;

Inne

Radosnych i spokojnych Świąt (4)

Wojtek Jabczyński

29 marca 2024

Radosnych i spokojnych Świąt
4

Moi drodzy, w imieniu całej redakcji bloga Orange Polska, życzę Wam wspaniałych i spokojnych Świąt. To najlepszy czas by odłożyć na chwilę Wasze smartfony, spotkać bliskich i cieszyć się byciem razem. Dbajcie o siebie nawzajem. Najlepszego.

Wracamy do Was we wtorek.

Udostępnij: Radosnych i spokojnych Świąt
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 17:02 29-03-2024
  Wzajemnie - wszystkim tworzącym bloga jak i go czytającym, Zdrowych, Spokojnych i Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego! :D
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 10:45 30-03-2024
  Życzę Tobie Wojtku zespołowi Orange oraz społeczności Orange wszystkim abyście w tym świątecznym czasie znalazcie czas na refleksję nad tym co jest naprawdę ważne i cieszyliście się z prostych życiowych przyjemności.Niech te święta Wielkanocne będą pełne zdrowia,spokoju i rodzinnego ciepła życzy Łukasz DT.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 12:42 30-03-2024
  Ja również dołączam się do życzeń.Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:30 30-03-2024
  Wzajemnie zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych dla Was i wszystkich czytelników.
  Odpowiedz

;

Zielony Operator

Sokół zamieszkał na stacji bazowej (3)

Hania Jaworska-Orthwein

29 marca 2024

Sokół zamieszkał na stacji bazowej
3

Przygotowane na naszych stacjach bazowych gniazda doskonale się sprawdzają. Po puszczyku i pustułkach w Liszkowie, teraz w Kwidzyniu zadomowił się wyjątkowy mieszkaniec – sokół wędrowny. Ptak złożył jaja, które wyglądają jak piękne pisanki świąteczne.

Sokoła zauważyliśmy w połowie marca. Najpierw był jeden zwiadowca, później zajrzała para, którą dzięki obrączkom udało się zidentyfikować z pomocą Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Samiec to ptak z reintrodukcji w Nadleśnictwie Nowe Ramuki, a samica, która wysiaduje jajka nosi imię związane z okolicą pochodzenia – Redzianka.  

Reintrodukcja sokoła wędrownego

Na początku XX w. sokół wędrowny był rozpowszechniony w całym kraju, choć nigdzie nie występował licznie. Później zaczęto obserwować drastyczny spadek liczebności lęgowisk, a przyczyną, która niemal doprowadziła do wymarcia gatunku, było szkodliwe działanie DDT i jego pochodnych tzw. „syndrom pestycydów”. Na szczęście podjęto działania zmierzające do odbudowy populacji sokoła wędrownego, a jedyną skuteczną metodą przywrócenia go przyrodzie jest reintrodukcja, czyli wypuszczanie wyhodowanych młodych.

Od 1990 r. realizowany jest program Restytucji Sokoła Wędrownego w Polsce. Każdy z wypuszczanych sokołów posiada dwie obrączki: na prawej nodze czarna z białą cyfrą i literą (obrączka obserwacyjna) oraz na lewej nodze ornitologiczna, o kolorze odpowiadającym miejscu wypuszczenia (drzewo – zielona, miasto – żółta, góry – czerwona).

Sokół wędrowny jest gatunkiem szczególnym. Sam nie buduje i nie naprawia zajmowanych gniazd. Sprawdzonym sposobem na jego „zatrzymanie” w danym miejscu jest coroczna naprawa zajmowanego gniazda lub zainstalowanie specjalnej platformy gniazdowej, czyli takiej jaką przygotowaliśmy.

Okres lęgu ptaków przypada na miesiące wiosenne – marzec, kwiecień. W tym czasie sokół w pobliżu swojego gniazda nie toleruje innych gatunków, przepędzając je z krzykiem i zawzięcie atakując.

Gdzie podglądać ptaki

Wszystkich zainteresowanych obserwacją ptaków w gniazdach na naszych stacjach bazowych zapraszamy na Player Orange (syntion.pl), a także na stronę Stowarzyszenia  www.peregrinus.pl

Przy okazji, odpowiadając na sugestie różnych dodatkowych działań, chcę podkreślić, że nieustannie monitorujemy sytuację ptaków wraz z zaprzyjaźnionymi ekspertami-ornitologami. Zgodnie z podstawą naukową nie ingerujemy w konflikty zwierząt. Siły natury działają tutaj najlepiej.

Ps. W tekście wykorzystałam informacje ze strony sokolnictwo.pl

Udostępnij: Sokół zamieszkał na stacji bazowej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:30 30-03-2024
  Super 🧡🧡🧡
  Odpowiedz
 • komentarz
  janek 19:14 01-05-2024
  Są już pierwsze maluszki u sokoła. Trudno jednak zobaczyć. Trzeba by obserwować bez przerwy może by co wypatrzył, a tak tylko skorupki świadczą o tym że są młode.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 11:21 07-05-2024
   Póki co wypatrzyłam trójkę maluchów a jedno jajo pozostało nie wyklute.
   Odpowiedz

;

Sieć

Technologiczne oblicze światłowodu 8 Gb/s (9)

Kinga Gora

28 marca 2024

Technologiczne oblicze światłowodu 8 Gb/s
9

Niedawno uruchomiliśmy ultraszybki Orange Światłowód o prędkości aż do 8 Gb/s. Przyjrzałam się technologii, która stoi za tak zawrotną prędkością i zapytałam naszych ekspertów, czy za rogiem nie czai się kolejna światłowodowa rewolucja.

Nowy Orange Światłowód 8 Gb/s korzysta z technologii XGSPON (ang. 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network). Dzięki jej zastosowaniu jesteśmy w stanie zbliżyć się do prędkości 10 Gb/s. To kilka razy więcej niż w dotychczas oferowanych usługach w technologii GPON. Tak duża, nieosiągalna wcześniej przepustowość daje oczywiście większe możliwości, zwłaszcza tam, gdzie z jednej sieci jednocześnie korzysta wielu użytkowników i wszyscy chcą cieszyć się szybkim transferem.

Dwa systemy transmisyjne

Technologia XGSPON bazuje na swojej poprzedniczce GPON. W sieciach GPON sygnał przesyłany jest w jednym włóknie światłowodowym w dwóch kierunkach. Jeden z nich to wysyłanie danych, drugi – pobieranie. Aby taka dwukierunkowa komunikacja była możliwa, stosuje się technikę multiplikacji z podziałem długości fal WDM (ang. Wavelength-division multiplexing). Co to oznacza? Że transmisja danych do i od klienta odbywa się z wykorzystaniem wiązki światła o innej długości fali. Mówiąc obrazowo: do użytkownika wysyłamy światło w jednym kolorze, które niesie paczkę danych, a od niego wraca do nas wiązka światła o innej barwie.

Długości fal wykorzystywane w technologii GPON i XGSPON

Technologia XGSPON działa na tej samej zasadzie. Mamy dwie długości fali świetlnej, jedna odpowiedzialna za wysyłanie, druga za pobieranie danych, ale długości są inne niż w przypadku GPON. Dzięki temu technologie mogą pracować równolegle i nie przeszkadzają sobie nawzajem. Można powiedzieć, że „zmieściliśmy” dwie technologie w jednym światłowodzie i sieć światłowodowa jest współdzielona przez dwa systemy transmisyjne. Wykorzystujemy więc istniejącą infrastrukturę sieci pasywnej, żeby uruchomić w sieci Orange XGSPON. Konieczna jest jedynie wymiana i upgrade urządzeń aktywnych.   

Uproszczony schemat światłowodu w technologiach GPON i XGSPON

Rozwikłajmy jeszcze słowo Symmetrical z pełnej nazwy technologii: 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network. W przeciwieństwie do GPON, XGSPON charakteryzuje się symetryczną transmisją danych. Oznacza to, że ​​prędkości pobierania i wysyłania danych są takie same. Może być to szczególnie ważne w zastosowaniach wymagających wysokiej przepustowości w obu kierunkach, jak świetnej jakości streamingi lub przetwarzanie w chmurze.

Szybki światłowód – szybki sprzęt

Co zrobić, żeby móc w pełni korzystać z nowego światłowodu 8 Gb/s? Poza aktywowaną usługą, trzeba mieć router z portem Ethernet 10 Gb/s (standard 10 Gigabit Ethernet), który obsługuje technologię XGSPON. W Orange takim routerem jest Funbox 10. Dodatkowo musimy pamiętać o laptopie, czy też komputerze stacjonarnym podłączonych do routera, z wbudowanym interfejsem 10 Gb/s albo z zewnętrzną kartą sieciową 10 Gb/s.

Funbox 10 zapewnia najnowszy standard sieci – Wi-Fi 6E. Oznacza to, że poza pasmami Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, wykorzystuje trzecią częstotliwość 6 GHz. Przekłada się to na wyższe prędkości, niższe opóźnienia i w efekcie dużo lepszą jakość sieci Wi-Fi. Orange jest pierwszym operatorem w Polsce, który zaoferował router z tym standardem Wi-Fi.  

Światłowód ma monopol

Światłowód króluje na rynku internetu stacjonarnego. Jest nie tylko najszybszą, ale też najbardziej niezawodną technologią. Światłowód wykorzystujący XGSPON na razie dostępny jest w Orange w Krakowie i Warszawie, więc przed nami dopiero uruchamianie w kolejnych miastach. Jednak na tym standardzie z pewnością się nie skończy. Na horyzoncie widać technologię 50G-PON, której możliwości już sprawdzamy. Przyniosłaby ona aż 5-krotny wzrost przepustowości, również przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.

Na koniec kwestia wpływu na środowisko. Nowsze technologie z reguły są efektywniejsze energetycznie. Ta zasada znajduje zastosowanie również w tym przypadku. FTTH zużywa przynajmniej kilkukrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu do technologii miedzianych. XGSPON dokłada kolejny element do poprawy tej efektywności. Dzięki jej zastosowaniu zużyjemy w sieci mniej energii w przeliczeniu na przesłanie 1 GB danych.

Udostępnij: Technologiczne oblicze światłowodu 8 Gb/s
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PqB 19:39 29-03-2024
  Czy przypadkiem te 8 GB/s nie jest współdzielone:)? Czyli po podziale na splitterze lub kaskadzie 1x64 zostaje Kowalskiemu średnio arytmetycznie (bez overbookingu) realne 125 MB/s ;)))?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 15:44 02-04-2024
   Rzeczywiście, XGSPON to technologia wykorzystująca współdzielenie światłowodu. W teorii na 64 użytkowników, choć taka sytuacja występuje bardzo rzadko – zwykle na jednym porcie podłączonych jest mniej użytkowników, nie wszyscy korzystają jednocześnie i zwykle nie potrzebują maksymalnej przepływności. Dlatego podzielenie tej prędkości na maksymalną liczbę użytkowników to uproszczenie, bo w rzeczywistości mogą oni korzystać ze znacznie wyższej przepływności. To też pokazuje doświadczenie – że użytkownicy są zadowoleni i czują różnice, gdy korzystają z superszybkiego światłowodu.
   Odpowiedz
 • komentarz
  nikttaki 20:13 30-03-2024
  Pozwolę sobie zauważyć, że owe 8 Gb/s to przepustowość pojedynczej gałęzi PON a więc do podziału na splitterze między np. 64 użytkowników. Czyli raczej mówimy o 125 Mb/s dla pojedynczego użytkownika (średnio arytmetycznie bez uwzględnienia nadsubskrybcji) .
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 15:46 02-04-2024
   No więc właśnie ta średnia arytmetyczna nie oddaje rzeczywistego stanu i możliwości. Choć faktycznie występuje podział.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Wlo 10:15 03-04-2024
   Nie jest to prawda, podział na splitterze nie zmniejsza prędkości dla Klienta na odcinku OLT-ONT
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kinga Gora 12:23 03-04-2024
    Sam podział (rozumiany jako podłączenie większej liczby klientów) nie wpływa na prędkość. Ale już to, że będą oni w tym samym czasie korzystać z sieci, pobierać, wysyłać dane - tak.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Grzegorz 08:06 04-04-2024
     Nie sztuka szybko wysłać, ale ważne jak szybko odbierzesz, jeśli nadawca i odbiorca mają różne prędkości i pasma to użytkownik niestety wciąż będzie widział niższe wartości przesyłania danych.
     Odpowiedz
 • komentarz
  Wojtek 15:30 26-04-2024
  A czy Orange w ogóle planuje w najbliższym czasie udostępnić tą usługę w przedstawionej postaci tj. gdzie prędkość wysyłania również wynosi 8Gb/s? Bo z tego co się orientuję to na chwilę obecną dostępna jest opcja 8Gb/s pobierania i tylko 1 Gb/s wysyłania - co bardzo zniechęca do tej usługi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojtek 22:14 18-05-2024
   Mała szansa na synteryczne łącze. Prędzej taka opcja jest dostępna u lokalnych, małych operatorów.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej