Bezpieczeństwo

Thermomix tym razem nie dla Was. To oszustwo!

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 grudnia 2021
Thermomix tym razem nie dla Was. To oszustwo!

...ani dla nikogo innego. Thermomix, popularny kuchenny - hmmm, gadżet? - jest bohaterem najnowszej, rozkręcającej się na dobre dopiero od kilku godzin, kampanii phishingowej, której celem są polscy internauci!

Zaczęło się od przeglądania jednego z naszych systemów bezpieczeństwa, gdzie trafiłem na podejrzanie brzmiący adres, hxxp://thermomix-wyniki[.]pl (przy publikacji podejrzanych stron przyjęte jest zastępowanie t przez x i "nawiasowanie" kropki, w razie, gdyby ktoś przypadkiem w nie kliknął). Po wpisaniu w wirtualnej maszynie (na wszelki wypadek) zobaczyłem to, czego od początku się spodziewałem:

Fałszywa strona logowania do Facebooka pod szyldem konkursu Thermomix

Niby okno logowania Facebooka, ale spójrzcie na pasek adresu! To nie jest okno logowania do serwisu społecznościowego. Wpisane tutaj login i hasło trafią do przestępców, a my trafimy na:

  • jeśli wchodzimy z wirtualnej maszyny - na instalkę TikToka na Google Play (to zaślepka dla automatycznych systemów bezpieczeństwa)
  • wchodząc z telefonu - na stronę, która wymaga zgody na pokazywanie powiadomień (niestety nie mam testowego telefonu i na tym kroku poprzestałem)
  • a gdy wchodzimy z Orange Polska, zobaczymy ekran CyberTarczy :) (z tymi schematami bardzo dobrze radzi sobie nasza sztuczna inteligencja)

O ile w każdym przypadku tracimy przede wszystkim poświadczenia logowania do Facebooka, doświadczenie mówi mi, że przy wejściu z telefonu (i zgodzie na powiadomienia) zostaniemy zarzuceni reklamami, być może również sugerującymi pobranie złośliwych aplikacji. Sami wiecie - jeśli powiadomień pojawia się multum, w końcu z rozpędu w któreś klikniemy.

Skąd to się wzięło?

No to efekt znamy - pytanie, skąd to paskudztwo w ogóle się wzięło? Skoro efektem końcowym jest logowanie do Facebooka, poszukajmy tego adresu na Facebooku właśnie.

Bingo!

Oszuści wzięli na celownik chyba wszystkie grupy na Facebooku, których tematem jest Thermomix. Po zajrzeniu do jednej z nich widzimy już w pierwszym poście ostrzeżenie zirytowanego admina:

Co poza ostrzeżeniem mamy? Nazwę podejrzanego fanpage'a, rozsyłającego newsa o konkursie! Co istotne, ci wszyscy nieszczęśnicy zablokowani przez admina mogą być Bogu ducha winni! Choć nie - w zasadzie winni, ale nie bezpośrednio. To zapewne nie oni wysyłali te treści na grupę, jednak wcześniej musieli zrobić coś niefrasobliwego, co pomogło oszustom przejąć ich konta. Albo są botami, stworzonymi tylko na potrzeby oszukańczej kampanii.

Zajrzyjmy więc na rzekomy fanpage producenta Thermomix.

Oszukany fanpage Thermomix

Brak jakichkolwiek danych właściciela strony, a spośród 41 obserwujących, większość to nazwiska wskazujące na pochodzenie dalekowschodnie oraz pisane cyrylicą (jeśli wierzyć informacjom osobistym, to głównie osoby pochodzące z Ukrainy). Oszuści nawet się więc przesadnie nie starali, kupując kilku fanów i dodając zapewne kilka przejętych kont. Jedyna treść na fanpage'u, to widoczna informacja. Zastanawiam się, czy literówka w nazwie to przypadek, bowiem w adresie strony słowo "jubileusz" jest już napisane poprawnie.

Co może mi się stać?

Co ciekawe, poza ryzykiem wycieku danych i włączenia podejrzanych powiadomień, gdy analizowałem przypadek, pojawiło się jeszcze jedno ryzyko. Widzicie początek skrótowca na fanpage'u? Po kliknięciu zaprowadził mnie do "lewego" Facebooka, ale gdy wyciąłem tylko początek i rozwinąłem w przeznaczonym do tego serwisie - wszedłem na jeszcze inną witrynę! Co ciekawe, strona jest hostowana w chmurze Google (sites.google.com) - oszuści liczą, że systemy bezpieczeństwa nie zablokują przecież takiego serwisu.

Strona podszywająca się pod konkurs Thermomix

Nie mając już nadziei, że Thermomix padnie moim łupem :), kliknąłem w umieszczony pod obrazkiem przycisk "Pobierz":

...wybrałem operatora:

I oczywiście nie wpisałem numeru telefonu, bo znam lepsze pomysły na wydanie 14,99 PLN co 7 dni. Gwoli jasności - dostawca wymienionej powyżej usługi też jest w tej sytuacji ofiarą. Jego marka jest bowiem nadużywana, a oszuści liczą... Hmmm, w zasadzie to nawet nie wiem, na co liczą. Ci którzy "sprzedają iPhone'y za cenę wysyłki" przynajmniej dbają o pozory. A ci liczą, że widząc oczyma duszy Thermomix nie zauważę, że tak naprawdę abonuję serwis z grami.

No sorry. Ani ja nie, ani nasi czytelnicy nie :)

A korzystając z sytuacji, że już pojutrze ostatnia cyfra roku zmieni się na dwa, przecisnę tutaj jeszcze swoje życzenia, bo na bank pojawią się też blogowe :)

Bądźcie bezpieczni, uważajcie w sieci, nie ufajcie przesadnie świetnym okazjom. I bądźcie zdrowi.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:04 30-12-2021

Ale wymyślają ? Może poszli tokiem myślenia „masz termomixa, masz czas na gry” ?

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:04 30-12-2021

Ale wymyślają ? Może poszli tokiem myślenia „masz termomixa, masz czas na gry” ?

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 23:27 31-12-2021

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2022 Roku dla całej „ekipy” Blogów Orange. Dziękuję za te ponad 13 lat „bycia razem”. A w sieci Orange (Idea) ponad 19 ?

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 00:27 01-01-2022

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2022 Roku dla całej „ekipy” Blogów Orange. Dziękuję za te ponad 13 lat „bycia razem”. A w sieci Orange (Idea) ponad 19 ?

Odpowiedz
mike278
mike278 15:05 03-01-2022

Ale sze jak to? Na fejsbuczku oszukujom? No nie mosze byc. A taki miał być nowoczesny, bezpieczny, amerykański. 😛

Odpowiedz
mike278
mike278 16:05 03-01-2022

Ale sze jak to? Na fejsbuczku oszukujom? No nie mosze byc. A taki miał być nowoczesny, bezpieczny, amerykański. 😛

Odpowiedz

Oferta

Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + 31 GB

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
30 grudnia 2021
Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu + 31 GB

Od początku 2022 roku w ofercie Orange na kartę będzie na Was czekać nowa promocja. Już od 1 stycznia aż przez 3 miesiące każdy nowy klient może otrzymać w prezencie nielimitowane rozmowy, SMS-y, MMS-y oraz pakiet aż 31 GB za darmo na 31 dni.

Jak odebrać prezent? Wystarczy w okresie promocji dołączyć do oferty Orange na kartę, doładować konto za minimum 5 zł i wysłać darmowy SMS o treści START pod numer 814. Prezent można wykorzystać tylko jeden raz na danym numerze telefonu.

Ważność usługi i ilość pozostałych GB sprawdzicie, wysyłając SMS o treści ILE pod 630 (koszt SMS w Orange) lub logując się do Mój Orange. Gigabajty i dni ważności z kolejnych wersji usługi bez limitu sumują się ze sobą. Promocja potrwa od 1 stycznia do 31 marca 2022. Zdecydowanie warto skorzystać.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Komentarze


Oferta

Więcej gigabajtów i niższe opłaty za internet w roamingu  

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
29 grudnia 2021
Więcej gigabajtów i niższe opłaty za internet w roamingu   

Od nowego roku wprowadzamy korzystne zmiany w naszej ofercie roamingowej w Unii Europejskiej. Jedziecie za granicę, warto wiedzieć i skorzystać.

Od 1 stycznia 2022 roku podwyższamy limity gigabajtów w planach taryfowych nawet o 1,79 GB i obniżamy tzw. opłaty dodatkowe za połączenia głosowe (z 4 do 3 groszy). Niższe będą też opłaty za każdy GB transmisji danych. Cena za GB spadnie do 14,36 zł. Zmiany dotyczą klientów indywidualnych i biznesowych. Ucieszą się także ci z Was, którzy korzystają z ofert na kartę, Orange Flex i nju. Szczegóły w zależności od rodzaju usługi jakie macie, znajdziecie tutaj.

Przypominam, choć pewnie pamiętacie, że już od prawie roku Wielka Brytania nie jest w Unii Europejskiej. Brexit spowodował, że zarówno Wielka Brytania, jak i Gibraltar przeszły z roamingowej strefy 1 (UE) do strefy 2. To oznaczało zmiany w cennikach roamingowych uwzględniających nową sytuację. Zmienialiśmy je stopniowo, proponując Wam promocyjne zasady. Natomiast od 18 października 2021 wprowadziliśmy nowe, korzystne ceny usług w roamingu w Wielkiej Brytanii, dla tych z Was, którzy od 1 stycznia 2021 r. zawierali nowe umowy lub aneksy w ofercie dla klientów indywidualnych na abonament. Regulamin promocji tutaj.

Warunki cenowe usług w roamingu w Wielkiej Brytanii i Gibraltarze dla umów zawartych do 31 grudnia 2020 r. nie ulegają zmianie.

Komentarze

Scroll to Top