;

Bezpieczeństwo

Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj (8)

Michał Rosiak

3 marca 2022

Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj
8

Przeróżnego rodzaju „łańcuszki” krążące po sieci to zazwyczaj w łagodnej wersji rzeczy niewarte uwagi. W ostrzejszej mogą być narzędziami szerzenia dezinformacji, czy nawet paniki. Dziś jednak po sieci krąży obrazek, który jest wyjątkowym przypadkiem naprawdę użytecznego virala.

„Obyś żył w ciekawych czasach!”. Autorem tego powiedzonka, mylnie atrybuowanego nieznanemu chińskiemu mędrcowi, jest tak naprawdę brytyjski polityk Joseph Chamberlain. Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach wyjątkowo ciekawych… A ja – świadom wielkiej wagi tego, co za chwilę opiszę – nie spodziewałem się, że będę miał okazję o tym pisać, w kontekście sytuacji w Polsce.

Nie pomagaj rosyjskim szpiegom!

Tak tak, to nie przesada. Jeśli ktoś sądzi, że w naszym kraju nie spotkamy zakonspirowanych pracowników wywiadu Federacji Rosyjskiej, szczególnie w sytuacji, gdy ich kraj zaatakował za naszą wschodnią granicą Ukrainę, jest – wybaczcie – naiwny. Jasne, informacja o jednej, czy dwóch kolumnach wojska pewnie wielkiej różnicy nie zrobi. Jednak wprawny analityk, mając dostęp do danych z całej sieci, jest w stanie uzyskać wiele bardzo wartościowych danych. A wartość informacji wywiadowczych w warunkach konfliktu zbrojnego jest nieoceniona, gdy wiadomo czego, z grubsza kiedy – i gdzie! – można się spodziewać.

Media społecznościowe, czyli wojna na żywo

Skąd w ogóle pomysł na taki tekst w cyklu o cyberbezpieczeństwie? Stąd, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym środkiem informacji jest internet. A przede wszystkim media społecznościowe! Nie bez przyczyny wyżej odmalowałem Wam obraz, kojarzący się raczej z filmami z II wojny światowej, czy Zimnej Wojny. Wtedy szpiedzy faktycznie na własne oczy wyglądali kolumn na szlakach komunikacyjnych. Teraz dużą część z ich roli może przejąć właśnie analityk. Siedzący spokojnie, w klimatyzowanym pomieszczeniu, w biurze, analizujący… wpisy w mediach społecznościowych.

Bo przecież nie ma lepszego źródła? To w mediach społecznościowych dzieje się znaczna część naszego życia (im młodsi użytkownicy, tym więcej). To do nich wrzucamy chętnie zdjęcia rodziny, posiłków, czy selfie z dowolnego miejsca. Kto by się nie pokusił o wrzucenie fotografii eszelonu z czołgami? Czy kolumny pojazdów opancerzonych mknącej drogą (dla nich niezbyt) szybkiego ruchu? Czy wojskowych ciężarówek obładowanych tak, że „buda” siedzi na nadkolu? Lajki lecą jak szalone, lans na dzielni…

Zapomnij o lajkach (chociaż na chwilę)

…a sprzęt – a przede wszystkim wykorzystujący go żołnierze – po przekroczeniu granicy i wjeździe na teren konfliktu, w śmiertelnym niebezpieczeństwie! Zdjęcia są przecież geotagowane. A nawet jeśli nie (lub niedokładnie) to trochę pracy doświadczonego analityka wystarczy, by dokładnie zlokalizować transport, przewidzieć jego drogę i czas przejazdu. Wszystko po to, by wiedzieć, którędy i kiedy wiedzieć na teren, gdzie można go zaatakować, bez ryzyka eskalacji wojny na kolejne kraje.

Bądźmy odpowiedzialni. Nie tylko nie szerzmy coraz szerszej dezinformacji (ta może prowadzić do niepotrzebnej paniki), ale też czasami powstrzymajmy się od przesadnego informowania. Są chwile, gdy warto zaniechać ekshibicjonizmu w sieci. Pomyśleć o ludziach, którym ten sprzęt może pomóc w uniknięciu śmierci. I o tym, że to nie lajki w mediach społecznościowych definiują nas, jako ludzi.

