;

Sieć

Orange Warsaw Festival od kuchni – liczby i dane (10)

Piotr Domański

4 czerwca 2019

Orange Warsaw Festival od kuchni – liczby i dane
10

Wiecie już, że na Orange Warsaw Festival bawiło się 60 tys. fanów muzyki. Ale to nie jedyna ciekawa liczba, która zwraca uwagę, w trakcie tegorocznego OWF. Czas zatem na małe podsumowanie.

Muzyka i dane na OWF

Drugą wartością, która zwróciła naszą uwagę, jest liczba przesłanych danych przez naszą stację mobilną (zobaczcie jak wygląda jej stawianie) nieco ponad 1 TB danych, czyli niewiele więcej niż w ubiegłym roku. Zapytacie „ale jak to, przecież transfer danych ponoć rośnie i to znacząco?!”. To prawda rośnie, ale w tym roku ten wzrost zanotowaliśmy również dzięki sieć WiFi. Ruch poprzez WiFi wzrósł ponad 3 razy w porównaniu z ubiegłym rokiem i przeszło tą drogą blisko 450 GB danych.

Sieć na Orange Warsaw Festival - dane

Jednak okoliczne stacje również nie stały bezczynnie – przechodziło przez nie o średnio 200 GB dziennie więcej niż normalnie. Gdyby dodać do siebie dane ze wszystkich stacji bazowych to wzrost transferu rok do roku wyniósł ponad 15%, a po zsumowaniu z danymi, które przepłynęły przez WiFi o 34%. W sumie, przez naszą sieć przepłynęło w trakcie Orange Warsaw Festival 2019 blisko 2 TB danych. Wzrost liczby minut był mniejszy – w sumie w trakcie imprezy wykonano o 15% rozmów więcej, niż w ubiegłym roku. Ale sami rozumiecie – komunikatory wśród młodzieży są coraz bardziej powszechne 😉

WiFi na Orange Warsaw Festival

Niesamowita popularność festiwalowego WiFi  z którego skorzystało kilka tysięcy użytkowników to bez wątpienia zasługa jego zasięgu. W tym roku nie ograniczaliśmy się bowiem wyłącznie do Orange Strefy, lecz Access Pointy do WiFi (całe 31) były rozsiane po całym terenie festiwalu. Tworzyły jednak jedną sieć, dlatego można było poruszać się po większej część terenu festiwalu, będąc cały czas zalogowanym. Dla mnie super sprawa. Z ciekawostek – z WiFi korzystało więcej użytkowników iOS niż Androida. Access Pointy do WiFi wyglądały tak. To prawdziwy bohater tego festiwalu, dlatego warto się mu przyjrzeć bliżej.

Orange Warsaw Festival - WiFi Acces Point

Udostępnij: Orange Warsaw Festival od kuchni – liczby i dane
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:32 04-06-2019
  Dane super :) Tylko jedno mnie zastanawia - jak łatwo jest nas filtrować, tzn. macie dane ile użytkowników z jakim systemem się logowało, ile minut zostało wykonanych, etc......sam się czasem zastanawiam, że gdyby ktoś chciał, tzn. znał mój nr telefonu to....ma mnie na patelni. Z jednej strony fajnie że technologia tak się rozwinęła, z drugiej strony - staliśmy się więźniami "systemów teleinformatycznych", które są w stanie wiedzieć o nas wszystko. A to nie jest już takie fajne :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:30 04-06-2019
   Nie prezentujemy tutaj danych poszczególnych klientów, tylko dane statystyczne. Już na etapie ich obróbki przez systemy komputerowe są one anominzowane, a następnie analizowane. Nie wiemy w przypadku informacji idących przez stację bazową, co przesyłasz. Gdybyśmy to robili, łamalibyśmy prawo.. Dlatego nie martw się - Twoje dane są bezpieczne i nikt nie ma Cię na talerzu. System operacyjny to także taka dana statystyczna.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 13:52 04-06-2019
    Wiem o tym Piotrze, ale jeśli się chce to sam dobrze wiesz.........da się sprawdzić jakie witryny otwieram, gdzie o której dzwoniłem, gdzie i kiedy wysłałem wiadomość, gdzie się mój telefon loguje i namierzyć mnie z dość przyzwoitym marginesem. Więc......używam sieci normalnie, jestem zwykłym "Kowalskim" i się niczego nie obawiam. Napisz nam jeszcze jedno - czy istnieją "słowa klucze"? Np jak zacznę w trakcie rozmowy mówić, bomba, strzelanina, wybuch, zabije go, etc........to czy takie rozmowy zaczynają być "filtrowane"?
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 14:04 04-06-2019
     https://www.wprost.pl/487346/Teksty-Roku-Polak-na-podsluchu
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 14:11 04-06-2019
      Paweł, jeżeli się pytasz o zasady na jakich operator udostępnia dane powołanym do tego służbom, to poruszamy się w pełni w granicach prawa. Jeżeli pytasz, czy ktoś mógłby uzyskać dane dotyczące tego do kogo dzwonisz i jakie strony oglądasz, to operator telekomunikacyjny nie analizuje takich informacji i są one chronione przez Prawo Telekomunikacyjne. Dane statystyczne, które przetwarzamy są zanimizowane. Na ich podstawie nie możesz, nawet posiadając numer telefonu, dowiedzieć się niczego o konkretnym kliencie. Mam prośbę, byś nie siał paniki. Staramy się dzielić z Wami ciekawostkami, na temat tego co dzieje się w naszej sieci, a na pewno nie udostępniać dane naszych klientów. Pozdrawiam
      Odpowiedz
      • komentarz
       pablo_ck 15:04 04-06-2019
       Nie sieje paniki :) Zadaje tylko pytania. Serdecznie dziękuję za udzielone odpowiedzi :) Również pozdrawiam.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 13:51 04-06-2019
  Ze strony technicznej mam dwa pytania. :) Na Telepolis przeczytałem że internet do WiFi był doprowadzony przez światłowód. Dlaczego w nadajniku mobilnym była wykorzystana radiolinia? :) Na GSMonline z kolei przeczytałem, że mobilna stacja nie dawała rady, czy rzeczywiście tak było? Lub można to jakoś miarodajnie określić, że np. zasoby nadajnika była wykorzystane w 80% / 90% / 100 % ponad 100 %? :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:04 04-06-2019
   Generalnie nie puszczamy strumienia danych dla klientów stacjonarnych i tych trafiających do stacji bazowych tym samym kanałem. Może być to niebezpieczne, dlatego zastosowaliśmy radiolinię. Stacja bazowa, która obsługiwała OWF miała inne ustawienia niż standardowe - mogła obsłużyć znacznie większą grupę klientów niż normalna, lecz kosztem przepustowości. W takich przypadkach nie zapycha się bowiem "radio" czy łącze z resztą sieci, lecz moce obliczeniowe stacji. Dlatego były momenty, gdy przesyłanie zdjęć trwało dłużej niż normalnie, jednak na przykład komunikatory działały przez cały czas. Nie da się ruchu generowanego przez taką liczbę znajdujących się obok siebie urządzeń (dodatkowo się nawzajem zakłócających) porównać do normalnej sytuacji. Dlatego trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 21:45 04-06-2019
  Pewnie klientów,którzy korzystali z Wifi Calling też by się parunastu znalazło:)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Kasia 16:19 06-06-2019
  Piotrek Domański na nasz orange w pomysłach pojawił się ciekawy pomysł, by Orange dało opcję wysyłania co miesiąc sms i mms poprzez telefon w ramach bezpłatnej puli multiboxa.
  Odpowiedz

;

Inne

Zapraszamy na Orange Warsaw Festival! (6)

Piotr Domański

31 maja 2019

Zapraszamy na Orange Warsaw Festival!
6

Tak wczoraj wyglądał Orange Warsaw Festival. Jeszcze trwały ostatnie przygotowania do dzisiejszych koncertów.

Pamiętajcie, ze  w Orange Strefie czekają atrakcje m. in holotatuaze, zniżki na burgera od Orange albo spotkanie z TikTokerami. Będzie także można naładować telefon i skorzystac z darmowego wi-fi.

Orange Strefy nie przegapicie. Znajduje się w centralnym miejscu OWF na wprost sceny głównej. Mamy także spory teraz z naprawdę fajnym widokiem na Orange Stage. Wpadajcie!

Udostępnij: Zapraszamy na Orange Warsaw Festival!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 11:36 31-05-2019
  Mmm fajnie :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 18:36 31-05-2019
   Zapowiada się super impreza, tym bardziej że pogoda dopisuje :) Szkoda tylko że.........nie ma nas ;p
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 21:53 31-05-2019
    Mówi się trudno i... kupuje się samemu bilety :-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 19:45 01-06-2019
     Dokładnie. Ja czekam na koncert Al Bano w listopadzie ;p
     Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 15:16 31-05-2019
  To teraz zamiast darmowych GB na koncerty, jak to było przed rokiem, udostępniacie darmowe wi-fi? Coraz lepiej... :/
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adrian 18:48 01-06-2019
  Będą darmowe 10 GB jak w zeszłym roku?
  Odpowiedz

;

Oferta

Oferta tygodnia: Huawei P30 lite (4)

Marta Krajewska

30 maja 2019

Oferta tygodnia: Huawei P30 lite
4

W nowej ofercie tygodnia mamy dla was najmłodszego brata z rodziny P30, czyli Huawei P30 lite. W Planie Mobilnym 75, przy umowie na 24 miesiące, zapłacicie za niego 42 zł/mc, zamiast 55 zł.  To daje 312 zł oszczędności. W Planie Mobilnym 55 też sporo zaoszczędzicie, bo zamiast 65,01 zł rata wyniesie 52 zł/mc. Ta sama cena obowiązuje w pakiecie Love Standard.

Szczegóły oferty na stronie: Oferta tygodnia – Huawei P30 Lite

Jak wspomniałam, model P30 lite to trzeci z rodziny P30, którą prezentowaliśmy na blogu w dniu premiery: P30 i P30 Pro już w Orange. Huawei P30 lite ma wyświetlacz o przekątnej 6,15 cala, wydajną baterię o pojemności 3340 mAh z opcją szybkiego ładowania, 4 aparaty wspierane sztuczną inteligencją, 128 GB pamięci wewnętrznej i obsługuje płatności zbliżeniowe NFC.

Na blogu testowałam dla was model Huawei P30 Pro: 5 powodów, dla których zapragniecie mieć Huawei P30 Pro

A Michał zrobił video test tego modelu – zobaczcie poniżej.

Udostępnij: Oferta tygodnia: Huawei P30 lite
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:18 30-05-2019
  Mhm....i co tutaj o wszystkim myśleć. Szczerze....Huawei robi super smartfony, ale jakoś teraz mam mieszane uczucia. Oby wszystko pomyślnie się ułożyło :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 10:51 31-05-2019
   Jeśli to wszystko się potwierdzi, to nawet nie chcę myśleć ile będzie kosztował flagowiec Samsunga...
   Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 15:29 05-06-2019
  Co jest dobrego w słabym procesorze i braku aktualizacji?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Irena 23:15 24-10-2019
  Mam ten telefon od czerwca 2019 i powiem, że ten telefon jest tak denerwujacy, że szkoda gadać. Jest strasznie śliski, ciągle mi wypada z ręki. Pan Lewandowski musiał nie złą kasę dostać za tą reklamę, reklamować buble. Zdjęcia, żadna rewelacja. Szkoda tych pieniędzy. Nie polecam.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej