Bezpieczeństwo

„To Ty na filmie?”. Nie – to oszustwo!

Michał Rosiak Michał Rosiak
06 kwietnia 2023
„To Ty na filmie?”. Nie – to oszustwo!

Dostaliście ostatnio od znajomego pytanie: "To Ty na filmie?". Poświadczenia logowania do Facebooka - zwane "w branży" kredkami od ang. credentials - to wciąż chodliwy towar na czarnym rynku. Nic więc dziwnego, że w ostatnich dniach pojawiła się nowa kampania phishingowa.

Zdarzyło się Wam ostatnio dostać taką wiadomość na Messengerze?

Patrząc na nasze statystyki - przede wszystkim w aspekcie używanych w tym celu domen - w ostatnich dniach pojawiło się tego dość sporo. Sam Wojtek powiedział mi kilka godzin temu, że jego "ostrzegły" dzisiaj trzy osoby! O co chodzi? Dlaczego ktoś w ogóle wysyła takie wiadomości? Co się kryje pod linkami?

Czemu mój znajomy to wysłał?

Zacznijmy od... końca. Gdy klikniemy w podany link, zobaczymy stronę łudząco przypominającą ekran logowania do Facebooka. Oczywiście z polami do wpisania loginu i hasła. Z drobną różnicą w porównaniu z prawdziwą - oczywiście adres będzie taki, jak w SMS-ie, nie będzie miał nic wspólnego z serwisem społecznościowym. Co to oznacza? Że nasz login i hasło trafią bezpośrednio do oszustów.

Dlaczego Twój znajomy spytał, czy to Ty na filmie? Bo wcześniej ktoś spytał o to jego i on dał się nabrać. Przecież nikt nie wysyła tego badziewia świadomie. A po co w ogóle ktokolwiek to wysyła? Po to, żeby przejąć login i hasło, to oczywiste. Ale coś więcej? Przejęte konta w serwisie społecznościowym można użyć do wielu celów. Np. do prostego "oszustwa na BLIK", gdy oszust usiłuje przekonać znajomych ofiary do pożyczki relatywnie małych kwot pieniędzy przez przesłanie kodu BLIK. Można też wysyłać za jego pomocą nielegalne treści lub promować fałszywe reklamy (np. nieistniejących giełd kryptowalut).

To Ty na filmie? Dlaczego to działa?

Wykorzystywana w tym schemacie sztuczka socjotechniczna jest stara jak świat i - niestety - niezmiennie efektywna. Wyliczmy, przed jakim wyzwaniem staje potencjalna ofiara:

  1. Dostaje wiadomość od znajomej, często bliskiej osoby.
  2. W treści widzi, że gdzieś wyciekły jej zdjęcia!
    • W czasach, gdy fotografie robimy telefonami, automatycznie wpadają one do chmur, a źli ludzie czatują na nasze hasła, taka sytuacja jest zdecydowanie realna i wpływa na wyobraźnię.
  3. Co gorsza, wysyłający dorzucił emotikon zaśmiewania się do łez, więc zdjęcia, które rzekomo zostały upublicznione, są zapewne w jakiejś mierze kompromitujące.
  4. Na szczęście w wiadomości jest link, więc od razu wejdę, upewnię się i je usunę!

Ja tego nie "kupię". Wojtek też nie. Wielu z Was pewnie też nie. Ale dam sobie rękę uciąć, że w kręgu Waszych znajomych znajdzie się co najmniej jedna osoba, którą to przekona. Kilka lat temu trafiłem na użytkowniczkę, która dostając mail z motywem "sextorsion" (szantażowanie ujawnieniem uwiecznionej na zdjęciu z komputerowej kamery rzekomej aktywności przy oglądaniu pornografii), mimo iż nigdy nie miała do czynienia ze stroną "dla dorosłych", poważnie rozważała zapłacenie okupu!

Nie daj się nabrać. To nie Ty na filmie.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 18:31 06-04-2023

Dostałem dwa dni temu, nie kliknąłem. Ostatnio sporo jest takich ataków.

Odpowiedz
    Łukasz
    Łukasz 03:18 07-04-2023

    Nie tylko takich ataków sa jeszcze gorsze.Dobra notka

    Odpowiedz

Oferta

Zajączek przynosi tańsze smartfony

Beata Giska Beata Giska
06 kwietnia 2023
Zajączek przynosi tańsze smartfony

W Orange obniżyliśmy ceny telefonów na Wielkanoc. Od dziś proponujemy wybrane smartfony, przecenione nawet o 400 zł. Poznajcie szczegóły.

Oferta dostępna jest przy zakupie Planu L, z możliwością wyboru elastycznych rat. Promocja potrwa od 6 do 19 kwietnia.

Modele, które kupicie teraz taniej:

  • OPPO A57s 4/128 GB
  • Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G 6/128 GB
  • TCL 30 5G 4/128 GB
  • OPPO Reno7 Lite 5G 8/128 GB
  • vivo Y35

Przecenione smartfony mamy w ograniczonej liczbie, do wyczerpania zapasów. Możecie kupić je w salonach i poprzez stronę internetową, gdzie asortyment jest znacznie większy. O promocji od Zajączka Orange przeczytacie tutaj.

Dodatkowo polecamy dobrać opcję: zabezpiecz ekran telefonu (już od 49,90 zł). Szczegóły na orange.pl i u sprzedawcy.

Przypominam też, że 9 kwietnia na naszej stronie, tradycyjnie pojawi się niedzielna oferta. Znajdziecie niespodziankę - produkt w bardzo atrakcyjnej cenie i ograniczonej liczbie sztuk. Co będzie tym razem? Możecie sprawdzić już w najbliższą niedzielę.


Oferta

Dodatkowe stacje i odkodowane kanały w Telewizji Orange

Beata Giska Beata Giska
05 kwietnia 2023
Dodatkowe stacje i odkodowane kanały w Telewizji Orange

Mamy niezłą gratkę dla miłośników kina, dobrej rozrywki, historii i kryminałów. Dodajemy za darmo dodatkowe kanały, a także udostępniamy szerszemu gronu odbiorców kolejne stacje telewizyjne.

Do Pakietu Optymalnego zostały przeniesione, z wyższego Pakietu Komfortowego, dwa kanały: DIZI, Crime + Investigation Polsat.
Teraz, nie płacąc nic więcej, będzie można oglądać więcej - sensacyjne produkcje, thrillery, mroczne dokumenty i opowieści mrożące krew w żyłach. Fani kryminałów powinni być zadowoleni.

Od 5 kwietnia odkodowujemy także za darmo, dla wszystkich Klientów Orange Love Standard oraz Pakietu Optymalnego, dwa kanały: HISTORY 2 - numer kanału: 462 (odkodowany do 8 maja 2023) oraz CBS Europa - numer kanału: 247 (dostępny do 31 maja 2023).

W HISTORY 2 można zgłębiać swoją wiedzę, oglądać nagradzane produkcje dokumentalne, a wśród popularnych tytułów znajdziecie np.: „Największe tajemnice świata”, „Zaginione złoto konfederatów”, czy „Skarby splamione krwią”.

CBS Europa słynie z filmowych klasyków. Z sentymentem można zobaczyć tam hity, takie jak: „Szeregowiec Ryan”, „Jak w niebie”, „Cast away”. Te tytuły będą akurat wyświetlane w okresie wielkanocnym. Są idealne na seans w rodzinnym gronie.

W Telewizji Orange zapewniamy rozrywkę na najwyższym poziomie. Szczegóły ofert i pakietów znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Scroll to Top