Bezpieczeństwo

Program 500+ – CyberTarcza chroni przed naciągaczami na płatne SMSy!

Michał Rosiak Michał Rosiak
01 kwietnia 2016
Program 500+ – CyberTarcza chroni przed naciągaczami na płatne SMSy!

Tego można było być pewnym - pierwsze informacje, dotyczące phishingu na Program 500+ pojawiły się jeszcze przed jego dzisiejszą inauguracją, a teraz już cyber-przestępcy rozszaleli się na całego. Na szczęście przed znakomitą większością oszukańczych stron ochroni Was CyberTarcza Orange.

To efekt operacyjnej współpracy CERT Orange Polska i odpowiedniej komórki Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Informacje dotyczące kolejnych phishingowych stron, wykorzystujących niedoinformowanie i niefrasobliwość internautów, błyskawicznie trafiają do modułu StopPhishing CyberTarczy, dzięki czemu przy próbie wejścia na taką witrynę zobaczycie odpowiednią informację. Ochrona przed phishingiem jest aktywna dla użytkowników wszystkich usług dostępu do internetu Orange Polska - zarówno stacjonarnych, jak i biznesowych.

O atakach, dotyczących Programu 500+ ze strony nieco bardziej technicznej pisze serwis Zaufana Trzecia Strona, a w sposób bardziej zrozumiały :) - Maciej Samcik na łamach Wyborcza.biz.

ea9279692684dfd8ebc2dc69671df533361


Bezpieczeństwo

Uwaga – przestępcy znów wzięli na cel nasze faktury!

Michał Rosiak Michał Rosiak
01 kwietnia 2016
Uwaga – przestępcy znów wzięli na cel nasze faktury!

Od dzisiejszego poranka CERT Orange Polska obserwuje wyraźny wzrost liczby fałszywych faktur Orange Polska, trafiających do polskich internautów. Fałszywe faktury zawierają załącznik zarażony złośłiwym oprogramowaniem, aktualnie analizowanym przez ekspertów CERT OPL.

Maile od cyber-przestępców trafiają do losowo wybranych polskich internautów, nie tylko klientów Orange Polska. Przypominamy, że faktury od Orange Polska zawierają Strefę Bezpieczeństwa, w której znajduje się Wasze imię i nazwisko oraz numer klienta. Siłą rzeczy maile od przestępców nie zawierają imienia i nazwiska, bowiem wtedy bardzo łatwo byłoby rozpoznać, że mamy do czynienia z oszustwem.

Złośliwe maile, które do nas trafiły, były sygnowane następującymi numerami klienta

  • 1.18733482
  • 1.17703897

Możliwość pobrania załączonego do nich złośliwego oprogramowania jest oczywiście zablokowana dla klientów uslug Orange Polska.

Od pewnego czasu nasze maile z fakturami wysyłane są z domeny @pl.orange.com, zabezpieczonej sygnaturą DKIM. Wtedy, nawet jeśli przestępca podszyje się pod prawidłowy adres, dostawca dobrze skonfigurowanej usługi pocztowej odrzuci taką wiadomość ze względu na niezgodność sygnatury.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości porównajcie numer klienta z jedną z poprzednich faktur. Jeśli nie macie pewności - nie otwierajcie załącznika. Przypominamy, że Wasze aktualne faktury znajdziecie również po zalogowaniu się na www.orange.pl oraz w aplikacji Mój Orange.

Wzory maili z fakturami za usługi Orange Polska i Nju Mobile znajdziecie na stronach CERT Orange Polska.

Nie dajcie się oszukać, ostrzeżcie swoich bliskich i znajomych!


Oferta

W Orange Finanse złożycie wniosek na 500+

Piotr Domański Piotr Domański
01 kwietnia 2016
W Orange Finanse złożycie wniosek na 500+

Jak sam tytuł wskazuje tym razem nie będzie o nowych taryfach, prepaidach i innych. Dzisiaj napiszę o nowej możliwości, jaką daje Orange Finanse - złożeniu wniosku o wypłatę świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+". Na temat tego, kto może otrzymać to świadczenie wylano może atramentu, więc nie będę dokładał swoich trzech groszy. Jeżeli chcecie się upewnić, czy przysługuje także Wam zajrzycie na stronę www.orangefinanse.com/500plus.

Zatem jeżeli posiadacie już konto w Orange Finanse wystarczy, że wejdziecie w sekcję "oferta dla Ciebie", następnie "oferta bankowa" i w końcu "usługi" i tam będziecie mogli złożyć wniosek. Jednak zanim się do tego zabierzecie warto spokojnie przejrzeć wszystkie dokumenty związane z programem i upewnić się czy macie chociażby załączniki, które musicie dostarczyć.  Jeżeli nie macie konta w Orange Finanse możecie otworzyć rachunek w każdym salonie Orange.

I mała prośba z mojej strony: uważajcie na oszustów. W internecie krąży cała masa stron, podszywających się pod strony związane z programem "Rodzina 500+", więc trzeba mieć się na baczności.

Mediateka

Scroll to Top