Nasi mali przyjaciele są tak ważnym elementem ekosystemu, że mają swoje święto - 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Te niezwykle pożyteczne owady zasługują, abyśmy codziennie się im odwdzięczali. W Miasteczku Orange mamy 5 uli i kwietną łąkę.
Pożyteczne i pracowite
Pszczoły żywią się pyłkiem i nektarem, a dzięki ich pracy prawie 90 % gatunków roślin na świecie jest zapylanych. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie czy ogórki. Zapylają też rośliny ozdobne, lecznicze i przemysłowe. Bez nich nie założylibyście bawełnianej koszulki.
Zmiany klimatu groźne dla pszczół
W Polsce żyje ok. 470 gatunków dzikich pszczół, które są najbardziej zagrożone wyginięciem. Na całym świecie obserwuje się spadek ich populacji, ale także innych owadów. Dowody naukowe wskazują, że dzieje się tak przez działalność człowieka, głównie z powodu wysokiej urbanizacji i ekspansji rolnictwa. Zanika bioróżnorodność roślin, a owady mają mniej pożywienia i materiałów do budowania gniazd. Do tego dochodzą: nadmierne i nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, nawozy, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i …zmiana klimatu.
Tak, nowym czynnikiem zagrażającym pszczołom stały się zmiany klimatyczne. Powodują zaburzenia wpływające na wydłużenie lub skrócenie okresów kwitnienia i kumulację kwitnienia wielu gatunków itp. To z kolei wpływa negatywnie na życie pszczół. W konsekwencji spada kondycja zapylaczy i zwiększa się podatność na choroby.
Bądźmy dla nich dobrzy, to się opłaca
Na ratunek pszczołom przychodzi UE poprzez odpowiednie regulacje. Jednak sporo możemy zrobić we własnym zakresie i to na wiele sposobów:
- Posadzić w ogrodzie, na balkonie albo tarasie rośliny miododajne, takie jak lawenda, jeżówka czy macierzanka. Najlepiej sadzić kwiaty kwitnące w różnych okresach, aby pszczoły mogły zbierać pożywienie od wiosny do jesieni.
- Pozostawić fragment nieskoszonego trawnika i nie wypalać liści oraz traw stanowiących miejsce gniazdowania i kryjówkę dla wielu owadów.
- Ograniczać stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ szkodliwe substancje przedostają się do gleby, w której mogą pozostawać latami lub przenikać do kwiatów zapylanych przez pszczoły.
- W okresie wiosennej suszy i latem wystawiać naczynie z wodą oraz kamykami lub patykami, na których będą mogły przysiąść, by napić się wody.
- Budować domki, z których będą korzystać dzikie pszczoły i inne zapylacze. Bliskość łąki kwietnej, drzew, czy ograniczenie koszenia zwiększy szansę i atrakcyjność domku do zasiedlenia przez owady.
Łąka kwietna i domki dla owadów
O tym, że założyliśmy pasiekę na terenie Miasteczka Orange już wiecie. Zapraszam do podglądania naszych pracowitych przyjaciół.
To nie pierwsza inicjatywa. Od lat dbamy, aby przed budynkiem Miasteczka Orange kwitła łąka gdzie stoją „hotele” dla dzikich zapylaczy. Większość pszczół żyje samotnie, a nie w ulach i chętnie korzysta z takich domków. Podobnie jak i inne owady.
Namawiam Was też działania. Ja dbam, aby na moim balkonie od wiosny do jesieni kwitły piękne, różnorodne kwiaty, w upalne dni wystawiam poidełka z wodą. Mały gest, a jakże ważny dla naszych małych przyjaciół.
[KGVID]https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2021/05/Pasieka_Orange.mp4[/KGVID]
Komentarze
Fajna akcja promocyjna pokazująca pożyteczność tych owadów.
Odpowiedz