Nowy rok przynosi energię i chęć do zmian, dlatego chętniej podejmujemy postanowienia. Pośród tych osobistych warto pomyśleć o takich, dzięki którym zadbamy o los naszej planety. Przygotowałam listę kilku „eko-porad”, które możecie wpisać na swoją zieloną listę.
Oto moje propozycje postanowień zgodnie z zasadą 6R, dzięki którym my staniemy się bardziej świadomymi konsumentami i zyska na tym kondycja naszej planety. Wybierzcie z nich coś dla siebie, bo każdy gest ma znaczenie:
- Rethink czyli przemyśl. Przemyślane zakupy nie tylko oszczędzą nasz portfel, ale i środowisko. Bądź świadomym konsumentem. Kupując produkty czy urządzenia warto przyjrzeć się, w jaki sposób powstają. Dzięki przemyślanemu projektowi łatwiej podlegają recyklingowi, zawierają mniej materiałów użytych do produkcji lub surowiec z odpowiedzialnych źródeł. Czytaj etykiety - certyfikacja ma znaczenie.
- Refuse czyli odmawiaj. Koniec plastikowych jednorazówek coraz bliżej, ale pamiętaj, że produkcja i wykorzystywanie innych, nietrwałych przedmiotów to dla środowiska obciążenie. Dlatego warto zmienić podejście i nosić ze sobą np. siatkę wielorazowego użytku na zakupy, korzystać z własnej wielorazowej słomki czy kubka, albo nie przyjmować darmowego gadżetu, który nie jest nam potrzebny.
- Reduce czyli ogranicz. Tu działa prosta zasada. Mniej przedmiotów to mniej odpadów. To ile kupujemy ma wpływ na to, ile surowców, energii i wody jest zużywane, a zasobów tej ostatniej jest coraz mniej. Koniec z marnowaniem żywności. Rozważ ograniczenie spożycia mięsa - jego produkcja oraz nabiału to aż 15 % emisji gazów cieplarnianych. Sposobem na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery jest też zmiana sposobów podróżowania – bezemisyjnie lub transportem współdzielonym. I choć dziś brak podróży to wymuszona okoliczność, warto o niej pamiętać w przyszłości planując np. wakacyjną wycieczkę.
- Reuse czyli używaj ponownie. Skoro zostało coś wyprodukowane to ważne jest aby pozostało w użyciu jak najdłużej. Dobrym zwyczajem jest bezgotówkowa wymiana przedmiotów niepotrzebnych już właścicielom: ubrań, książek lub zabawek. A może masz nadal sprawny, ale niepotrzebny telefon? Przekaż go dalej komuś, kto potrzebuje. Albo odsprzedaj w salonie Orange. Dasz mu drugie życie.
- Repair czyli naprawiaj. Staraj się nie wyrzucać od razu tego, co się zepsuło. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu naprawa sprzętów domowych, butów czy ubrań było normą. Coraz więcej jest miejsc i usług, dzięki którym naprawisz swoje urządzenie. To oznacza mniejsze emisje, niż produkcja nowego urządzenia.
- Recycle czyli przekazuj do recyklingu. Segregacja zmniejsza ilość śmieci na składowiskach i zwiększa poziom odzysku i recyklingu surowców wtórnych, jak plastik czy papier. Recykling zużytych urządzeń takich jak np. telefon to redukcja emisji CO2, bezpieczne zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych i zamknięcie obiegu cennych metali szlachetnych. Warto o to zadbać, a to prosty gest.
Postanowienia noworoczne nie muszą być pobożnymi życzeniami, o których zapominamy po kilku tygodniach. Aby udało się je zrealizować warto przemyśleć szczegóły i przygotować plan, którego będziemy się trzymać.
W Orange też mamy plan i zobowiązanie, którego się podjęliśmy. Do 2040 chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną netto czyli dziesięć lat wcześniej, niż rekomenduje to międzynarodowa organizacja operatorów telekomunikacyjnych GSMA, czy Unia Europejska.
Chcemy to osiągnąć przy jednoczesnym zwiększaniu udziału energii odnawialnej w strukturze energetycznej. Krok po kroku realizujemy nasz plan i od tego roku 10% naszej energii będzie pochodziło z farm wiatrowych. Konsekwentnie wdrażamy też działania, dzięki którym dajemy drugie życie urządzeniom.
Komentarze
Super tekst, Hania, brawo!!!
OdpowiedzMoje postanowienie na ten rok to veganuary – czyli wegański styczeń. Mamy dzień 8, na razie bez trudności w drodze do celu. 😉
A skoro produkcja mięsa i nabiału odpowiada za nawet 15% globalnych emisji, to zmiany w diecie to coś, co warto rozważyć. (Do tego dochodzą też plusy zdrowotne i etyczne)
Przed startem tego typu wyzwania warto opróźnić lodówkę wcześniej (zjeść!!! nie wyrzucać!) z produktów, które mogłyby nas odciągać od wyzwania – u mnie była to kostka masła i resztka parmezanu. No i koniecznie starać się jeść smaczne rzeczy! Jedzenie wegetariańskie / wegańskie nie może być nudne ani niesmaczne 🙂 Nie wiem, jak smakują śledzie normalne, ale bezśledź z selera lub bakłażana jest rewelacyjny!
Super ! to bardzo ważne mieć dobry plan i świadome podejście! Zatem trzymam kciuki za realizację Twojego postanowienia!! a po przepis na śledzia bez śledzia się zgłoszę 🙂
OdpowiedzJa zacząłem od Nowego Roku jeszcze bardziej sumiennie segregować odpady. W domu używam oświetlenia wyłącznie w technologi A++, grzejniki odkręcam tylko na noc. Co do mięsa – oj lubię czasem zjeść odrobinę dobrej kiełbasy czy usnaztc steka. W swojej diecie stosuje się zawsze do piramidy zdrowia którą rekomenduje WHO.
OdpowiedzO proszę, a wyskoczył mi jakiś błąd, komentarz się pojawił, super.
OdpowiedzPostanowienia na Nowy Rok. Jeszcze bardziej sumienna segregacja odpadów, oświetlenie mieszkania wyłącznie A++, ogrzewanie mieszkania tylko na noc i też w ustonych godzinach, ręce myje nad wanna w której jest plastikowa miednica, wodę która pozostaje po umyciu rąk wykorzystuje do lżejszych czynności w WC ?
Odpowiedzświetnie wszystkie ! zwłaszcza powtórne wykorzystywanie wody jest super – takie działanie to spore oszczędności tego zasobu. A z mięsem…może kiedyś się uda, choćby ograniczyć 🙂 trzymam kciuki !
OdpowiedzOj będzie trudno. Ograniczyć może tak, ale rybki, mniam mniam ;p
Odpowiedz