Odpowiedzialny biznes

Piłkarska sinusoida

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
02 września 2011
Piłkarska sinusoida

Obecne zgrupowanie piłkarskiej reprezentacji Polski jest trochę jak sinusoida. Najpierw w górę: do kadry wraca etatowy twardziel Marcin Wasilewski. Podpora Anderlechtu Bruksela, jeszcze nie reprezentuje 100 proc. formy sprzed pamiętnego starcia z Axlem Witzelem, co więcej tak naprawdę nie wiemy, jaką formę reprezentuje, ale nasze serca rosną, bo twardziel powrócił.

Później w dół. Zgrupowanie się zaczyna i to od razu od bojkotu dziennikarzy zwanego nieporozumieniem, albo nieporozumienia zwanego bojkotem. Dziennikarze więc prowadzą wywiady sami ze sobą i to co mówią miłe dla reprezentacji z pewnością nie jest.

Później na boisko wyszedł Damien Perquis, który w końcu dostał obywatelstwo i w końcu zagra, ale dopiero w meczu z Niemcami. Obrońca Sochaux szybko ponoć w kadrze się aklimatyzuje, bo przecież po francusku mówi oczywiście Obraniak, Dudka, chyba też Wasilewski (Jeleń, ale go nie ma). Ta znajomość języków w polskiej reprezentacji jest ważna – bo jak w kadrze znajdzie się nowopowołany zawodnik, którego ojczystym będzie polski – to też się dogada, bo kilku zawodników mówi po polsku. Sinusoida w górę

Z boiska schodzą natomiast kontuzjowani Peszko i Lewandowski. Smuda w ogóle narzeka na kontuzję trapiące reprezentacje. A więc w dół.

W sinusiudalną zabawę grają też inni. Najpierw kibice tłumnie walą po bilety na oba mecze. Wydaje się, że na meczu z Niemcami może być blisko kompletu – ale wiarygodnych danych jeszcze nie ma. Gorzej będzie z Meksykiem, ale ponoć też nie będzie wstydu na trybunach.

Z drugiej strony kibice Lechii Gdańsk zapowiadają bojkot meczu z uwagi na ceny i organizowany przez PZPN klub kibica. A jeszcze nóż w plecy wbija straż pożarna, która wydaje negatywną opinię o gdańskiej arenie i niektórzy zastanawiają się czy teraz mecz będzie. Spokojnie. Mecz będzie.

A skoro mamy dzisiejszy poranek i sidusoida jest w dole, to mam nadzieje, że przez cały dzień nie usłyszę dobrych wieści wypychających ją ku górze, bo wtedy z godnie z matematyką, wieczorem powinna opaśc w dół.

Pytanie tylko czy Meksykanie są lepsi z matematyki czy po prostu lepiej graja w piłkę.


Odpowiedzialny biznes

Witamy Maksa!

Marek Wajda Marek Wajda
01 września 2011
Witamy Maksa!

Wczoraj żegnaliśmy Bartka, a dzisiaj Ryśka. Na szczęście to koniec złych wiadomości. Po pierwsze dlatego, że znika tylko na kilka tygodni a po drugie dlatego by opiekować się swoim pierworodnym!

Maks urodził się wczoraj zdrów jak ryba, a Rysiek jest szczęśliwym i przejętym nową sytuacją ojcem (doskonale go rozumiem). Cała redakcja gratuluje, trzyma kciuki (i czeka na pępkowe ;)


Bezpieczeństwo

Podejrzany skrócony link? Sprawdź go!

Michał Rosiak Michał Rosiak
31 sierpnia 2011
Podejrzany skrócony link? Sprawdź go!

Niemal dokładnie rok temu na łamach Bloga Technologicznego rozważaliśmy, czy korzystanie z witryn skracających długie odnośniki potencjalnie naraża na bezpieczeństwo dane, zgromadzone na naszym komputerze. Z uwagi na to, że sieciowi przestępcy coraz częściej ukrywają w ten sposób strony ze złośliwym oprogramowaniem powstał serwis, który może im te plany trochę pokrzyżować...

Roli serwisów typu tnij.org, bit.ly, tiny.cc, czy tinyurl.com nie sposób nie docenić. Przy rosnącej w postępie logarytmicznym ilości contentu w internecie dzięki skróceniu linków możemy je łatwiej zapamiętać, przesłać za pomocą komunikatora, czy SMSa. Niestety tego typu rozwiązania nie posiadają wyłącznie zalet – skrócenie linka oznacza przecież, że maskujemy jego faktyczne brzmienie. Wystarczy więc przekonać użytkownika do kliknięcia (a nie jest to wielki problem, o czym świadczy notorycznie rozpleniający się na Facebooku spam) i już mamy kolejnego rozsiewnika spamu (w najlepszym dla internauty przypadku), bądź nawet kolejnego użytkownika okradzionego z danych autoryzacyjnych do systemów bankowości elektronicznej.

Jeśli macie jakieś podejrzenia do skróconego URLa, możecie go sprawdzić – oczywiście za darmo – choćby tutaj, albo tutaj. Niektóre z tych aplikacji nie tylko rozwiną podany przez Was adres do jego pełnej wersji, ale też m.in. poinformują, czy witryna jest wpisana na czarną listę spamujących, bądź rozsyłających malware i przeskanują ją pod kątem największych potencjalnych zagrożeń. Działanie możecie sprawdzić na linku http://tinyurl.com/tpcert, prowadzącym do strony TP CERT, naszej jednostki szybkiego reagowania na incydenty bezpieczeństwa w sieci TP.

Scroll to Top