Oferta

Recenzja smartfona Samsung Galaxy A02s. Niedrogi telefon z dobrym wyświetlaczem

Karol Owczarek Karol Owczarek
26 marca 2021
Recenzja smartfona Samsung Galaxy A02s. Niedrogi telefon z dobrym wyświetlaczem

Samsung Galaxy A02s to jeden z najtańszych smartfonów w ofercie koreańskiej marki. Ma duży ekran i pojemną baterię, a do tego wyróżnią się obudową wykonaną z materiałów dobrej jakości. To propozycja przede wszystkim dla mniej wymagających użytkowników, głównie ze względu na umiarkowaną wydajność użytych podzespołów.

Dobrze wygląda

Samsung Galaxy A02s jest sporym smartfonem, gdyż zastosowano w nim ekran 6,5-cala. Obudowa jest smukła, a waga (198 g) mieści się w normie, więc telefon trzyma się w ręku wygodnie. Wyświetlacz ma niewielkie wcięcie na przedni aparat, a w dolnej części frontu urządzenia znalazł się dość duży, jak na obecne standardy, czarny pasek, czy jak kto woli – „bródka”.

Wykonany z plastiku tył pokryty jest matowym, geometrycznym wzorem, o różnych odcieniach i fakturze. Prezentuje się to dobrze i jest miłe w dotyku. Do plusów należy zaliczyć minimalnie wystającą wyspę z aparatami.

Samsung Galaxy A02s

Przeczytaj: Ładne smartfony – poznaj telefony z ciekawym designem

Samsung Galaxy A02s ma wejście słuchawkowe minijack, port USB-C, szufladkę Dual SIM i pojedynczy głośnik, słowem – standardowy zestaw w tej klasie urządzeń. Zabrakło czytnika linii papilarnych, możemy jednak odblokowywać telefon za pomocą systemu rozpoznawania twarzy.

Samsung Galaxy A02s

Wszystko widać

Najmocniejszą stroną Samsunga Galaxy A02s jest wyświetlacz. Choć wykonano go w technologii IPS, a nie AMOLED, kolory są żywe i wiernie odwzorowane. Koreańska firma słynie ze znakomitych ekranów i nawet w budżetowym modelu pokazuje swoją klasę. Duża przekątna w połączeniu z rozdzielczością HD+ sprawia, że konsumpcja treści, zwłaszcza wideo, jest bardzo komfortowa. Smartfon jak najbardziej nadaje się do oglądania filmów i seriali z platform Netfliksa czy HBO GO, a także grania w proste mobilne gry.

Przeczytaj też: Rozmiar ekranu w smartfonie – sprawdź, czy potrzebujesz telefonu z dużym ekranem

W ustawieniach wyświetlacza Samsunga Galaxy A02s możemy włączyć tryb ciemny, a także filtr światła niebieskiego, co pozwoli mniej obciążać wzrok, szczególnie wieczorami i nocą. Nie zapomniano też o automatycznym dopasowywaniu jasności do warunków oświetleniowych. Można też powiększyć wyświetlany obraz, a także wybrać rozmiar czcionki w menu – to przydatne funkcje dla osób ze słabszym wzrokiem. Pewnym zaskoczeniem może być brak możliwości edycji zrzutu ekranu tuż po jego wykonaniu, co oferuje większość smartfonów na rynku.

Przeczytaj też: Dobre wcale nie musi być drogie, czyli jaki smartfon do 1000 zł warto kupić?

Mogło być szybciej

Omówiona została największa zaleta Samsunga Galaxy A02s, teraz dla równowagi należy wspomnieć o największej wadzie. Smartfon z systemem Android 10 i nakładką producenta One UI działa dość ociężale. Włącza się powoli, uruchomienie aplikacji czy niektórych funkcjonalności zajmuje dłuższą chwilę, choć np. aparat włącza się całkiem szybko. To wszystko przypomina nam, że mamy do czynienia z tanim smartfonem. Ma niezbyt wydajny procesor Snapdragon 450 i tylko 3 GB pamięci operacyjnej, powalającej wydajności nie można się zatem spodziewać. Jeśli jednak nie jesteśmy przyzwyczajeni do prędkości działania flagowców, tempo pracy Samsunga Galaxy A02s nie powinno nas irytować. Oprogramowanie działa stabilnie, nie występują przedłużające się przycięcia, podstawowe aplikacje działają bez zarzutu.

Samsung Galaxy A02s

Przeczytaj też: Co wpływa na wydajność telefonu i jak zapobiegać jej spadkowi?

Na korzyść Samsunga Galaxy A02s przemawia jego czas pracy na baterii. Zastosowano duży akumulator o pojemności 5000 mAh, co powinno wystarczyć na nawet dni dni pracy urządzenia bez ładowania. W ustawieniach możemy także włączyć oszczędzanie baterii – stałe lub adaptacyjne.

Wbudowany głośnik gra donośnie, jednak brakuje dźwięku stereo. Jeśli często oglądamy filmy lub klipy, warto postawić na słuchawki lub zewnętrzny głośnik Bluetooth.

Samsung Galaxy A02s

Jak w przypadku wielu budżetowych smartfonów, łączność Wi-Fi odbywa się tylko w częstotliwości  2.4 GHz (bez 5 GHz), co oznacza, że pełna prędkość łącza internetu stacjonarnego nie jest wykorzystywana. Jeśli dysponujemy w domu prędkością ok. 500 Mb/s, Samsung Galaxy A02s osiąga tylko 38 Mb/s. Nie odczujemy tego podczas typowych zastosowań smartfona, gdyż  jest to szybkość porównywalna z przeciętnie oferowaną przez internet mobilny LTE i w zupełności wystarczy do korzystania z muzycznych i filmowych serwisów streamingowych czy mediów społecznościowych. Moduł Bluetooth jest dość starej daty, bo w wersji 4.2. Mamy za to obsługę Wi-Fi Direct i NFC, służące do płatności zbliżeniowych.

Przeczytaj też: Bluetooth, NFC, ANT+, czyli o łączności w urządzeniach mobilnych

Aparat w normie

Obiektywy tylnego aparatu są trzy, z czego dwa – makro i czujnik głębi – można w zasadzie pominąć, gdyż do zdecydowanej większości zdjęć wystarczy główny obiektyw 13-megapikselowy. Możliwości ma typowe dla smartfonów w tej klasie. Fotografie nie mają oszałamiającej rozdzielczości czy ostrości, jednak są przyzwoite, szczególnie jeśli wykonujemy je w słoneczny dzień. Do publikacji w mediach społecznościowych się nadają. Gorzej jest po zmroku, gdyż zabrakło trybu nocnego, a także optycznej stabilizacji obrazu.

Samsung Galaxy A02s Samsung Galaxy A02s Samsung Galaxy A02s

Selfie z przedniego aparatu wychodzi całkiem niezłe, możemy też w fabrycznej aplikacji aparatu włączać filtry i zabawne nakładki. Wideo nagrywane jest w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080) z 30 klatkami na sekundę.

Podsumowanie – czy warto kupić Samsunga Galaxy A02s?

Zalety Samsunga Galaxy A02s:

  • dobry wyświetlacz
  • obudowa z materiałów dobrej jakości
  • gniazdo słuchawkowe
  • pojemna bateria
  • NFC

Wady Samsunga Galaxy A02s:

  • niezbyt szybki procesor
  • podstawowe wersje Wi-Fi i Bluetooth
  • brak czytnika linii papilarnych
  • tylko 32 GB pamięci wewnętrznej

Sprawdź smartfon Samsunga Galaxy A02s w sklepie Orange>>

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 12:32 26-03-2021

Dla mało wymagających użytkowników smartfon całkiem fajny.

Odpowiedz
emitelek
emitelek 18:08 26-03-2021

Nie widzę możliwości zakupu bez abo, więc nie ma możliwości porównania do rynku, gdzie z PEWNOŚCIĄ!!! i tak będzie tańszy, jak w orange 😉

Odpowiedz

Zielony Operator

Pierwsza stacja off-grid Orange zasilana słońcem

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
26 marca 2021
Pierwsza stacja off-grid Orange zasilana słońcem

W Wielkopolsce uruchomiliśmy pierwszą stację bazową, której prąd do pracy dostarczają moduły fotowoltaiczne z magazynem energii, wspierane agregatem DC. Obiekt nie jest podłączony do sieci energetycznej (off-grid). Słońce dostarcza ponad 70 proc. zielonej energii, niezbędnej do działania. 

Innowacyjne rozwiązanie

Stacja stoi na polanie pośród lasów przy autostradzie A2, zapewniając zasięg 4G/LTE podróżującym oraz mieszkańcom okolicy Zbąszyna i Łomnicy. W pobliżu nie ma sieci energetycznej. Dlatego przy jej projektowaniu od razu poszukiwaliśmy alternatywnych rozwiązań zapewniających zasilanie, ale jednocześnie wpisujących się w nasze starania na rzecz zwiększania udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym Orange.

Rozwiązanie, które zastosowaliśmy - panele słoneczne o mocy 10 kWp z magazynem energii zbudowanym z baterii litowo-jonowych - zapewnia ponad 70% rocznego zapotrzebowania stacji na energię. Pierwsze wyniki pracy systemu pokazują, że w przyszłości możliwe będzie zwiększenie udziału zielonej energii o kolejne 10%.

Elementem zapewniającym ciągłość pracy stacji jest agregat z generatorem DC (prądu stałego), ponieważ urządzenia telekomunikacyjne muszą być zasilane prądem stałym. Dzięki temu mogliśmy zoptymalizować liczbę elementów systemu i unikamy niepotrzebnych strat energii. Agregat jest zasilany olejem opałowym, ale docelowo będzie to gaz LPG.

Zdalny system zarządzania stacją

System zasilania stacji wyróżnia zastosowanie innowacyjnego, zdalnego zarządzania obiektem. Chodzi o maksymalne wykorzystanie udziału zielonej energii i zapewnienie nieprzerwanego działania stacji. Algorytmy sterowania układem korzystają z prognoz pogody i monitorują stan poszczególnych elementów systemu. To ważne, ponieważ pozwala na optymalizowanie parametrów pracy, które nieustannie się zmieniają.

Projekt stacji jest komercyjnym pilotem, przygotowanym i rozwijanym we współpracy z firmą NetWorkS! w oparciu o system N!BOX. Prace rozwojowe potrwają do końca tego roku, ale już pierwsze doświadczenia realnie pracującej stacji są obiecujące. Tak uważają nasi inżynierowie. Dlatego wielkopolska stacja będzie dla nas modelowym przykładem do wykorzystania w innych miejscach.

 

panele Orange stacja bazowa

Mediateka

Komentarze


Oferta

Darmowe 6 GB za gole reprezentacji

Kasia Barys Kasia Barys
25 marca 2021
Darmowe 6 GB za gole reprezentacji

Węgry - Polska to mecz, na który czekali polscy kibice. Dla piłkarzy to pierwsze spotkanie w ramach eliminacji Mistrzostw Świata 2022 i jednocześnie pierwsze pod wodzą nowego selekcjonera. W dzisiejszym meczu padło aż 6 goli. Ostatecznie Polacy zremisowali z Węgrami 3:3.

Z tej okazji dajemy Wam dodatkowe 6 GB! Wystarczy wysłać SMS o treści COZAMECZ pod numer 233 (opłata zgodna z cennikiem planu taryfowego, maksymalnie 0,20zł). Użytkownicy Orange Flexa mogą zgarnąć dodatkowe GB, wpisując COZAMECZ w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”. Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać w ciągu 24 godzin od publikacji tego wpisu. Promocyjne GB ważne są 3 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju.

Regulamin promocji

Komentarze

Scroll to Top