Udostępnij: Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 18:15 03-03-2022
  Czyżby to ruski fejk??? https://www.orange.pl/omnibook/nowa-usluga-utrzymanie-numeru-w-sieci-zmiana-cennikow-orange-na-karte?_ga=2.113656583.1408986934.1645993676-1830276345.1634036830#scrollNav-1
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 10:35 04-03-2022
   Jeśli to prawda to piękny strzał w kolano! Wszystkie numery przenoszę do innego operatora, po tylu latach będąc w orange od Idei... :(
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 13:57 04-03-2022
    To sa te pozytywne zmiany dla klientów o których niedawno mówiono. Rozumiem że chodzi o wykończenie "leżaków". I ciekawostka. Zlecacie w banku doładowanie za 5 plnów co 30 dni. I są one kasowane bo wg tego "rozumianej jako wykonanie połączenia wychodzącego (minuty/SMS/MMS/internet) lub zakup usługi dodanej lub pakietu." nie jest to czynność płatna. No i nazywanie tego USŁUGĄ to takie trochę w stylu rządu. To nie jest podatek, to jest danina.
    Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 14:17 04-03-2022
   I tak mnie pytanie męczy. Może ktoś sprawdzi? Czy opłata została wprowadzona w całej grupie ORANGE czy tylko w Polsce?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:45 04-03-2022
    Panowie wiem że zmiana nie korzystna, też mam 5 numerów w prepaid, w tym 3 leżaki ? Ale raz w Msc sms za 20 gr i po sprawie, albo połączenie które będzie trwało 5 sekund i.....tylko teraz będzie trzeba pamiętać żeby raz w Msc taką czynność wykonać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 17:54 06-03-2022
     Niekorzystna jak najbardziej! A potrafisz kiedyś bardziej skrytykować operatora, którego kochasz? ;)
     Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:22 03-03-2022
  Cenne wskazówki. Pamiętajmy że "milczenie jest złotem". Uważam że część influenscerów też mogłaby przystopować i...... w tym trudnym okresie dla nas wszystkich trochę mniej publikować swojego "szczęśliwego życia" w portalach społecznościowych.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 12:07 05-03-2022
  Orange chce wyczyścić baze leżaków pewnie im sie uda :-( kto bedzie mądry płacił za nie korzystanie z telefonu miesiecznie 5 zł musiałby mieć coś z główką.
  Odpowiedz

;

Oferta

Orange Flex dla obywateli Ukrainy (1)

Kasia Barys

3 marca 2022

Orange Flex dla obywateli Ukrainy
1

Wczoraj pisaliśmy o ofercie bezpłatnych starterów, ale mieliśmy też pytania o ofertę Orange Flex. Być może dlatego, że jeszcze przed inwazją blisko 7 tys. osób z Ukrainy  korzystało z niej ze względu na dużą elastyczność i możliwość samodzielnej rejestracji numeru z wykorzystaniem karty pobytu lub paszportu. Aplikacja oraz strona internetowa Flex są dostępne w języku ukraińskim, wszystko aby ułatwić korzystanie z usługi.

Orange Flex przygotował specjalne pakiety dla osób z Ukrainy. Dla użytkowników dostępny jest pakiet rozmów międzynarodowych na Ukrainę: 100 minut ważny przez 30 dni za 0 zł. Wystarczy wpisać kod UKRAINA w polu kody promocyjne w swojej aplikacji Flex, by odebrać bezpłatny pakiet. Kod można aktywować do 31.03.2022r.

Warto pamiętać, że w każdy z Planów komórkowych wbudowany jest Social Pass, który umożliwia korzystanie z popularnych komunikatorów i mediów społecznościowych bez limitu GB. W Social Pass znajdują się m.in. WhatsApp, Viber, Messenger, Facebook, Telegram i Twitter. Dzięki nim można utrzymać kontakt z bliskimi, którzy zostali w ojczyźnie czy z tymi, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Żeby aktywować numer we Flexie trzeba pobrać na smartfon bezpłatną aplikację mobilną Orange Flex. Aplikacja dostępna jest w Google Play, App Store oraz AppGallery. Po pobraniu aplikacji i wyborze Planu komórkowego należy zweryfikować tożsamość poprzez zrobienie zdjęcia dokumentu tożsamości oraz selfie. Dla obywateli Ukrainy może to paszport lub karta pobytu. Płatności za Plan komórkowy można dokonać BLIKIEM lub kartami płatniczymi Visa, Mastercard i Maestro. Z kodem FLEX pierwszy miesiąc korzystania z numeru będzie za 1 zł. Należy go wpisać przed wyborem metody płatności, przed aktywacją numeru.

Pamiętajcie, że do aktywacji numeru będą potrzebne:

 • smartfon,
 • karta SIM lub wirtualna eSIM,
 • dokument tożsamości (paszport/ karta pobytu/ dowód tożsamości),
 • karta płatnicza.

Kartę SIM Orange Flex można odebrać za darmo w dowolnym salonie Orange. W przypadku, gdy ma się już miejsce zamieszkania czy pobytu, można skorzystać z darmowej dostawy kurierem.

Jeśli użytkownik posiada już numer w innej ofercie w Orange, to w aplikacji można szybko przenieść numer do Flexa. Nie potrzebna jest już wtedy nowa karta SIM.

Oferta rodzinna w Orange Flex

Dodatkową opcją aktywowania numeru w Orange Flex jest oferta rodzinna. Osoby, które chcą wesprzeć przyjeżdżających z Ukrainy mogą skorzystać z opcji dodania do swojego konta numerów bliskich, znajomych czy współpracowników. W ten sposób można ułatwić proces aktywacji numeru dla osoby z zagranicy, który jest znacznie krótszy. Nie potrzeba weryfikacji tożsamości ani wyboru metody płatności. Będąc administratorem numeru obsługuje się też płatności.

Udostępnij: Orange Flex dla obywateli Ukrainy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:16 03-03-2022
  Super ? Jest moc. Fajnie ze tak "masowo" wspieramy różnymi akcjami naród ukraiński. Obawiam się tylko jednego, żeby nie było jak z "medykami" przy pandemii covid. Wszyscy bili nam brawa, a później.....nie będę używał niecenzurowanych słów ? Oby miłość do narodu ukraińskiego nie przerodziła się za "jakiś" czas w mowę nienawisci/hejt. Osobiście gdzieś w "środku" się tego obawiam.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? (2)

Tosia Bojanowska

2 marca 2022

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
2

Inwazja Rosji w Ukrainie to zupełnie nowa sytuacja, z którą trudno sobie poradzić – także w rodzinie. Fundacja Orange zaprasza na darmowy webinar dla rodziców, aby wesprzeć ich w rozmowach z dziećmi o wojnie i w dbaniu o ich zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Polecamy też nagranie webinaru dla szkół.

Wiele organizacji i osób prywatnych prowadzi działania pomocowe na różnych polach. W obliczu wojny trwa słuszna mobilizacja do pomagania uchodźcom z Ukrainy. Wiele rodzin gości ich pod swoim dachem. Z mediów i zupełnie bezpośrednio docierają trudne – szczególnie dla dzieci – przekazy o działaniach zbrojnych i losach poszkodowanych ludzi. Jak rozmawiać z najmłodszymi o tym, co dzieje się w związku z wojną za wschodnią granicą? Jak wspierać je w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa?

Warto radzić się specjalistów w temacie. Dlatego bardzo zapraszam Was na

WEBINAR DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW

Środa 2 marca, g.17.00
na Facebooku Fundacji Orange
na platformie Clickmeeting (tu limit 500 miejsc, w razie problemu z logowaniem zapraszamy na Facebook)

Wydarzenia poprowadzi Lucyna Kicińska, ekspertka zajmująca się wspieraniem dorosłych i dzieci w skrajnie trudnych sytuacjach. Opowie o emocjach dziecka (i rodzica) w obliczu konfliktu zbrojnego i o tym, jak pomóc mu w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa, co mówić, a czego nie mówić na temat bieżącej sytuacji w Ukrainie. Podpowie też zasady rodzinnej higieny informacyjnej.

Udział w webinarze jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Będzie też nagrywany i możliwy do odtworzenia później na Facebooku Fundacji Orange. Partnerem wydarzenia jest Głos Nauczycielski i Librus.

Coś dla szkół
Jednocześnie polecamy także zapis webinaru dla nauczycieli i nauczycielek, o tym, kiedy i jak podejmować w szkole temat bieżącej sytuacji w Ukrainie. Jak prowadzić działania psychologiczno-pedagogiczne skierowane do klas i konkretnych uczniów i jak wspierać uczniów pochodzenia ukraińskiego czy realizować inicjatywy w społeczności szkolnej. Być może przyda się taki materiał w szkołach Waszych dzieci.
Zapis WEBINARU na Facebooku

Wolontariusze w mobilizacji
W obliczu inwazji, która dotknęła Ukrainę pozostajemy solidarni z jej mieszkańcami i mieszkankami. Pracownicy i pracowniczki Orange właśnie mobilizują siły do działania z Fundacją Orange na rzecz uchodźców w całym kraju. W tempie ekspresowym zmieniliśmy model wolontariatu pracowniczego, aby umożliwić wolontariuszom jak najbardziej elastyczne reagowanie na potrzeby. Będę dawać Wam znać o tym.

Udostępnij: Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:44 02-03-2022
  Ja dziś otworzyłem szeroko oczy jak mój czteroletni syn rozmawiał z babcią o wojnie. Mówił że na Ukrainie, za granicą jest teraz wojna, że zostali tam sami mężczyźni i strzelają, że bronią granicy. Babcia jak to babcia zaczęła opowiadać ze w latach 80 tych była we Lwowie. A mój syn na to że "teraz to babcia nie może tam jechać, bo jeszcze postrzelą babcie i będzie babcia leżeć w szpitalu. A chyba babcia nie chce być w szpitalu?" Mój syn też chyba gdzieś to przeżywa, chociaż mówimy w domu o wydarzeniach na Ukrainie bardzo mało. Pytał się czy u nas też będzie wojna. Odpowiedziałem mu ze raczej nie będzie. Uspokajam syna że mieszkamy też w mocnym budynku. A on na to" że jak spadnie pocisk to mogą szyby wylecieć i żyrandol się pokruszyć". I skąd taki" maluch" tyle wie? Ach te dzieciaki.....jak ich nie kochać ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Antonina Bojanowska 08:37 04-03-2022
   Bardzo mnie poruszyło to, co piszesz, Pablo. Tak, nasze dzieci, słyszą, widzą i nawet jeśli nie rozumieją do końca, co się dzieje, mogą wyczuwać napięcie w nas i w swoim otoczeniu. Radzą sobie tak, jak potrafią. Dobrze, że się wspieracie!
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej