;

Zielony Operator

Poznajcie Polską Stolicę Recyklingu (2)

Hania Jaworska-Orthwein

22 marca 2024

Poznajcie Polską Stolicę Recyklingu
2

Polska Stolica Recyklingu to inicjatywa dla miast i instytucji, dzięki której zbędne rzeczy, także urządzenia elektroniczne, dostają drugie życie. Polską Stolicą Recyklingu została Biała Podlaska, a my jako partner akcji ufundowaliśmy nagrodę specjalną w kategorii elektronika.

Czek ufundowany przez Orange Polska wręczyli zwycięzcy – Zespołowi Szkół Technicznych w Częstochowie nasi koledzy z obszaru Innowacyjnych Rozwiązań Konsumenckich, na uroczystej gali 8 marca w Łodzi.

Polską Stolicą Recyklingu 2023 została Biała Podlaska, zbierając najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. 31 268 kilogramów elektrycznych śmieci przekazanych do recyklingu przez mieszkańców Białej Podlaskiej wystarczyło, by pokonać inne miasta w ogólnopolskiej grywalizacji i zdobyć tytuł oraz unikatową statuetkę w nurcie trash art – wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.

Natomiast nagrodę główną wśród instytucji oraz otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia również z Białej Podlaskiej. W ramach EKOzwrotów wysłała ona aż 1415 kilogramów sprzętu, co przekłada się na ok. 7000 przedmiotów, „zawróconych” na rynek.  W tej edycji programu udało się odzyskać z rynku także prawie 1500 telefonów. 

Główną ideą programu Polska Stolica Recyklingu jest edukacja o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE), a także promocja zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Ty razem o tytuł walczyło 189 instytucji z 44 miast z całej Polski oraz o punkty w ramach EKOzwrotów.  To usługa realizowana przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz firmę InPost, której celem jest nadanie niepotrzebnym, ale wciąż sprawnym przedmiotom drugiego życia!

Inteligentne i zielone miasta

W ramach gali finałowej odbyła się również konferencja „Kongres Miast i Biznesu. Kaucja – Edukacja – Środowisko”. Eksperci dyskutowali na temat systemu kaucyjnego w Polsce, edukacji ekologicznej oraz GOZ. W panelu „Miasta przyszłości w kierunku GOZ” nasz przedstawiciel opowiadał o rozwiązaniach Smart City i IoT , które sprawdzają się na co dzień w polskich miastach. O takich rozwiązaniach regularnie pisze nasza koleżanka Daria, która stara się przybliżać temat zaawansowanych technologii w oparciu o Internet Rzeczy, tego jak usprawniają funkcjonowanie miast ułatwiając życie mieszkańcom i współtworzą innowacyjny biznes.

Również w naszych salonach świętowaliśmy Dzień Kobiet. W tym dniu przeprowadziliśmy jednodniową promocję, umożliwiającą zwrot każdego telefonu i otrzymanie za niego vouchera o wartości od 20 zł. W wyniku tej akcji odzyskaliśmy z rynku ponad 1300 używanych urządzeń!  Cieszy nas każda sztuka, są one bowiem niezwykle cenne. Składają się z plastiku, szkła, niewielkich ilości metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich, a ich produkcja wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych. Wiele z tych urządzeń zalega w szufladach, starzejąc się i tracąc na wartości.

Starsze, sprawne modele telefonów, które odkładamy do szuflady na „wieczne nieużywanie” często mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. Dlatego powinny dostać szansę na drugie życie. Natomiast zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych surowców, które można odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu. Recykling elektroniki zapewnia odzyskanie przetwarzanych materiałów oraz ich wykorzystanie w najbardziej efektywny dla środowiska sposób.

Jeśli macie nieużywany, niepotrzebny Wam już telefon zachęcamy niezmiennie do skorzystania z naszego programu Re, dostępnego w każdym salonie Orange.

Źródło: Polska Stolica Recyklingu

Udostępnij: Poznajcie Polską Stolicę Recyklingu
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Grzesiek 15:13 22-03-2024
  Bardzo fajna inicjatywa
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 11:34 25-03-2024
  Super 💪💪💪
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Radzimy co zrobić z podejrzanym SMS-em (1)

Michał Rosiak

21 marca 2024

Radzimy co zrobić z podejrzanym SMS-em
1

Żyjemy w czasach, gdzie podejrzany SMS jest na naszych telefonach częstszym zdarzeniem niż prawdziwy. Statystyki wskazują, że wciąż mamy z takimi wiadomościami problemy. Jak je rozpoznać, co z nimi zrobić i jakie ryzyko nam grozi, gdy okażemy się niefrasobliwi.

Jeśli uważasz, że wszystko wiesz o dziwnych wiadomościach i żaden podejrzany SMS nie ma przed Tobą tajemnic – ten tekst nie jest dla Ciebie. Po części żartuję, nie zmienia to jednak faktu, że pewne kwestie trzeba regularnie opisywać, nawet po wiele razy, żeby wszystko jak najmocniej wbiło się nam w głowy.

Czy widzisz zagrożenie

To pierwsze pytanie, gdy analizujemy wiadomość tekstową lub e-mail, która wydaje się nam dziwna. Co chce uzyskać oszust, wysyłając nam phishing? Jedną z dwóch aktywności:

 • wejście na podaną przezeń stronę i docelowo wpisanie tam naszych danych logowania,
 • kliknięcie w załącznik i zainstalowanie bez naszej wiedzy złośliwego kodu.

Co zatem, jeśli w wiadomości nie ma linków w SMS-ie w ogóle, a w mailu – do podejrzanych stron? Co jeśli pocztą dostaliśmy przekaz, nie zawierający załączników?

Spoglądając praktycznie na każdy podejrzany SMS, który wpada na naszą zgłaszarkę 508 700 900 widzę, że często wysyłacie nam wiadomości marketingowe. Faktycznie jest to marketing chwilami przesadnie agresywny, nierzadko nachalny, ale wciąż – nie stanowi zagrożenia. Dlaczego trafia do Was? Ja np. kiedyś wziąłem kredyt konsumpcyjny w jednym z banków i do tej pory nie wiem, jak wypisać się z SMS-ów, na które zgodę wtedy wyraziłem.

Drugi najpopularniejszy przypadek to wiadomość sugerująca co prawda kliknięcie, ale… nie bezpośrednio. Przykładem są wiadomości tekstowe proszące adresata o zalogowanie się w aplikacji dostawcy usług. Jeśli zawierają link – kliknij i upewnij się, czy na pewno jest poprawny. A najlepiej po prostu samemu wpisać „z ręki” link i zalogować się.

Ale ja nie mam u nich usług!

Na to też często zwracacie uwagę, przesyłając nam w Waszej opinii podejrzany SMS. A może mieliście kiedyś (pozdrawiam bank, który mnie męczy wiadomościami)? A może po prostu komuś pomylił się numer. Albo temu, kto korzysta z usług dostawcy, albo pracownikowi, wpisującemu jego numer do bazy.

Co może mi zrobić podejrzany SMS

Sam SMS oczywiście nic, a potencjalne ryzyka zależne są od interakcji. Jeśli tylko klikniesz – nie stanie się nic. Aczkolwiek i tak odradzam, jeśli masz pewność, że to „lewizna”. W zasadzie nawet przeklikiwanie się przez „ścieżkę klienta” nic Ci nie zrobi. Kluczowe momenty w przypadku interakcji na telefonie to:

 • zainstalowanie aplikacji spoza oficjalnego sklepu np. z podanego linku,
 • wpisanie poświadczeń logowania (login/hasło) na podanej stronie,
 • podanie danych karty płatniczej.

W przypadku wiadomości e-mail zrobić sobie krzywdę jest łatwiej, może się zdarzyć sytuacja, gdy – zależnie od podatności – wystarczy otworzyć plik, a nawet podgląd pliku pakietu Office.

Ryzyk jest sporo. Aplikacja może uzyskać dostęp do naszego telefonu, odbierać i wykonywać telefony, wysyłać wiadomości – generalnie sporo aktywności generujących koszty. Co może się dziać, gdy podamy loginu i hasła obcej osobie? Tego chyba nie muszę tłumaczyć, a gdy trafiły doń Wasze poświadczenia logowania z banku? No to robi się źle.

Kliknąłem, zainstalowałam, wpisałem dane – co teraz

Przede wszystkim – nie panikuj! Tak, mogło stać się coś złego, ale przesadne nerwy tylko pogorszą sprawę.

 • Jeśli złodzieje weszli w posiadanie Twojego loginu i hasła:
  • do banku: zadzwoń natychmiast do banku i opowiedz co się stało, w międzyczasie spróbuj się zalogować – a nuż się uda
  • do maila/serwisów społecznościowych: nie masz gdzie dzwonić – po prostu loguj się, a jeśli się nie uda, zgłaszaj się czym prędzej do obsługi serwisu, który został przejęty przez złodziei.
 • Jeśli wpisałeś/aś gdzieś dane karty płatniczej:
  • czym prędzej ją zablokuj
   • jeśli to efekt oszustwa „mamy dla Ciebie iPhone’a, zapłać tylko za przesyłkę” – znajdź w historii stronę, gdzie wpisywałaś/eś dane i skontaktuj się z obsługą klienta, by usunąć obciążenie karty
   • inny przypadek – cóż, czeka Cię wyrobienie nowej karty
 • A może oszust przekonał Cię do zainstalowania aplikacji? Jeśli:
  • na komputerze: jeśli to aplikacja zdalnego dostępu i podałaś/eś oszustowi dane wymagane do połączenia – odinstaluj ją, przeskanuj komputer antywirusem, sprawdź podejrzaną aktywność na koncie bankowym, pozmieniaj hasła do wszystkich serwisów, z których korzystasz na zainfekowanym komputerze
  • na telefonie: usuń aplikację i ew. inne aplikacje, których wcześniej nie widziałaś/eś na swoim urządzeniu

Wyślij podejrzany SMS do nas

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy uwagi; jeśli się wahasz, potrzebujesz pomocy, czy wyjaśnień – skontaktuj się z CERT Orange Polska. Moi koledzy i ja chętnie Ci pomożemy. Podejrzany SMS? Prześlij go dalej na 508 700 900. Masz szersze pytanie? Wyślij ja na cert.opl@orange.com.

Bądźcie bezpieczni!

Udostępnij: Radzimy co zrobić z podejrzanym SMS-em
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:35 25-03-2024
  💪💪💪
  Odpowiedz

;

Oferta

Przeceny na powitanie wiosny (0)

Beata Giska

21 marca 2024

Przeceny na powitanie wiosny
0

Na rozpoczęcie nowej pory roku w Orange rozkwitają okazje. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy i przeceniliśmy. Kupujcie taniej m.in. smartfony, sprzęty z recyklingu czy telewizory.

Wiosenna akcja to zniżki na następujące urządzenia: Samsung Galaxy A15, Samsung Galaxy S23 5G 256 GB, Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi 13T 5G 256 GB, Xiaomi 13T Pro 5G 512 GB, Infinix Note 30 5G, Honor Magic 6 Lite, tablet Huawei MatePad SE, HP 250 G9. Można zaoszczędzić nawet 480 zł. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Od dziś także przeceniliśmy OPPO A38 4/128 GB. W wybranych planach można zyskać teraz nawet 144 zł. Nadal w promocyjnych cenach są produkty tej marki, takie jak OPPO Reno10 Pro 5G, OPPO Reno 10 5G, OPPO A57s.

Dodatkowo spadnie cena wybranych modeli odnowionych smartfonów, takich jak: iPhone Xs 256 GB, Samsung Galaxy S20 128 GB, Samsung Galaxy S21 128 GB.

Zniżki dotyczą również większych sprzętów, np. smartTV. Przeceniliśmy wybrane modele QLED-owych telewizorów marki Samsung. W przypadku Samsung 65” Q77C QLED 4K – w portfelu zostanie nam nawet 480 zł. Spadki cen Samsung 65″ QLED 4K Q67C wyniosą nawet 456 zł, a 55-calowego Samsung 55″ QLED 4K Q67C – 360 zł – przy wybranych opcjach.

Okazje potrwają od 21 marca do 3 kwietnia. W przypadku ofert promocyjnych jednak warto się pospieszyć, bo mamy ograniczoną pulę produktów – do wyczerpania zapasów. Szczegóły akcji i dane techniczne sprzętów znajdziecie na naszej stronie.

Udostępnij: Przeceny na powitanie wiosny
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej