;

Sieć

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1… (12)

Kinga Gora

21 marca 2023

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…
12

Właśnie ogłosiliśmy, że we wrześniu startujemy z wyłączaniem sieci 3G. Długo zapowiadany plan staje się rzeczywistością. Zaczynamy testowo od okolic Piły i Sieradza, a w następnych dwóch latach czekają kolejne miasta i powiaty w całej Polsce. Wyłączenie sieci 3G to działanie, którego potrzebujemy i chcemy, choć niekoniecznie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Jeszcze.

Wyłączamy sieć 3G, bo zaczyna brakować pojemności sieci. Może i jest to najkrótsza odpowiedź, ale z pewnością nie najprostsza. Z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników i urządzeń, które korzystają z sieci komórkowej. Tym samym zwiększa się też ruch w sieci. Pisaliśmy o tym w podsumowaniu roku – porównując rok 2022 do 2021, ruch w sieci mobilnej Orange wzrósł o 20%, w poprzednim roku (2021 vs. 2020) było to 25%.

Rośnie ruch, mamy więcej użytkowników, wszyscy chcemy mieć szybki internet, oglądać w jakości 4K i grać bez opóźnień. To znaczy, że musimy zapewnić więcej „miejsca” w sieci, czyli zwiększyć jej pojemność. Osiągniemy to wykorzystując wyższą generację sieci. Trzymając kciuki za aukcję 5G, wyłączamy 3G i w to miejsce ulepszamy 4G LTE. Taka też jest naturalna kolej rzeczy. Wprowadzamy nowe, lepsze technologie, które lepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Refarming – nasze remedium

Żeby zrozumieć w jaki sposób wyłączamy 3G, muszę przywołać kilka podstawowych informacji. Sieć działa na konkretnych częstotliwościach fal radiowych i w pasmach o określonej szerokości. Im wyższa generacja sieci, tym więcej danych jesteśmy w stanie przesłać wykorzystując tę samą szerokość pasma. Obecnie w Orange sieć 3G działa już tylko na jednej tylko częstotliwości – 900 MHz. Dla porównania 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości fal radiowych: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Refarming to przekazanie danej częstotliwości, którą do tej pory wykorzystywaliśmy na inne potrzeby, do nowego zastosowania. W przypadku wyłączenia sieci 3G, refarming oznacza, że w paśmie 900 MHZ działać będzie sieć 4G LTE, a nie tak jak było dotychczas 3G. Podobny zabieg zastosowaliśmy już w 2021 roku: wyłączyliśmy 3G w paśmie 2100 MHz i włączyliśmy na tej częstotliwości 4G. Z korzyścią dla klientów, bo pozwoliło nam to nie tylko „przyspieszyć” 4G, ale też lepiej zarządzić tym pasmem pomiędzy 4G i 5G.

Musimy tutaj pamiętać, że częstotliwości to ograniczone i unikalne dobro. Nie możemy sami „dobrać” sobie częstotliwości, żeby mieć więcej i szerszych pasm. Są one przydzielane przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Dlatego, musimy „kombinować” i możliwie najefektywniej zarządzać tymi pasmami, które jako Orange mamy. Refarming to przykład takiego sprytnego zarządzania pasmami.

Wyższa jakość 4G LTE

Gdy myślimy o „wyłączeniu sieci”, od razu nasuwa się pytanie czy nie spowoduje to spadku zasięgu lub zwolnienia internetu. Zarówno 3G, jak i 4G mają ogólnopolski zasięg i wynosi on odpowiednio w: 97,3% dla 3G i 98,5% dla 4G LTE. Wyłączenie 3G i włączenie w to miejsce w paśmie 900 MHz 4G poprawi zasięg 4G LTE w skali ogólnopolskiej oraz zwiększy jakość usług. Tak właśnie było we wspomnianym 2021 roku – dla Warszawy przepływność w godzinach szczytu poprawiła się wówczas o kilka Mb/s.

Poprawa zasięgu będzie odczuwalna zwłaszcza przy wschodnich granicach Polski. Ze względu na międzynarodowe umowy, na przygranicznych obszarach z pasma 800 MHz możemy korzystać w ograniczonym stopniu. Tymczasem pasmo 900 MHz takich ograniczeń nie ma.

Sprawdź swoją gotowość

Żeby po wyłączeniu 3G dalej bezproblemowo korzystać ze wszystkich usług sieciowych, telefon i karta SIM muszą współpracować z 4G LTE i obsługiwać VoLTE. Jak to sprawdzić dowiecie się z informacji prasowej. Już teraz Wojtek Jabczyński przygotowuje praktyczny poradnik wideo o tym, jak jako klient przygotować się do wyłączenia 3G. Niedługo film pojawi się na blogu.

Zaczynamy od Piły i Sieradza

Jak wspomniałam na początku, wygaszanie 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Mapy uwzględniające poszczególne powiaty znajdziecie w informacji prasowej pod tym linkiem. Kolejne miasta i powiaty dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Będziemy o tym wkrótce informować w szczegółach. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku. 

Udostępnij: Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Jackson 09:47 22-03-2023
  Niestety pytanie brzmi czy Orange jest na to gotowe.. W Starachowicach gdzie T mobile już dawno wyłączył 3 g w sklepach i galeriach jest masakryczny problem z internetem to ze względu na słaba przenikalność lte nawet na pasmie 800 mh duża liczba moich znajomych dlatego zrezygnowała z t mobile Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:36 23-03-2023
   Taka obniżona jakość internetu w budynku nie jest związana z generacją sieci – czy jest tam standard 3G czy 4G. Sklepy, galerie i inne budynki to naturalna bariera dla fal. Tłumią one sygnał telefonii komórkowej. Dlatego właściciele takich budynków stosują rozwiązania, które mają zagwarantować odpowiednią jakość usług np. wzmacniacze.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Jackson 12:55 23-03-2023
    Przykład mam w telefonie kartę t mobile i orange wybieram się do sklepu na karcie t mobile łapie tylko 2 g a orange pełny zasięg 3 g i w takich sklepach które nie inwestują w jakieś zmiacnacze nie ma prawa zadziałać internet a takich jest naprawdę sporo wiem po znajomych że duzo osób zrezygnowało przez to z T mobile przez irytacje przy kasie gdzie nie zadziałała ich ulubiona aplikacja biedronki 😀
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kinga Gora 16:10 23-03-2023
     Faktycznie w niektórych galeriach może tak być. Wiedząc o tym, przygotowujemy się do wyłączenia 3G, a właściwie przełączenia. Gdy wyłączymy 3G, w to miejsce od razu pojawi się LTE. Więc jeśli teraz wewnątrz wspomnianej galerii działa 3G dla karty Orange, to po zmianie będzie tam LTE :) Warto sprawdzić czy smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska. Można to zrobić tutaj: https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g
     Odpowiedz
     • komentarz
      Jackson 13:13 24-03-2023
      No nie zgodzę się po tam gdzie jest 3 g jest i 4 g teraz mimo wszystko nie dociera do sklepów wszystko przez specyfikę 3 g które znacznie lepiej przenika przez budynki 🙂
      Odpowiedz
      • komentarz
       Marcin 08:36 26-03-2023
       @Jackson To nie specyfika 3G mój drogi, a moc z jaką propagowany jest sygnał LTE 900 MHz i nie ma to nic do przenikalności fal ponieważ zarówno 900 jak i 800 przenikliwością praktycznie się od siebie nie różnią, są to ułamki dB. Klucz tkwi w mocach, LTE 800 jest propagowane z niższą mocą w N! niż 3G 900. Stąd właśnie taka sytuacja o której wspominasz na przykład w galerii czy w sklepie nie masz LTE 800 ale masz U900. Miejmy nadzieję, że po wyłączeniu 3G w N! Nastąpi wspomniana przeze mnie całkowita rekonfiguracja sieci i moc pasm 800/900 znacząco wzrośnie co rozwiąże problem braku sygnału w miejscach gdzie go nie ma albo nie będzie po wyłączeniu 3G.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 11:30 22-03-2023
  Kingo, a powiedz proszę jak Orange w ramach współpracy infrastrukturalnej z T-Mobile poprzez NetWorkS! zapatruje się na włączanie LTE 900 MHz w miejsce zwolnionego pasma przez 3G 900 MHz ? Czy jest plan, aby w 2025 po całkowitym wyłączeniu 3G odpalić na lokalizacjach dotychczasowych LTE 900 ? czy może sieć zostanie zrekonfigurowana i wzrośnie moc LTE 800 co pokryje zapotrzebowanie w miejscach gdzie przez wyłączenie 3G zasięg znikł całkiem ? Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:39 23-03-2023
   Marcinie, dokładnie taki jest plan. Po wyłączeniu 3G w paśmie 900 MHz, włączamy w to miejsce LTE.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marcin 14:13 27-03-2023
    Trzymam więc za słowo, że tak się stanie w trybie pilnym :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:17 22-03-2023
  Miejmy nadzieję że wyjdzie nam to na dobre, chociaż zdania na forach są różne.
  Odpowiedz
 • komentarz
  alexypp 21:10 22-03-2023
  Mówicie o efektywnym wykorzystaniu pasma. Pytanie jest, czy brana jest właśnie pod uwagę kwestia przenikalności sygnału? @Jackson dobrze wspomniał, że LTE w halach lub dużych budynkach nie ma. Telefon w T-Mobile mam ustawiony na sztywno LTE800 po wygaszeniu 3G. Telefon nie ma prawa spaść do 2G i niestety mam brak sieci w niektórych budynkach. W obecnej konfiguracji pozbyć się 2G będziemy mogli może za 30 lat.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:37 23-03-2023
   Tak, bierzemy pod uwagę takie czynniki. Na przykład, w terenach zurbanizowanych wykorzystujemy na stacjach bazowych różne częstotliwości LTE, adekwatnie do potrzeb. W zależności od częstotliwości LTE ma inną specyfikę i w różny sposób „dociera do środka budynku”. Drugą kwestią jest sam budynek, który tłumi fale. Czasem konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań sieciowych wewnątrz budynku.
   Odpowiedz

;

Gaming

Urządzenia gamingowe, czyli uważaj na marketing (0)

Bartosz Graczyk

20 marca 2023

Urządzenia gamingowe, czyli uważaj na marketing
0

Zauważyłem, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert z przedrostkiem „gaming” lub „dla graczy”. Okazuje się, że przez ten marketingowy trend można trafić na coś, co nie spełni naszych oczekiwań. Nie sugeruję, że produkty są złe. Wręcz przeciwnie – mogą być bardzo dobre, tylko nie dla graczy.

Gracze to inteligentne bestie. Wielu z nich ma ogromną wiedzę na temat technologii użytkowej. Śledzą informacje z branży, w wolnej chwili poznają specyfikacje sprzętu, czy przygotowują swoje ustawienia pod konkretną grę. Czym jest więc produkt dla gracza?

LED-owa jaskinia gracza

Moim zdaniem to przedmiot, który wzmocni doznania płynące z rozgrywki cyfrowej. Na przykład gamingowe LED-y wpływają na twojego „skilla” w grach? Niekoniecznie, ale mogą zbudować nastrój. Jeżeli chcesz zbudować swoją jaskinię, w której znajduje się komputer/konsola, monitor, półeczka z grami i klimatyczne oświetlenie to nic nie stoi Ci na przeszkodzie by to zrobić.

Jest duża gama produktów skupia się nad zbudowaniem klimatu, co oczywiście nie jest złe, ale proponuję odróżnić „styl” gamingowy od „produktu” gamingowego. Dlaczego? Zbudowanie klimatu nie poprawi Twoich umiejętności, ale na pewno wpłynie pozytywnie na nastrój. Jeżeli jednak zamierzasz zakupić sprzęt, którego celem jest poprawa wyników, zdecydowanie proponowałbym najpierw sprawdzenie parametrów sprzętu. Być może produkt, który wcale nie jest oznaczony, jako „dla graczy” okaże się lepszy.

Zakupy – na co zawracam uwagę

nacon gm-150

Jeżeli coś Ci się podoba, nikt nie broni przed zakupem. Wręcz przeciwnie. Sam się przekonasz czy produkt spełni Twoje oczekiwania, czy będzie finansową wpadką. Aby zminimalizować szansę nietrafionego zakupu oto kilka aspektów, na które zwracam uwagę przy inwestowaniu w sprzęt.

Co ciekawe, wiele produktów „gamingowych” jest kupowana przez specjalistów z innych branż np.: grafików, montażystów filmów, muzyków czy animatorów. Dlaczego? Ponieważ mają wysoką jakość.

Przy zakupie myszki zwróć uwagę na jej wagę. Nie może być za lekka, ponieważ powoduje to brak precyzji w ruchu. Nie może być też za ciężka by nie zmęczyć ręki. Warto zainteresować się myszkami, które w zestawie mają obciążniki. To pozwoli na dopasowanie wagi. Spójrz również na parametr DPI. Myszki z 1600DPI wzwyż z możliwością regulacji powinny spełnić minimalne wymagania kastomizacji pod gry.

Jeżeli chcesz wzmocnić doznanie wizualne, proponuje kupić ekran, którego częstotliwość odświeżania wynosi minimum 120 Hz. Dlaczego? Ponieważ ten aspekt wpływa na to, jak szybko porusza się obraz. To ważne, szczególnie w dynamicznych grach typu FPS np: Call of Duty, Counter Strike, czy Battlefield. Kolejnym aspektem przy wyborze monitora jest rodzaj matrycy. Najlepszą czerń dostrzeżesz w urządzeniach z matrycą QLED lub OLED. To ważne szczególnie w produkcjach typu horror, czy thriller.

Gry to nie tylko medium wizualne, ale dźwięk który odgrywa w nich niebagatelną rolę. Parametrów wpływających na jakość dźwięku jest sporo, ale do grania zdecydowanie przyda się zestaw wykorzystujący technologię dźwięku przestrzennego np: 5.1, który ma przewagę nad zwykłym stereo. Dzięki temu usłyszycie dźwięk z różnych kierunków, co oznacza, że łatwiej rozpoznasz skradanie się wroga w zgiełku walki na wirtualnym polu bitwy.

Posłuchaj, ale decyduj sam

W internecie znajdziesz wiele poradników zakupowych. Decyzja zawsze należy do Ciebie. Zastanów się kilka razy przed wybraniem konkretnego urządzenia. Pamiętaj, że baner „dla graczy” to jedynie szyld reklamowy. Gracze są dość wymagającą grupą, a więc urządzenia służące do grania spełniają się dobrze również w innych zadaniach. Wiem co mówię. Pisze to człowiek, który korzysta z pada od Xboxa jako kontroler do promptera 🙂

Udostępnij: Urządzenia gamingowe, czyli uważaj na marketing
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Telewizor Samsung QLED w supercenie (0)

Beata Giska

19 marca 2023

Telewizor Samsung QLED w supercenie
0

W weekend każdy lubi odpocząć sobie, obejrzeć dobry film, zrelaksować się wieczorem na kanapie. Dlatego nasza niedzielna okazja tym razem dotyczy telewizora i to takiego inteligentnego!

W ofercie bez abonamentu Telewizor Samsung 65″ QE65Q67BAUXXH QLED  będzie dostępny w cenie obniżonej o 880 złotych! Liczba produktów w ramach promocji jest ograniczona, a akcja specjalna trwa tylko jeden dzień – w niedzielę 19 marca. Warto się więc pospieszyć.

Co wyróżnia polecany przez nas sprzęt? Samsung 65″ QE65Q67BAUXXH QLED oferuje niesamowitą jakość obrazu (skalowanie treści do rozdzielczości zbliżonej do 4K) i dźwięku. Ultra Szeroki Widok spodoba się graczom, a funkcja przyciemniania ekranu zadba o nasz wzrok – poprawiając jakość oglądania filmów przy włączonym świetle. Smart tv umożliwia też łączenie się z internetem i przeglądanie treści online. Za sprawą telewizora można mieć dostęp do wielu aplikacji (wyświetlanych jednocześnie), podłączyć klawiaturę, mysz lub udostępnić ekran swojego smartfona. Można sprzęt ten wykorzystywać także do pracy, videokonferencji itp. Ciekawostką jest też pilot zasilany energią słoneczną.

Po więcej szczegółów naszej niedzielnej okazji zapraszamy tutaj.

Udostępnij: Telewizor Samsung QLED w supercenie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej