Oferta

Ten dzień, gdy za internet mobilny płacicie 20% mniej. Dzięki kuponom ;-)

Piotr Domański Piotr Domański
25 lutego 2016
Ten dzień, gdy za internet mobilny płacicie 20% mniej. Dzięki kuponom ;-)

Ruszyła jednodniowa promocja kuponowa, w ramach której możecie obniżyć cenę internetu mobilnego o 20% na 24 miesiące. Oczywiście przy przedłużaniu umowy lub wybraniu nowej. To sporo, a co więcej warto się zainteresować naszym mobilnym gdyż mamy ambitne plany inwestycyjne, więc jego jakość i zasięg będą szybko rosły. Kupon możecie wygenerować od dzisiaj, od godziny 9 rano, do jutra do 8:59, czyli dokładnie 24 godziny. Kupon można wykorzystać do jutrzejszej północy.

Przechodząc do szczegółów pozwala on obniżyć abonament za choćby LTE FreeNet SIMO, LTE FreeNet, Internet LTE dla domu i Internet LTE 2w1, zarówno wtedy, gdy chcecie przedłużyć umowę, jak i gdy zależy Wam na nowej.

Proces generowania kodu nie zmienił się od ostatniej promocji, jednak pamiętajcie, że warto mieć wyłączoną blokadę plików cookies. Wszystko co powinniście wiedzieć o promocji kuponowej znajdziecie na stronie internetowej orange.pl


Oferta

Instalacja FTTH, czyli NIE zdemolujemy Wam mieszkania ;-)

Piotr Domański Piotr Domański
24 lutego 2016
Instalacja FTTH, czyli NIE zdemolujemy Wam mieszkania ;-)

Przyznam, że sam się tego obawiałem, gdy zamawiałem internet FTTH czyli Supernova. Obawiałem się wiercenia, kucia, pyłu  W dwóch słowach: domowy Armagedon. Życie jednak potrafi zaskoczyć. Gdy technicy wyszli z mojego mieszkania nie musiałem nawet za bardzo odkurzać - cała operacja zakończyła się sukcesem.

Stwierdziłem, że napiszę na blogu o swoich doświadczeniach. Mogą się one przydać i Wam, przy podejmowaniu decyzji. O kolegach i koleżankach, którzy zaglądają do tego cyklu by poczytać wyłącznie o działaniu sieci nie zapomniałem…  dla Was  post scriptum ;-)

Instalacja FTTH - przygotowania

Początek jak zawsze – najpierw umowa (w moim przypadku w salonie), później telefon od serwisantów z propozycją uzgodnienia terminu. Jeżeli zamawialiście usługę telefonicznie – umowę mogą wam również dostarczyć technicy. W Warszawie i Krakowie obowiązują jeszcze przez jakiś (dosłownie tydzień – dwa) czas trzy czterogodzinne „sloty czasowe” czyli po prostu „okienka”, które mogą nam zaproponować technicy. W pozostałych miastach, a wkrótce także w dwóch wcześniej wspomnianych, wprowadziliśmy cztery „okienka” trzygodzinne. Pierwsze zaczyna się o 8:00 i trwa do 11, drugie 11-14, trzecie 14-17, czwarte 17-20. W weekendy – sobota możemy umówić się dwa sloty czasowe – pierwsze zaczyna się od 8:00 i trwa do 11, drugie 13-16. Czyli dla każdego znajdzie się właściwy moment. Gdy umawiałem się, jeszcze w poprzednim systemie „slotowym”, ustaliłem godzinę 16, a już o 14 miałem telefon, z pytaniem czy mógłbym być wcześniej.

Z odpowiednim wyprzedzeniem, najczęściej jednodniowym otrzymacie prośbę o potwierdzenie terminu. Jeżeli zmieniły się wasze plany, przyjeżdża rodzina zza oceanu lub liczne grono znajomych, możecie wizytę techników przesunąć.

Serwisanci w Twoim domu, a więc… montaż

Teraz kilka słów o montażu. Na początku dowiecie się, jak wygląda proces instalacji, a także że w każdym momencie możecie odstąpić od montażu. Potem ekipa rusza na klatkę schodową i do piwnicy, ocenia sytuację i sprawdza drożność peszli – czyli rurek, którymi będą poprowadzone przewody. Może się okazać, że będą one zablokowane, w takiej sytuacji stosujemy inne metody doprowadzenia światłowodu do mieszkania.

montaż światłowodu - FTTH - grafika ilustracyjna

Gdy już wszystko poza  mieszkaniem będzie sprawdzone, technicy zajrzą do Was i omówią kwestie związane z samym montażem. Jak choćby to, gdzie będą stały modemy,  które gniazdka trzeba będzie wykorzystać do ich  zasilenia. Czasami może się okazać, że między wyjściem peszli w mieszkaniu, a miejscem, gdzie zaplanowaliście ustawienie modemu jest spora odległość. O ustawieniu modemu Wi-Fi pisałem już kiedyś artykuł – warto tam zajrzeć. Wtedy, albo światłowód zostanie zamontowany w niewidoczny sposób np.  za listwami przypodłogowymi, framugami, czy pod sufitem. Możecie się też zdecydować na kucie ścian i ułożenie w nich kabli.

Spawanie światłowodu i co dalej?

Gdy już światłowód znajdzie się na swoim miejscu, będziecie mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawy proces – spawanie światłowodu. Nie odbywa się on, co prawda, w Waszym mieszkaniu, ale warto wyjść i przyjrzeć się dokładnie ;-) Dzięki niemu można połączyć dwa włókna optyczne, użyte w czasie instalacji FTTH. Później, na klatce schodowej  lub w pomieszczeniach piwnicznych  światłowód zostanie podłączony bezpośrednio do sieci Orange, wcześniej zainstalowanej w budynku.

Po nim zostaną podłączone kolejno wszystkie urządzenia – modem i router, i sprawdzone poprawne działanie światłowodu. Serwisanci spędzą chwilę na testach i uruchamianiu usługi na naszych urządzeniach, tak by wszystko po ich wyjściu działało. Ta ostatnia część trwa około 30 – 40 minut. A przynajmniej u mnie tyle trwała ;-)

I to koniec. Wszystko działa, serwisanci sprzątają po sobie ewentualny mały rozgardiasz, a Wy możecie się cieszyć internetem w prędkości 100, 300 lub 600 Mb/s.

P.S. Obiecany materiał – Rozmowa Witka Tomaszewskiego z portalu Telepolis, z Michałem Walem z Orange. Nówka, sztuka jak to się mówi, bo z wczoraj. Warto bo Panowie rozmawiają właśnie o FTTH.

P.S. 2 [Aktualizacja 21.08.2019] Od 2016 roku, gdy powstawał ten tekst nieco się zmieniło. Dlatego warto przeczytać kilka tekstów na blogu, w których opowiadamy o podłączeniu światłowodu. Warto przeczytać tekst "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?" - krótki przewodnik po tym jak montować światłowód w domku jednorodzinnym. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda proces spawania światłowodu zobaczycie go w tekście "Jak działa światłowód? Czas się dowiedzieć… w laboratorium!". Często pojawia się także wątek różnic między światłowodem doprowadzonym bezpośrednio do mieszkania (FTTH) a "internetem światłowodowym" doprowadzonym do budynku. Więcej na ten temat dowiecie się z tekstu "Jak podłączamy bloki do światłowodów? Jak to działa #15". Opisuję także swoją drugą przygodę z instalacją FTTH - tym razem w budynku z 2016 roku.


Oferta

Mamy już Samsung S7 i S7 edge w przedsprzedaży

Piotr Domański Piotr Domański
24 lutego 2016
Mamy już Samsung S7 i S7 edge w przedsprzedaży

Moim zdaniem, Samsungowi udało się coś niezwykłego – ulepszył przepiękny (i mający świetne parametry) S6 edge. Nic dziwnego, że wielu z Was (i zresztą ja też) czekało na Samsunga S7 i S7 edge z niecierpliwością. Oba modele są już dostępne w przedsprzedaży, a zamówione zestawy będziemy do Was wysyłać 11 marca, czyli w dniu premiery.

Dlaczego zestawy? Gdyż razem z telefonem otrzymacie od nas Gear VR Litle, czyli okulary do wirtualnej rzeczywistości.

Jeżeli ktoś nie wie o co ten cały hałas, oto powody dla których warto się  zainteresować się tymi modelami. Po pierwsze procesor - Procesor Octa Core 4x2.3GHz + 4x1.6GHz, mniej więcej 50% szybszy niż w edge S6. Po drugie bardzo dobry wyświetlacz o przekątnej 5,1 cala QHD Super AMOLED. Po trzecie aparat fotograficzny 12 Mpx, który zdaniem producenta świetnie sprawdza się także w słabym oświetleniu. Do tego jeszcze 32GB wbudowanej pamięci oraz możliwość rozszerzenia kartą mSD do 200GB i 4GB RAM. Przywrócono też możliwość rozszerzenia pamięci i wodoodporność, gdyż nie było jej w poprzedniej wersji.

Gdyby to nie wystarczyło… spójrzcie na te zdjęcie.

3ca868a86ca4394dfca4965d556707ad2e1

Cena telefonu jest dość wysoka (jak na flagowca przystało), jednak nie powala na kolan, jak choćby produkty koncernu z jabłkiem w logo. Waha się między 2859 złotych, które zapłacicie w Smart Planie LTE za 39,99 zł miesięcznie , a 1759 za w Smart Plan LTE Wspólny za 149,99 zł.

Wszystko, co powinniście zrobić teraz, to klinąć w ten link ;-)

Scroll to Top