O wynikach badania World Internet Project Poland 2012 mogliście przeczytać na blogu ogólnym. Dzisiaj chcę zwrócić waszą uwagę na wyniki badania w kontekście technologicznym.
Jak wynika z raportu, coraz chętniej korzystamy z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych – już 16 proc. Internautów (dwukrotnie więcej niż w 2010 r.) korzysta z dostępu do sieci za pomocą telefonów komórkowych, smartfonów i palmtopów. Co ciekawe, w tej grupie więcej jest mężczyzn niż kobiet, co może odzwierciedlać ogólnie większe zainteresowanie gadżetami wśród panów. Mobilni użytkownicy to najczęściej ludzie młodzi, a ich odsetek maleje wraz z wiekiem. W grupie 15 – 19 lat stanowią 36 proc., natomiast w grupie 60+ tylko 2 proc. Większość osób korzystających z Internetu przez urządzenia mobilne traktuje go jako substytut dostępu na komputerze stacjonarnym, jednak już 10 proc. wybiera smartfon czy tablet zamiast peceta.
Moda na mobilność znajduje odzwierciedlenie w sprzęcie, jaki wybieramy. Już 37 proc.Polaków posiada własny laptop, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z 20 proc. wynikiem w 2010 r. Nadal jednak chętnie korzystamy z komputerów stacjonarnych - posiada je 45 proc. Polaków. W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba osób posiadających oba urządzenia (obecnie 15 proc.), co może oznaczać, że kupując laptopy, nie chcemy pozbywać się sprawdzonych pecetów.
Jako psycholog nie mogę także nie zwrócić uwagi na zmienne psychologiczne, które wzięto pod uwagę w badaniu. Okazało się, że użytkownicy Internetu różnią się od osób niekorzystających z dostępu do sieci pod względem umiejscowienia kontroli. Wśród Internautów odsetek osób przekonanych, że to, co dzieje się z ich życiem zależy raczej od nich wynosi 65 proc. w porównaniu do 49 proc. wśród nie-Internautów. Co ciekawe, 35 proc Internautów i aż 50 proc nie-Internautów umiejscawia siłę sprawczą gdzieś na zewnątrz. Macie pomysł, skąd wynika ta różnica?
Na zakończenie wpisu dobra informacja: jak wynika z raportu Internauci są bardziej zadowoleni z życia i częściej oceniają swoje warunki życiowe jako doskonałe niż nie – Internauci. Jesteśmy zatem w grupie szczęśliwców :-)
Zachęcam do przestudiowania calego raportu WIPP2012 - jest naprawdę interesujący i przystępnie napisany. Jestem ciekawa, czy wy również ulegacie modzie na mobilność - częściej korzystacie z Internetu w telefonach, laptopach niż kilka lat temu? Czekam na wasze komentarze.