaszewską, Wojciechem Mecwaldowskim i Maciejem Musiałem. Pierwszy odcinek, tego kryminału psychologicznego, za nami, a już krytycy i widzowie okrzyknęli go najbardziej obiecującym polskim serialem tego roku i wszyscy z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy. Mnie też wciągnęła historia więziennego psychologa, u którego córek wydarzy się pewien dramat. Zapowiada się nieźle! Premierowe odcinki, jak i powtórki, można oglądać w Canal+ - dostępnym w wybranych pakietach Orange Love.

klangor w orange tv

Miała trafić do kin, ale przez pandemię premiera „Wonder Woman 1984” będzie miała miejsce w telewizji – wyłącznie na HBO, już 1 kwietnia.  I nie jest to wcale żart! Miłośnicy komiksów (i ich ekranizacji) oraz efektownych, przygodowych opowieści o herosach będą wniebowzięci. Nowy rozdział w tej historii rozpoczyna się, gdy Diana Prince wiedzie spokojne życie wśród śmiertelników, w latach osiemdziesiątych XX wieku. Chociaż główna bohaterka w pełni osiągnęła już swoje moce, nadal pozostaje w cieniu, korzystając ze swoich superbohaterskich zdolności wyłącznie anonimowo. Teraz jednak Wonder Woman będzie musiała wyjść z ukrycia i wykorzystać całą swoją mądrość, siłę oraz odwagę, aby ocalić ludzi przed światem, który sami sobie stworzyli.

Przypominam, że pakiet HBO – nawet przez pół roku bez opłat! – można teraz okazyjnie dostać korzystając z wiosennej promocji Orange i podpisując umowę na Orange Love z Telewizją. Szczegóły oferty dostępne są tutaj.

Wonder Woman HBO Orange

Kanały, które dołączą do pakietów

Użytkownicy Pakietu Optymalnego w Telewizji Orange mogą też liczyć na dostęp do nowych kanałów, które po prostu dołączą do ich obecnych pakietów (bez żadnych dodatkowych opłat). Będą nimi TVP Kobieta, a także Antena TV. Co znajdzie się w ich programie?

TVP Kobieta to kanał o charakterze lifestylowo-poradnikowo–rozrywkowym. Adresowany jest do pań (i nie tylko zresztą) - niezależnie od wieku, zainteresowań oraz stylu życia. Oferta programowa ma inspirować, pomóc rozwijać pasje, dając jednocześnie szansę na relaks. Nie zabraknie tu tematów takich jak podróże, kariera, dom czy hobby.

ANTENA TV to kanał skierowany do osób powyżej 50 roku życia. Program zapewni nie tylko rozrywkę, ale również szeroko pojętą informację i edukację, szczególnie w dziedzinie aktywizacji i zdrowego trybu życia.

 

Niebawem też na blogu pojawią się kolejne informacje o kwietniowych premierach na VOD, telewizyjnych promocjach, czy nie zabraknie też recenzji z cyklu „Co obejrzeć w weekend”. Wraz z wiosną i rozpoczęciem nowego miesiąca na Canal+ i HBO nie zabraknie jeszcze większej ilości kinowych atrakcji – te wymienione tutaj to tylko nieliczne z nich. A jeśli chcecie w swoim domu korzystać z bogatej palety kanałów i programów – sprawdźcie ofertę telewizyjną Orange Love i wybierzcie ofertę dopasowaną do Waszych preferencji.

Wiosenna oferta w Orange z telewizorem 55” i smartfonami oraz HBO bez opłat

 

Komentarze


Inne

Zdrowych Świąt Wielkanocnych

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
02 kwietnia 2021
Zdrowych Świąt Wielkanocnych

Drodzy czytelnicy,

wciąż nie możemy spędzać Świąt jak pragniemy. Dlatego, szczególnie teraz, proszę pamiętajmy o naszych bliskich. Niezależnie czy Wielkanoc spędzimy razem czy tylko porozmawiamy z nimi przez telefon lub internet. Dbajmy o siebie i innych. W imieniu całej redakcji bloga Orange Polska życzę Wam zdrowych i pogodnych Świąt.

 

Komentarze

Scroll to Top