
Właśnie ogłosiliśmy, że we wrześniu startujemy z wyłączaniem sieci 3G. Długo zapowiadany plan staje się rzeczywistością. Zaczynamy testowo od okolic Piły i Sieradza, a w następnych dwóch latach czekają kolejne miasta i powiaty w całej Polsce. Wyłączenie sieci 3G to działanie, którego potrzebujemy i chcemy, choć niekoniecznie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Jeszcze.
Wyłączamy sieć 3G, bo zaczyna brakować pojemności sieci. Może i jest to najkrótsza odpowiedź, ale z pewnością nie najprostsza. Z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników i urządzeń, które korzystają z sieci komórkowej. Tym samym zwiększa się też ruch w sieci. Pisaliśmy o tym w podsumowaniu roku – porównując rok 2022 do 2021, ruch w sieci mobilnej Orange wzrósł o 20%, w poprzednim roku (2021 vs. 2020) było to 25%.
Rośnie ruch, mamy więcej użytkowników, wszyscy chcemy mieć szybki internet, oglądać w jakości 4K i grać bez opóźnień. To znaczy, że musimy zapewnić więcej „miejsca” w sieci, czyli zwiększyć jej pojemność. Osiągniemy to wykorzystując wyższą generację sieci. Trzymając kciuki za aukcję 5G, wyłączamy 3G i w to miejsce ulepszamy 4G LTE. Taka też jest naturalna kolej rzeczy. Wprowadzamy nowe, lepsze technologie, które lepiej odpowiadają naszym potrzebom.
Refarming – nasze remedium
Żeby zrozumieć w jaki sposób wyłączamy 3G, muszę przywołać kilka podstawowych informacji. Sieć działa na konkretnych częstotliwościach fal radiowych i w pasmach o określonej szerokości. Im wyższa generacja sieci, tym więcej danych jesteśmy w stanie przesłać wykorzystując tę samą szerokość pasma. Obecnie w Orange sieć 3G działa już tylko na jednej tylko częstotliwości – 900 MHz. Dla porównania 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości fal radiowych: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.
Refarming to przekazanie danej częstotliwości, którą do tej pory wykorzystywaliśmy na inne potrzeby, do nowego zastosowania. W przypadku wyłączenia sieci 3G, refarming oznacza, że w paśmie 900 MHZ działać będzie sieć 4G LTE, a nie tak jak było dotychczas 3G. Podobny zabieg zastosowaliśmy już w 2021 roku: wyłączyliśmy 3G w paśmie 2100 MHz i włączyliśmy na tej częstotliwości 4G. Z korzyścią dla klientów, bo pozwoliło nam to nie tylko „przyspieszyć” 4G, ale też lepiej zarządzić tym pasmem pomiędzy 4G i 5G.
Musimy tutaj pamiętać, że częstotliwości to ograniczone i unikalne dobro. Nie możemy sami „dobrać” sobie częstotliwości, żeby mieć więcej i szerszych pasm. Są one przydzielane przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Dlatego, musimy „kombinować” i możliwie najefektywniej zarządzać tymi pasmami, które jako Orange mamy. Refarming to przykład takiego sprytnego zarządzania pasmami.
Wyższa jakość 4G LTE
Gdy myślimy o „wyłączeniu sieci”, od razu nasuwa się pytanie czy nie spowoduje to spadku zasięgu lub zwolnienia internetu. Zarówno 3G, jak i 4G mają ogólnopolski zasięg i wynosi on odpowiednio w: 97,3% dla 3G i 98,5% dla 4G LTE. Wyłączenie 3G i włączenie w to miejsce w paśmie 900 MHz 4G poprawi zasięg 4G LTE w skali ogólnopolskiej oraz zwiększy jakość usług. Tak właśnie było we wspomnianym 2021 roku – dla Warszawy przepływność w godzinach szczytu poprawiła się wówczas o kilka Mb/s.
Poprawa zasięgu będzie odczuwalna zwłaszcza przy wschodnich granicach Polski. Ze względu na międzynarodowe umowy, na przygranicznych obszarach z pasma 800 MHz możemy korzystać w ograniczonym stopniu. Tymczasem pasmo 900 MHz takich ograniczeń nie ma.
Sprawdź swoją gotowość
Żeby po wyłączeniu 3G dalej bezproblemowo korzystać ze wszystkich usług sieciowych, telefon i karta SIM muszą współpracować z 4G LTE i obsługiwać VoLTE. Jak to sprawdzić dowiecie się z informacji prasowej. Już teraz Wojtek Jabczyński przygotowuje praktyczny poradnik wideo o tym, jak jako klient przygotować się do wyłączenia 3G. Niedługo film pojawi się na blogu.
Zaczynamy od Piły i Sieradza
Jak wspomniałam na początku, wygaszanie 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Mapy uwzględniające poszczególne powiaty znajdziecie w informacji prasowej pod tym linkiem. Kolejne miasta i powiaty dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Będziemy o tym wkrótce informować w szczegółach. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku.
Komentarze
-
Niestety pytanie brzmi czy Orange jest na to gotowe.. W Starachowicach gdzie T mobile już dawno wyłączył 3 g w sklepach i galeriach jest masakryczny problem z internetem to ze względu na słaba przenikalność lte nawet na pasmie 800 mh duża liczba moich znajomych dlatego zrezygnowała z t mobile Pozdrawiam
-
Taka obniżona jakość internetu w budynku nie jest związana z generacją sieci – czy jest tam standard 3G czy 4G. Sklepy, galerie i inne budynki to naturalna bariera dla fal. Tłumią one sygnał telefonii komórkowej. Dlatego właściciele takich budynków stosują rozwiązania, które mają zagwarantować odpowiednią jakość usług np. wzmacniacze.
-
Przykład mam w telefonie kartę t mobile i orange wybieram się do sklepu na karcie t mobile łapie tylko 2 g a orange pełny zasięg 3 g i w takich sklepach które nie inwestują w jakieś zmiacnacze nie ma prawa zadziałać internet a takich jest naprawdę sporo wiem po znajomych że duzo osób zrezygnowało przez to z T mobile przez irytacje przy kasie gdzie nie zadziałała ich ulubiona aplikacja biedronki 😀
-
Faktycznie w niektórych galeriach może tak być. Wiedząc o tym, przygotowujemy się do wyłączenia 3G, a właściwie przełączenia. Gdy wyłączymy 3G, w to miejsce od razu pojawi się LTE. Więc jeśli teraz wewnątrz wspomnianej galerii działa 3G dla karty Orange, to po zmianie będzie tam LTE :) Warto sprawdzić czy smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska. Można to zrobić tutaj: https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g
-
No nie zgodzę się po tam gdzie jest 3 g jest i 4 g teraz mimo wszystko nie dociera do sklepów wszystko przez specyfikę 3 g które znacznie lepiej przenika przez budynki 🙂
-
@Jackson To nie specyfika 3G mój drogi, a moc z jaką propagowany jest sygnał LTE 900 MHz i nie ma to nic do przenikalności fal ponieważ zarówno 900 jak i 800 przenikliwością praktycznie się od siebie nie różnią, są to ułamki dB. Klucz tkwi w mocach, LTE 800 jest propagowane z niższą mocą w N! niż 3G 900. Stąd właśnie taka sytuacja o której wspominasz na przykład w galerii czy w sklepie nie masz LTE 800 ale masz U900. Miejmy nadzieję, że po wyłączeniu 3G w N! Nastąpi wspomniana przeze mnie całkowita rekonfiguracja sieci i moc pasm 800/900 znacząco wzrośnie co rozwiąże problem braku sygnału w miejscach gdzie go nie ma albo nie będzie po wyłączeniu 3G.
-
-
-
-
-
-
Kingo, a powiedz proszę jak Orange w ramach współpracy infrastrukturalnej z T-Mobile poprzez NetWorkS! zapatruje się na włączanie LTE 900 MHz w miejsce zwolnionego pasma przez 3G 900 MHz ? Czy jest plan, aby w 2025 po całkowitym wyłączeniu 3G odpalić na lokalizacjach dotychczasowych LTE 900 ? czy może sieć zostanie zrekonfigurowana i wzrośnie moc LTE 800 co pokryje zapotrzebowanie w miejscach gdzie przez wyłączenie 3G zasięg znikł całkiem ? Pozdrawiam
-
Marcinie, dokładnie taki jest plan. Po wyłączeniu 3G w paśmie 900 MHz, włączamy w to miejsce LTE.
-
Trzymam więc za słowo, że tak się stanie w trybie pilnym :)
-
-
-
Miejmy nadzieję że wyjdzie nam to na dobre, chociaż zdania na forach są różne.
-
Mówicie o efektywnym wykorzystaniu pasma. Pytanie jest, czy brana jest właśnie pod uwagę kwestia przenikalności sygnału? @Jackson dobrze wspomniał, że LTE w halach lub dużych budynkach nie ma. Telefon w T-Mobile mam ustawiony na sztywno LTE800 po wygaszeniu 3G. Telefon nie ma prawa spaść do 2G i niestety mam brak sieci w niektórych budynkach. W obecnej konfiguracji pozbyć się 2G będziemy mogli może za 30 lat.
-
Tak, bierzemy pod uwagę takie czynniki. Na przykład, w terenach zurbanizowanych wykorzystujemy na stacjach bazowych różne częstotliwości LTE, adekwatnie do potrzeb. W zależności od częstotliwości LTE ma inną specyfikę i w różny sposób „dociera do środka budynku”. Drugą kwestią jest sam budynek, który tłumi fale. Czasem konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań sieciowych wewnątrz budynku.
-