Już 24-27 września 18. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie”, której Fundacja Orange jest partnerem. To największe w Polsce wydarzenie na ten temat, skierowane do przedstawicielek i przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej czy branży internetowej.
Jego organizatorami są: Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Nasza Fundacja jest głównym partnerem konferencji.
O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie
Dlaczego warto wziąć udział? Jakie tematy poruszymy, m.in.:
- Internet a zdrowie psychiczne dzieci: perspektywa ostatniej dekady
- Jak nowoczesne technologie wpływają na wyniki w nauce i zdrowie psychiczne młodzieży?
- Jak być osobą wspierającą dla młodych osób
- Dzisiejsza młodzież w kontekście mediów społecznościowych
- Obecności smartfonów w szkole i w życiu młodych ludzi
- Wizerunek dziecka w sieci
- Jak dbać o cyfrowy dobrostan dziecka w pierwszych latach jego życia
Dwa pierwsze dni to inspirujące wystąpienia z udziałem ekspertek i ekspertów z Polski i z zagranicy – w jednej z dyskusji weźmie udział Konrad Ciesiołkiewicz z naszej Fundacji – Będzie to debata ekspercka 25.09 – pt. „Publikowanie wizerunku dziecka w internecie – gdzie jest granica”?
Dwa kolejne dni to seria webinarów, z których jeden poprowadzi Maja Gruszczyńska z naszej Fundacji – Koordynatorka programów MegaMisja dla Przedszkoli i FabLab oraz Marcelina Metera - autorka scenariuszy zajęć, współpracowniczka Fundacji Orange w projekcie MegaMisja dla Przedszkoli, z którą działamy na co dzień.
Dobrostan w świecie ekranów buduje się offline
Podczas webinaru, który poprowadzą Maja Gruszczyńska i Marcelina Metera, porozmawiamy o tym, co powoduje, że niektóre dzieci są mniej podatne na kontakt z niebezpiecznymi treściami w internecie i nie zachowują się w sieci w sposób ryzykowny albo przemocowy? Będzie też o tym, że kompetencje społeczne i odporność psychiczna okazują się kluczowe w internecie, jak i poza nim. Kształtowanie ich w dzieciach od najmłodszych lat może być niezbędną „tarczą” ochronną i podstawą harmonijnego rozwoju w czasach wielu nowych wyzwań powodowanych postępem cyfrowym. Podczas webinaru dowiecie się, jaką rolę w tym obszarze mogą pełnić przedszkola jako miejsca wczesnych doświadczeń społecznych człowieka oraz jakie wsparcie mogą zyskać w tym zakresie. Poznacie także wyniki badań o zależności między rozwojem kompetencji emocjonalnych, a podatnością na uzależnienia i ryzykowne zachowania w sieci.
Serdecznie zapraszamy – wszystkie dni będą okazją do wysłuchania inspirujących wystąpień i przeprowadzenia wartościowych dyskusji. Wydarzenie jest bezpłatne. Ze względu na wyczerpanie puli miejsc na udział stacjonarny oraz listę rezerwową, zapraszamy do rejestracji do udziału online: https://konferencja.saferinternet.pl/rejestracja.
Cały Program: https://konferencja.saferinternet.pl/program
Do zobaczenia! :)