Przechodząc na e-fakturę, kupując eko-akcesoria, biorąc udział w akcji świątecznej i przekazując niewykorzystane GB w aplikacji Orange Flex sprawiliście, że właśnie posadziliśmy kolejne ponad 5,5 ha bioróżnorodnego lasu. Rośnie w Kramkówce Dużej i Kuleszach na Podlasiu. Naszym partnerem jest Fundacja Las Na Zawsze.
Posadziliśmy tysiące sadzonek na terenie, gdzie wcześniej rósł las, ale został wycięty przez poprzedniego właściciela. Fundacja przejęła ten teren, razem z ocalałym jeszcze pobliskim lasem, w ten sposób go ratując.
Dziękujemy, że angażujecie się
To nie jest pierwszy las, który powstał dzięki wsparciu klientów Orange. I choć nasze akcje miały różne zasady i czas trwania, cel był zawsze jeden - posadzić jak najwięcej bioróżnorodnego lasu w Polsce.
Ostatnie nasadzenia to efekt tego, że:
- 33 tys. klientów indywidualnych i biznesowych zdecydowało się zamienić fakturę papierową na elektroniczną, oszczędzając przy tym tony papieru,
- ponad 2 tys. użytkowników wsparło akcję świąteczną,
- nasi klienci kupili ponad 5 tys. przyjaznych środowisku akcesoriów (partnerami tej inicjatywy są firmy Bigben i Winner Group WG),
- użytkownicy Orange Flex przekazali 450 tys. GB w ramach akcji EKO GB.
Liściaste lepsze niż iglaste
Lasy Na Zawsze tworzone są w oparciu o rdzenne gatunki drzew liściastych, krzewów i roślin runa leśnego. Odpowiednio dobrane do lokalnych warunków, uwzględniające zmieniający się klimat. Chodzi o to, aby były odporniejsze na czynniki środowiskowe. W ten sposób zwiększana jest także bioróżnorodność danego obszaru, a z czasem przyległych terenów.
Warto wiedzieć, że im bardziej liściasty las tym więcej pochłania CO2. Drzewa liściaste tworzą ściółkę bogatszą w próchnicę i dają więcej cienia. Dzięki temu gleba jest wilgotniejsza i akumuluje więcej dwutlenku węgla niż wyschnięta.
W lesie w Kramkówce Dużej i Kuleszach będą rosły rozmaite gatunki drzew i krzewów: topola czarna, kalina koralowa, dereń świdwa, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, grab pospolity, klon polny i pospolity, buk pospolity, grusza pospolita, jarzębina, leszczyna pospolita, trzmielina pospolita i czeremcha pospolita.
Dzień Ziemi powinien być codziennie
Każdy dzień powinien być Dniem Ziemi, bo mamy ją tylko jedną. Dla nas sadzenie lasów ma wymiar symboliczny. Nie zapominamy o naszej głównej odpowiedzialności czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmierzamy w stronę realizacji naszych celów klimatycznych.
Na koniec 2021 roku nasze emisje własne zredukowaliśmy o 27% w porównaniu do 2015 roku. Do 2025 roku ma to być -65%. Najważniejsze działania Orange dotyczą dalszej optymalizacji zużycia energii oraz przechodzenia na jej źródła odnawialne. W 2040 osiągniemy neutralność klimatyczną netto: dla emisji własnych i całości tzw. łańcucha wartości.
W realizacji celów klimatycznych Orange Polska partycypują wszyscy pracownicy. Dla nich powstało specjalne szkolenie o zmianach klimatycznych i działaniach OPL, które ukończyło już 3 tys. moich kolegów i koleżanek. Wszyscy menedżerowie zostali objęci też solidarnościowym celem premiowym dotyczącym redukcji emisji przez Orange Polska.
Komentarze
Chodzi o Kulesze Kościelne na Podlasiu?
OdpowiedzTak
OdpowiedzZnam tą gminę. Gratulacje
OdpowiedzKolejny mega projekt. Szkoda że konkurencja nie robi tak wiele dla środowiska jak Wy. Brawo ?
OdpowiedzFundacja przejęła teren tzn. odkupiła ? Kto teraz będzie właścicielem tego lasu ? Kto będzie wykonywał cięcia pielęgnacyjne umożliwiające zachowanie bioróżnorodności ? Cel szczytny i warty naśladowania ale problemy na pewno się pojawią .Proponuję aby Orange kupił kawał gruntu od kogoś i posadził na nim las zgodny z typem siedliskowym . Skutek pochłaniania co2 pewny i bezdyskusyjny. Pozdrawiam
OdpowiedzW Lasach Na Zawsze nic i nigdy nie będzie wycinane. Na tym polega różnica pomiędzy lasem, który ma stawać się lasem naturalnym, a uprawą leśną. Sadzonki są sadzone dużo rzadziej, jeżeli drzewa będą rosły zbyt gęsto to natura zdecyduje, które ma rosnąć. Przez pierwsze kilka lat Fundacja Las Na Zawsze – właściciel terenu – będzie kosić trawy i krzewy utrudniające wzrost sadzonkom. Później las będzie żył bez ingerencji człowieka.
OdpowiedzW miejscu, w którym sadziliśmy rosną lasy monokulturowe, głównie sosna, która wkrótce zacznie cierpieć z powodu zmian klimatu. Lasy Na Zawsze są zawsze liściaste, bioróżnorodne, dlatego sadziliśmy głównie gatunki, które mają szanse na przetrwanie w zmieniającym się klimacie – dąb bezszypułkowy, klon polny, czy grab pospolity. Chodzi o powstanie lasu mieszanego, który będzie najlepiej przygotowany do trudnych, nadchodzących zmian.
Ale w Lasach Na Zawsze mnóstwo miejsca jest zostawiane dla przyrody, jest więc miejsce dla sukcesji naturalnej. Jeżeli natura zdecyduje, że w tym miejscu ma rosnąć sosna – to natura wybierze te najlepsze nasionka 🙂