;

Zielony Operator

Odnowione smartfony – idealna kondycja i dobra cena (4)

Hania Jaworska-Orthwein

23 lutego 2024

Odnowione smartfony – idealna kondycja i dobra cena
4

Odnowione smartfony doceniacie za cenę, wygląd jak „spod igły” i aspekt środowiskowy. Choć idea odnawiania oraz ponownego wprowadzania ich do obiegu jest bezdyskusyjnie słuszna, to warto jednak wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając taki telefon. 

Nie każdy lubi kupować przedmioty z drugiej ręki, ale czasami tylko w ten sposób można pogodzić potrzeby zakupowe i ograniczony budżet. Sposobem na zdobycie wymarzonego sprzętu mogą być serwisy outletowe czy oferty z odnowionymi urządzeniami.

Takie telefony to urządzenia pochodzące np. ze zwrotów lub odkupione, a potem przywrócone do idealnego stanu, aby można było je dalej odsprzedać. Zostają zregenerowane, a jeśli potrzeba naprawione, dzięki czemu mogą być ponownie używane. Ale tylko profesjonalna odnowa sprzętu zapewni jakość i pewność, że kupowane urządzenie posłuży nam jak nowe z fabryki.

Najwyższy standard, drugi obieg

W naszej ofercie znajdziecie coraz więcej odnowionych smartfonów. Głównie pochodzą od firm zajmującym się odzyskiem i odsprzedażą zregenerowanego sprzętu firm Recommerce czy Cadaoz, działających na rynku europejskim. Spełniają klasę A+, czyli najwyższą z możliwych. Oznacza, że kondycja urządzenia jest idealna, bierzemy za nie pełną odpowiedzialność i dajemy gwarancję, włącznie z baterią.

I choć nie ma regulacji prawnych narzucających ten standard to my współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi, międzynarodowymi partnerami, którzy obsługują proces odnowy gwarantując najwyższą jakość potwierdzoną certyfikatami np. Quality Re Conditioning, który gwarantuje jakość regenerowanych produktów zgodnie z kryteriami zweryfikowanymi i audytowanymi przez Dekra Certifications. To pierwsza europejska etykieta potwierdzająca jakość całego łańcucha regeneracji i produktu końcowego.

W ramach tego standardu dopuszczalne są wyłącznie minimalne ryski, które zobaczy jedynie wprawne oko. Bateria ma pojemność nie mniejszą niż 85%, a sam aparat jest wolny od wgnieceń czy śladów wypalenia ekranu. O wszystko dbamy razem z naszym dostawcą, kontrolując każdą sztukę telefonu, którą sprzedajemy.

Mamy także ofertę smartfonów z kończących się serii, dostępną w outlecie oraz po 14 dniowych zwrotach od klientów, przywracanych do stanu „jak nowy”. Proces odbywa się w naszym Centrum Odnowy w Ołtarzewie. Telefony przechodzą dwie, bardzo dokładne ekspertyzy techniczne. Pierwsza polega na określeniu stanu aparatu poddawanego regeneracji. Druga to kontrola jakościowa i funkcjonalna już odnowionego telefonu.

Każdy telefon po przetestowaniu, zresetowaniu i wyczyszczeniu, a następnie w zależności od standardu danego modelu jest wyposażany w kabel do ładowania, szpilkę do karty sim, instrukcję oraz fabryczne pudełko. Jeżeli oryginalne pudełko uległo zniszczeniu urządzenie otrzymuje nowe, zastępcze opakowanie, na którym jest informacja o tym, że jest to odnowiony model. Dbamy także o opakowanie – jest wykonane z surowców pochodzących ze zrównoważonej gospodarki leśnej a farby do nadruków są pochodzenia roślinnego.

Najważniejsze, że wszystkie odnowione sprzęty w naszej ofercie są objęte 24 miesięczną rękojmią (w przypadku telefonów odnowionych przez Orange) lub 24 miesięczną gwarancją (w przypadku smartfonów, które odnawiają nasi partnerzy) obejmującą również baterię.

Z korzyścią dla portfela i planety

Chcemy, aby takich telefonów „jak nowe” było w naszej ofercie coraz więcej i były z różnych półek cenowych. Dlatego mamy smartfony najbardziej pożądanej firmy świecie, czyli Apple w cenie modeli od tańszych producentów, a także urządzenia: Xiaomi, Samsung czy OPPO. Pełna gama odnowionych telefonów dostępna jest na naszej stronie w zakładce outlet, a wybrane modele można zobaczyć w naszych salonach.  

Przypomnę tylko, że procesy odnowy sprzętów są mniej energo i zasobochłonne, niż produkcja nowych urządzeń, a to z kolei oznacza kilkukrotnie mniejsze emisje CO2. Odnowa zapewnia dłuższy cykl życia urządzeń, a przez to racjonalne wykorzystanie zasobów do ich produkcji.

Decydując się na zmianę urządzenia warto rozważyć odnowiony model. To wiele korzyści:  

 • zaoszczędzicie kupując fajny model w niższej cenie,
 • zyskacie spokój ducha, bo macie pewność, że, w odróżnieniu od platform sprzedażowych, telefon pochodzi z bezpiecznego źródła, został profesjonalnie sprawdzony i jest objęty gwarancją,
 • zrobicie dobry uczynek dla środowiska wybierając produkt wspierający cyrkularną gospodarkę.

A jeśli nie wiecie, co zrobić ze starym telefonem to niezmiennie zachęcam do skorzystania z naszej oferty odkupu telefonów. W ten sposób Wasze urządzenie zyskają drugie życie, a Wy pozbędziecie się kłopotu z korzyścią dla swojego portfela i planety.

Udostępnij: Odnowione smartfony – idealna kondycja i dobra cena
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  odnowiciel 13:21 23-02-2024
  Dobry pomysł z dawaniem drugiego życia. Ta gwarancja na baterię to super sprawa!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Artur 07:00 24-02-2024
  Uważam, że to dobre rozwiązanie, drugie życie urządzeń. Sam nie byłem przekonany, ale w 2019 roku, postanowiłem sprawdzić i kupiłem smartfon z outletu. Do tej pory działa bezawaryjnie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:29 25-02-2024
  Nie potrafie i wolę nowe. Nie wiem kto używał, nie jest to higieniczne.😐 Producenci powinni robić bardziej żywotne smartfony.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Re 20:01 25-02-2024
   jeśli chodzi o kwestie związane z higieną, to wszystkie odnowione smartfony są dezynfekowane
   Odpowiedz

;

Uważaj, co instalujesz na telefonie (0)

Michał Rosiak

22 lutego 2024

Uważaj, co instalujesz na telefonie
0

Nasz świat aplikacjami mobilnymi stoi. Cokolwiek potrzebujemy, niemal zawsze okaże się, że „there’s an app for that”. Ale im więcej aplikacji, tym bardziej trzeba ostrzegać: „uważać, co instalujesz!”.

Z ilu aplikacji mobilnych korzystacie? Właśnie zajrzałem do menu Samsunga S24, którego testuję. Okazało się, że mimo iż się ograniczam, jest ich… 186. Jak duże jest ryzyko, że któraś będzie zawierać „niespodziankę”? Niestety niemałe.

Spoza sklepu – nie warto ryzykować

Od wielu lat na tych łamach i „po sąsiedzku” na stronie CERT Orange Polska, krzyczę „uważaj, co instalujesz”, sugerując, byście ograniczyli się do oficjalnych sklepów mobilnych. Być może wielu z Was powie: „ale ja wiem, po co to robię”. I faktycznie, większość korzystających z takich sklepów robi to w konkretnych sytuacjach. Na przykład gdy potrzebują starszej wersji aplikacji, czy też chce ominąć ograniczenia (np. geograficzne). W tym drugim przypadku mogą pomóc sklepy Xiaomi, Huawei, czy Samsunga, bowiem pojęcie „sklep na Androida” nie ogranicza się już od jakiegoś czasu do Sklepu Play.

Gorzej gdy szukamy darmowych wersji płatnych programów. Tak, tak – mimo iż wydawać by się mogło, że czasu piratów i cracków dawno już się skończyły, to jednak niekoniecznie.

Upewniaj się, co ściągasz na telefon

Ściągając aplikację z oficjalnego sklepu będziemy bezpieczni? No co Wy, oczywiście, że nie. Nie znam zabezpieczeń trzech firm wspominanych we wcześniejszym śródtytule, ale nawet Google’owi zdarza się paść ofiarą sprytnych oszustów. I dlatego właśnie powstał ten tekst.

Choć Google’owski „Bouncer” sprawnie wyłapuje podejrzany kod, tym razem kilka aplikacji się przecisnęło. Co gorsza, jedna z nich – Oil, Watercolor Painting – w lutym trafiła do Top 3 aplikacji w Polsce. Ją i trzy pozostałe, zanim zostały usunięte ze Sklepu Play, ściągnięto przeszło pół miliona razy.

Pixel Brush; Oil, Watercolor Painting; Paint Board; Pixel Creation

te cztery aplikacje to dowód na to, że hasło „uważaj, co instalujesz” nie jest przesadzone. A po zainstalowaniu, pod pozorem rysowania/malowania/kolorowania wirus Aesimus w tle subskrybuje użytkownika do usług premium (płatnych aplikacji, serwisów streamingowych i gamingowych, itp.). Jak? Korzysta w tym celu z usługi Direct Billing (w Orange Polska „Zamów z Orange”), potrafi bowiem akceptować – również bez wiedzy ofiary – SMS-y potwierdzające subskrypcję.

Jak sprawdzić, czy jestem ofiarą

Przede wszystkim wejść na stronę CyberTarczy z telefonu, uprzednio wyłączając Wi-Fi. To rada dla użytkowników usług Orange Polska. Można też spojrzeć na listę aplikacji, czy przypadkiem takiej ostatnio nie zainstalowaliście? Gdybyście faktycznie okazali się niefrasobliwi – warto zajrzeć do Mój Orange i sprawdzić, czy przypadkiem ktoś sobie na Was czegoś nie zamówił (zakładka Wykaz połączeń; Faktury i płatności – Moje Faktury).

A niezależnie od tego, czy padliście ofiarą, czy nie, pamiętajcie – uważaj, co instalujesz na telefonie. W sumie nawet jeśli nie, to nie zaszkodzi zrobić sobie krótkiego audytu i zastanowić się, czy na pewno każda apka jest mi niezbędna? No to ja się z Wami póki co pożegnam – te 186 to trochę sporo.

Udostępnij: Uważaj, co instalujesz na telefonie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Sieć

Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski (22)

Kinga Gora

22 lutego 2024

Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski
22

Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy wyłączanie sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina. Dla niektórych użytkowników wyłączenie 3G wiąże się z koniecznością wymiany karty SIM lub telefonu. Dlatego już teraz warto przygotować się na tę zmianę i sprawdzić swoją gotowość. Wygaszanie 3G w Polsce potrwa do końca 2025 roku.

Wyłączanie 3G to naturalna kolej rzeczy i konsekwencja rozwoju kolejnych generacji sieci. W miejsce 3G, a więc w paśmie 900 MHz, włączamy sieć LTE. To tzw. refarming, o którym pisałam tutaj. Ten technologiczny fikołek poprawia jakość naszych usług i zasięg sieci LTE.

Jak wspomniałam już w maju wyłączymy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Oto harmonogram:

 • 06-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski,
 • 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki,
 • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.

Wyłączenie 3G – jak się przygotować

Jeśli zastanawiacie się, czy powinniście coś zrobić w związku z wyłączeniem 3G, spieszę z odpowiedzią. Po pierwsze, warto sprawdzić, czy telefon i karta SIM, z których korzystacie współpracują z 4G LTE i obsługują VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233, a w odpowiedzi otrzymacie informację, czy i co należy zrobić. Usługa dostępna jest dla użytkowników sieci Orange oraz nju mobile, a osoby korzystające z Orange Flex mogą sprawdzić kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu.

Jeśli okaże się, że karta SIM wymaga wymiany na nowszą, można zrobić to bezpłatnie w salonie Orange. Z kolei przy wyborze nowego modelu telefonu, warto zwrócić uwagę, czy obsługuje technologię VoLTE. Wszystkie szczegóły, w tym listę rekomendowanych telefonów, które wspierają VoLTE, znajdziecie na naszej stronie internetowej poświęconej wyłączeniu 3G.

Poprawa zasięgu i lepsza jakość usług w LTE

Przypomnę, że wyłączanie 3G rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Pomiędzy wrześniem, a listopadem zrobiliśmy to okolicach Piły i Sieradza. Czas podsumować, co na tym wszyscy zyskaliśmy.  

Po pierwsze zwiększyliśmy zasięg LTE. W lokalizacjach, w których do tej pory dostępne było 3G w paśmie 900 MHz, teraz można korzystać z 4G. Po drugie, zwiększyliśmy efektywność pasmową. Co to oznacza? W całej sieci LTE, na obszarach wyłączeń w okresie od września do grudnia, nasi klienci przesłali o ok. 12% więcej danych. W wyniku refarmingu i włączenia LTE byliśmy w stanie przesłać w paśmie 900 MHz dwa razy więcej danych niż wcześniej, gdy było ono w pełni przeznaczone dla 3G. Mówiąc najprościej, przez odpowiednią parametryzację i wykorzystanie nowszej technologii, jesteśmy w stanie „zmieścić” więcej danych w tym samym zasobie częstotliwości.  

Znacząco poprawiła się też jakość naszych usług. Odnotowaliśmy kilkunastoprocentowy wzrost ruchu głosowego w technologii VoLTE, która zapewnia wyższą jakość dźwięku.  Zmniejszyła się liczba problematycznych sytuacji w sieci LTE, które związane były głównie z przeciążeniami. Odnotowaliśmy ponad 30-procentowy spadek takich zdarzeń i to pomimo kilkunastoprocentowego wzrostu ruchu sieciowego.

Zmiany jak to zmiany – bywają trudne. Wyłączenia 3G od niektórych wymagało wycieczki do salonu, od innych wymiany karty SIM czy telefonu. Wyłączenie 3G to jednak jedyny sposób, aby podołać rosnącym wymaganiom użytkowników i zapewniać komfortowe korzystanie z usług sieciowych. 

Udostępnij: Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 15:29 22-02-2024
  Jastrzębie-Zdrój ping 21, Dwnl 22,91, Upl 5,39 LTE. Słabiutko. Na 5G (oczywiście nie pasmo C) miałem Dwnl 15 Mb/s 🤐
  Odpowiedz
  • komentarz
   gaj 12:28 26-02-2024
   Cześć @Ron Tez Jastrzębie-Zdrój. os. Przyjaźń SGS23, lte max 15-40Mbs, bkużej tych 15, 5G nie łapie albo jak złapie...to trochę wolniej Karta z PLAY jako 2gi sim i 145mbps =X (5G nie łapie w ogole) Kolejna sprawa pingi wysokie ostatnio. Czemu wszyscy osrawają jastrzębie, tylko PLAY dobrze tu działa. nawet w sklepie mam 4G+/5G, gdzie w Orange zrzuca na 2G, czasem H+ i nie mogę sprawdzić w google cech produktu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gajos 12:29 26-02-2024
   Cześć @Ron Tez Jastrzębie-Zdrój. os. Przyjaźń SGS23, lte max 15-40Mbs, bkużej tych 15, 5G nie łapie albo jak złapie...to trochę wolniej Karta z PLAY jako 2gi sim i 145mbps =X (5G nie łapie w ogole) Kolejna sprawa pingi wysokie ostatnio. Czemu wszyscy osrawają jastrzębie, tylko PLAY dobrze tu działa. nawet w sklepie mam 4G+/5G, gdzie w Orange zrzuca na 2G, czasem H+ i nie mogę sprawdzić w google cech produktu.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Bart 17:33 22-02-2024
  A co ze zobowiązaniem, ze będą Państwo o wyłączeniach informowali 6 miesięcy wcześniej?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:11 22-02-2024
   Info o drugim etapie było już dawno. Jeden z linków https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-rozpoczyna-wylaczanie-3g/
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kelo 17:44 22-02-2024
  Orange musi brać się za modernizacje stacji na tych obszarach, mieszkam w powiecie świdwińskim w którym pod koniec maja zniknie 3G i tam większość stacji szczególnie wioskowych, których właścicielem jest Orange jest niezmodernizowana (kilka przykładów stacji niezmodernizowanych z tego regionu: Redło, Lekowo, Nielep), stare radiolinie i tylko Lte 800 only, natomiast na stacjach należących do T-mobile nawet na wioskowych jest lte 1800 i lte 2100 i lte advanced, w ramach networks korzysta z tego Orange. Ponad 2 miesiące jeszcze czasu jest, więc powinno cos się ruszyć z tematem modernizacji.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:17 22-02-2024
   Info o drugim etapie było już dawno. Jeden z linków https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-rozpoczyna-wylaczanie-3g/
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:22 22-02-2024
   Tam gdzie było 3G na paśmie 900MHz będzie zamienione na LTE w paśmie 900MHz.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:39 23-02-2024
   Kelo, jeśli chodzi o wspomniane stacje: w Nielepie mamy LTE na trzech częstotliwościach: 800, 1800 i 2100. W miejscowości Redło i Lekowo faktycznie na dziś jest LTE800, ale mamy w tym roku zaplanowaną modernizację i dołożymy kolejne warstwy. Dojdzie jeszcze pasmo 900 MHz, w którym po wyłączeniu 3G, włączamy 4G. Także nieustannie modernizujemy sieć.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Mati 18:20 22-02-2024
  Jak pójdzie to tym tempem to ciężko będzie ogarnąć cały kraj do końca 2025 roku. (?)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:45 23-02-2024
   Początek jest wolniejszy, bo parametryzujemy sieć i mamy dłuższy czas obserwacji, żeby na żywym organizmie sprawdzić działanie sieci.
   Odpowiedz
 • komentarz
  OrangeCEO 20:42 22-02-2024
  wyłączajcie jak najszybciej ten szajs bo w razie awarii lte, to nie daje rady bez sensu marnuje miejsce i prąd, lepiej dajcie LTE900 ze zwiększoną mocą i pomyślcie też o 5G na zachodzie :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  OrangeCEO 21:03 22-02-2024
  I ogarnijcie wkońcu to ograniczanie VoLte do określonych modeli telefonów ponieważ w żadnych innch sieciach takie coś nie występuje.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 12:02 23-02-2024
   Nie ograniczamy dostępności technologii VoLTE. Przeprowadzamy certyfikację, żeby dać pewność użytkownikom, że ich telefon jest zgodny z wymaganiami sieci i VoLTE będzie działać poprawnie. Można więc korzystać z telefonu spoza listy i może się okazać, że obsługuje on VoLTE. Ale na naszej liście rekomendowanych urządzeń pojawi się, gdy go sprawdzimy i będziemy mieć 100% pewności, że VoLTE działa. Inni operatorzy również certyfikują modele telefonów pod kątem VoLTE - listy telefonów można sprawdzić na ich stronach internetowych.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gajos 12:31 26-02-2024
   Cześć @Ron Tez Jastrzębie-Zdrój. os. Przyjaźń SGS23, lte max 15-40Mbs, bliżej tych 15, 5G nie łapie albo jak złapie...to trochę wolniej Karta z plej jako 2gi sim i 145mbps =X (5G nie łapie w ogole) Kolejna sprawa pingi wysokie ostatnio. Czemu wszyscy osrawają jastrzębie, tylko PLAY dobrze tu działa. nawet w sklepie mam 4G+/5G, gdzie w Orange zrzuca na 2G, czasem H+ i nie mogę sprawdzić w google cech produktu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gajos 12:32 26-02-2024
   Kup normalny telefon np. Samsung, Iphone...w sumie nic więcej się już nie liczy. Oprogramowanie w realme czy xiaomi robi problemy z Orange temu większość urządzeń jest na czarnolisto
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:15 22-02-2024
  Dobrze że 2G zostaje 😜
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:17 23-02-2024
   Zostaje, zostaje. Ze względu na komunikację M2M.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 22:36 22-02-2024
  Ktoś ma dostęp do 5G w paśmie C? Też drenuje baterie?? Musiałem zmienić na LTE, bo 5G nie wiem czy pasmo 2100, ale brało baterie jak ... 🫣
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 15:48 23-02-2024
   Niestety może tak być. Od wielu czynników będzie to zależeć - zarówno samego telefonu i baterii, jak i sieci np. jak daleko jesteśmy od stacji bazowej.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 21:21 23-02-2024
    To ja nie chce 5G.😁 LTE nie drenuje tak mocno. IP SE 3gen
    Odpowiedz
 • komentarz
  Weisior 22:21 23-02-2024
  Dziś wydarzył się chyba jakiś cud, bo w sieci LTE w Międzyzdrojach ping do serwerów valve w Warszawie spadł z 80 do 30! Normalnie nie wierzę!
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej