;

Zielony Operator

Przynieście nam niepotrzebny telefon, razem zadbamy o środowisko. Rozmowa z prezesem Julienem Ducarroz (2)

Wojtek Jabczyński

19 października 2020

Przynieście nam niepotrzebny telefon, razem zadbamy o środowisko. Rozmowa z prezesem Julienem Ducarroz
2

Dzisiaj ruszyliśmy z kampanią promującą drugie życie telefonów komórkowych i uruchomiliśmy portal www.orange.pl/razemdlaplanety, gdzie możecie znaleźć praktyczne wskazówki, jak korzystać z technologii w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Poszukajcie proszę w domu niepotrzebnych telefonów, zajrzyjcie głęboko do szuflad i przyjdźcie do salonów Orange. Zużyte, niedziałające telefony zostawcie w pojemniku – przekażemy je do recyklingu. Sprawne, starsze modele smartfonów odkupimy od Was. Szczegóły, dlaczego warto skorzystać znajdziecie tutaj.

Pierwsza wideo rozmowa z prezesem Orange

Dlaczego chcemy być zielonym operatorem? Co już zrobiliśmy i skąd pomysł na kampanię dowiecie się z rozmowy z naszym prezesem Julienem Ducarroz. To pierwszy wideo wywiad, który zamieszczamy na blogu i na pewno nie ostatni. Szef Orange Polska będzie gościł u nas częściej.

Eko-piątki warto śledzić!

Przy okazji przypominam i zachęcam do śledzenia eko-piątków, które wystartowały na blogu w październiku. Co tydzień moja koleżanka ekspertka Hania Jaworska-Orthwein przybliża Wam kwestie ochrony środowiska. Z pierwszych trzech postów dowiecie się dlaczego firmy powinny dbać o naszą planetę, co to jest neutralność klimatyczna i gospodarka obiegu zamkniętego. Oczywiście zawsze z wątkami nawiązującymi do Orange.

Telefon, który może żyć dłużej

Na koniec krótko o kampanii, która właśnie wystartowała. W telewizji i Internecie przez kilka tygodni będziecie widzieć film, który opowiada telefonie-zabawce, który najpierw cieszy, a potem przestaje być potrzebny. Pomysł powstał w agencji Publicis France, produkcją zajął się Orange Global, postprodukcją Orka i Lunapark, a Initiative Media zadbał o zakup mediów.

Udostępnij: Przynieście nam niepotrzebny telefon, razem zadbamy o środowisko. Rozmowa z prezesem Julienem Ducarroz
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Kuba 16:48 19-10-2020
    Prosimy o pakiety pandemiczne Neta dla każdego. Niech powróci akcja "zostań w domu" z orange.
    Odpowiedz
    • komentarz
      pablo_ck 21:59 19-10-2020
      A ja poproszę o iPhona 11 Pro którego chce wygrać w konkursie Wakacje z Orange ;) Jak koncert życzeń to koncert życzeń ;) Teraz na poważnie, myślę że jeśli rząd wprowadzi locdown to Orange będzie pierwszym operatorem który nie zapomni o swoich klientach.
      Odpowiedz

;

Zielony Operator

Dajmy drugie życie telefonom. To dziecinnie proste! (10)

Hania Jaworska-Orthwein

16 października 2020

Dajmy drugie życie telefonom. To dziecinnie proste!
10

Do produkcji telefonu o wadze ok. 120 gram potrzeba aż 70 kg surowców, w tym m.in. plastiku, miedzi i szkła. Warto zdawać sobie z tego sprawę, kiedy Wasz stary smartfon ląduje bezużyteczny w szufladzie. Jedną z recept na taką rzeczywistość jest korzystanie z dobrodziejstw gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Jej istotą jest racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Najprościej ujmując koncepcja GOZ zakłada przejście od modelu gospodarki „produkcja – użycie – wyrzucenie” do racjonalnego modelu cyrkularnego, w którym zminimalizowana zostaje ilość powstających odpadów, a te których nie da się uniknąć, wracają przetworzone do obiegu. GOZ zakłada zmianę w podejściu do wytwarzanego produktu w całym cyklu życia: od projektowania poprzez odzyskiwanie, naprawianie, aż po recykling.

Strategia gospodarcza, na którą stawia UE

Taka zmiana podejścia pozwala na wydłużenie cyklu życia produktów, ograniczenie zużycia surowców oraz zminimalizowanie ilości powstających odpadów. Redukuje ponadto wykorzystanie energii i emisję dwutlenku węgla. To ważny krok na drodze ku neutralności klimatycznej.

Pod koniec 2019 roku przyjęto “Europejski Zielony Ład” zakładając, że do 2050 roku gospodarka wspólnoty ma być neutralna dla klimatu. Aby to osiągnąć musi stać się cyrkularna, konkurencyjna i innowacyjna. Komisja Europejska przyjęła nową strategię przemysłową i wpisujący się w nią nowy plan działania na rzecz GOZ.

4 x R – reuse, refurbish, repair, recycle

Surowce do produkcji Waszych urządzeń przebywają długą drogę. Okrążają Ziemię 4 razy – zanim telefon jako produkt końcowy trafi do naszych rąk. Smartfony są produktem tzw. liniowego modelu ekonomicznego: od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, przez krótki okres użytkowania, aż po kres ich życia w szufladach lub na wysypiskach śmieci. Faza produkcji ma największy wpływ na środowisko – 75% wpływu powstaje na tym etapie, pozostałe 25 % jest związane z codziennym użytkowaniem smartfonu przekładającym się na zużycie przez niego energii.

Średnio co dwa, trzy lata wymieniamy telefony na nowe. Aż 38% badanych Polaków twierdzi, że ma nieużywany telefon, który kurzy się w szufladzie. Wiele z urządzeń jest sprawnych i zalega, starzejąc się i tracąc na wartości. Część użytkowników nie przekazuje zużytych telefonów do recyklingu i pozbywa się ich wyrzucając do zwykłego kosza. To marnowanie surowców, energii oraz zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Szacuje się, że w polskich domach możemy przechowywać ponad 4 miliony zużytych telefonów komórkowych!

Odzyskiwanie i recykling telefonów komórkowych w Orange

W Orange na każdym kroku – od eko-projektowania poprzez ponowne użycie, odnowę, naprawę, i recykling – chcemy włączać zasady gospodarki obiegu zamkniętego w nasze procesy, aby wydłużać żywotność produktów i ograniczać odpady.

Recykling, czy odsprzedaż nieużywanego smartfonu mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zachowania zasobów planety. W Grupie Orange udało się zebrać z rynku przez 10 ostatnich lat ponad 15 milionów urządzeń we wszystkich krajach, w których jesteśmy obecni. Ale mamy ambicję na więcej – do roku 2025 Grupa planuje odzyskać z rynku 30% używanych telefonów.

Zachęcamy Was do działania – sprawdźcie w swoich szufladach, czy nie zalegają w nich stare, nieużywane telefony. Zepsute możecie przynieść do dowolnego z naszych salonów i zostawić w specjalnym pojemniku. Przekażemy je naszemu partnerowi do recyklingu, co przyczyni się do ochrony zasobów naturalnych ziemi. A jeśli macie całkiem sprawny, starszy model smartfonu zachęcamy do skorzystania z oferty odkupu używanych smartfonów, dostępnej w każdym z naszych salonów.

Dajmy drugie życie smartfonom

Najwyższa pora zmienić nawyki i zadbać o właściwe postępowanie z telefonem komórkowym, aby służył nam, jak najdłużej, a kiedy już się całkiem zużyje zapewnić mu odpowiedzialny recykling. Dajmy drugie życie telefonom. Ten niewielki gest, który nie wymaga od nas dużego wysiłku, ma znaczenie dla ochrony środowiska i klimatu.

Udostępnij: Dajmy drugie życie telefonom. To dziecinnie proste!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Miszelin 00:44 19-10-2020
    Jestem za recyklingiem ale jestem też za produkcją wartościowych produktów a nie elektrozłomu. Nie ma złotego środka. Bo tego nie chcą producenci.
    Odpowiedz
    • komentarz
      JarKenMVP 21:05 19-10-2020
      A producenci powiedzą, to konsumenci. I tak się kręci.
      Odpowiedz
      • komentarz
        pablo_ck 19:16 28-10-2020
        Samo życie.
        Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 21:53 19-10-2020
    Fajny projekt, chociaż mam zasadę ze fajnie jak w domu w szufladzie leży drugi, sprawny zapasowy telefon.
    Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 15:49 21-10-2020
    Pani Hanno! Drugie życie owszem - jestem za! Ale... Mając od was starszy telefon, nie mogę go przekazać innym osobom np. starszym z rodziny do użytkowania, bo mają numer w innej sieci, a wasze aparaty mają nieszczęsnego simlocka!!! - A jego odblokowanie u was to jedynie 77zł!!! ŚMIECH na sali!!! O czym tu gadać/pisać??? Za 77zł +/- kupuję im nowy telefon na wolnym rynku, a wasze telefony w całkiem dobrym stanie, które mogłyby jeszcze popracować, dalej leżą w szufladzie i czekają na lepsze czasy, aż ktoś z orange pomyśli nad darmową usługą zdejmowania tej "smyczy"...
    Odpowiedz
    • komentarz
      Wojciech Jabczyński 09:07 23-10-2020
      Od kilku lat telefony kupione w Orange nie mają simlocka. Pozdrawiam
      Odpowiedz
      • komentarz
        emitelek 15:22 24-10-2020
        Od kilku owszem, ale ja mam starsze, które są w idealnym stanie - nawet baterie jeszcze trzymają :) Kwestia, żeby w nich ściągnąć blokadę za darmo, a nie za 77zł! :/
        Odpowiedz
  • komentarz
    Maury 19:36 21-10-2020
    W Poznaniu już dawno jest takie miejsce gdzie można dać TELEFONOM i innym przedmiotom DRUGIE ŻYCIE. SKLEP WIELORYB - super miejsce z ideą ! szukajcie na ulicy Półwiejskiej w Poznaniu, lub na www. sklepwieloryb.pl
    Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 14:00 22-10-2020
      Do Poznania mam daleko... ;) A gdzie w Krakowie coś jest takiego? :/
      Odpowiedz
      • komentarz
        emitelek 16:37 22-10-2020
        Tak z ciekawości sprawdziłem "rybę" - to taki zwykły komis, a już myślałem, że coś lepszego... :(
        Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Raport zintegrowany Orange Polska 2019 wyróżniony! (2)

Monika Kulik

16 października 2020

Raport zintegrowany Orange Polska 2019 wyróżniony!
2

Raport zintegrowany Orange Polska 2019 został wyróżniony w 14. konkursie Raporty Społeczne. Otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii Raporty zintegrowane – „za konsekwentne utrzymywanie najwyższej jakości w raportowaniu niefinansowym, czytelne przedstawianie danych i przygotowanie raportu mogącego być inspiracją dla innych organizacji”.

Konsekwencja – bo wskaźniki niefinansowe raportujemy już od ponad … 14 lat. Pierwszy raport społeczny opublikowaliśmy za 2005 rok jeszcze w Telekomunikacji Polskiej.

Jakość – bo nasze raporty przygotowujemy wg. międzynarodowych standardów GRI (Global Reporting Initiative) a treść i układ raportu oparte są na zaleceniach Międzynarodowej Rady Raportowania Zintegrowanego (IIRC). Dane zawarte w raporcie są też sprawdzane przez niezależnego audytora.

Czytelność – bo staramy się mówić do wszystkich, prostym językiem, a dla skomplikowanych terminów technologicznych jest odpowiedni słownik, bo opisujemy metodologię, wg. której liczymy dane i wskaźniki, bo mówimy nie tylko liczbami i tekstem, ale też obrazem.

Dobre przygotowanie – to od lat sprawdzony zespół korespondentów z różnych jednostek firmy, którzy z nami tworzą ten Raport. I to dla nich jest ta nagroda ?

Okładka Raportu Zintegrowanego Orange Polska 2019 - matka z synem robią sobie zdjęcie

Organizatorem konkursu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. Patroni honorowi to Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju, a patroni instytucjonalni: Federacja Konsumentów, Giełda Papierów Wartościowych, Krajowa Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Udostępnij: Raport zintegrowany Orange Polska 2019 wyróżniony!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 12:50 16-10-2020
    Gratulacje.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Iza 20:31 17-10-2020
    Może pora byłoby pomyśleć o powrocie pakietów internetu akcji "Zostań w domu" ?
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej