Bezpieczeństwo

Rządzi Budda, czyli przestępcy umieją w trendy

Michał Rosiak Michał Rosiak
24 października 2024
Rządzi Budda, czyli przestępcy umieją w trendy

Nawet jeśli jak ja, urodziliście się w latach 70. i nie do końca nadążacie za dzisiejszymi bohaterami młodzieży, ksywka "Budda" musiała w ostatnich dniach wpaść Wam o oko. Los zatrzymanego przez CBŚP i aresztowanego Kamila L. to nie temat na bloga, o nim zadecyduje sąd. Jednak fakt, że Budda "trenduje" w sieci, ochoczo wykorzystują przestępcy.

Zacząłem pisać ten tekst tydzień temu, ale musiałem go przełożyć. Myślałem, że przez 7 dni Budda - jako temat - straci na popularności. Gdzie tam, na "sławie" aresztowanego youtubera płyną zarówno media jak i przestępcy.

Budda na Facebookowych reklamach...

... no bo gdzieżby indziej?

Menedżer reklam Facebooka to kopalnia niekoniecznie szlachetnego materiału i jak widać wystarczyło wpisać "Budda", by znaleźć dziesiątki reklam. Co ciekawe, choć te widoczne powyżej są świeże, z poprzedniego dnia - to treść jest dokładnie taka sama jak tydzień wcześniej. Choć zdjęcia obrazujące reklamy są różne, witryna docelowa w przypadku tej kampanii jest ta sama. Jest nią... mocno podejrzane kasyno.

Kliknięcie w dowolną reklamę prowadzi do strony hxxps://kamil5udda[.]xyz/. Na witrynie docelowej, udającej sklep Google Play, widzimy stronę pozwalającą na "instalację" aplikacji. Po kliknięciu w "Instaluj" nie pojawia się jednak informacja o instalacji aplikacji. Zamiast tego na pasku widzimy coś, co wygląda jak progres ściągania pliku.

Na koniec aplikacja proponuje nam stworzenie widżetu:

I właśnie to ostatnie wyjaśnia z czym mamy do czynienia.

Niech się Wam zapali czerwona lampka

Oszuści tak naprawdę niczego nie instalują. Pasek jest zasłoną dymną, a widget to po prostu skrót do strony. Pod adresem hxxps://71-nomaspin[.]com/, do którego prowadzi, znajdziemy jedno z wielu obecnych w sieci podejrzanych kasyn online. Odpowiedź na pytanie, czy warto w takim miejscu wpłacać pieniądze, pozostawiam Wam. Pamiętajcie jednak, że wpłata pieniędzy to tylko jedno z ryzyk. Drugie wiąże się z tym, że robiąc to, trzeba podać dane instrumentu płatniczego. Czy nie czulibyście się dziwnie, podając numer, datę ważności i kod CVV swojej karty na stronie, gdzie dane właściciela ukryte są w popularnej w "szemranym internecie" firmie Withheld for Privacy ehf z siedzibą w Reykjaviku?

A skąd w tym wszystkim wziął się Budda? Stawiam, że on ma być tylko magnesem, który tylko przyciągnie pierwsze zainteresowanie. A ja wciąż żyję nadzieją, że internauci zaczną się częściej zastanawiać, co klikają. I, że sytuacja, gdy strona docelowa nie będzie miała nic wspólnego z pierwotną, w końcu zacznie zapalać Wam w głowie wielką, wirującą czerwoną lampkę.


Sieć

Zmodernizowaliśmy 1670 stacji bazowych

Kinga Galon Kinga Galon
24 października 2024
Zmodernizowaliśmy 1670 stacji bazowych

Dostałam od znajomego zrzut ekranu z wiadomością od Orange dotyczącą modernizacji sieci i pytaniem: „O co chodzi? Co Wy tam robicie?”. Spieszę z odpowiedzią i to udzieloną publicznie. Dla kolegi i wszystkich innych, którzy podobną wiadomość dostali albo chcą się dowiedzieć, czym jest modernizacja sieci i co daje.   

Żeby nie być gołosłowną, zacznę od wspomnianej wiadomości.

Prace modernizacyjne - obok uruchamiania nowych stacji bazowych - to jeden ze sposobów na zwiększenie pojemności i wzmocnienie zasięgu sieci, co przekłada się na poprawę jakości usług. Od początku roku modernizację przeszło 1670 stacji bazowych Orange. Dołożyliśmy na nich ponad 820 warstw sieci LTE. W tym roku w planach mamy zmodernizowanie łącznie 2100 nadajników. To mocny rok, który przybliża nas do końca tego procesu w 2025 roku. Od początku trwania programu unowocześniania sieci mobilnej prace przeprowadziliśmy na ponad 4140 stacjach bazowych.

Modernizacja - krok w kierunku refarmingu i 5G

Co dzieje się podczas modernizacji i dlaczego jest tak ważna? Wymieniamy moduły sterujące i radiowe, anteny oraz aktualizujemy oprogramowanie. Niekiedy towarzyszy temu zmiana dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. Wiąże się to z chwilową niedostępnością usług telekomunikacyjnych, ale warto to "przecierpieć". Dzięki modernizacji możemy na danej stacji m.in. uruchomić dodatkowe warstwy sieci LTE w pasmach 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. O tym, które pasma uruchamiamy, decydują przede wszystkim lokalne potrzeby sieciowe, lokalizacja stacji i topografia terenu. Jeśli interesują Was techniczne szczegóły modernizacji stacji bazowych, zapraszam do wpisu Zmodernizowana sieć = lepsza jakość usług, w którym je opisałam.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć. Modernizując stację bazową przygotowujemy ją na wyłączenie sieci 3G i refarming, czyli uruchomienie LTE w paśmie 900 MHz, a przyszłościowo także na włącznie sieci 5G w paśmie C. Jeśli jest to możliwe i zasadne uruchamiamy 5G w technologii DSS. Nowy sprzęt daje możliwość wykorzystania nowszych technologii i generacji sieci komórkowej. Na obecnym etapie modernizacji sieci mobilnej jest to szczególnie ważne dla terenów południowej Wielkopolski, województwa dolnośląskiego oraz południowej części województwa lubuskiego. Wymiana sprzętu na stacjach w tych lokalizacjach pozwoli nam w znacznym stopniu poprawić zasięg sieci 5G.

Komentarze


Oferta

Najnowszy iPad mini już Orange

Beata Giska Beata Giska
23 października 2024
Najnowszy iPad mini już Orange

Odświeżony iPad mini (A17 Pro) jest już u nas dostępny. To wielofunkcyjny, elegancki i designerski tablet dla miłośników urządzeń Apple.

Najważniejszą zmianą - względem iPada mini (6. generacji) - jest nowszy, wydajniejszy procesor A17 Pro. Nowością jest także obsługa sieci Wi-Fi 6E - zapewniająca dostęp do szybkiego i niezawodnego łącza. Pozostałe parametry tego bestsellerowego iPada mini nie zmieniły się. Warianty pojemności pamięci, jakie macie do wyboru to: 128, 256 i 512 GB. Producent zrezygnował z wersji 64 GB. Równolegle pojawiły się też w sprzedaży iPady 10,9”, ale w wersji bez ładowarki w opakowaniu.

Scroll to Top