Bezpieczeństwo

Oszustwo „na mamę”, czyli telefon w sedesie

Michał Rosiak Michał Rosiak
02 lutego 2023
Oszustwo „na mamę”, czyli telefon w sedesie

Oszustwo "na wnuczka", czy "na policjanta" to pojęcia znane już od lat tzw. "ogółowi społeczeństwa". To również dowody na to, jak skuteczna potrafi być odpowiednio przygotowana socjotechnika. A tego, że oszuści się nie nudzą, i szukają kolejnych pomysłów, dowodzi nowa, naprawdę sprytna, forma przekrętu w sieci.

Duże emocje, nierzadko powołanie się na osoby bliskie dla potencjalnej ofiary, wykorzystywanie funkcji zaufania publicznego, budowanie poczucia szybko upływającego czasu. To element łączące wspominane we wstępie sposoby na oszustwo, które od lat funkcjonują w świecie offline, ale w wersji hybrydowej trafiają również do sieci. Nowe oszustwo to natomiast kwestia wyłącznie internetowa. A jego pomysłodawca nawet z mojego punktu widzenia, zasłużył na brawa za pomysłowość.

"Mamo, mam nowy numer"

Załóżmy, że jesteście rodzicem. Tzn. na pewno część z Was jest, ale akurat w tym przypadku potomstwo musi być pełnoletnie i nie mieszkać z Wami. Dlaczego? To się okaże nieco dalej. Ale nic to. jesteście rodzicem i dostajecie takiego SMSa (taka sytuacja zdarzyła się rodzinie jednej z moich koleżanek z pracy, która po wszystkim odezwała się do CERT Orange Polska):

W zasadzie, żeby atak się udał, musicie być mamą. Mam pewne przeczucie, że na ojców to może nie zadziałać.

No ale dobra, załóżmy, że taki SMS trafia do osoby pełniącej funkcję społeczną mamy ;) W zasadzie nie ma powodu do obaw, prawda? No ale rodzic nie byłby rodzicem, gdyby nie spytał: "Dziecko, cóżeś Ty ze swoim telefonem uczyniło?". Ja bym na pewno zapytał :)

Telefon wpadł do ubikacji? Nie - to oszustwo!

To też ludzka rzecz! Nic wielkiego, uwierzcie mi, wiem co mówię! (nawet dwa razy i o ile Galaxy Note 9 wytarłem i działa do tej pory, to wyjątkowy LG Wing dokonał po takiej akcji żywota, czego żałuję po dziś dzień :( ).

Wracając do rozmowy. "Gdzie tu oszustwo?" - spytacie. Na razie nigdzie. To tylko podprowadzenie do finalnego ataku.

"Przelejesz mi na nowy telefon?"

Całe oszustwo odbywa się za pośrednictwem komunikatora WhatsApp

No i mamy clou programu! Dlatego właśnie pisałem, że warunki skuteczności ataku są co najmniej dwa - SMS, trafiający do matki i pełnoletnie dziecko, nie mieszkające z nią w tym samym gospodarstwie domowym. Tego atakujący oczywiście nie wie, wysyłając wiadomości wolumenowo, jak w większości standardowych ataków phishingowych. jaką ma szansę trafienia? Nie mam dostępu do badań naukowych, a - przyznam Wam szczerze - nie chce mi się przekopywać przez wyniki spisu powszechnego. Załóżmy jednak, że wyśle 10 tysięcy SMSów. Jeśli w przypadku 5 procent trafi w oba warunki i załóżmy, że 20% z tej grupy da się przekonać - mamy 100 osób. 100 osób, które mogą być gotowe przelać obce... tzn. swojemu dziecku 2500 PLN. 250 tysięcy "zarobku" na kampanii? Wow.

Wracając do rozmowy z oszustem. W trakcie ataku pojawia się fragment, który dowodzi, że schemat ataku jest naprawdę dobrze przemyślany, a atakujący mimo mogącej szokować prośby o duże pieniądze, w kolejnym kroku jeszcze bardziej buduje zaufanie ofiary:

Zwróciliście uwagę na fragment z 16:48? Zatroskana matka chce jeszcze pomóc w rachunku, ale dziecko pisze, że nie, nie trzeba, to już sobie ogarnie. Ach ten oszust, ludzkie panisko...

Na szczęście dla rodziny zgłaszającej nam sprawę koleżanki okazało się, że nawet dobrze przygotowany skrypt nie obejmie wszystkich potencjalnych czynników ryzyka dla oszusta:

Mikrofon nie działa, poczta się włącza - to wszystko naprawdę może się zdarzyć, więc jest naprawdę realistycznie! Zdaje się jednak, że propozycja z 17:05 i odpowiedź na nią nie tylko zasiały ziarno niepokoju w umyśle niedoszłej (na szczęście) ofiary, ale też spowodowały, że atakujący ostatecznie się wycofał. Na ostatniej informacji bowiem się skończyło, a dane do przelewu nie przyszły.

Oszustwo "na mamę" - jak mu zapobiec?

I tu pojawia się problem, bo... wcale nie tak łatwo. Tzn. niełatwo jeśli damy się złapać na haczyk, bo jeśli założymy, że dziecko faktycznie utopiło telefon i ma nowy numer, to w emocjach, które wywoła ta sytuacja, nie przyjdzie nam do głowy, by po prostu...

zadzwonić do dziecka na numer, który mamy!

To ta sama metoda, której używanie postuluję w przypadku podejrzanych maili. Już nawet pominąwszy samą teoretycznie bezsensowną w tej sytuacji sugestię oddzwonienia na "utopiony" numer. Samo uspokojenie emocji i spojrzenie na chłodno na to, że ktoś chce właśnie od nas 2,5 tysiąca złotych, może zapalić nam w głowie czerwoną lampkę, że z tą sytuacją coś może być nie tak...

Mam przeczucie graniczące z pewnością, że opisywana sytuacja to wolumenowy phishing, z nadzieją, że oszust trafi na osobę spełniającą wstępne wymagania. I tak jednak warto ostrzec przed kwestią, którą podsunął jeden z kolegów z CERT Orange Polska, gdy dyskutowaliśmy o tej sprawie na zamkniętej grupie. Robicie czasem zakupy w sieci sklepów z owadem w logo? Jeśli tak - czy korzystacie z karty lojalnościowej? A skanujecie kod, czy podajecie... numer telefonu!

Numer telefonu. Na głos. Kasjerowi. W kolejce. Okazja czyni złodzieja. Warto o tym pamiętać.


Oferta

Orange Flex zapowiada zmiany w ofercie

Kasia Barys Kasia Barys
02 lutego 2023
Orange Flex zapowiada zmiany w ofercie

Orange Flex 7 marca wprowadzi zmiany w swojej ofercie. Wynikają one m.in z mniejszego zainteresowania użytkowników częścią rozwiązań oferowanych w aplikacji oraz aktualnej sytuacji na rynku. Są także następstwem wygaszenia Planu 15 GB, wycofanego ze sprzedaży wcześniej, w listopadzie 2022 r.

Co się zmieni

Z Music Pass, Video Pass i Game Pass korzysta zaledwie 2% użytkowników, dlatego Orange Flex zdecydował je zamknąć. W to miejsce zaproponuje pakiety nielimitowanego transferu danych do wykorzystania w dowolny sposób, a nie jak dotąd na określone usługi czy aplikacje. Szczegóły pojawią się wkrótce na stronie flex.orange.pl i w aplikacji Orange Flex.

Wycofany z oferty Plan 15 GB za 25 zł miesięcznie, który do tej pory był dostępny dla aktywnych użytkowników, zostanie wygaszony. Klienci, którzy z niego korzystają, w marcu zostaną przeniesieni do Planu 30 GB za 30 zł miesięcznie. To oznacza, że za dodatkowe 5 zł będą mieli do dyspozycji aż dwa razy więcej GB. Oczywiście będzie też można samodzielnie wybrać inny Plan.

Co zostaje po staremu

Cztery Plany i ich cennik – użytkownicy nadal będą mogli wybierać spośród opcji: 30 GB za 30 zł/mies., 45 GB za 35 zł/mies., 80 GB za 50 zł/mies. oraz 150 GB za 80 zł/mies. We wszystkich Planach są nielimitowane SMS-y i MMS-y w Polsce i w roamingu w UE, a także dostęp do 5G.

Social Pass – najbardziej ceniona przez użytkowników usługa wbudowana w każdy z 4 Planów, która umożliwia korzystanie z najpopularniejszych mediów społecznościowych i komunikatorów bez pomniejszania pakietu GB.

Dodatkowe karty SIM lub eSIM za 0 zł – jedna w Planach 30 GB i 45 GB, dwie w Planie 80 GB i aż trzy w Planie 150 GB. Dodatkową kartę z tym samym numerem telefonu można wykorzystać np. do smartfona, routera czy zegarka.

Nadal będzie można dzielić się gigabajtami ze znajomymi. Wciąż możliwe będą zakupy w sklepie wewnątrz aplikacji (w tym promocje Flex Nocą). Zapraszamy do Klubu Flex, by zyskać zniżki u naszych partnerów, oraz zarabiać na polecaniu Flexa znajomym.

Komentarze


Rozrywka

Filmy od serca w Orange VOD

Kasia Barys Kasia Barys
01 lutego 2023
Filmy od serca w Orange VOD

Jeśli czekacie na porządną dawkę dobrego kina, to zajrzyjcie w lutym do Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange. Znajdziecie tam takie produkcje, jak m.in.: „Zołza”, „Patrz jak kręcą” czy „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. A z okazji zbliżających się Walentynek, od 6 do 19 lutego, dostępnych będzie aż 30 „filmów od serca” w niższych cenach.

Rozrywka dla całej rodziny

Od 27 stycznia możecie obejrzeć świetną komedię kryminalną pt.: „Patrz jak kręcą”, w której wystąpili Sam Rockwell, Saoirse Ronan i Adrien Brody. To historia pary nietypowych detektywów, którzy muszą rozwikłać zagadkę morderstwa w londyńskim teatrze. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż się wszystkim wydaje. Dlaczego? Sprawdźcie sami.

Z najlepszymi przyjaciółmi można dokonać rzeczy niemożliwych! Od 27 stycznia w naszej ofercie znajdziecie pełną przygód i dobrego humoru animację pt.: „Nel i tajemnica Kurokota”. Młoda dziewczyna i jej bardzo nietypowi futrzaści kompani wyruszają na ratunek księciu, który został przemieniony w dziwne stworzenie - kurokota. Czy nasi bohaterowie zdołają ocalić następcę tronu i uratować królestwo?

Od 1 lutego obejrzyjcie wzruszającą, przebojową komedię romantyczną pt.: „8 rzeczy, których nie wiecie o facetach”. To druga część filmu, który w 2016 roku podbił serca polskich. Sprawdźcie, jak potoczyły się losy bohaterów. W produkcji wystąpili: Alicja Bachleda-Curuś, Maciej Zakościelny, Mikołaj Roznerski i Zbigniew Zamachowski.

Z kolei od 7 lutego zobaczcie komedię „Bejbis”, szaloną historię o małżeństwie z kilkunastoletnim stażem, które spodziewa się drugiego i… nieplanowanego dziecka. Jak poradzą sobie z tym „powrotem do pieluch”, nieprzespanymi nocami i coraz większym zmęczeniem? Jedno jest pewne - łatwo nie będzie, ale przekonacie się, że może być naprawdę zabawnie. W hicie zagrali Marta Żmuda Trzebiatowska i Grzegorz Małecki.

14 lutego zapraszamy na komedię romantyczną „Święta inaczej”, z Darią Widawską w roli głównej. To opowieść o kobiecie, która ma dosyć spędzania świąt w tradycyjny sposób. Zmęczona corocznymi rytuałami postanawia wyjechać. Problem w tym, że jej rodzina nie jest tym zachwycona i… rusza za nią. Jak zakończy się ta historia? Możecie się mocno zdziwić. 

A już 17 lutego przekonacie się, że Małgorzata Kożuchowska to prawdziwa… „Zołza”. Obejrzyjcie przewrotną polską komedię, opartą na ironicznej autobiografii „królowej polskich seriali” Ilony Łepkowskiej. To historia o silnej kobiecie sukcesu i prawdziwej… zołzie, która panuje nad wszystkim, oprócz własnego życia.

Poruszające historie

Od 23 lutego polecamy wstrząsający dramat pt.: „Jednym głosem”. To opowieść o reporterkach New York Timesa, Megan Twohey i Jodi Kantor, które ujawniły nadużycia seksualne, których dopuszczał się jeden z najpotężniejszych producentów Hollywood - Harvey Weinstein. To właśnie ta publikacja NYT zapoczątkowała ruch #MeToo.

Od 1 lutego możecie obejrzeć dramat pt.: „Brigitte Bardot cudowna”, w reżyserii Lecha Majewskiego. To niezwykła opowieść o trudach dorastania w czasach komunizmu, okraszona spostrzeżeniami twórcy na temat szeroko pojętej kultury masowej. W filmie zagrali m.in.: Kacper Olszewski, Joanna Opozda, Magdalena Różczka i Weronika Rosati.

Jeśli wolicie bardziej mroczne kino, to od 3 lutego polecamy produkcję pt.: „Anonimowi mordercy”, w której zagrali Jessica Alba i Gary Oldman. To historia o płatnych mordercach, którzy chcą skończyć z tym okrutnym fachem. Ale czy będą w stanie zapanować nad swoimi instynktami? Sprawdźcie sami.

21 lutego zobaczcie dramat biograficzny pt.: „Prorok”. Poznajcie historię kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, który po 3 latach internowania ponownie staje na czele Kościoła w Polsce i zaczyna walkę z komunistyczną władzą.

Świętuj z nami Dzień Zakochanych

Z okazji Walentynek, od 6 do 19 lutego, w Orange VOD na dekoderach Telewizji od Orange i w aplikacji Orange TV Go dostępnych będzie aż 30 „Filmów od serca” w niższych cenach. Oglądajcie wspólnie z bliskimi lub jeśli wolicie - sami;) przezabawne komedie romantyczne, wyciskające łzy z oczy melodramaty lub ciekawe produkcje obyczajowe.

Polecamy m.in.: przezabawną komedię z gwiazdami światowego kina w rolach głównych - „Zaginione miasto”, porywającą historię „Miłość, ślub i inne nieszczęścia”, pełną gorących uniesień komedię Woody'ego Allena - „Hiszpański romans”, przewrotną historię „Jak romantycznie!”, wzruszający dramat „Narodziny gwiazdy”, pełną uniesień, smakowitą historię „#tuiteraz” ale także trzy części słynnej serii „After” oraz romans „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Komentarze

Scroll to Top