Sieć

Sieć komórkowa może być bardziej energooszczędna. W Orange Polska zużywany dużo mnie prądu w przeliczeniu na przesłany gigabajt

Piotr Domański Piotr Domański
27 sierpnia 2019
Sieć komórkowa może być bardziej energooszczędna. W Orange Polska zużywany dużo mnie prądu w przeliczeniu na przesłany gigabajt

Zastanawialiście się kiedyś ile prądu potrzeba do działania sieci komórkowej? Mam na myśli stacje bazowe, serwerownie, czy elementy sieci szkieletowej. Podpowiadam - sporo. Dlatego od wielu lat pracujemy nad tym, żeby nasza sieć była możliwie energooszczędna. Nawet pomimo ciągłej budowy nowych stacji bazowych, rozbudowy posiadanych i bardzo szybkiego wzrostu ruchu (ponad siedmiokrotny wzrost w latach 2015-2018).

Ile prądu zużywa sieć mobilna?

W ubiegłym roku pokonaliśmy kolejną granicę - 0,2 kWh za każdy przesłany GB w sieci mobilnej. Dla porównania w 2015 roku było to aż… 1,4 kWh. To ogromne oszczędności dla środowiska naturalnego i firmy. Żebyście mieli porównanie 2 kWh zużywa średniej klasy żelazko włączone ma maksymalną moc przez godzinę, a ok. 0,6 kWh odkurzacz pracujący z maksymalną mocą. Przyjmuje się, że średnio gospodarstwo domowe potrzebuje od 2 kWh do 2,5 kWh na bieżące potrzeby. O tym w jaki sposób ograniczamy zużycie prądu w Orange niedawno opowiadała Marta. Zapraszam Was do obejrzenia jej wideo.

Prąd to nie jedyny składnik kosztów sieci

Warto pamiętać, że koszty energii, to nie jedyna składowa bieżących wydatków na utrzymanie naszej sieci mobilnej. Musimy wynająć powierzchnie na nasze urządzenia, modernizować ustawienia sieci i usuwać ewentualne awarie. Czasem prace prowadzą nas w dość nietypowe miejsca, chociażby na Kasprowy Wierch.

Dodatkowo cały czas prowadzimy refarming i zwiększamy liczbę stacji bazowych z agregacją pasma (dokładnie 8000 sztuk). Na blogu piszemy o tym regularnie. Powiecie, że to inwestycje, które musimy robić. Tak, to prawda, bez nich się nie obejdzie, jeżeli chcemy zachować wysoką jakość transferu danych. Tylko w ten sposób możemy Wam zapewnić komfort w korzystaniu z sieci. Polecam raport Instytutu Łączności, w którym pokazano, co się wydarzy, jeżeli sieć nie będzie rozwijana.

Jeżeli interesuje Was temat energooszczędności, pisałem o tym także w kontekście światłowodu przy okazji pamiętnego filmu z bykiem. Okazuje się bowiem, że światłowód jest bardziej energooszczędny od podobnych technologii.

Komentarze

Marcin
Marcin 12:27 27-08-2019

Część Piorek ! Kiedyś już pisałem o tym, miałeś wstawić artukuł na bloga ale chyba wypadło ci to z głowy ;P
W Gryfinie około 2-3 lat temu przeprowadzany był jakiś pionierski test VDSL. Z tego co wiem karta VDSL była zainstalowana na ulicy Łużyckiej. Wiem że w przeciągu kilkunastu misięcy w ramach POPC 2 będziemy mieli światłowody u nas w mieście jednak z zwykłej ciekawości chętnie bym poczytał coś mądrego na temat tego testu VDSL. Mogę liczyć na twoje zaangażowanie i ciekawy artykuł na blogu w kwestii tego VDSL-a ? 😉

Odpowiedz
    1312
    1312 00:29 29-08-2019

    pewnie piszesz o zasilaniu ONU-sa. wiec nad samym vdsl nie ma co sie rozpisywac

    Odpowiedz
      Marcin
      Marcin 22:55 29-08-2019

      Mógłbyś rozwinąć myśl?

      Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 12:53 27-08-2019

Piotrze kolejny super wpis. Super ze usprawniacie sieć tak by była jak najbardziej energooszczędna. Tak trzymać.

Odpowiedz
karl
karl 16:19 27-08-2019

dołożenie pasma = oszczędność prądu? haha
odkurzacz 600-watowy?
ale lubię Was poczytać

Odpowiedz
Resboy
Resboy 17:15 27-08-2019

Piotrze, przy okazji. Jak to jest z rachunkami za prąd, jeśli stacja nadaje sygnał Orange i T-Mobile, a przecież licznik prądu jest jeden. Często bywa tak, że z danej lokalizacji Orange nadaje tylko LTE 800 a T-Mobile 800 i 1800. Jak dzielicie rachunki za prąd? I jeszcze jedno, ile średnio miesięcznie taka wiejska stacja mająca tylko LTE 800 i GSM UMTS 900 pobiera kWh na miesiąc?

Odpowiedz
    Resboy
    Resboy 19:47 05-09-2019

    Widzę, że nie chcesz odpowiedzieć. Pofatygowałem się pod maszt w Nowosielcu koło Niska na Podkarpaciu. Tam jest Networks i Plus. Widoczny jest jeden licznik prądu. Nie wiem czy wasz czy plusa. Ale zużycie może być podobne. W ciągu jednej doby od wczoraj do dziś, stacja zużyła dokładnie 109 kWh.

    Odpowiedz
      Piotrek Domański
      Piotrek Domański 20:20 05-09-2019

      Zdradzę Ci tajemnice – są nawet stacje bazowe, na których wisi sprzęt wszystkich operatorów :-). Przepraszam nie zauważyłem Twojego pytania. Takie kwestie rozlicza się miedzy operatorami. Szczegółów Ci nie podam. Podobnie jak średniego zużycia na stację. Pozdrawiam

      Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Zagłosuj na Raport Orange Polska

Monika Kulik Monika Kulik
26 sierpnia 2019
Zagłosuj na Raport Orange Polska

Serdecznie zapraszam Was do głosowania na Raport Zintegrowany Orange Polska 2018, który startuje w konkursie Raporty Społeczne.

O naszym Raporcie

Raporty społeczne przygotowujemy od kilkunastu lat, a przez ostatnie 3 lata są to raporty zintegrowane. Raport zintegrowany oznacza, że dane finansowe i niefinansowe – społeczne, środowiskowe - znajdują się w jednym wspólnym dokumencie. Takie ujęcie pozwala nam w kompleksowy sposób opowiedzieć o firmie, kim jesteśmy i co robimy. Centralnym punktem raportu jest tzw. łańcuch wartości, który pokazuje, w jakim otoczeniu działamy, z jakich kapitałów czerpiemy zasoby, jak wygląda nasz model biznesowy, strategia i wyniki. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest w nim więcej informacji o naszym łańcuchu dostaw czy respektowaniu praw człowieka.

O konkursie

W Konkursie Raporty Społeczne każdy może ocenić, która organizacja najlepiej zaprezentowała swoje działania na rzecz społeczeństwa i środowiska. Co roku jedną z nagród w konkursie przyznają internauci. O ich nagrodę rywalizują organizacje, które przygotowały raporty społeczne, zintegrowane i sprawozdania z działalności niefinansowej. W tegorocznej, 13. edycji, jest do wyboru 45 publikacji. Na tę liczbę składa się między innymi 15 debiutów, 10 raportów zintegrowanych oraz 8 raportów instytucji pozabiznesowych (w tym 4 raporty administracji publicznej, 3 organizacji pozarządowych i jeden uczelni wyższej).

Konkurs Raporty Społeczne odbywa się od 2007 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte.

Jak głosować

W głosowaniu internautów można wziąć udział do 16 września, poprzez formularz dostępny na stronie http://raportyspoleczne.pl. Głos oddaje się na 3 publikacje. W formularzu należy również wpisać swój adres e-mail oraz określić grupę interesariuszy, której jest się reprezentantem. Na koniec trzeba potwierdzić udział w głosowaniu poprzez kliknięcie linku przesłanego na podany adres e-mail. Dopiero wtedy głos zostanie zapisany w systemie.

Z raportami zgłoszonymi do konkursu w 2019 roku i biorącymi udział w głosowaniu można zapoznać się poprzez Bibliotekę Raportów, dostępną na stronie http://raportyspoleczne.pl/biblioteka-raportow/.

Baner konkursu raporty społeczne z napisem - zagłosuj na nasz raport i okładką Raportu Zintegrowanego Orange Polska

Nasz ubiegłoroczny Raport otrzymał wiele nagród – w konkursie na najlepszy raport zintegrowany 2017 Central European Sustainability Report Award - Green Frog Award organizowanym przez firmę doradczą Deloitte, nagrodę za najlepszy raport zintegrowany za rok 2017 oraz nagrodę specjalną od Giełdy Papierów Wartościowych w 12. edycji Konkursu Raporty Społeczne, wyróżnienie w konkursie The Best Annual Report 2017 organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków.

Komentarze

Ignacy
Ignacy 21:51 22-11-2024

Pani Kingo, polecam naprawić zasięg przy ulicy Józefa Wybickiego w Krakowie – dzielnica Krowodrza. Najbliższa stacja jest 1.25 KM od mojego bloku. LTE ma tylko jedną kreskę i często się przełącza na 3G lub EDGE. Czy możecie naprawić swój zasięg w tej lokalizacji?

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:52 25-11-2024

    Ulica Wybickiego jest dość długa i trudno w analizie odnieść się bez numeru budynku. Może Pan zgłosić problem z zasięgiem do obsługi klienta, wtedy możliwe będzie przeprowadzenie dokładniejszej analizy dla konkretnej usługi i lokalizacji.

    Odpowiedz
Sylwek
Sylwek 09:47 25-11-2024

Czy za wyłączeniem technologii 3G idzie rozbudowa nadajników LTE? Już dzisiaj są problemy z obciążeniem nadajników, a jak wyłączony zostanie zasięg 3G może być jeszcze gorzej. Przykład miejscowość Baćkowice w woj. świętokrzyskim.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:11 25-11-2024

    Tak, bo wyłączeniu 3G towarzyszy refarming. Oznacza to, że częstotliwości pasma 900 MHz, które do tej pory wykorzystywane były dla 3G, teraz przeznaczone są dla LTE. Mówiąc najprościej: wyłączamy 3G, a w to samo miejsce włączamy LTE (4G) i w ten sposób wzmacniamy sieć.

    Odpowiedz
Powiat Oleśnicki
Powiat Oleśnicki 22:38 25-11-2024

Pani Kingo, czekałem cierpliwie na dopięcie procesu w powiecie oleśnickim (woj. Dolnośląskie) w październiku. Mamy koniec listopada, a 3G nadal rządzi w tym rejonie. Raków, Bielawa, … Jest poślizg i proces nadal się toczy?

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 14:01 26-11-2024

    Wyłączyliśmy 3G w całym powiecie oleśnickim zgodnie z planem w październiku. Raków to powiat wrocławski, Bielawa – powiat dzierżoniowski. Telefon może też łączyć się z siecią 3G ze stacji w sąsiednich powiatach, jeśli tam jeszcze nie było wyłączenia 3G. Mapa zasięgu jest dostępna na stronie Orange: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

    Odpowiedz
Powiat Oleśnicki
Powiat Oleśnicki 18:48 26-11-2024

Rzeczywiście, głupio wyszło. Pani Kingo, ale Krzeczyn powinien być zdecydowanie wolny od 3G w takim razie. Pozdrawiam.

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 10:53 27-11-2024

    Stacja w Krzeczynie nie nadaje już sygnału w 3G. Jeśli telefon łączy się z 3G, to musi być to stacja spoza powiatu oleśnickiego, nie ma innej możliwości. Również pozdrawiam! 🙂

    Odpowiedz
Tomek Szewczuk
Tomek Szewczuk 15:46 27-11-2024

Dzień dobry,
A czy wygaszanie 3G wiąże się z modyfikacją nadajników również pod kątem uruchamiania 5G czy się ze sobą kompletnie nie łączy? W moim macierzystym dziale wjeżdżają właśnie urządzenie 5G dla klientów biznesowych i zacząłem baczniej obserwować mapy zasięgów i jest często trochę dziwnie – duże skupiska ludzi mają ciągle 4G a nie maja 5G, totalne odludzia mają zmodyfikowane maszty. Żeby n

Odpowiedz
Marcin
Marcin 15:37 03-12-2024

Dzień dobry, od kilku miesięcy Google sprzedaje oficjalnie w Polsce telefony Google Pixel 8a oraz Pixel 9. W związku z planowanym wyłączeniem sieci 3G w województwie opolskim proszę o informację, czy wiadomo, kiedy oficjalnie usługi VoLTE na tych telefonach będzie działać w sieci Orange. Telefonów tych nie ma w wykazie urządzeń obsługujących tę usługę w sieci Orange. Pozdrawiam

Odpowiedz
    Kinga Galon
    Kinga Galon 15:29 21-12-2024

    To zależy nie tylko od operatora, ale także od producenta telefonu, więc niestety nie jestem w stanie podać terminu.

    Odpowiedz
Ignacy
Ignacy 19:08 18-12-2024

dokładnie jest to Józefa Wybickiego 5A, Kraków – ostatnio rzadziej z LTE przełącza się na 3G i zamiast na 3G przełącza się na EDGE

Odpowiedz
Andrzej Kołakowski
Andrzej Kołakowski 11:21 27-12-2024

co z zasiegiem Beniaminów 05-127 w okolicach ul,sadowa/Letniskowa?

Odpowiedz
bagosz
bagosz 23:42 05-01-2025

Super zmiany, w 3G w swojej miejscowości miałem stabilne połączenie HD Voice, po wyłączeniu 3G nie da się rozmawiać przez VoLTE, najczęściej przerywa, jakość połączenia spada poniżej komunikatywnej, w końcu rozłącza się. I tak po zmianach na „lepsze” musiałem wrócić do rozmów 2G żeby w ogóle móc się dogadać… 👏

Odpowiedz
antek
antek 19:25 17-01-2025

Możesz jeszcze spróbować VoWiFi. Dobrze słychać 🙂

Odpowiedz

Rozrywka

Kraków Live Festival 2019 wideo

Kasia Barys Kasia Barys
24 sierpnia 2019
Kraków Live Festival 2019 wideo

Emocje na pewno jeszcze nie opadły. Minął ledwo tydzień. Fani muzyki w miniony weekend szaleli na Kraków Live Festival 2019 wspieranym przez Orange. Krzysztof Zalewski, Natalia Nykiel, Macklemore, Calvin Harris, Post Malone czy Years & Years i Aurora dali czadu na scenie. Przez dwa dni w Krakowie, 60 tysięcy fanów mogło posłuchać różnej muzyki m.in. rapu, rocku czy elektroniki.

Zobaczcie jak było! I do zobaczenia za rok.

Komentarze

Scroll to Top