Oferta

Promocje na Dzień Matki i Dziecka

Beata Giska Beata Giska
23 maja 2024
Promocje na Dzień Matki i Dziecka

Zbliża się święto mam, a później ich pociech. To idealne okazje, by w ramach poszukiwania upominku skorzystać z naszej specjalnej oferty. Znajdziecie w niej m.in.: smartfony ze słuchawkami za 1 zł, telefony w obniżonych cenach i modne dodatki – akcesoria oraz gadżety.

Polecamy modele smartfonów ze słuchawkami w prezencie za 1 zł oraz smartfony "solo" w cenach niższych nawet o 540 zł. Można też rozważyć ekologiczny i jednocześnie tańszy zakup – wybierając odnowione telefony. Wśród nich dostaniecie np. iPhone 12 nawet o 246 zł taniej czy smartfona motorolę nawet o 900 zł taniej, gdy zostawicie w salonie Orange swój używany, stary telefon. Minimalna cena odkupowanego urządzenia musi wynieść 51 zł.

Akcja promocyjna na wybrane, nowe telefony w atrakcyjnych cenach potrwa od 23 maja do 5 czerwca, odkupu potrwa natomiast dłużej - do 9 czerwca. Po więcej inspiracji warto zajrzeć do naszego prezentownika. Wybraliśmy tam najciekawsze propozycje i oferty. Może mamie spodoba się nowy zegarek – elegancki smartwatch z trybami zdrowotnymi i sportowymi, albo przydadzą się słuchawki, by w cieszy i spokoju mogła rozmawiać z przyjaciółką? Dzieciom radość sprawią urządzenia do grania (więcej w strefie gamingowej), a także elektronika – laptopy, hulajnogi elektryczne, drony, zestawy do nagrywania filmików dla przyszłych influencerów, smyczki do telefonu czy designerskie głośniki. Sprawdźcie sami.


Sieć

Stacje bazowe z 5G – odkrywamy karty

Kinga Gora Kinga Gora
23 maja 2024
Stacje bazowe z 5G – odkrywamy karty

Gdy myślimy o stacji bazowej często do głowy przychodzi nam maszt. To jednocześnie prawidłowe, jak i nieprawidłowe skojarzenie. Prawidłowe, bo faktycznie na masztach dostrzec możemy anteny radiowe. Nieprawidłowe, bo sama konstrukcja stacji bazowej nie czyni. Przyjrzyjmy się nieco stacjom bazowym i ich budowie, a zwłaszcza stacjom 5G z pasmem C, bo to wciąż nowość w naszej sieciowej infrastrukturze.

Zacznę od tego, że każda stacja składa się z infrastruktury pasywnej i aktywnej, która wymaga podłączenia do prądu. Infrastruktura pasywna to na przykład wspominany maszt. Choć nie jest to obowiązkowy element. Stacje bazowe umieszone mogą być także na kominach i słupach lub postawione na dachach. Do tej pory do części pasywnej zaliczane były także anteny, jednak razem z wejściem 5G w paśmie C to się zmieniło. Ale o tym za chwilę.

Wieża telekomunikacyjna w pobliżu Bydgoszczy

Sygnał stacji bazowej jest emitowany w sektorach. Powiedzmy w uproszczeniu, że to zakresy zasięgu stacji. Na jednej stacji najczęściej są trzy sektory, każdy po 120 stopni, choć zdarzają się też inne konfiguracje. Razem tworzą one pełny okrąg zasięgu sieci komórkowej.

Anteny na słupie, Bydgoszcz, Google Street View

Aktywna część stacji bazowej

Wśród urządzeń aktywnych wymienić można m.in. moduły radiowe RRU (ang. Radio Remote Unit), które przetwarzają sygnał na częstotliwości radiowe. Trafia on później do anteny, która emituje go do urządzeń użytkowników. RRU są kompatybilne z różnymi generacjami sieci. Montujemy je blisko anten, żeby straty sygnału były jak najmniejsze. Na poniższym zdjęciu zaznaczyłam je strzałką.

Moduły radiowe RRU

Ile waży taki moduł radiowy RRU? Nawet 15-20 kg. Musicie przyznać, że to całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że na stacji jest ich kilka, a nawet kilkanaście. Wyobraźcie sobie jakim wyzwaniem jest montowanie tych urządzeń. Na nowych stacjach kilka modułów radiowych jest „połączonych” w jedną obudowę. W takim wypadku mamy jeden zestaw RRU dla pasm niskich częstotliwości i drugi zestaw RRU dla pasm wysokich. RRU i anteny łączą przewody tzw. jumpery.

Drugą część aktywnych urządzeń zobaczymy na dole stacji bazowej. To moduły sterujące BBU (ang. Baseband Units), które odpowiadają za obróbkę cyfrową sygnału. Moduły BBU i RRU łączy światłowód. 

Sieć 5G – nowe anteny

Dochodzimy do części prawdopodobnie dla wielu najciekawszej – anteny dla 5G. Tak jak wspomniałam, anteny poprzednich generacji sieci komórkowej były urządzeniami pasywnymi. Teraz to się zmieniło, bo anteny obsługujące 5G w paśmie C są antenami aktywnymi. Są mniejsze i bardziej zbliżone do kwadratu, jak na zdjęciu poniżej. Nie zobaczymy pod nimi także modułów RRU - znajdują się wewnątrz anteny pod obudową.

Anteny na stacji bazowej w Bydgoszczy

Antenę ustawia się pod takim kątem, żeby maksymalizować jej zasięg w danym sektorze. Możemy ustawić azymut i elewację. Nie brzmi to jak coś związanego z telekomunikacją, zwłaszcza elewacja nie budzi technologicznych skojarzeń. Możemy powiedzieć, że odpowiadają one kolejno przekrojowi poziomemu i pionowemu sygnału, który wysyłany jest ze stacji. Do ustalenia jest także TILT, czyli parametr, który mówi jak pochylona jest wiązka. Dzięki TILT-owi możemy lekko podnosić lub pochylać wiązkę anteny, tak by optymalizować jej działanie.

Antena obsługująca 5G w paśmie C, Gdynia

To, że sieć 5G w paśmie C gwarantuje tak wysokie przepływności, zawdzięcza nie tylko szerokiemu pasmu częstotliwości (100 MHz), ale także zastosowaniu technologii massive MIMO i w efekcie beamformingu.

Beamforming to technologia, w której antena koncentruje wiązkę radiową w określonym kierunku. Dzięki temu sygnał jest precyzyjnie skierowany w stronę konkretnego użytkownika lub obszaru, zamiast rozpraszania sygnału we wszystkich kierunkach. Możemy powiedzieć, że taka wiązka jest bardziej skoncentrowana i skuteczniej dociera do zamierzonego odbiorcy, co zwiększa jakość połączenia i przepustowość.

Podłączenie transmisyjne stacji

Stacje z rdzeniem sieci łączy światłowód lub radiolinia. Radiolinię można opisać jako wiązkę sygnału radiowego, która przekazuje dane z całej stacji. Najnowsze radiolinie korzystają z tzw. pasma E-band w zakresie 70-80 GHz. Mają one znacznie mniejszy zasięg (3-5 km w porównaniu do ok. 20 km klasycznych radiolinii), ale wyróżniają się wysoką pojemnością, więc sprawdzają się w przypadku łączności stacji 5G.

Jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest łączenie stacji 5G światłowodem. Ponad 90% wszystkich stacji bazowych 5G w sieci Orange połączona jest właśnie w ten sposób. Światłowód to wciąż najbardziej niezawodna i odporna technologia. 

Co to za szafa na dole?

Na koniec kilka słów o otoczeniu stacji bazowej, czyli o jej środowisku technicznym. Stacja potrzebuje zasilania podstawowego, czyli układu prostowników, które zmieniają prąd zmienny w stały, jak również awaryjnego w formie baterii. Dlatego przy stacji bazowej zawsze znajduje się tzw. kontener lub szafa. W zamkniętej przestrzeni znajdują się również tzw. wewnętrzne elementy stacji bazowej (moduły systemowe) oraz transmisyjne. Kontener lub szafa zapewniają bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki klimatyczne dla zainstalowanych urządzeń i baterii. Szafa jest aktualnie stosowanym i lepszym rozwiązaniem. Dlaczego lepszym? Jest mniejsza, potrzebuje systemu chłodzenia i ogrzewania o mniejszej mocy, przez co jest bardziej efektywna energetycznie.

Stacja bazowa z kontenerem
Szafa na stacji bazowej

Mniejsza moc systemu chłodzenia jest możliwa do zastosowania również z innych powodów. Pierwszym są coraz bardziej wydajne systemy zasilania – sprawność aktualnie stosowanych prostowników osiąga nawet 98%. Oznacza to, że tracimy tylko 2% energii w procesie przetwarzania z prądu zmiennego na stały. Przekłada się to na znaczne zmniejszenie ilości ciepła wytwarzanego w zamkniętej przestrzeni szafy. Drugim powodem jest odpowiedni dobór stosowanych urządzeń, by mogły poprawnie pracować w wyższej temperaturze.

Układ dwóch prostowników zasilających stację bazową

Komentarze


Rozrywka

Najbardziej dostępny festiwal obchodzi 15 urodziny

Kasia Barys Kasia Barys
22 maja 2024
Najbardziej dostępny festiwal obchodzi 15 urodziny

Muzyka łączy ludzi. To idea, która od lat przyświeca nam przy organizacji Orange Warsaw Festival – jednemu z najbardziej dostępnych festiwali w Europie. Ponad dziesięć lat temu poszukaliśmy partnerów społecznych, którzy podpowiedzieli nam czym jest dostępność wydarzeń i jak ją zapewnić, a my przekonaliśmy do tego pomysłu organizatora i przystąpiliśmy do pracy.

Naszym priorytetem jest, aby wydarzenie, którego jesteśmy sponsorem tytularnym, było bezpieczną przestrzenią dla wszystkich fanów muzyki. Dbamy o to z naszym promotorem i organizatorem firmą Alter Art, a także partnerami organizacjami pozarządowymi. Każdego roku dokładamy starań, aby na festiwalu wszyscy czuli się komfortowo i bez przeszkód doświadczali tylko pozytywnych emocji. Dzięki rozwiązaniom, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby fanów, mogą oni łatwiej poruszać się po terenie festiwalu i korzystać z przygotowanych atrakcji.

O dostępność festiwalu dbamy w pełni, dlatego przygotowaliśmy specjalny bilet kategorii N, który umożliwia wejście na teren imprezy z osobą wspierającą. To jedno z najważniejszych z wprowadzonych rozwiązań. Kto może z niego skorzystać oraz o wszystkich udogodnieniach można przeczytać na specjalnie przygotowanej  zakładce https://orangewarsawfestival.pl/dostepnosc

Na terenie festiwalu wszelkie niezbędne wsparcie oraz informacje praktyczne  można uzyskać  w Punkcie Obsługi Priorytetowej, w którym należy wymienić bilety N na opaski festiwalowe.  W POP przeszkolony zespół odpowie na wszystkie pytania o rozwiązania dostępne na festiwalu, a w razie potrzeby zapewni wsparcie jeden na jeden lub asystę jednego z przeszkolonych wolontariuszek/uszy. Osoby z tzw. czasową niepełnosprawnością (osoby ze złamaną nogę lub poruszające się o kulach) nie mogą kupić biletu kategorii N albo wymienić zakupionego biletu na bilet kategorii N, ale mogą liczyć na wsparcie i skorzystanie z udogodnień.

Wygodne dotarcie od bramy wejściowej na Tor Wyścigów Konnych na Służewcu na teren festiwalu umożliwia lokalny transport czyli specjalny samochód przystosowany do przewozu m.in. wózkowiczów.  Skorzystać z niego mogą  także osoby, które mają czasowe trudności z poruszaniem się. Jest też możliwość skorzystania z opcji “Kiss and Ride” czyli bycia podwiezionym_ą blisko wejścia na teren festiwalu i POPu. Aby skorzystać z tej opcji – trzeba okazać przy bramie głównej Terenu Wyścigów Konnych bilet N albo karnet N.

Festiwal jest imprezą plenerową i dla zniwelowania nierówności na całym terenie układane są ścieżki z tzw. remopli. Ponad 2 400 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni, do tego najazdy na krawężniki, podwyższenia, - wszystko to ułatwia poruszanie się festiwalowiczom i swobodnym przemieszczaniu się między strefami.

Część Miasteczka Festiwalowego znajduje się na chodnikach i nawierzchni asfaltowej, a część stref jest rozstawiona na terenach trawiastych. Ale wszystkie stanowiska i food trucki są w pełni dostępne, tj. niektóre mają schody lub wysoką ladę, dlatego dbamy, aby osoby z niepełnosprawnościami miały  pierwszeństwo podczas obsługi. W razie potrzeby należy zwrócić się o wsparcie do obsługi festiwalu.

Ale na festiwalu najważniejsze przecież są koncerty! Dlatego co roku są przy obu scenach specjalne budowane są platformy z podwyższeniem, na których uprawnione osoby mogą bezpiecznie i komfortowo bawić się i oglądać koncerty ulubionych artystów.  Tu też można skorzystać z zainstalowanej pętli indukcyjnych, a w razie potrzeby z dostępu do prądu.

Każdego roku także wszystkie występy na scenie głównej są audiodeskrybowane, a do odbioru wystarczy przenośne radio lub aplikacja na smartfona. Audiodeskrypcja dostępna jest na częstotliwości radiowej - 91,5 Mh.

Aby umożliwić swobodną komunikację wszystkim uczestnikom, nasz festiwal współpracuje z tłumaczami i tłumaczkami PJM, z którymi można porozmawiać w Punkcie Obsługi Priorytetowej lub w razie potrzeby połączyć się z nimi zdalnie z dowolnego miejsca. Dodatkowo, wolontariusze na terenie imprezy są przygotowani do prowadzenia rozmów przy wsparciu technologii text-to-speech.

Prace nad dostępnością OWF koordynuje Fundacja Polska bez Barier w ścisłej współpracy z Alter Art Festival, Orange Polska i Fundacją Orange. Rozwiązania zapewniają także niezależni eksperci oraz zespoły: Fundacji Widzialni, Fundacji na rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji "Katarynka" i Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących.

Jako inicjatorzy festiwalu, wspólnie z organizatorami jesteśmy otwarci na każdą sugestię co jeszcze możemy zrobić, aby razem tworzyć przestrzeń, która będzie jeszcze bardziej dostępna dla wszystkich festiwalowiczów. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek pomysły, dajcie nam znać w komentarzach do tego wpisu lub na adres  kontakt@alterart.pl. Jesteśmy otwarci na wszelkie Wasze sugestie. Do zobaczenia już 7 i 8 czerwca na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu!

Scroll to Top