Co znaczy dostępność? Jak sprawdzić, czy nasza strona jest czytelna dla osób niewidomych? Co zrobić, aby przygotowywane relacje filmowe trafiły do wszystkich widzów? Na te i wiele podobnych pytań znajdziecie odpowiedź w nowych publikacjach Fundacji Widzialni pt.„Dostępne multimedia” oraz „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG”.
W podręczniku „Dostępne multimedia” znajdziemy kompleksowe informacje na temat dostosowania materiałów audiowizualnych dla osób o specjalnych potrzebach. Ale nie tylko. Poznamy też lepiej konkretnych użytkowników dostępnych multimediów i narzędzia, z jakich korzystają – dzięki takiemu indywidualnemu spojrzeniu, lepiej zrozumiemy potrzeby osób z niepełnosprawnością .
Wartością publikacji jest możliwość skorzystania z praktycznych porad ekspertów, badaczy oraz twórców tłumaczeń, napisów i audiodeskrypcji.
Drugi podręcznik pt. „Badanie dostępności stron www w oparciu o WCAG” to prezentacja całego procesu badawczego. I nie chodzi tu tylko o techniczne podejście, ale szersze spojrzenie na specyfikę pracy z niepełnosprawnymi użytkownikami. Znajdziemy tu również prezentację „Mapy dostępności”, która została opracowana w ramach Grupy ds. dostępności zasobów internetowych.
Patronat nad publikacjami objęło: Ministerstwo Cyfryzacji, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ponadto publikacja „Dostępne multimedia” otrzymała patronat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
My również braliśmy udział w powstaniu obu podręczników, dzieląc się naszym dotychczasowym doświadczeniem i dobrymi praktykami, jednocześnie ucząc się wielu nowych rzeczy i tego, jak lepiej rozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Zapraszamy nie tylko do lektury, ale przede wszystkim do korzystania w praktyce.