;

Odpowiedzialny biznes

Po co nauczycielom cyfrowe kompetencje? (1)

Tosia Bojanowska

24 listopada 2021

Po co nauczycielom cyfrowe kompetencje?
1

Już 35 tysięcy nauczycieli rozwinęło swoje cyfrowe kompetencje w projekcie Lekcja:Enter. Jesteśmy na półmetku realizacji jednej z największych inicjatyw dydaktyki cyfrowej w Polsce. Zależy nam na tym, aby szkoły jak najlepiej z niej skorzystały.

Sprzęt to nie wszystko

Internet, komputery, tablice multimedialne, roboty – to pierwszy ważny krok w zmianie polskiej szkoły. Ale nawet najlepiej wyposażona placówka nie będzie realizować nowoczesnej edukacji bez kompetentnych nauczycieli i bez pomysłów na mądre użycie tych sprzętów. Zależy nam, żeby uczniowie mieli możliwość zdobywania wiedzy drogą własnych doświadczeń, z pomocą narzędzi cyfrowych (wśród których dorastają i będą żyć) i w towarzystwie nauczycieli, którzy są otwarci na technologie i potrafią z nich sprawnie korzystać.

O to dbamy w projekcie Lekcja:Enter. To bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek w całej Polsce, na których dowiadują się, testują i ćwiczą, jak zmienić sposób prowadzenia lekcji, by bardziej angażowały uczniów i  wykorzystywały cyfrowe możliwości. Deficyty w tym zakresie istniały od dawna, a ostatnio zostały dodatkowo uwydatnione przez pandemię i naukę zdalną.

Lekcja:Enter na półmetku

W Lekcji:Enter działamy z pełną motywacją, choć po drodze lekko nie było. Koncepcja rodziła się na długo przed pandemią, sam projekt wystartował w 2019 roku i nikt wtedy nie sądził, że szkolenia, lekcje, spotkania przeniosą się online. Jesteśmy właśnie na półmetku realizacji projektu, a to dobry moment na podsumowanie. Do tej pory:

 • W szkoleniach wzięło udział 36000 nauczycielek i nauczycieli z ponad 4700 szkół.
 • W ramach tych szkoleń przygotowali 70000 scenariuszy lekcji z użyciem cyfrowych narzędzi i e-zasobów.
 • Lekcja:Enter to zadowoleni i bardziej kompetentni nauczyciele, czego dowodzą m.in.niezależne badania przeprowadzone na zlecenie KPRM wśród ponad 12 tys. uczestników:
  92% z nich uważa, że dzięki szkoleniom wzrosły ich kompetencje cyfrowe
  83% poleciłoby udział w nich
  92% uważa, że są przygotowani do stosowania zdobytej wiedzy na lekcjach z uczniami (co jest dla nas największym sukcesem!).

Dodatkowo, 30% szkół w projekcie pochodzi z małych miejscowości i wsi. Inicjatywa potrwa do 2023 roku, obejmując swoim zasięgiem łącznie 75 tysięcy nauczycieli. Realizuje ją Fundacja Orange wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych, ze środków UE. To jeden z największych projektów edukacji cyfrowej dla szkół w Polsce. Cieszy nas, że możemy angażować się w podnoszenie cyfrowych kompetencji nauczycieli i nauczycielek.

Jak wspierać cyfryzację edukacji?

Lekcja:Enter to także spotkania sieciujące, w których biorą udział przedstawiciele samorządów, ośrodków doskonalenia nauczycieli, edukatorzy oraz pracownicy i dyrektorzy szkół. Spotkania te zaowocowały takimi oto rekomendacjami i wnioskami:

LekcjaEnter

 

Co dalej?

Kolejny krok należy do nauczycieli i dyrektorów szkół :). Warto zgłosić szkołę na szkolenia Lekcji:Enter i dowiedzieć się, jak:

 • prowadzić atrakcyjne lekcje odpowiadające współczesnym potrzebom uczniów
 • odpowiedzialnie i bezpiecznie używać technologii
 • korzystać z aktywizujących i angażujących metod nauczania
 • tworzyć własne edukacyjne treści cyfrowe.

Szczegóły i wykaz placówek realizujących szkolenia znajdziecie na stronie Lekcji:Enter.

Moi uczniowie bardzo doceniają te zmiany, chętniej się uczą i sami sięgają po narzędzia cyfrowe. Nasze lekcje są teraz lepsze.– mówi Izabela Siewniak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Balinie. Jak mogą wyglądać takie lekcje? Więcej o tym w jednym z poprzednich wpisów na blogu.

Udostępnij: Po co nauczycielom cyfrowe kompetencje?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:46 26-11-2021
  Świat się zmienia. Czasem się zastanawiam jak będzie wyglądało za 15 lat kształcenie na poziomie średnim, wyższym, etc......myślę ze sztuczna inteligencja będzie odgrywała w takiej edukacji istotną rolę - rolę "nauczyciela" oczywiście.
  Odpowiedz

;

Gaming

Cyberpunk 2077 rok po premierze – warto zagrać? (3)

Bartosz Graczyk

22 listopada 2021

Cyberpunk 2077 rok po premierze – warto zagrać?
3

Od premiery największej medialnej gry 2020 roku, minęło już ponad 11 miesięcy. Przez niespełnione obietnice oraz rażącą ilość błędów występujących w trakcie rozgrywki – na jej temat było głośno. Czy przez ten czas deweloperzy załatali dziury oraz udoskonalili swoją produkcję?

Cyberpunk 2077 – pierwsze wrażenie w dniu premiery

W dniu premiery ogrywałem swój egzemplarz na poprzedniej generacji i mogę stwierdzić, że była to jedna z najgorszych decyzji w moim życiu. Gra okazała się być niestabilna. Gry na konsole są zazwyczaj dobrze zoptymalizowane. To oznacza pewną rozgrywkę na każdym sprzęcie, bez strachu o to “czy pójdzie”. Nie w tym przypadku. Zamiast przyjemności z gry, czułem ciągły stres. W głowie towarzyszyła mi myśl: “Czy zaraz ta misja się nie zepsuje”?

Przez błędy nie byłem w stanie ukończyć czterech misji. Czułem się jak nauczycielka polskiego, która sprawdza kartkówki. Wszędzie widziałem błędy. Na szczęście to nie były kardynałki. Fabuła sprawiała przyjemność, a historia postaci wciągnęła na wiele godzin.

Minęło 10 miesięcy od mojego ostatniego spotkania z Cyberpunk 2077 i….

Cyberpunk 2077 – pozytywne zaskoczenie

…w końcu ukończyłem zbugowane misje. W przeciągu dwóch godzin rozgrywki nadal doświadczałem rażącej ilości “bugów”. Na szczęście nie niszczyły rozgrywki, a były jedynie kosmetyczne. Co najważniejsze testowałem grę na dwóch konsolach: Xbox One oraz Xbox Series X. Na tej pierwszej klatkarz zatrzymał się na poziomie 30 fps, na drugiej miałem wrażenie, że nie spada poniżej 60 fps. To dobry znak. Mała ilość bugów oraz poprawiona wydajność świadczą o włożeniu serca w naprawę niedoskonałego produktu. Problem w tym, że taka wydajność powinna być dostępna na premierę. Gra została wydana za wcześnie przez co większość graczy poczuła zniesmaczenie – w tym  również ja.

Cyberpunk 2077 – lista poprawek

Produkcja CD Projekt Red jest bardzo złożona. To wielki świat bez ekranów ładowania oraz z ogromną ilością zawartości. Spowodowało to wysokie oczekiwania graczy względem twórców Wiedźmina 3. Niestety nie wszystkie zostały spełnione. Przy złożoności świata przedstawionego, pojawiło się wiele niedociągnięć utrudniających rozgrywkę. Producenci chwalą się na swojej stronie, że niedoróbki zostały załatane. Lista poprawek jest bardzo długa, ale dotyczy głównie kosmetyki. Polecam sprawdzić pełne zestawienie zmian na stronie Cyberpunk 2077 – tam twórcy opisują aktualizację w formie wiadomości telewizyjnych. Na pewno jest to ciekawa i oryginalna forma, którą docenią fani. Nie zmienia to jednak faktu, że… jeżeli uruchomisz grę rok po premierze, to nie doświadczysz zmiany o 180 stopni, a bardziej o 10.

Atutem aktualizacji jest również darmowa zawartość dodatkowa. Gracz może zmienić wygląd Johnego Silverhanda, założyć nowe ubrania na V, czy siąść za kółko auta z limitowanej kolekcji. Niestety, nie są to dodatki, które wydłużają rozgrywkę. Ponownie – to czysta kosmetyka.

Widać, że poprawki nie zwiększyły popularności gry, bo ta utrzymuje się obecnie na bardzo podobnym poziomie. W ciągu dnia, na całym świecie na platformie PC zagra w nią około 9 tysięcy użytkowników Steam.

Tytułowe pytanie brzmi: Czy warto zagrać? Odpowiedź: Zdecydowanie tak. Jeżeli powstrzymywałeś się od zakupu ze względu na stan gry, to dobry moment, by sprawdzić przygody V. Gra zawiera zawartość na kilkadziesiąt godzin rozrywki. Oprócz tego to wizualny majstersztyk.

Zamierzasz grać na Xbox? Cyberpunk 2077 możesz kupić za pomocą “płać z Orange” na Microsoft Store. Cena gry zostanie doliczona do twojego rozliczenia abonenckiego.

Udostępnij: Cyberpunk 2077 rok po premierze – warto zagrać?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 17:37 22-11-2021
  Promowanie gier z zabijaniem... Gratuluję... :/
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 15:32 23-11-2021
   Też mi się to średnio podoba...ale może faktycznie jestem zacofany.
   Odpowiedz
   • komentarz
    DeadNejszyn 22:23 07-01-2022
    Tak, jesteście zacofani.
    Odpowiedz

;

Oferta

Dobre zmiany w usługach bez limitu w Orange na kartę (24)

Ewa Wróbel

22 listopada 2021

Dobre zmiany w usługach bez limitu w Orange na kartę
24

W Orange wiemy, że możliwość posiadania stałego i wygodnego kontaktu z otoczeniem jest dla Ciebie priorytetem. Dlatego wprowadziliśmy nowe zasady w usługach bez limitu, które dają możliwość nieograniczonego korzystania z telefonu oraz swobodnego surfowania po internecie. Zmiana dotyczy wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników.

 Teraz jest prościej i korzystniej, ponieważ:

 • Dni ważności z kolejnych aktywacji usługi sumują się Możesz włączać kolejne wersje usługi w dowolnym momencie i niemal dowolnie je ze sobą łączyć.
 • Dodajemy do siebie także gigabajty z kolejnych aktywacji oraz automatycznych odnowień usługi, aby nigdy nie zabrakło internetu w usłudze.
 • Upraszczamy przejście ze starej wersji bez limitu (bez MMS-ów) do aktualnej usługi „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + pakiet GB”. Dni ważności oraz zgromadzone w starej usłudze gigabajty zostaną przeniesione.

Usługę „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + 15 GB” za 30 zł na 31 dni możesz włączyć:

 • wysyłając SMS o treści START pod 630 (koszt SMS do Orange)
 • w aplikacji Mój Orange (otrzymasz wtedy 2x większy pakiet gigabajtów).

Pozostałe wersje usługi i ich komendy aktywacyjne znajdziesz na www.orange.pl/nakarte

Regulamin usługi w wersji jednorazowej

Regulamin usługi w wersji automatycznie odnawialnej

Udostępnij: Dobre zmiany w usługach bez limitu w Orange na kartę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 18:07 22-11-2021
  Trochę misz-masz... Przejście ze starej wersji... Poważnie liczycie na niemyślących użytkowników i ich nieostrożność, że włączą wersję z MMS-ami pozbawiając ich możliwości kumulacji i zgromadzonych już GB???
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 20:29 22-11-2021
   Z tego co jest napisane GB i ważność zostanie przeniesiona.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 11:53 25-11-2021
   Zmiana jest właśnie o tym, że w nowej wersji unlimited zarówno GB, jak i dni ważności od teraz również się kumulują. Przechodząc ze starej wersji do nowej, zabierasz ze sobą zgromadzone już gigabajty i dni ważności. Właśnie na tym polegała ta zmiana – w nowym unlimited niczego nie tracisz! :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 17:26 25-11-2021
    Dzięki za wyjaśnienia :) A czemu nie promujecie na blogu darmowych 5GB dostępnych od 23.11 do 30.11? Dla zainteresowanych: https://www.pepper.pl/promocje/orange-pakiet-5gb-internetu-na-30-dni-464469
    Odpowiedz
 • komentarz
  Katani1 20:33 22-11-2021
  Przecież GB i okresy ważności się sumują. W wersji cyklicznej nie ma tylko + 1 GB za odnowienie pakietu. Pytanie: Czy można wrócić do wersji bez MMSów, np. po upływie ważności nowej wersji?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 11:57 25-11-2021
   Tak, można. Przechodząc z nowej wersji do starej przenosimy zgromadzone już gigabajty i dni ważności. Czyli można „przechodzić” między starym i nowym unlimited, bez obawy że coś przepadnie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Sylwek 09:40 23-11-2021
  Pakiet dodatkowy 5 GB za 5.2zł powinien być jeszcze raz przemyślany.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 11:59 25-11-2021
   Dziękujemy za sugestię. Już wyjaśniam wątpliwości :) Usługa cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników usług bez limitu, bo niesie za sobą dobrą relację ceny do ilości GB (1 zł = 1GB). Po zmianach, dzięki którym gigabajty w usłudze bez limitu są kumulowane, zakup dodatkowych GB nie zawsze już będzie konieczny. Jest to opcja dodatkowa, którą można traktować jako usługę ratunkową w sytuacji, gdy zabraknie nam GB, a do końca ważności usługi bez limitu zostało jeszcze kilka dni.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 10:23 23-11-2021
  Nie bardzo rozumiem podejścia co mi to da jeśli przejdę z 25 zł na 30 zł plus MMSY podwyżka o 5 zł i niby wszystko przechodzi ok ale co jeśli mam wydłużona usługę o rok to co się z nią stanie przepadnie ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:02 25-11-2021
   To wszystko kwestia indywidualnych potrzeb. Nie namawiamy na rezygnację z wersji za 25 zł, dajemy po prostu taką możliwość (bez utraty GB i dni ważności). Ta zasada dotyczy wszystkich wersji starej usługi bez limitu, więc jeśli Klient ma włączoną opcję roczną i zleci aktywację nowego unlimited np. za 30 zł - to pozostałe dni ważności i gigabajty ze starej wersji zostaną zachowane i dodane do nowej usługi ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 11:35 23-11-2021
  Nowym klientom rozwieje wątpliwości na temat sumowania. No i co, że dla starszych klientów jest 5zł drożej ?? Zostawię to bez komentarza... Zmiana jak najbardziej pozytywna, tylko dlaczego tak późno :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:04 25-11-2021
   Na dobrą zmianę warto poczekać ? ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 15:26 23-11-2021
  Dla mnie osobiście zmiany na duży plus. Witamy Panią Ewę na Blogu Orange ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:07 25-11-2021
   Zdecydowanie na plus! Witam serdecznie ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  wieloletni użytkownik 22:58 23-11-2021
  5PLN więcej bo MMS za friko? Przy 4TB transferu komunikatory wystarczają. Zostaję przy starym.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:12 25-11-2021
   Dla nas super! Chcemy doceniać użytkowników starej i nowej wersji usług bez limitu w jednakowy sposób. Dlatego wprowadzamy zmiany - aby wszyscy mieli równe zasady gry. Nikogo na siłę nie będziemy namawiać do przejścia na wersję z MMS-ami. Jeżeli jesteście zadowoleni z korzystania z opcji bez MMS-ów i doceniacie jej zalety to bardzo nas to cieszy ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  BezMms 10:51 24-11-2021
  Ja zostaję przy starym, wszystko mi w nim odpowiada.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ewa Przybylińska 12:13 25-11-2021
   To dla nas bardzo dobra wiadomość ?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Tomasz 23:34 04-12-2021
    A co z tymi którzy wcześniej dokonali przejścia i wszystkie GB utracili?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Grzegorz 07:25 26-11-2021
  Rozumiem że GB i okresy ważności się sumują. A jak wygląda wersja cyklicznej tzn. czy podczas odnowienia usługi nadal będę otrzymywał + 1 GB jak do tej pory. Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 14:57 27-11-2021
   W tym sęk, że pewnie nie... :/ Dlatego dla tych, co mają cykliczny pakiet bez MMS-ów i dostają już nie 1GB, a dużo więcej, zmiana nie jest na korzyść ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Nikt 13:16 20-12-2021
  MMS w dobie RCS wypada słabo. Poza tym są jeszcze różnego rodzaju komunikatory. Więc w dzisiejszych czasach będzie trudno wysłać do kogoś MMS, tym samym oferta spóźniona kilka dobrych lat. No i oferta GB też jakoś szału nie robi w porównaniu do poprzedniej oferty. Tylko, że nowe numery już nie mogą korzystać ze starej oferty i tu was boli, że ludzie nie chcą płacić 5zł więcej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  kryminaltango 16:09 27-12-2021
  Dlaczego ten uparty Orange nie oferuje ludziom pakietów na kartę BEZ INTERNETU ?! Masa starszych ludzi nie potrzebuje w komórce internetu. Potrzebuje nielimitowane rozmowy i wiadomości !
  Odpowiedz
 • komentarz
  Maria 02:05 16-05-2023
  Ogarnijcie się wydałam już 5 złotych żeby włączyć pakiet i nic a serwis niedostępny żenada!!
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej