;

Bezpieczeństwo

NotFlix, czyli oszustwo i Netflix w tle (1)

Michał Rosiak

26 stycznia 2023

NotFlix, czyli oszustwo i Netflix w tle
1

Sieciowi przestępcy to ludzie z największą chyba świadomością aktualnych trendów w internecie. Nic dziwnego – w końcu muszą wiedzieć, pod jakim kątem przygotowywać phishingi. Jednym z popularnych motywów jest Netflix.

Najpopularniejszy wciąż serwis VOD to wdzięczny cel ataków. W drugiej połowie ubiegłego roku Netflix był używany przez przeszło 42% Polaków. A skoro tak, to szykując wolumenowy phishing, słany wielką ławą pod każdy adres, który nawinie się złym ludziom pod komputer, mamy sporo szansę na to, że trafimy na ludzi, którzy dadzą się oszukać. Np. tym, że coś jest nie tak, z ich metodą płatności.

Netflix pisze do Biura Prasowego

Tzn. pewnie pisze, nie mam wglądu do skrzynki Biura, tylko Wojtek czasem przysyła mi takie kwiatki:

Ciekawe, czy Wam też zapaliła się czerwona lampka już na początku? Jeśli Netflix do mnie pisze – a czasem im się zdarza – to na pewno używają mojego imienia. Bo po pierwsze – wiedzą do kogo piszą; po drugie zaś – użycie imienia wzmacnia zaufanie do treści, która do nas trafia. Tymczasem w korespondencji, która trafiła do Biura Prasowego (jeszcze uwierzę, że tam w robocie Netflixa oglądają 😉 ) nawet płeć nie jest określona! No i oczywiście link, który tylko w mailu wygląda tak ładnie, ale gdy na niego najedziemy, okazuje się, że łącze prowadzi nas do strony:

hxxp://waldemar-kosiacki[.]pl/Jakub/biuro.prasowe@orange.com

W ostatnich dniach do systemów bezpieczeństwa CERT Orange Polska trafia sporo tego typu witryn. Oczywiście nie podejrzewam, by ich właściciele nagle wpadli na pomysł dodatkowego zarobku. Po prostu nie zadbali o bezpieczeństwo swoich witryn, co z radością wykorzystali oszuści. Jeśli próbujesz wejść na swoją witrynę z sieci Orange Polska i widzisz ostrzeżenie CyberTarczy – najpierw upewnij się, że z Twoją stroną jest już wszystko dobrze, a potem napisz do nas na cert.opl@orange.com. Potwierdzimy i usuniemy blokadę.

To dopiero początek

Mam przeczucie graniczące z pewnością, że phishingi „na Netflix” dopiero się zaczną. Zwróciliście uwagę na tytuł opisywanego maila? „Powiadomienie autoryzacyjne wysyłamy na Twoje urządzenie”. Tak jakby oszuści już szykowali się do nowych kampanii, ale jeszcze nie podmienili głównej treści. Gdy Netflix wprowadzi w życie obostrzenia, dotyczące współdzielenia kont, i faktycznie zacznie wysyłać takie powiadomienia, stawiam Bitcoiny (z peaku, nie po dzisiejszej cenie 😉 ) przeciwko orzechom, że drugie tyle maili będą wysyłać przestępcy. Dlatego pamiętajcie – KAŻDĄ wiadomość, wymagającą od Was logowania GDZIEKOLWIEK, czytajcie DOKŁADNIE. I na wszelki wypadek po kilka razy sprawdzajcie adres w pasku przeglądarki.

Udostępnij: NotFlix, czyli oszustwo i Netflix w tle
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:54 30-01-2023
  Michał jak zawsze 💪
  Odpowiedz

;

Sieć

Podsumowujemy ruch w sieci Orange (9)

Wojtek Jabczyński

25 stycznia 2023

Podsumowujemy ruch w sieci Orange
9

Kolejny rok z rzędu mniej rozmawialiście przez telefon, ale oczywiście rósł internet, choć już nie tak dynamicznie. Światłowód w Orange robi różnicę i częściej korzystanie z VoLTE i WiFi Calling.

Na początku każdego roku z niecierpliwością czekam na podsumowanie ruchu w naszej sieci. Najlepiej pokazuje trendy i to, jak z niej korzystacie. Porównanie 2022 do 2021 jest o tyle ciekawe, że nie ma już wyraźnego „efektu pandemii”. Zaczynamy.

Miliony terabitów

Ruch w sieci mobilnej Orange 2022 vs. 2021 wzrósł o 20%. To mniejsza dynamika niż rok temu. Wtedy wykorzystanie internetu patrząc 2021 do 2020 wzrosło o 25%. Niewykluczone, że to efekt końca ograniczeń pandemicznych. Patrząc na wykorzystanie poszczególnych technologii mieliśmy delikatne zmiany.

W technologii LTE przesłaliście aż 97% danych vs. 96% w roku 2021. Nieznacznie spadło wykorzystanie 3G – było to 3% całości vs. 4% w roku poprzednim. Jak widać sieć 5G to dalej nieduży promil ruchu, dlatego z niecierpliwością wypatrujemy aukcji na docelowe częstotliwości 5G. Łącznie w 2022 roku przesłaliście 2 047 285 TB danych vs. 1 712 874 w roku 2021. Jeśli chodzi o rozmowy, porównując rok do roku, spadek wyniósł 2,7%. W minutach to 76,7 mld (2022) vs. 78,8 mld (2021).

Stałym, dobrym trendem jest rosnące wykorzystanie VoLTE i WiFi Calling. Na koniec grudnia 2022 roku rozmowy w tych standardach stanowiły już 56% całego ruchu głosowego w naszej sieci.

Światłowód i wszystko jasne

W dostępie stacjonarnym też nie było zaskoczenia. Wzrost transmisji danych sięgnął 23%. Ogromny w tym udział dostępu światłowodowego. Z najszybszego i najbardziej niezawodnego  rozwiązania korzystaliście zdecydowanie częściej, a wzrost dla tej technologi wyniósł blisko 51%. Co ciekawe, w porównaniu do 2021 roku, spadło wykorzystanie starszych technologii ADSL i VDSL.

Jeśli chodzi o światłowód od Orange to w zasięgu jest już ponad 7 mln gospodarstw domowych. Niedawno wystartowaliśmy z opcją o prędkości do 2 Gb/s i testowaliśmy 10 Gb/s. Jako ciekawostkę dodam, że w tym roku Trzebiatów będzie pierwszym w Polsce miastem, w którym niemal wszyscy mieszkańcy będą mieli dostęp do światłowodów.  

Udostępnij: Podsumowujemy ruch w sieci Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 13:24 25-01-2023
  A Wojtku możecie podzielić sie jakie jest AUPU srednia miesięczna w PrePaid i PostPaid ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 13:37 25-01-2023
   Dane i informację znajdziesz: https://www.orange-ir.pl/wp-content/uploads/2022/10/RB-19-2022-Wybrane-dane-3kw.2022.pdf Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 09:15 26-01-2023
    No właśnie nie widzę nic o AUPU per miesiąć, od kilku kwartałów 😏 patrze na średni ARPUz PrePaid i widzę, że jest bardzo niski. Napiszę coś mało popularnego dla użytkowników 🙄 Najtańszy pakiet nolimit powinien kosztować 35zł, a abonent na kartę powinien być równie ważny dla operatora, jak abonent PostPaid.
    Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 14:38 27-01-2023
    Znalazłem AUPU tylko z GB.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Michal 17:54 25-01-2023
  A dlaczego reszta nie używa VoLTE/VoWIFI? Poza zasięgiem LTE czy brak obsługi w telefonach? Bo przy takim udziale to coś czarno widzę wyłączanie 3G :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 13:37 26-01-2023
   To głównie kwestia smartfona i karty SIM. Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu, ale rzeczywiście do wyłączania 3G szybko się zbliżamy. Pozdrawiam
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 14:54 26-01-2023
   Faktycznie mało użytkowników VoLTE w perspektywie planowanego wyłączenia 3G. Mam Nokie G20 i tylko 3G Voice, a marka z regularnymi aktualizacjami.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:47 25-01-2023
  Jest moc 💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 10:13 26-01-2023
  Kiedy rozpocznie się budowa stacji Orange (26003) ID: 29530 w Mogilanach ul. Skawińska ?
  Odpowiedz

;

Gaming

Sztuczna inteligencja tworzy grę idealną (1)

Bartosz Graczyk

23 stycznia 2023

Sztuczna inteligencja tworzy grę idealną
1

Sztuczna inteligencja przeżywa rozkwit, a internauci są zachwyceni możliwościami jakie oferuje nowa technologia. Od rozmowy z wirtualnym asystentem po tworzenie skomplikowanych grafik. AI stało się narzędziem teraźniejszości dostępnym dla mas. Przeżywamy rewolucję, którą moim zdaniem można porównać do wynalezienia internetu.

Co w takich przełomowych chwilach robi Graczo? Pędzę z odpowiedzią. Pytam sztuczną inteligencję o grę doskonałą!

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to czat internetowy, w którym internauci kontaktują się ze sztuczną inteligencją. Ów wirtualny byt potrafi odpowiedzieć na wiele pytań, a nawet podsunąć rozwiązania trudnych problemów. Uczniowie poszukują rozwiązań prac domowych, programiści otrzymują pomoc w kodowaniu, a copywriterzy czerpią inspiracje. Odpowiedzi na pytania nie są jednak podawane na tacy. Aby znaleźć rozwiązania skomplikowanych problemów, należy przeprowadzić porządną rozmowę. ChatGPT bierze pod uwagę cała konwersację. To naprawdę skomplikowane narzędzie, a co ciekawe – ponoć jego baza danych nie jest podłączona do internetu.

Jakie cechy ma najlepsza gra świata?

chat gpt gra idealna odp 1

Zanim przejdę do szczegółów, warto zaznaczyć, że z ChatGPT bez problemu porozumiemy się po polsku! Mam jednak wrażenie, że w bardziej skomplikowanych, czy wyrafinowanych kwestiach dokładniejsze odpowiedzi uzyskiwałem deliberując ze Skyne… tzn. ChatGPT po angielsku.

A co wg. sztucznej inteligencji powinna zawierać gra idealna? Odpowiedź była dość oczywista. Składała się z opinii powszechnych wśród graczy. Jakie to cechy? Między innymi: angażująca historia, dobrze zaprojektowane mechaniki rozgrywki, wysokiej jakości grafika i dźwięk, czy wreszcie ciekawe postaci. Wartością dodatkową jest możliwość ponownego zagrania w grę w taki sposób, by była wciąż interesująca.

Sztuczna inteligencja mimo wszystko ograniczona

chatgpt gry inteligencja 2

Na podstawie przedstawionej odpowiedzi, poprosiłem o informację, która gra z 2022 roku wpisuje się w opisane schematy. Niestety, okazuje się, że baza danych ChatGPT sięga końcówki 2021 roku. To drobne, ale wpływające na niektóre rezultaty ograniczenie. Co ciekawe, sztuczna inteligencja podeszła do tematu kreatywnie. Przedstawiła mi najciekawsze premiery z 2022 roku, z których wiele faktycznie zostało wysoko ocenione przez krytyków (jak chociażby Horizon Forbidden West, czy Deathloop.

Kontynuowałem więc dyskusję z ChatGPT, tym bardziej, że wśród podanych tytułów brakowało produkcji mobilnych. Co przedstawiła mi sztuczna inteligencja? Podpowiem, że większość nie spełnia kryteriów mojego pytania, bowiem są to produkcje z lat wcześniejszych. A konkrety znajdziecie poniżej:

chat gpt odpowiedzi 3

Czy twórcy gier będą korzystać z ChatGPT?

chat gpt tekst 4

To możliwe. Twórcy gier komputerowych mogą korzystać z systemów podobnych do ChatGPT do układania unikatowych kwestii dialogowych. To jedno z rozwiązań, które może przyczynić się do rozwoju branży, poprzez zwiększenie immersji, jaka płynie z zagłębiania się do rozwiniętych światów. Wyobraź sobie sytuację, że każda Twoja rozmowa z NPC (niegrywalna postać) przynosi inne skutki.

Jak stworzyć grę wideo?

chat gpt gry 5

Nie jestem programistą, nie jestem scenarzystą, ani nawet profesjonalnym grafikiem. To znacza, ze daleko mi do zostania twórcą gier wideo. ChatGPT w pewien sposób przyszedł mi z pomocą. Przedstawił drogę, jaką muszę przebyć, aby przygotować ciekawą grę wideo. Niestety jestem leniem, a więc kontynuowałem konwersację, prosząc o odpowiedzi podane na tacy. W taki sposób dowiedziałem się jak powinna wyglądać najlepsza gra świata i z czego powinna się składać. Najpopularniejsze gatunki w obecnej chwili to: battle royale, action/adventure oraz FPS. Poprosiłem więc ChatGPT o przygotowanie ciekawej stylistyki dla tego typu produkcji. Otrzymałem niezwykle ciekawą fabułę, która przypomina mi połączenie „Fortnite” z „Player One”. Dokładny opis znajduje się poniżej:

fabula chat gpt

Na podstawie świata przedstawionego, poprosiłem ChatGPT o zaproponowanie mechaniki rozgrywki. Walka w mojej przyszłej grze będzie oparta na strzelaniu oraz wykorzystywaniu specjalnych umiejętności, dziejąc się w perspektywie pierwszej osoby (FPS). Gracze będą mogli przemierzać wirtualny świat „Eden” w celu pozyskania prawdy na temat zabiegów rządu. Wśród zadań znajdzie się hackowanie, sabotowanie wrogich jednostek, czy ratowanie innych graczy.

Gracz będzie musiał przetrwać na mapie w starciu z wieloma wrogimi przeciwnikami. Oprócz tego do dyspozycji będzie miał umiejętności craftingu.

chat gpt 6

Sztuczna inteligencja umie też w obrazki

ChatGPT ma bardzo kreatywne podejście do tematu. Był w stanie przedstawić mi wygląd świata wirtualnego, do którego wejdą gracze. Możecie wykorzystać poniższy zrzut ekranu, aby wytworzyć generowany przez sztuczną inteligencję obrazek. Takich narzędzi – jak choćby DALL-E od tych samych twórców – w internecie również nie brakuje.

Ostatnim, ale nadal bardzo ważnym zadaniem było ustalenie na jakim narzędziu wykreujemy opisaną grę. ChatGPT przedstawił mi kilka propozycji, a wśród nich Unreal Engine czy Unity. To jedne z najbardziej uniwersalnych i popularnych narzędzi w branży gamingowej, więc taka propozycja nie dziwi. Zaciekawił mnie jednak „Amazon Lumberyard” na przedstawionej liście, bo jest to nowe narzędzie, jeszcze niewyeksploatowane przez deweloperów. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się Unreal Engine.

Czy zagralibyście w taką grę? A może zadalibyście zupełnie inne pytania sztucznej inteligencji? Przedstawione powyżej odpowiedzi tworzą ciekawy zarys. To koncepcja, którą można wykorzystać. Jeżeli twórca stoi w miejscu ze swoimi dziełami, może szybko sięgnąć po narzędzie typu ChatGPT, by zaczerpnąć inspiracji, a znudzony gracz może wykreować wizję wymarzonej gry. Potencjał sztucznej inteligencji jest bardzo wysoki.

Udostępnij: Sztuczna inteligencja tworzy grę idealną
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:47 24-01-2023
  Fajnie ze sztuczna inteligencja tak szybko się rozwija, miejmy tylko nadzieję za za XXX lat nie doprowadzi ona do katastrofy.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej