Obsługa i Relacje z Klientami

Ochrona urządzeń domowych podczas burz (8)

Regina Jabczyńska

6 lipca 2017

Ochrona urządzeń domowych podczas burz
8

Zawitało do nas lato. Jedna z najbardziej kochanych i wyczekiwanych pór roku. Chcę poruszyć temat, o którym warto żebyśmy, szczególnie pamiętali w tym okresie. Chodzi o ochronę urządzeń domowych podczas burz. Zbytnia niefrasobliwość może doprowadzić do niedostępności usług i niepotrzebnych kłopotów. O skali i sile tego zjawiska możemy się przekonać też w tym roku, gdy przez cały kraj przechodzą, groźne burze. Rokrocznie uczulamy Was na zagrożenia na jakie narażone są urządzenia domowe w trakcie burz, i co zrobić, aby ich uniknąć.

Lato, to okres, w którym burze występują najczęściej. Z naukowego punktu widzenia – burze to intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą pioruny. Powstające w wyniku zderzenia się ciepłych i zimnych mas powietrza. W chmurach tworzy się silny prąd, który powoduje pocieranie się o siebie występujących w chmurach cząstek. W wyniku tego pocierania powstają ładunki elektryczne. W momencie, gdy następuje ich wyładowanie, ładunki te docierają do ziemi w postaci pioruna.

Jak chronić swój modem, dekoder, TV lub komputer podczas burzy? Przede wszystkim należy je odłączyć od wszystkich źródeł zasilania. Czyli wszelkiego rodzaju sieci elektrycznej i instalacji przewodowych (np. instalacji antenowych, telekomunikacyjnych, sieci internetowych, TV kablowej), aby nie były narażone na wyładowania atmosferyczne. Dlatego przed wyjściem z domu, czy przed pójściem spać, warto pamiętać o wykonaniu kilku prostych czynności.

W przypadku dekodera należy też odłączyć przewód łączący go z anteną satelitarną i naziemną. Podobnie postępujemy z TV. A w przypadku modemu i komputera trzeba oba urządzenia odłączyć również od kabli linii telefonicznej. Jeżeli komputer jest wyposażony w kartę telewizyjną to także od anteny zewnętrznej. W ten sposób zwiększamy szansę na ochronę swojego sprzęt przed uszkodzeniem. Potem oczywiście nie zapomnijcie podłączyć wszystkiego z powrotem. W razie potrzeby możecie zrestartować modem i dekoder, czyli wyłączyć zasilanie z tyłu obudowy, odczekać 5 sekund … włączyć ponownie, i na nowo cieszyć się swoimi działającymi usługami. Jeśli jednak nie zadbaliście wystarczająco o ochronę urządzeń i po burzy nie możecie z nich korzystać. Skontaktujcie się z nami, przeprowadzimy diagnostykę, a w razie potrzeby nasze służby techniczne przyjdą Wam z pomocą, przy okazji wręczając materiał informacyjny. Podobnie jak w latach ubiegłych w SMS-ach będziemy Was informować o zbliżającej się burzy w waszej okolicy. Zachęcam też do obejrzenia filmu Orange Ekspert, w którym możecie zobaczyć jak skutecznie chronić swój sprzęt. Więcej przydatnych porad znajdziecie też na naszej stronie www.orange.pl/burze.

Życzę Wam i sobie samych słonecznych dni tego lata. Gdyby jednak na horyzoncie pojawiły się burze, zapewnijcie bezpieczeństwo sobie i swoim urządzeniom.

Udostępnij: Ochrona urządzeń domowych podczas burz
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  kj 15:17 06-07-2017
  A dekodera od prądu nie trzeba odłączać?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Regina Jabczyńska 16:25 06-07-2017
   Jak najbardziej też od sieci elektrycznej.
   Odpowiedz
   • komentarz
    kj 18:41 06-07-2017
    To w takim razie nie rozumiem fragmentu: "W przypadku dekodera należy też odłączyć przewód łączący go z anteną satelitarną i naziemną. Podobnie postępujemy z TV, ale DODATKOWO należy odłączyć go także od prądu.
    Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:59 06-07-2017
  Te wszystkie tezy są jak najbardziej trafne - przepięcie "schodzi" po każdej możliwej drodze, czy to zasilającej, czy sygnałowej. ALE!!! na litość... przecież odłączanie każdego sprzętu codziennie (bo, a nóż będzie jakaś burza) to już jakiś ABSURD!!! Nie dajmy się zwariować! Ja akurat korzystam ze sprzętów różnego rodzaju podczas burzy, bo ufam moim zabezpieczeniom przeciw-przepięciowym; chociaż wiem i zdaję sobie sprawę, że NIC i NIGDY nie zabezpieczy wszystkiego w sposób na 100% ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 21:40 06-07-2017
  Ja mam w domu korek nr 5. Odłącza mi TV, dekoder, router. Wystarczy zrobić pstryk na dół :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 05:53 07-07-2017
   Ale kabla sygnałowego ten pstryk nie odłącza :-P
   Odpowiedz
   • komentarz
    Pan Pikuś 08:57 07-07-2017
    Ty to mnie zawsze zdołujesz ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Kajka 15:19 07-07-2017
  Reginka, czy już naprawiliście błąd na kartę odnośnie naliczania internetu w roamingu? Bo od początku nie naliczało za internet w roamingu i każdy za darmo surfował, a dziś już nalicza więc systemu nastawione są poprawnie?
  Odpowiedz

Urządzenia

Samsung Galaxy J5 2017 – dobry aparat, ale nie tylko (38)

Zbyszek Drohobycki

5 lipca 2017

Samsung Galaxy J5 2017 – dobry aparat, ale nie tylko
38

W naszej ofercie od niedawna możecie znaleźć kolejną nowość – Samsung Galaxy J5 (2017)…

Cóż… Informacja jakich tysiące w internecie, a telefon – jak jeden z setek oferowanych na rynku – tonący w masie urządzeń elektronicznych, którymi kuszą nas sklepy czy operatorzy telekomunikacyjni. Na pozór to wszystko prawda i trudno zaprzeczyć, ale ja chciałbym jednak zwrócić na uwagę na J5 (2017) i choć na chwilę umieścić go na pierwszym planie, wydobywając spośród wielu innych, bo jestem przekonany, że warto. A dlaczego – o tym postaram się możliwie krótko i bez przynudzania poniżej.

Samsung Galaxy J5 (2017) jest…

Jest po prostu fajny, choć wiem, że to za mało by kogoś przekonać, że warto się nim zainteresować. Ja po prostu odniosłem takie wrażenie zaraz po wyjęciu go z pudełka, kiedy poczułem przyjemny ciężar i chłód jego obudowy, co jak dla mnie oznacza ni mniej ni więcej tylko całkiem solidną konstrukcję, a to jeden z elementów, na które zwracam uwagę w pierwszej kolejności. Obudowa jest wytłaczana ze stopu metalu, nie ma żadnych zdejmowanych czy odpinanych elementów, klapek etc. jedynie wtopione w plecy paski antenowe z tworzywa. Oznacza to niestety brak dostępu do baterii, ale do tego po prostu już trzeba się przyzwyczaić i jakoś przeżyć, bo to ogólna tendencja wśród wszystkich producentów. Na plus zaliczyć można, że to nic nie trzeszczy i nie zaskrzypi a całość jest zwarta niczym monolit. Do wyboru są trzy szaty kolorystyczne – Czarna, złota i srebrno niebieska, z czego dwie pierwsze już teraz znajdziecie w Orange. Trzecia pojawi się wkrótce.

 

Z przodu obudowy mamy duży wyświetlacz Super AMOLED HD o rozdzielczości 720×1280 pix i przekątnej 5,2”. Zgodnie z najnowszymi trendami ma wąziutkie ramki po bokach, a całość przykryta lekko wypukłym szkłem 2.5 D. Rozmieszczenie pozostałych elementów jest dosyć typowe i znane użytkownikom Samsungów – w dolnej części znajdziemy fizyczny klawisz wzbudzenia, co ciekawe podobnie jak w modelach z wyższej półki, spełniający funkcję czytnika linii papilarnych. To wg mnie kolejny istotny element przemawiający za J5. Sam korzystam z tego typu zabezpieczenia w moim telefonie, bo czasy kiedy smartfon mógł pozostawać niezabezpieczony dawno minęły – teraz mam w nim aplikację bankową, blik’a, aplikacje do zakupów w różnych portalach, mnóstwo osobistych informacji i dostępów do kont, które w razie kradzieży czy zgubienia zdecydowanie nie powinny się dostać w obce ręce. Zabezpieczenie i odblokowywanie za pomocą odcisku palca jest bardzo wygodne i jak dla mnie należy do kategorii must be. J5 spełnia ten warunek.

Dobry aparat

Niedawno, pod wpisem o LG K4 2017 wywiązała się mała dyskusja na temat jakości zdjęć robionych przez tamten telefon. Myślę, że pod względem aparatu fotograficznego, jaki dostajemy w J5 nie będzie zawodu. W prawdzie nie jest to system dwusoczewkowy, ale parametry i zdjęcia wyglądają obiecująco. Zarówno główny jak i przedni aparat mają matryce o rozdzielczości  13 mln pix i robia zdjęcia o maksymalnych wymiarach 4128×3096 pix. Różnice dotyczą jasności zastosowanych soczewek – tutaj aparat główny zapewnia jasność będącą odpowiednikiem F1.7 – czyli naprawdę bardzo dobrą, lepszą niż w niejednym flagowcu, także w tym najbardziej konkurującym. Aparat przedni również nie zostaje w tyle – z jasnością obiektywu równą F1.9.  W połączeniu z fleszem gwarantuje to bardzo dobre selfie, niemal w każdych warunkach oświetleniowych i udane zdjęcia z wakacji bez konieczności zabierania aparatu fotograficznego.

Oświetlenie naturalne – we wnętrzach

Oświetlenie naturalne – we wnętrzach

Pobiegałem z aparatem (umyślnie używam dwuznaczności) i zrobiłem kilka zdjęć – oceńcie sami. Zaznaczam, że zdjęcia są jak najbardziej smartfonowe – robione na szybko i bez szczególnego kombinowania, jak w życiu. Podobał mi się tryb profesjonalny – z uwypukleniem pierwszego planu i rozmyciem tła i panorama 360 stopni, jednak najbardziej zaskoczył mnie tryb zdjęcia z zapisem dźwięku. Takie 2w1 – fajna rzecz, wzbogacająca wspomnienia. Szkoda tylko, że nie można takiego zdjęcia obejrzeć z dźwiękiem na komputerze, ale już udostępniając obraz z telefonu np. na telewizorze można się cieszyć nie tylko obrazem ale i towarzyszącym mu dźwiękiem. Nie trzeba też smartfona z najwyższych półek, bo J5 to jednak klasa średnia – bardzo dobra klasa średnia.

Tryb profesjonalny – pierwszy plan

Tryb profesjonalny – zbliżenie

Panorama 360 stopni

Maszynownia J5 – 2017

Samsung Galaxy J5 2017 jak nie trudno się domyślić jest ulepszoną wersją J5 z ubiegłego roku. Tak się przyjmuje – zmian jest jednak na tyle dużo, że równie dobrze można by powiedzieć, że to już nie lifting, a nowy model. Weźmy chociażby procesory. Różnica jest bardzo duża. O ile J5 2016 miał procesor 4-rdzeniowy taktowany 1,2 GHz, to w nowym J5 mamy 1,6 GHz i… 8 rdzeni, co zwieksza jego możliwości mimo, że RAM pozostał niezmieniony i ma 2 GB. Oprócz dodania czytnika linii papilarnych i znacznych zmian w aparatach fotograficznych, nowy J5 wzbogacił się także o żyroskop. Do dyspozycji mamy też nowsze technologie łączności – Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac oraz LTE Cat 6 umożliwiającą agregację pasm 4G LTE czyli szybsze surfowanie po sieci – teoretycznie z prędkością do 300 Mb/s przy pobieraniu i 50 Mb/s przy wysyłaniu. Znaczne zmiany na lepsze zaszły także w wyglądzie. Całość pracuje pod kontrolą Androida N (7.0). Teraz sami widzicie, że Galaxy J5 (2017) to naprawdę fajny telefon, ale to przecież mówiłem już na początku ;).

Samsung Galaxy J5 2017 w Orange

W ofertach Orange, Samsung Galaxy J5 2017 można kupić w różnych cenach – można wybrać ofertę najbardziej dopasowaną do swoich możliwości i upodobań. Na start wystarczy nawet 19 zł, jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z wyższymi opłatami miesięcznymi. Płacąc na start np. 149 zł możemy skorzystać z oferty z abonamentem nolimit za 49,90 zł a za telefon będziecie płacić w 24 ratach – po 45,01 zł. To tylko jedna z możliwości, a jest ich sporo – więcej dowiecie się na stronie orange.pl. Poprzedni model J5 znalazł wielu nabywców i cieszył się dobrą opinią. J5 2017 spełnia wszystkie warunki by nie tylko powtórzyć sukces poprzednika, ale i znacznie poprawić jego wynik.

P.S Samsung J5 2017 obsługuje VoLTE, a nad WiFi Calling jeszcze pracujemy 😉

Udostępnij: Samsung Galaxy J5 2017 – dobry aparat, ale nie tylko
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  Ron 11:36 05-07-2017
  Ładny, ale ceny Samsungów, to delikatnie mówiąc porażka.
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 11:50 05-07-2017
  Wygląda na dobry telefon do 1 tys., o ile ktoś lubi Androida i boi się sprowadzić coś konkretnego z Państwa Środka. Ta panorama którą wrzuciłeś została przez Ciebie przycięta w pionie czy taką w rzeczywistości otrzymujemy (672px)? Bo jak taką daje aparat to trochę kiepsko bo to strasznie wąski pasek. PS. Następnym razem postaw puchar tabliczką do przodu, to pogratulujemy osiągnięcia :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 12:01 05-07-2017
   Panoramka ma realnie wysokość 672 i szerokość 7376 pix - wszystkie zdjęcia są saute - bez żadnej obróbki. Pucharek umyślnie ustawiłem tabliczką do tyłu. Żeby nie było kryptoreklamy ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  nhj 12:00 05-07-2017
  A VoLTE i WiFi Calling w Orange on nie posiada.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Juzew 22:42 06-07-2017
   Wersja niebrandowana Dual SIM XEO z wolnego rynku posiada - zarówno VoLTE jak i VoWIFi (WiFi Calling) w Orange. Właśnie to przetestowałem.
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 13:13 05-07-2017
  Samsung i jeden model w 8 odsłonach z nazwami dumniejszymi niż cały Olimp bogów. Jakoś tak nie pasuje mi ta firma.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Juzew 14:38 05-07-2017
  Wg producenta telefon potrafi obsłużyć zarówno VoLTE jak i VoWiFi. Dlaczego Orange nie uruchomiło tych dwóch technologii na tym telefonie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:57 05-07-2017
   Ponieważ włączenie VoLTE i WiFi Calling na każdym z urządzeń wymaga zawsze dużych prac, związanych z konfiguracją sieci. Pisaliśmy o tym na blogu. Uwierzcie nam, by też chcielibyśmy puścić ruch głosowy po sieci 4G LTE - to także nam ułatwia życie.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 16:59 05-07-2017
    Przy okazji, sprawdziłem - Samsung J5 2017 wspiera VoLTE, nad WiFi Calling pracujemy ;-) A Zbyszka przepraszam, że mu się w wątek wtryniam ;-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Juzew 20:58 05-07-2017
     Dziękuję za informację, przynajmniej w części pozytywną ;) Czekamy na VoWiFi. Owszem, uruchomienie VoLTE /WiFI Calling wymaga sporo prac. Ale jakoś Galaxy S8 otrzymał to od razu wraz z wprowadzeniem do sprzedaży. I to zarówno z waszym softem jak i w wersji open market :P
     Odpowiedz
     • komentarz
      Pan Pikuś 21:22 05-07-2017
      Naprawdę S8 ma VoLTE nie posiadając brandu??
      Odpowiedz
      • komentarz
       Juzew 21:41 05-07-2017
       Naprawdę. VoLTE i VoWiFi. Podobnie zresztą jak niebrandowany S6 i S6 Edge z open marketu. A S6 z firmware Orange ani VoLTE ani VoWiFi nadal nie może się doczekać. I to jest absurd.
       Odpowiedz
       • komentarz
        Piotr Domański 21:59 05-07-2017
        To ja tylko dodam, że jesteśmy na finiszu prac nad tym. Więc jeszcze chwila i będzie :-)
        Odpowiedz
        • komentarz
         j 23:16 05-07-2017
         A co z HD Voice z Play?
         Odpowiedz
         • komentarz
          Piotr Domański 06:55 06-07-2017
          Sądzę, że to raczej pytanie do fioletowych.
          Odpowiedz
          • komentarz
           j 07:56 06-07-2017
           Ale na pewno do Was pytanie kiedy przenoszenie transmisji z 3G do LTE?
           Odpowiedz
           • komentarz
            Piotr Domański 08:51 06-07-2017
            Powoli zabieramy się za testy w polu, ale jeszcze dużo przed nami.
            Odpowiedz
            • komentarz
             p2225 10:17 06-07-2017
             Testy wewnętrzne w laboratoriach czy na klientach? :)
             Odpowiedz
            • komentarz
             Ron 12:37 06-07-2017
             Dobrze, dobrze 3G traci rację przy LTE. Pewnie całe 2100 można przeznaczyć.
             Odpowiedz
        • komentarz
         muddy 23:30 05-07-2017
         Ciągnąc ten OT: a kiedy można spodziewać się VoLTE/VoWiFi w S7/Edge bez brandu? S6 i S8 mają, a S7 ciągle nie...
         Odpowiedz
         • komentarz
          Pan Pikuś 08:59 07-07-2017
          Na karcie nju te usługi nie działają. S6 z marketu.
          Odpowiedz
          • komentarz
           Juzew 12:51 07-07-2017
           Działają od momentu wyjścia androida 7. Po pierwsze: wymagany najnowszy android 7.0, wersja XEO. Po drugie trzeba sprawdzić, czy usługi VoLTE i VoWiFi są poprawnie włączone u operatora. A nawet jak są włączone to prosić o restart usług, ponowne włączenie. Znany problem w Orange i nju - VoLTE i VoWiFI nie chce działać mimo teoretycznego włączenia obu usług na numerze abonenta. Temat jest szczegółowo opisany na największym polskim forum androidowym.
           Odpowiedz
           • komentarz
            Pan Pikuś 13:02 07-07-2017
            Bardzo Ci dziękuję za info. Będę dzwonił na infolinię. Pozdrawiam.
            Odpowiedz
            • komentarz
             Pan Pikuś 18:14 10-07-2017
             @ Juzef, czy przy aktywnej usłudze WoWifi powinien mieć jakąś informację na wyświetlaczu telefonu? Jakąś ikonkę czy coś?
             Odpowiedz
             • komentarz
              Piotr Domański 21:49 12-07-2017
              Powinna się zmienic nazwa sieci na Orange Wi-Fi lub coś podobnego.
              Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 18:08 05-07-2017
  Kupowałem w zeszłym roku ten (starszy) model na wolnym rynku z funkcją dual-SIM, bo tylko taka opcja mnie interesowała. Wasza oferta jest też dual-SIM i ma brak blokady sim-look? ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 10:47 06-07-2017
   W obu przypadkach odpowiedź brzmi - tak. Telefon jest dual-SIM (2x nanoSIM) i nie ma SIMlocka :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:23 06-07-2017
  Mega wpis, Zbyszku prosimy o częstszą Twoją aktywność.
  Odpowiedz
 • komentarz
  ml13 21:40 06-07-2017
  Pytanie niezwiązane z tematem, ale może uzyskam odpowiedź. Kiedy nowe domowe routery LTE w ofercie orange? Sieć przez rok się rozwinęła (np. o Mimo 4x4 czy modulacje QAM 256), a żaden dostępny w ofercie router tego nie obsługuje. Mało tego, śą te same od prawie roku, a jedyny router z agregacją pasm to ZTE MF 286, któremu nie mam nic do zarzucenia oprócz tego że to nie huawei i nie da się w nim wymusić agregacji konkretnych nośnych.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Juzew 22:39 06-07-2017
  Szanowni Panowie, Mam właśnie w swoich rękach J5 2017 Dual Sim z wolnego rynku (open market) wersja softu XEO. I telefon ten obsługuje na karcie Orange zarówno VoLTE jak i VoWiFi czyli Wifi Calling. No więc jak to w końcu jest? Dlaczego Wasz brandowany firmware Orange ma tylko VoLTE a niebrandowany z Mediamarktu ma zarówno Wasze VoLTE jak i VoWIFI? Przy okazji ciekawostka: telefon obsługuje na drugiej karcie SIM rozmowy zarówno w 2G jak i w 3G. Szkoda, że nie ma o tym wzmianki w teście. To chyba pierwszy dual sim w Waszej ofercie z taką funkcją. Wszystkie dotychczasowe dual simy miały na drugiej karcie rozmowy tylko w 2G.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 22:39 07-07-2017
  Będą nowe taryfy w Abonamencie ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 21:05 08-07-2017
  O i rzecznik skomentował wyłączenie 2G na Tajwanie, że to ternd nieodwracalny. Zaczynam się bać :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 18:37 09-07-2017
  Wypowiedź Wojtka Jabczyńskiego, czy to jest wskazówka dla nas ??
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:36 10-07-2017
   Zapytaj się Wojtka. Ale moim zdaniem raczej ciekawostka ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 13:09 10-07-2017
    Nie chcę pisać maila, bo czasem nie odpisujecie :P Na Blogu Wojtek już nie pisze, dlatego jestem tutaj z tą informacją :) Tweetera nie używam i z tego co widzę tam także nie odpisuje :D
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 13:37 10-07-2017
     Jak nie pisze jak pisze? http://biuroprasowe.orange.pl/blog/wakacyjny-konkurs-na-blogu-do-wygrania-htc-u11/
     Odpowiedz
     • komentarz
      Ron 13:49 10-07-2017
      Tematy na Blogu pojawiają się, ale czy odpisze na komentarz ? Mam nadzieję, że tak :)
      Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 18:50 10-07-2017
    Temat wyjaśniony pewnie czytałeś Piotrze :) Jest jak oczywiście napisałeś. Na BTS obserwuje opieranie sieci Orange własnej na nowych dodanych L800 i pokazuje nadajniki oparte o G900, L800 i U2100:) Oczywiście U900 i L1800 jest w ramach współpracy.
    Odpowiedz

Muzyka

120 tysięcy fanów na Open’er Festival Powered by Orange (1)

Kasia Barys

3 lipca 2017

120 tysięcy fanów na Open’er Festival Powered by Orange
1

Od środy do soboty przez Opener’a przewinęły się tłumy ludzi. Ponad 120 tysięcy osób bawiło się i w słońcu i w deszczu pod scenami festiwalu.

Ta edycja wygenerowała niezwykłe emocje, niezapomniane koncerty oraz najlepszą zabawę, której nie są w stanie zepsuć żadne niedogodności pogodowe.

Występ Foo Fighters, czwartkowych headlinerów miał wszystko to, czego oczekuje się od rockowego spektaklu. Był energetyczny, długi i zdecydowanie przekroczył najśmielsze oczekiwania fanów. Nieco innych emocji użyli podczas swojego występu Radiohead świętujący dwudziestą rocznicę wydania swojego przełomowego albumu „OK Computer”. Koncert bazował właśnie na tym materiale. Legendarne zespoły goni jednak już młodsze pokolenie, choćby The xx i Lorde. Jak przystało na Open’era podczas festiwalu oprócz rocka zabrzmiał także choćby rap w wykonaniu genialnej M.I.A. G-Eazy czy Taco Hemingway. The Weeknd pokazał że rap i nowe r’n’b to dziś najpopularniejsze gatunki muzyczne na świecie.

Czytaj także: Jak korzystaliście z sieci podczas Open’er Festival Powered by Orange?

Open’er to nie tylko koncerty. To także niesamowita atmosfera i zabawa pomiędzy występami gwiazd. Było silent disco, pokazy mody, różnorodne smaki  w foodtruckach. Także ważne sprawy jak aktywności w strefie NGO. Oraz recykling i darmowe wi-fi w Orange strefie. Ale o tym będzie osobny materiał – już wkrótce.

Mediateka

Udostępnij: 120 tysięcy fanów na Open’er Festival Powered by Orange
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 10:29 04-07-2017
  A na czym polegało nowe doświadczenia socjologiczne?
  Odpowiedz

Reklama

Po 19 zł na głowę w nju za wszystko (17)

Piotr Domański

3 lipca 2017

Po 19 zł na głowę w nju za wszystko
17

Stella, nasza blogowa specjalista od reklam była na urlopie, postanowiłem przejąć temat ;-). Jak pewnie wiecie z postu Zbyszka przed weekendem wprowadziliśmy sporo zmian w ofercie nju. Dodaliśmy do wszystkich planów no limit także na numery stacjonarne i pogmeraliśmy przy paczkach GB. Moim zdaniem wyszło super, a z tego co czytałem w komentarzach – Waszym też.

Czytaj więcej: W nju z rachunkiem wszystkie połączenia za max 19 zł, a nawet mniej

Teraz nadszedł czas by pochwalić się nowymi ofertami nieco szerzej niż tylko na naszym blogu. Szczególnie że znaleźliśmy bardzo fajne rozwiązanie, które część nazwie „efektem synergii”, a inni porostu „combosem”. Otóż jeżeli weźmiecie plan za 29 zł, dobierzecie do niego dodatkowy numer za 9 zł to dostajecie no limit rozmów, SMS i sporą paczkę GB na dwa numery za… 19 zł na głowę. Oczywiście to wszystko także w ramach roamingu w Unii Europejskiej.

W efekcie powstało takie dzieło z „tym żółtym”, jego koleżanką, tandemem, Warszawą, Berlinem, Rzymem i Paryżem w rolach głównych:

Wideo przygotowała agencja kreatywna Ogilvy&Mather, wyprodukował RedWorks, za postprodukcję obrazu odpowiadała Grupa Smacznego, a dźwięku Lunapark.

Udanych wakacji 😉

Udostępnij: Po 19 zł na głowę w nju za wszystko
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 21:59 03-07-2017
  Piotrek a czy przy zmianie oferty z buzz na tą nową opisujesz staż jest zachowany czy się zeruje i jest liczony od nowa? Bo spotykam się z różnymi komentarzami na ten temat, ale wolałbym odpowiedź z pewnego źródła :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:59 04-07-2017
   Moja źródła mówią, że staż się nie zeruje ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 13:44 05-07-2017
    Dziękuję. Zlecenie już jest w trakcie realizacji :-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 22:27 03-07-2017
  Przyjemnie się czyta takie wiadomości jak coś jest tanie... a już tym bardziej usługi telekomunikacyjne.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:01 04-07-2017
   Dziękujemy!
   Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 10:57 04-07-2017
  Moglibyści zrobić przenoszenie numerów do Orange sms-em , tak jak jest z wymianą kart sim . Dla Orange było by taniej a dla przenoszących wygodniej .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:06 04-07-2017
   Paweł, mówiąc zupełnie wprost - to rozwiązanie unikatowe. Zakładam, że nie dlatego, że nikt na to wcześniej nie wpadł, tylko dlatego, że nie było ono łatwe. Więc pewnie dalej będziemy działać w tym kierunku. Pamiętaj jednak, że przenoszenie numeru często wiąże się z podpisaniem nowej umowy. A tu jest sporo papierkowej roboty, którą niełatwo wyprowadzić z salonu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 16:51 04-07-2017
    Chodziło mi na chwilę obecną o ofertę na kartę .
    Odpowiedz
 • komentarz
  Janek 12:52 04-07-2017
  Drogie Orange, kończy mi się umowa na czas określony w Orange abonament. Chciałbym przejść do Nju. Jak to zrobić szybko i bezboleśnie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 13:29 04-07-2017
   Proszę bardzo: http://www.njumobile.pl/obsluga/formalnosci,przeniesienie-numeru-do-nju-mobile
   Odpowiedz
 • komentarz
  Bambi 14:29 04-07-2017
  Fajnie, że są zmiany w Waszej submarce, ale mając orange na kartę też chce mieć dobre ceny zatem czekam na tu pozytywne zmiany. Obniżcie ceny zagraniczne, bo 2,20 zł min do przesada.
  Odpowiedz
 • komentarz
  loki 15:56 04-07-2017
  Jedyne co mnie denerwuje w nju to działanie aplikacji mobilnej. Widać olewkę operatora w tym temacie, a szkoda...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:11 04-07-2017
   Cały czas pracujemy nad rozwojem aplikacji mobilnej dla nju. Napisz proszę co zwraca Twoją największą uwagę.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Robert 08:35 05-07-2017
    Brak jej na iOS ?
    Odpowiedz
    • komentarz
     MAURYCY 09:56 05-07-2017
     Dokładnie. Apka na iOS i będzie w porządku.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 16:30 04-07-2017
  Ideeeaaaaaalnie , pisałem już ;))))
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 17:55 09-11-2017
  Od tygodnia próbuje przejść z Orange do Nju. Dostałem odmowę na rzekome zadłużenie - którego wiem że nie mam (ani u operatora, ani gdzie indziej, poza kredytem hipotecznym). Napisałem na przejdzdo@njumobile.pl i od tygodnia czekam na odpowiedz. O co tu chodzi? A równocześnie codziennie wydzwaniaja do mnie... konsultanci Nju proponujacy przejście do ich sieci; jak im opisuje problem to rozkładają ręce i kaza czekac. ???
  Odpowiedz

Obsługa i Relacje z Klientami

Samodzielna wymiana SIM w Orange i nju (49)

Piotr Domański

3 lipca 2017

Samodzielna wymiana SIM w Orange i nju
49

Przyznaję się bez bicia. Przespałem jeden z najlepszych newsów ostatnich tygodni, a może i miesięcy w naszej sieci. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko dzielną walkę na Openerze (po raz kolejny „powered by Orange”).

Może i sprawa niewielka, ale bardzo, bardzo przydatna, a co więcej unikatowa dla naszej sieci – nie ma tego nikt w Polsce, a o takim rozwiązaniu poza naszym krajem też nie słyszeliśmy (choć może gdzieś na końcu świata ktoś to stosuje).

Zrób to sam – wymień SIM

To do meritum. Możecie teraz wymienić kartę SIM w nju i Orange zupełnie samodzielnie, z dowolnego miejsca 24 godziny, 7 dni w tygodniu przez okrągły rok. Wystarczy, że w najbliższym kiosku, stacji benzynowej czy znanej sieci sklepów z zielonym płazem w logo, drogą zakupu zdobędziecie starter Orange na Kartę o wartości do 15 zł albo nju mobile na kartę o wartości 4 lub 5 zł. Następnie z używanej dotychczas karty SIM wysyłacie SMS na numer 80511 (w przypadku Orange) lub 80512 dla nju mobile w treści wpisując jej kod PUK. Po weryfikacji dostajecie SMS z potwierdzeniem oraz prośbą o przesłanie danych nowej karty (tej którą przed chwilą kupiliście)– jej numer lub numer telefonu oraz kod PUK. Całość trwa mniej więcej 15 minut.

Dodam tylko, że będzie wymiany można dokonać także poprzez nowe Mój Orange (to w wersji beta), wtedy procedura jest nieco inna, ale równie prosta.

15 zł i nowy SIM jest Wasz

Koszt całej akcji to 15 zł. Płacicie za nią w części ceną nowego startera, a różnica między nią a owymi 15 zł zostanie doliczona do Waszego rachunku (dla klientów abonamentowych) lub ściągnięta z Waszego konta głównego (dla prepaid). Z innych ważnych spraw – samodzielnie można wymienić tylko karty aktywne. Jeżeli gdzieś „posialiście” kartę, to niestety nie zadziała. Ważne jest także to, jakich kart można użyć do wymiany. Po pierwsze nie mogą one zostać zarejestrowane, po drugie zakupionych przed 2 lutego i zablokowanych, a także starterów, które utraciły ważność. O tym, że muszą być to startery o wartości do 15 zł już pisałem.

Ci którzy czytać nie lubią mogą obejrzeć wideo przygotowane przez Orange Eksperta 😉

Tutaj znajdziecie linki z większą ilością informacji:

Samodzielna wymiana karty SIM w Orange

Samodzielna wymiana karty SIM w Nju mobile

Udostępnij: Samodzielna wymiana SIM w Orange i nju
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 12:59 03-07-2017
  Niedługo będę wymieniał simkę. Dla mnie bardzo ważna wiadomość. A czy numer PUK jest widoczny na karcie SIM?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Damian 13:12 03-07-2017
   kod PUK dotychczasowej karty SIM możesz sprawdzić w mój orange (oferta na abonament), jeśli jesteś w ofercie na kartę to kontakt z salonem albo infolinia. Kod PUK dotychczasowej SIM znajdzie również na plastikowej karcie z której wyłamałeś swoją obecną SIM. kod PUK nowej karty SIM znajduje się na plastikowej kacie :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 19:55 03-07-2017
    Panie Pikusiu, Damian to człowiek, który wie o tym całkiem sporo, więc można mu zaufać :-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Pan Pikuś 20:55 03-07-2017
     Ależ ja mu wierzę, Piotrze :-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  juras 13:06 03-07-2017
  Dlaczego tak drogo za wymianę? I jeszcze w dodatku każecie płacić tym, co mają stare SIMy, i ze względów technologicznych potrzebują micro czy nano kartę... zdzierstwo do potęgi !!!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Damian 13:32 03-07-2017
   wymiana karty SIM w salonie to koszt 25 zł. Samodzielna wymiana SIM to koszt 15 zł. Czyli taniej :) Pamiętaj, że samodzielna wymiana to również oszczędność czasu. jeśli Twoja obecna karta nie wspiera LTE - możesz wymienić bezpłatnie w salonie.
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 13:57 03-07-2017
    Orange! Może ktoś potwierdzić, że wymiana starej karty SIM, która nie obsługuje LTE jest darmowa? Oferta SMART na kartę.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:09 03-07-2017
     Damian to swój gość ;-) Potwierdzone info!
     Odpowiedz
     • komentarz
      emitelek 12:02 04-07-2017
      Piotrze! Możesz podać linka do jakiegoś regulaminu, gdzie jest to napisane? Na waszych stronach znalazłem tylko poniższe, ale koszt to w dalszym ciągu 25zł!!! :( http://www.orange.pl/kid,4004241524,id,4004241449,title,Jak-wymienic-karte-SIM-,article.html?search=active&query=wymiana%20karty%20sim
      Odpowiedz
      • komentarz
       pablo_ck 20:49 04-07-2017
       @emitelek http://www.orange.pl/ocp-http/PL/Binary2/2006027/4108343798.pdf?_ga=2.12222519.2087545492.1499192495-746379800.1499192495
       Odpowiedz
       • komentarz
        emitelek 08:46 05-07-2017
        Nie o to mi chodziło ;) Pytałem o możliwość darmowej wymiany w salonie :)
        Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 12:46 07-07-2017
    @Damian - wprowadza nas w błąd . Wymiana karty sim która nie wspiera LTE nie jest darmowa , oto odpowiedź z BOK '' Dzień dobry, otrzymaliśmy Pana zgłoszenie, które dotyczyło wymiany karty sim. Niestety nie możemy uznać Pana reklamacji, gdyż bezpłatna wymiana karty sim przysługuje tylko wtedy, kiedy powód wymiany leży po stronie operatora (karta SIM przestała działać). W pozostałych przypadkach (kradzież, zgubienie, zablokowanie karty SIM, wymiana karty SIM na inny rodzaj) wymiana karty SIM jest płatna. Dotyczy to również starszych kart SIM. Zgodnie z cennikiem jest płatne 25 zł lun 15 zł przy samodzielnej wymianie po zakupie startera. Przykro nam, że doszło do takiej sytuacji. W ramach dobrej współpracy postanowiliśmy zwrócić na konto główne 15 zł. Zachęcamy do skorzystania z aplikacji na telefon mój Orange, która ułatwi kontrolę kosztów i usług w przyszłości. Pozdrawiamy, Orange ''
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 20:37 07-07-2017
     No to czekamy teraz na komentarz/odpowiedź PIOTRA DOMAŃSKIEGO!!!
     Odpowiedz
    • komentarz
     PAWEŁ 15:43 10-07-2017
     Telefoniczna odpowiedź z Nju jest taka . Darmowa wymiana karty sim która nie wspiera LTE tylko w wybranych salonach Orange .
     Odpowiedz
     • komentarz
      PAWEŁ 10:54 11-07-2017
      Dodam tylko , że Nju zwrócił mi nie 15zł ale 11zł w ramach dobrej współpracy . Ja jestem zadowolony bo od Orange i Nju dostałem zwrot .
      Odpowiedz
    • komentarz
     PAWEŁ 16:04 10-07-2017
     A czy moja to wina , że karta sim nie ma LTE ,micro i nano sim ? Raczej nie bo producęci telefonów to wymyślili . Ja uważam , że karta z tych powodów powinna być darmowa .
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 08:46 11-07-2017
      Sprawdzam sprawę. Faktycznie mamy taką możliwość, jednak dla wybranych planów abonamentowych. Gdy dowiem się więcej wrócę do Was z informacją.
      Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 13:53 03-07-2017
  To by było warte pochwały gdyby nie kosztowało 15 zł a jedynie wartość startera na jaki się zdecydujemy, czyli najtańszy za bodajże 5 zł. Bo niby za co jest te 10 dodatkowych złotych? Za samo umożliwienie wymiany karty? Przecież cały proces jest zautomatyzowany po waszej stronie, a po naszej wymaga działań.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 15:36 03-07-2017
   Jeśli będą tak poprawiać ofertę jak ostatnio w nju to ja im zapłacę te 15 zł...
   Odpowiedz
 • komentarz
  rwe 17:07 03-07-2017
  Właśnie jestem po wymianie sim w nju internetowym. Zaktualizujcie informacje na www i przeszkolcie ludzi w social media bo wprowadzają w błąd. Kupiłem starter za 4zł, bez pinu, bez dopisku mc i poszło wszystko w 3 minuty. Strona www wprowadza w błąd, nie musicie wcale szukać starterów z dopiskiem 'MC' za S/N karty.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:50 04-07-2017
   Dziękuję za sygnał, damy znać komu trzeba.
   Odpowiedz
 • komentarz
  mają 20:59 03-07-2017
  mogli byście dac coś nowego na kkartę w ważność 60dni
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 22:24 03-07-2017
  A wiecie, że skorzystam z tej usługi :) Uwielbiam niezależność i robić wszystko zdalnie. Nie muszę patrzeć w salonie na konsultanta. Wiedziałem o tym od jakiegoś czasu na Nasz Orange i dobrze, że pojawiło się na BLOGU. Takimi usługami/możliwościami należy się chwalić! :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:45 04-07-2017
   Ron, tak jak pisałem - nasz błąd. Całe szczęście, że koledzy z Nasz.Orange.pl czasem nas prześcigną (Pozdrowienia dla Artura ;-D )
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 23:10 04-07-2017
    @Piotr Domański, ale to nie krytyka, że wcześniej na Nasz Orange :) Dla mnie przywilej jako stałego bywalca forum Nasz Orange ;) Fakt jest taki, że usługa samodzielnej wymiany SIM "unikatowa" :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  pogodabartek 00:20 04-07-2017
  Smsy wysłane 2 razy już,wszystko niby poprawnie i dalej cisza !!! czy jest szansa by to jakoś naprawić? Mogę podjechać do salonu we Wrocławiu ze starą kartą SIM i nowym starterem, bo nie chcę tego chol..ego kodu PIN karty SIM. Czy Pan Panie Wojtku może jakoś poradzić temu problemowi? Adres email kontaktowy r.xxx@xxx.xx tel 5xxxxxxx2 lub 6xxxxxxxx8 Czy Drogie Orange potrafi naprawić jakoś tą sytuację czy nie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 07:50 04-07-2017
   Nie pozostawiaj danych na forum, proszę. Chyba lepiej skorzystać z pomocy na Nasz Orange, niż rozgłaszać dane wszem i wobec. :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 08:44 04-07-2017
    Dokładnie tak, wystarczy wrzucić komentarz z prośbą o kontakt i (jeżeli nie wypadnie nam z głowy, a zdarza się to rzadko) staramy się pomóc. Pozwolę sobie nieco zagumkować dane a sprawę przesłać dalej.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pogodabartek 21:36 10-07-2017
     proszę o pomoc,wymieniłem dziś starą kartę sim na nowego typu SIM 4G LTE MC i karta się nie aktywowała,a wymiana był napis,że w trakcie tak mówił konsultant z salonu głównego Orange Wrocław Kazimierza Wlk. Stara karta dalej działa,a ja muszę wpisywać durny kod PIN po każdym restarcie routera. Dane kontaktowe powyżej Panie Domański
     Odpowiedz
    • komentarz
     pogodabartek 21:49 10-07-2017
     Proszę o kontakt w tej sprawie.
     Odpowiedz
    • komentarz
     pogodabartek 18:35 16-07-2017
     Panie Domański ile można czekać na kontakt i pomoc w opisywanej sprawie ? Orange to sieć nr 1 w olewaniu klientów ?
     Odpowiedz
    • komentarz
     pogodabartek 20:28 16-07-2017
     Długo mam czekać na kontakt z Pana Panie Domański strony lub Orange?
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 22:48 24-07-2017
      Sprawa przekazana do naszych magików zajmujących się obsługą klienta. Moja wina bo dość późno. Daj proszę znać czy wszystko udaliśmy się załatwić.
      Odpowiedz
    • komentarz
     karina 22:06 16-07-2017
     I jak tam pogodabartek odezwał się do Ciebie Pan Domański? Interesuje mnie sprawa załatwienia zdjęcia tego kodu PIN bo sama mam ten sam problem.
     Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 11:22 04-07-2017
  Moja karta sim nie wspiera LTE . Czy po wymianie sms-em dostanę zwrot 15zł po złożeniu reklamacji ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 14:15 04-07-2017
   Też mnie to interesuje ;) Pytałem konkretnie o Smarta powyżej :D
   Odpowiedz
  • komentarz
   PAWEŁ 16:21 06-07-2017
   Karta wymieniona , reklamacja złożona .
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 22:51 24-07-2017
    Paweł, wiem że sprawa się zakończyła. Potwierdzisz proszę?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 11:26 05-07-2017
  Dlaczego nie można kupić startera bez rejestracji?? Byłem w salonie partnerskim Orange, a ktoś na forum pisze, że Neonet też odmawia sprzdaży. O co chodzi???? https://nasz.orange.pl/t5/Na-kart%C4%99/Samodzielna-wymiana-karty-SIM-przy-u%C5%BCyciu-startera-prepaid/m-p/37647#M3838
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 23:44 05-07-2017
   Zakupiłem starter w Filii Poczty Polskiej bez problemów. Szkoda, że partnerzy Orange są mało... Karta SIM wymieniona na nową. Potwierdzam wszystko działa jak należy :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 22:45 24-07-2017
   Dziwne, ja ostatnio kupowałem starter w punkcie RUCHu i nie rejestrowałem go na miejscu. Napisz, gdzie zdążyła Ci sie taka "przygoda"
   Odpowiedz
 • komentarz
  Szymon 13:52 05-07-2017
  Co z kodem PIN? Chce w koncu móc wyłączyć kod PIN na mojej karcie od Orange
  Odpowiedz
  • komentarz
   Czaciek 21:13 05-07-2017
   Jezeli posiadasz nowa kartę 3 w jednym to juz powinieneś miec opcje na karcie odblokowana.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 10:35 06-07-2017
    2 w 1 czyli micro SIM też bez PINu.
    Odpowiedz
 • komentarz
  oko 22:44 05-07-2017
  Mam nr tel 1 z działającą kartą SIM Mam nr tel 2 z działającą kartą SIM Mam kopertę z nową kartą SIM na wymianę otrzymaną dla nr tel 1 przy przedłużaniu z nowym aparatem Czyli jeśli wyślę SMS z danymi z tej koperty (karta nieużywana) z intencją aktywacji ale dla nr tel 2, to nic się nie uda? To byłoby trochę dziwne, że mając już nową kartę nie mogę zdecydować który swój tel. chcę pod nią przenieść.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 09:28 09-07-2017
  No szacun za taki obieg sprawy ;) Szybko i sprawnie. Tylko cena i tak za wielka ! Powinna być taka jak za zmiane numeru. Max. 5 zeta. Zawsze Piotrze tlumaczyliscie nam, że to koszt wyrobienia nowej karty.... ale za nową kartę już zapłaciliśmy. Czekam na kwote 5 zeta i mam nadzieję, że się doczekam :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  Nick 17:34 10-07-2017
  Proszę zróbcie coś żeby można było zrobić cesję w Nju z rachunkiem wiele osób się na to skarży
  Odpowiedz
 • komentarz
  ania 11:40 20-08-2017
  czy po wymianie nowa karta dostaje w spadku po poprzedniej środki z konta głównego oraz czas odbierania/wysyłania połączeń?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 06:43 21-08-2017
   Tak, zmienia się tylko karta SIM, a nie numer czy inne parametry konta.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej