Odpowiedzialny biznes

#SuperKoderzy z nagrodą 2016 Digital Skills Awards

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
01 grudnia 2016
#SuperKoderzy z nagrodą 2016 Digital Skills Awards

Projekt #SuperKoderzy Fundacji Orange otrzymał jako jedyny spośród inicjatyw realizowanych w Polsce nagrodę 2016 Digital Skills Awards. Wyróżnienie w czterech kategoriach wręcza Günther H. Oettinger - komisarz europejski ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.  #SuperKoderzy zwyciężyli w kategorii „Digital skills for all”, czyli „Umiejętności cyfrowe dla wszystkich”. Konkurencja była olbrzymia – zgłoszono 258 projektów, a w półfinale znalazło się 16 inicjatyw, wśród których były trzy realizowane w Polsce.

Takie wiadomości to zawsze powód do dumy.  Szczególnie, że #SuperKoderzy to projekt niezwykły, realizowany w 17 krajach Europy i Afryki dla 6000 dzieci. W Polsce Fundacja Orange zmienia dotychczasowe podejście do nauki programowania – uczymy kodowania nie tylko na informatyce, ale też na lekcjach przyrody, matematyki, muzyki, historii i języka polskiego. Każdy z przygotowanych przez Fundację Orange zestawów zawiera 12 szczegółowych scenariuszy lekcji, atrakcyjnych dla uczniów i dostosowanych do programu nauczania. Do tego dokładamy kompleksowe szkolenie dla nauczycieli (oczywiście nieodpłatne) i dotację na zakup sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia zajęć.

W roku szkolnym 2016/2017 w ramach pilotażu do programu przystąpiło 35 szkół. Fundacja Orange przeszkoliła 65 nauczycieli i 5 wolontariuszy Orange, którzy prowadzą lekcje w szkołach. Uczestniczy w nich ponad 800 dzieci. Wszystkie materiały dydaktyczne są dostępne online bezpłatnie dla wszystkich nauczycieli i rodziców do wykorzystania podczas zajęć w szkołach lub w domu.

Gratulacje dla Fundacji Orange!


Bezpieczeństwo

Precz z kartami bankomatowymi?

Michał Rosiak Michał Rosiak
01 grudnia 2016
Precz z kartami bankomatowymi?

Szukając ciekawego tematu, a którym mógłbym dzisiaj napisać, standardowo przeglądałem moje ulubione witryny i blogi poświęcone technologiom i bezpieczeństwu. Zajrzałem m.in. do Briana Krebsa, zerknąłem na zamieszczony tam film o najnowszych modelach skimmerów i... a co ja będę mówił - sami zobaczcie i poszukajcie czegoś, co Was szczególnie zaniepokoi.

I jak? Nie wiem, jak Was, ale mnie - może nie zaniepokoiło, bardziej zdjęło klapki z oczu - gdy zauważyłem, że film "reklamowy" producenta nowoczesnych skimmerów został wykonany w Polsce! Przez większość czasu widoczne jest logo znanego w naszym kraju banku, a przy zbliżeniach widać logo systemu płatności mobilnych Blik i przez ułamek sekundy polskie napisy na ekranie urządzenia.

Słabo, co? Jedno to poczytać o "jakichś tam skimmerach", a zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy zobaczymy je w swoim bankomacie? Co gorsza - jak widać na filmie - to nie jest skimmer, który widać, którego można rozpoznać, poruszając podejrzanie wyglądającym slotem na kartę. Złodziej wciąż musi w jakiś sposób dostać się do Twojego PINu, ale chowając skimmer do urządzenia zmniejsza ryzyko wykrycia przynajmniej o połowę!

No dobrze (czy raczej właśnie źle...) - skoro już wiemy, że są u nas, to jak sobie z nimi poradzić?

  • Na pewno ze zdwojoną uwagą przyglądać się klawiaturze urządzenia (np. czy nic nie odstaje)
  • Niezależnie od powyższego zawsze zasłaniać klawiaturę, gdy wpisujemy PIN
  • Omijać bankomaty wolnostojące w nieoświetlonych miejscach - jak sami widzieliście, włożenie skimmera to krótka chwila, łatwiej to zrobić, gdy nie śledzą nas oczy przechodniów
  • Szczególnie uważać, wypłacając w weekendy - przestępcy lubią zakładać skimmery w nocy z piątku na sobotę, wiedząc, że przez następne dwa dni banki są nieczynne
  • Analizujcie regularnie ruch na swoim koncie bankowym, najlepiej ustawcie powiadomienia po każdej transakcji

Powyższe to uwagi ze strony Briana, z którymi oczywiście w stu procentach się zgadzam i promuję. Sam dodałbym jeszcze jeden, bo gdyby nie on, musiałbym wymyślić inny tytuł. Nie bez przyczyny płatności mobilne, jak choćby BLIK, którego logo widać na okradanym bankomacie, cieszą się coraz większym powodzeniem. Wtedy nie ma ryzyka, że skimmer cokolwiek odczyta, a nawet jeśli na klawiaturze będzie nakładka, złodziej co najwyżej pozna sześciocyfrowy kod transakcji, który po chwili i tak nie będzie ważny. Na pohybel skimmerom?

 


Rozrywka

Na co do kina w grudniu?

Kasia Barys Kasia Barys
01 grudnia 2016
Na co do kina w grudniu?

Końcówka roku nas rozpieszcza, wybór jest spory i atrakcyjny! Stęskniliście się za Clintem Eastwoodem? "Sully" z Tomem Haknsem w roli głównej na pewno Was nie rozczaruje. Pewnie wielu z was czeka na kolejną część "Gwiezdnych Wojen". Będzie to jednak inny film, niż te wcześniejsze. Na początku najpierw zobaczymy napis „A long time ago in a galaxy far, far away”. I kosmos. Ale nie będzie klasycznych lecących napisów na początku. Te są obecnie zarezerwowane dla filmów z sagi. Jednak na ekranie w jakiś sposób pojawi się tytuł filmu – „Łotr 1”. Jeszcze jedną ważną zmianą jest to, że w „Łotrze 1” każda planeta ma mieć napis informujący, gdzie jesteśmy. Polecam także świetną animację dla dzieci "Kubo i dwie struny".

Pamiętajcie także o filmach na VOD w Orange TV. Do obejrzenia proponuje filmy, które całkiem niedawno gościły na dużym ekranie a być może je przegapiliście np "Złe mamuśki" czy "Boska Florance".

52f362218f91518639bd50c2775c25a2739

A teraz konkurs. Napiszcie proszę jakie macie filmowe postanowienia noworoczne. Na jakie filmy 2017 roku czekacie i dlaczego. Ja szczególnie czekam na "La, la Land". Będę miała dla Was nagrody: najlepsza odpowiedź wygra podwójny woucher do kina oraz klawiaturę do gier komputerowych, kolejna torbę na laptopa a trzecia zestaw gadżetów wylosowanych z Orangowej szafy :) Piszcie do końca tego tygodnia.

 

Scroll to Top