Sieć

Transfer w oka mgnieniu… czyli jak działa FTTH?

Piotr Domański Piotr Domański
03 grudnia 2015
Transfer w oka mgnieniu… czyli jak działa FTTH?

Możliwości transferu, jakie daje technologia FTTH (Fiber-to-the-home) to duża rzecz. Film BlueRay, który waży 3,5 GB ściąga się w 48 sekund. Również prędkość upload jest duża – nawet do 60 Mb/s w przypadku oferty Supernova 600. Dlatego postanowiłem pokazać Wam jak dokładnie działa ta technologia, szczególnie, że w poprzednim tekście na ten temat skupiłem się raczej na zasadach funkcjonowania światłowodu. A tym razem będzie więcej o kolejnych urządzeniach w naszej sieci, które sprawiają, że łączycie się z Internetem.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszędzie sięga zasięg FTTH, ale inwestujemy bardzo, bardzo dużo - w samym I półroczu  2015 – 740 mln złotych.

Inwestycje Orange Polska w pierwszym półroczu 2015 r

Jak światłowód łączy się z resztą sieci?

A więc przechodząc do sedna. Na samym początku jest Wasz komputer, który podłączony jest najczęściej poprzez Wi-Fi, a nieco rzadziej kablem z Liveboxem. Urządzenie to jest nazywane fachowo CPE, czyli Customer-premises equipment, co oznacza po prostu urządzenie zlokalizowane u klienta. Piszę o tym głównie w kategoriach ciekawostki, jednak nazwa ta pojawia się dość często, także na schematach, więc warto ją kojarzyć. W Waszym mieszkaniu znajduje się także kolejny element – ONT, czyli Optical Network Terminal. Jest to po prostu zakończenie sieci światłowodowej. Zasilane z gniazdka elektrycznego ma w środku wbudowany przetwornik optyczno-elektryczny, czyli urządzenie, które przetwarza sygnał ze światłowodu na sygnał elektryczny przesyłany kablem miedzianym.

A tak wyglądają te urządzenia.

Przykład podłączenia technologii światłowód Orange FTTH

OLT i ONT to dwa końce tej sieci FTTH

Wracając do sieci, kolejnym etapem łączącym Wasz komputer z internetem jest OLT, czyli Optical Line Terminal. Urządzenie agreguje sygnał, a dokładnie fale światła z i do urządzeń ONT. Jest umiejscowione w budynku centralowym lub w szafie operatorskiej przy ulicy, czyli w jednej ze skrzynek, z logo Orange, które znajdują się w Waszej okolicy. Maksymalna liczba wspieranych ONT na port OLT to 64. W jednym urządzeniu znajduje się od kilku do kilkudziesięciu portów, co w sumie daje od około tysiąca do kilkunastu  tysięcy jednostek ONT przypadających na jednostkę OLT. Dalej w sieci znajdziecie router agregacyjny, zbierający i wysyłający światłowodem sygnał do urządzenia zwanego BRAS, które z kolei łączy się z routerem sieci szkieletowej. Zasada, zgodnie z którą działa ten odcinek sieci jest analogiczna, do tej, którą opisywałem w zeszłym tygodniu przy okazji sieci DSL.

W tym wideo zobaczycie jak wygląda OLT.

Całość wygląda dokładnie rzecz ujmując tak.

Schemat podłączenia sieci FTTH w Orange Polska

Najważniejszym elementem, który sprawia, że sieć FTTH działa tak szybko, jest jak wskazuje sama jej nazwa właśnie ostatni odcinek. Dzięki temu, że światłowód dociera bezpośrednio do Waszego mieszkania możliwe jest uzyskanie bardzo dużych prędkości transferu. Gdyby chociaż ostatni z etapów odbywał się za pomocą zwykłego kabla miedzianego transfer byłby niższy. A przecież chcemy by był możliwie największy.

Maksymalna prędkość, którą oferujemy w Internecie Supernova to nie limit możliwości sieci. W Ogrodach Innowacji w Orange udało nam się rozwinąć prędkość bliską 1 Gb/s, korzystając z tej samej technologii. Sam sprawdzałem. Na dowód zdjęcie:

speedtest miasteczko Orange

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami pytajcie w komentarzach. Odpowiem Wam ja, albo Orange Eksperci (czasem mnie wyprzedzają, chociaż staram się być pierwszy). Jeżeli macie pomysły na teksty także dajcie znać.

I dziękuję Wam za ciepłe słowa w komentarzach i Wasze zainteresowanie. To motywuje do dalszego pisania!

21.08.2019 [Aktualizacja] Sporo nowych tekstów o światłowodzie znalazło się na blogu. Pojawił się nowy modem FunBox 3.0, który ma już wbudowany ONT, zobaczycie go z bliska w tekście, w którym pokazuje montaż światłowodu. Więcej o zasadach działania światłowodu zajrzyjcie do tekstu "Jak działa światłowód? Czas się dowiedzieć… w laboratorium!"oraz do poniższego wideo.

Komentarze

Sebastian
Sebastian 23:35 09-02-2017

Czy w w usłudze supernova 600 transfer cały czas odbywa się swiatłowodem? Technicy, którzy instalowali mówili, że tylko do piwnicy, a później miedź…
Pozdrawiam

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 13:48 18-12-2017

    Światłowód biegnie aż do mieszkania.

    Odpowiedz
GGG
GGG 19:44 25-09-2018

Gdzie znajdują się pasywny splitter optyczny ? Ze skrzynek czy mufa?

Odpowiedz

Oferta

Konkurs: iPhone 6 za płatność elektroniczną!

Piotr Domański Piotr Domański
03 grudnia 2015
Konkurs: iPhone 6 za płatność elektroniczną!

Mamy dla Was kolejny konkurs. Tym razem nagrodą są iPhone’y 6. Dokładnie trzy, po jednym na każdy tydzień trwania konkursu. By wziąć w nim udział wystarczy chwila, dosłownie dwa kroki.

Pierwszy to zapłacenie faktury płatnością elektroniczną na jeden z trzech sposobów:

7b619975725e460e33bdedb98ead0dda0c3

Drugim jest wejście na stronę konkursu (www.orange.pl/platnoscelektroniczna) i wypełnienie krótkiego formularza, w którym należy również odpowiedzieć na pytanie konkursowe: „Dlaczego opłaca się opłacać płatnością elektroniczną faktury w Orange?”.

Proste, prawda?

Musicie się spieszyć, konkurs kończy się tuż przed Wigilią, 22 grudnia. Mogą w nim wziąć udział Ci z Was, którzy nie opłacali swoich faktur za usługi stacjonarne i mobilne Płatnością Elektroniczną do trzech miesięcy przed startem konkursu.

Powodzenia! iPhone’y już przebierają nóżkami.

P.S. link, już co prawda podałem wyżej, ale tutaj macie go raz jeszcze: www.orange.pl/platnoscelektroniczna


Odpowiedzialny biznes

Każdy z nas jest inny, ale wszyscy równi

Monika Kulik Monika Kulik
03 grudnia 2015
Każdy z nas jest inny, ale wszyscy równi

Dziś (3 grudnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

To dobra okazja, aby bliżej przyjrzeć się tematowi. Współpracując z wieloma organizacjami społecznymi nauczyłam się już, że mówimy „osoba z niepełnosprawnością”, a nie „osoba niepełnosprawna”. I nie jest to dla mnie tylko kwestia semantyki. Za tym idzie istotna zmiana społeczna w postrzeganiu niepełnosprawności. Przyjęta w Polsce w 2012 roku Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością mówi, że nie indywidualne ograniczenia, ale „zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu” czynią człowieka niepełnosprawnym. Do nas wszystkich należy usuwanie tych barier.

Dziś pod hasłem „Kiedy każdy z nas czuje się dobrze, wszyscy czujemy się lepiej” mówimy o przełamywaniu tych barier w naszym miejscu pracy.

Z myślą o naszych pracownikach z niepełnosprawnościami stworzyliśmy program „Zdrowie na TAK”. Umożliwiamy dzięki niemu: dostęp do dodatkowego pakietu usług medycznych. tj. konsultacje lekarza rehabilitacji, zabiegi fizjoterapeutyczne, pomoc w uzyskaniu orzeczeń o niepełnosprawności, dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością a także pomoc profesjonalnych konsultantów. Pracownicy z orzeczoną niepełnosprawnością mogą uzyskać raz na 2 lata finansowy pakiet adaptacyjny, który mogą przeznaczyć np. na zakup niezbędnego sprzętu lub udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Już teraz możemy powiedzieć, że nasze działania w ramach programu spowodowały zwiększenie świadomości menadżerów o obecności pracowników z niepełnosprawnościami w firmie oraz przysługujących im prawach. Pracownicy z kolei przekonali się, że stwarzamy im przyjazne środowisko pracy i wspieramy w  codziennym funkcjonowaniu w firmie.

Działamy też na rzecz równego traktowania w zatrudnianiu i pracy zawodowej oraz zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy partnerem programu społecznego „Tak-pełnosprawni”, którego celem jest promowanie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami i zapobieganie dyskryminacji tej grupy społecznej.

W ramach programu „Orange bez barier” staramy się również, aby usługi oferowane przez Orange były dostępne dla wszystkich klientów, niezależnie od stopnia ich sprawności, wiedzy czy umiejętności.

Przygotowaliśmy ponad 150 salonów do obsługi klientów z niepełnosprawnościami. Zapewniamy w nich swobodny dostęp bez barier architektonicznych, oznaczone stanowisko z niskim biurkiem i  dodatkowo przeszkolonych konsultantów. Natomiast w każdym naszym salonie dajemy możliwość wydrukowania dokumentów powiększoną czcionką, złożenia zlecenia na otrzymywanie faktury i dokumentów w pliku tekstowym, powiększoną czcionką czy w alfabecie Braille’a. Klienci niesłyszący mogą skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego lub systemu językowo-migowego.

Dodatkowo przy oferowanych aparatach telefonicznych wprowadziliśmy oznaczenia funkcji przydatnych dla osób z niepełnosprawnościami. Mają one za zadanie ułatwić optymalny dobór aparatu do potrzeb danego klienta przy uwzględnieniu rodzaju niepełnosprawności.

W ramach programu „Orange bez barier” staramy się być jak najlepiej dostępni dla osób z niepełnosprawnościami, a pomaga nam w tym Fundacja Integracja.

Informacje o udogodnieniach można również znaleźć na naszej stronie internetowej www.orange.pl w zakładce Oferta >> Bez barier.

Liczne udogodnienia wprowadziliśmy również na naszej stronie internetowej. Od 3 lat pracujemy wspólnie z naszym partnerem społecznym, Fundacją Widzialni, nad dostosowaniem jej do wymogów standardu dostępnosci WCAG 2.0. Fundacja prowadzi audyty strony pod względem jej dostępności i pomaga nam we wprowadzaniu odpowiednich zmian. Sukcesywnie szkolimy naszych pracowników, współpracowników i dostawców pod względem dostępności serwisów internetowych.

Z jednej strony to udało się zrobić wiele, z drugiej – zostało jeszcze wiele do zrobienia. Ważne, że pierwszy krok już za nami i jesteśmy na dobrej drodze…

adf4e4b2ab03eb81b00e3bbccf15ab19096

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzimy od 1992 roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2006 roku została przyjęta Konwencja Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Znalazły się w niej m.in. zapisy mówiące o prawach osób niepełnosprawnych do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się i do niezależnego życia, do ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, edukacji oraz prawo do udziału w życiu politycznym i kulturalnym. Znalazły się niej także niezwykle ważne zapisy dotyczące równego dostępu do przestrzeni i budynków użyteczności publicznej, transportu, informacji i komunikacji. W 2012 r. Konwencję ratyfikowała Polska.

Scroll to Top