;

Uważaj, co instalujesz na telefonie (0)

Michał Rosiak

22 lutego 2024

Uważaj, co instalujesz na telefonie
0

Nasz świat aplikacjami mobilnymi stoi. Cokolwiek potrzebujemy, niemal zawsze okaże się, że „there’s an app for that”. Ale im więcej aplikacji, tym bardziej trzeba ostrzegać: „uważać, co instalujesz!”.

Z ilu aplikacji mobilnych korzystacie? Właśnie zajrzałem do menu Samsunga S24, którego testuję. Okazało się, że mimo iż się ograniczam, jest ich… 186. Jak duże jest ryzyko, że któraś będzie zawierać „niespodziankę”? Niestety niemałe.

Spoza sklepu – nie warto ryzykować

Od wielu lat na tych łamach i „po sąsiedzku” na stronie CERT Orange Polska, krzyczę „uważaj, co instalujesz”, sugerując, byście ograniczyli się do oficjalnych sklepów mobilnych. Być może wielu z Was powie: „ale ja wiem, po co to robię”. I faktycznie, większość korzystających z takich sklepów robi to w konkretnych sytuacjach. Na przykład gdy potrzebują starszej wersji aplikacji, czy też chce ominąć ograniczenia (np. geograficzne). W tym drugim przypadku mogą pomóc sklepy Xiaomi, Huawei, czy Samsunga, bowiem pojęcie „sklep na Androida” nie ogranicza się już od jakiegoś czasu do Sklepu Play.

Gorzej gdy szukamy darmowych wersji płatnych programów. Tak, tak – mimo iż wydawać by się mogło, że czasu piratów i cracków dawno już się skończyły, to jednak niekoniecznie.

Upewniaj się, co ściągasz na telefon

Ściągając aplikację z oficjalnego sklepu będziemy bezpieczni? No co Wy, oczywiście, że nie. Nie znam zabezpieczeń trzech firm wspominanych we wcześniejszym śródtytule, ale nawet Google’owi zdarza się paść ofiarą sprytnych oszustów. I dlatego właśnie powstał ten tekst.

Choć Google’owski „Bouncer” sprawnie wyłapuje podejrzany kod, tym razem kilka aplikacji się przecisnęło. Co gorsza, jedna z nich – Oil, Watercolor Painting – w lutym trafiła do Top 3 aplikacji w Polsce. Ją i trzy pozostałe, zanim zostały usunięte ze Sklepu Play, ściągnięto przeszło pół miliona razy.

Pixel Brush; Oil, Watercolor Painting; Paint Board; Pixel Creation

te cztery aplikacje to dowód na to, że hasło „uważaj, co instalujesz” nie jest przesadzone. A po zainstalowaniu, pod pozorem rysowania/malowania/kolorowania wirus Aesimus w tle subskrybuje użytkownika do usług premium (płatnych aplikacji, serwisów streamingowych i gamingowych, itp.). Jak? Korzysta w tym celu z usługi Direct Billing (w Orange Polska „Zamów z Orange”), potrafi bowiem akceptować – również bez wiedzy ofiary – SMS-y potwierdzające subskrypcję.

Jak sprawdzić, czy jestem ofiarą

Przede wszystkim wejść na stronę CyberTarczy z telefonu, uprzednio wyłączając Wi-Fi. To rada dla użytkowników usług Orange Polska. Można też spojrzeć na listę aplikacji, czy przypadkiem takiej ostatnio nie zainstalowaliście? Gdybyście faktycznie okazali się niefrasobliwi – warto zajrzeć do Mój Orange i sprawdzić, czy przypadkiem ktoś sobie na Was czegoś nie zamówił (zakładka Wykaz połączeń; Faktury i płatności – Moje Faktury).

A niezależnie od tego, czy padliście ofiarą, czy nie, pamiętajcie – uważaj, co instalujesz na telefonie. W sumie nawet jeśli nie, to nie zaszkodzi zrobić sobie krótkiego audytu i zastanowić się, czy na pewno każda apka jest mi niezbędna? No to ja się z Wami póki co pożegnam – te 186 to trochę sporo.

Udostępnij: Uważaj, co instalujesz na telefonie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Sieć

Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski (22)

Kinga Gora

22 lutego 2024

Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski
22

Zgodnie z zapowiedziami kontynuujemy wyłączanie sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina. Dla niektórych użytkowników wyłączenie 3G wiąże się z koniecznością wymiany karty SIM lub telefonu. Dlatego już teraz warto przygotować się na tę zmianę i sprawdzić swoją gotowość. Wygaszanie 3G w Polsce potrwa do końca 2025 roku.

Wyłączanie 3G to naturalna kolej rzeczy i konsekwencja rozwoju kolejnych generacji sieci. W miejsce 3G, a więc w paśmie 900 MHz, włączamy sieć LTE. To tzw. refarming, o którym pisałam tutaj. Ten technologiczny fikołek poprawia jakość naszych usług i zasięg sieci LTE.

Jak wspomniałam już w maju wyłączymy 3G w okolicach Słupska i Koszalina. Oto harmonogram:

 • 06-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski,
 • 13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczecinecki,
 • 20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski.

Wyłączenie 3G – jak się przygotować

Jeśli zastanawiacie się, czy powinniście coś zrobić w związku z wyłączeniem 3G, spieszę z odpowiedzią. Po pierwsze, warto sprawdzić, czy telefon i karta SIM, z których korzystacie współpracują z 4G LTE i obsługują VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233, a w odpowiedzi otrzymacie informację, czy i co należy zrobić. Usługa dostępna jest dla użytkowników sieci Orange oraz nju mobile, a osoby korzystające z Orange Flex mogą sprawdzić kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu.

Jeśli okaże się, że karta SIM wymaga wymiany na nowszą, można zrobić to bezpłatnie w salonie Orange. Z kolei przy wyborze nowego modelu telefonu, warto zwrócić uwagę, czy obsługuje technologię VoLTE. Wszystkie szczegóły, w tym listę rekomendowanych telefonów, które wspierają VoLTE, znajdziecie na naszej stronie internetowej poświęconej wyłączeniu 3G.

Poprawa zasięgu i lepsza jakość usług w LTE

Przypomnę, że wyłączanie 3G rozpoczęliśmy w zeszłym roku. Pomiędzy wrześniem, a listopadem zrobiliśmy to okolicach Piły i Sieradza. Czas podsumować, co na tym wszyscy zyskaliśmy.  

Po pierwsze zwiększyliśmy zasięg LTE. W lokalizacjach, w których do tej pory dostępne było 3G w paśmie 900 MHz, teraz można korzystać z 4G. Po drugie, zwiększyliśmy efektywność pasmową. Co to oznacza? W całej sieci LTE, na obszarach wyłączeń w okresie od września do grudnia, nasi klienci przesłali o ok. 12% więcej danych. W wyniku refarmingu i włączenia LTE byliśmy w stanie przesłać w paśmie 900 MHz dwa razy więcej danych niż wcześniej, gdy było ono w pełni przeznaczone dla 3G. Mówiąc najprościej, przez odpowiednią parametryzację i wykorzystanie nowszej technologii, jesteśmy w stanie „zmieścić” więcej danych w tym samym zasobie częstotliwości.  

Znacząco poprawiła się też jakość naszych usług. Odnotowaliśmy kilkunastoprocentowy wzrost ruchu głosowego w technologii VoLTE, która zapewnia wyższą jakość dźwięku.  Zmniejszyła się liczba problematycznych sytuacji w sieci LTE, które związane były głównie z przeciążeniami. Odnotowaliśmy ponad 30-procentowy spadek takich zdarzeń i to pomimo kilkunastoprocentowego wzrostu ruchu sieciowego.

Zmiany jak to zmiany – bywają trudne. Wyłączenia 3G od niektórych wymagało wycieczki do salonu, od innych wymiany karty SIM czy telefonu. Wyłączenie 3G to jednak jedyny sposób, aby podołać rosnącym wymaganiom użytkowników i zapewniać komfortowe korzystanie z usług sieciowych. 

Udostępnij: Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 15:29 22-02-2024
  Jastrzębie-Zdrój ping 21, Dwnl 22,91, Upl 5,39 LTE. Słabiutko. Na 5G (oczywiście nie pasmo C) miałem Dwnl 15 Mb/s 🤐
  Odpowiedz
  • komentarz
   gaj 12:28 26-02-2024
   Cześć @Ron Tez Jastrzębie-Zdrój. os. Przyjaźń SGS23, lte max 15-40Mbs, bkużej tych 15, 5G nie łapie albo jak złapie...to trochę wolniej Karta z PLAY jako 2gi sim i 145mbps =X (5G nie łapie w ogole) Kolejna sprawa pingi wysokie ostatnio. Czemu wszyscy osrawają jastrzębie, tylko PLAY dobrze tu działa. nawet w sklepie mam 4G+/5G, gdzie w Orange zrzuca na 2G, czasem H+ i nie mogę sprawdzić w google cech produktu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gajos 12:29 26-02-2024
   Cześć @Ron Tez Jastrzębie-Zdrój. os. Przyjaźń SGS23, lte max 15-40Mbs, bkużej tych 15, 5G nie łapie albo jak złapie...to trochę wolniej Karta z PLAY jako 2gi sim i 145mbps =X (5G nie łapie w ogole) Kolejna sprawa pingi wysokie ostatnio. Czemu wszyscy osrawają jastrzębie, tylko PLAY dobrze tu działa. nawet w sklepie mam 4G+/5G, gdzie w Orange zrzuca na 2G, czasem H+ i nie mogę sprawdzić w google cech produktu.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Bart 17:33 22-02-2024
  A co ze zobowiązaniem, ze będą Państwo o wyłączeniach informowali 6 miesięcy wcześniej?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:11 22-02-2024
   Info o drugim etapie było już dawno. Jeden z linków https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-rozpoczyna-wylaczanie-3g/
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kelo 17:44 22-02-2024
  Orange musi brać się za modernizacje stacji na tych obszarach, mieszkam w powiecie świdwińskim w którym pod koniec maja zniknie 3G i tam większość stacji szczególnie wioskowych, których właścicielem jest Orange jest niezmodernizowana (kilka przykładów stacji niezmodernizowanych z tego regionu: Redło, Lekowo, Nielep), stare radiolinie i tylko Lte 800 only, natomiast na stacjach należących do T-mobile nawet na wioskowych jest lte 1800 i lte 2100 i lte advanced, w ramach networks korzysta z tego Orange. Ponad 2 miesiące jeszcze czasu jest, więc powinno cos się ruszyć z tematem modernizacji.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:17 22-02-2024
   Info o drugim etapie było już dawno. Jeden z linków https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-rozpoczyna-wylaczanie-3g/
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:22 22-02-2024
   Tam gdzie było 3G na paśmie 900MHz będzie zamienione na LTE w paśmie 900MHz.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:39 23-02-2024
   Kelo, jeśli chodzi o wspomniane stacje: w Nielepie mamy LTE na trzech częstotliwościach: 800, 1800 i 2100. W miejscowości Redło i Lekowo faktycznie na dziś jest LTE800, ale mamy w tym roku zaplanowaną modernizację i dołożymy kolejne warstwy. Dojdzie jeszcze pasmo 900 MHz, w którym po wyłączeniu 3G, włączamy 4G. Także nieustannie modernizujemy sieć.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Mati 18:20 22-02-2024
  Jak pójdzie to tym tempem to ciężko będzie ogarnąć cały kraj do końca 2025 roku. (?)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:45 23-02-2024
   Początek jest wolniejszy, bo parametryzujemy sieć i mamy dłuższy czas obserwacji, żeby na żywym organizmie sprawdzić działanie sieci.
   Odpowiedz
 • komentarz
  OrangeCEO 20:42 22-02-2024
  wyłączajcie jak najszybciej ten szajs bo w razie awarii lte, to nie daje rady bez sensu marnuje miejsce i prąd, lepiej dajcie LTE900 ze zwiększoną mocą i pomyślcie też o 5G na zachodzie :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  OrangeCEO 21:03 22-02-2024
  I ogarnijcie wkońcu to ograniczanie VoLte do określonych modeli telefonów ponieważ w żadnych innch sieciach takie coś nie występuje.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 12:02 23-02-2024
   Nie ograniczamy dostępności technologii VoLTE. Przeprowadzamy certyfikację, żeby dać pewność użytkownikom, że ich telefon jest zgodny z wymaganiami sieci i VoLTE będzie działać poprawnie. Można więc korzystać z telefonu spoza listy i może się okazać, że obsługuje on VoLTE. Ale na naszej liście rekomendowanych urządzeń pojawi się, gdy go sprawdzimy i będziemy mieć 100% pewności, że VoLTE działa. Inni operatorzy również certyfikują modele telefonów pod kątem VoLTE - listy telefonów można sprawdzić na ich stronach internetowych.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gajos 12:31 26-02-2024
   Cześć @Ron Tez Jastrzębie-Zdrój. os. Przyjaźń SGS23, lte max 15-40Mbs, bliżej tych 15, 5G nie łapie albo jak złapie...to trochę wolniej Karta z plej jako 2gi sim i 145mbps =X (5G nie łapie w ogole) Kolejna sprawa pingi wysokie ostatnio. Czemu wszyscy osrawają jastrzębie, tylko PLAY dobrze tu działa. nawet w sklepie mam 4G+/5G, gdzie w Orange zrzuca na 2G, czasem H+ i nie mogę sprawdzić w google cech produktu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Gajos 12:32 26-02-2024
   Kup normalny telefon np. Samsung, Iphone...w sumie nic więcej się już nie liczy. Oprogramowanie w realme czy xiaomi robi problemy z Orange temu większość urządzeń jest na czarnolisto
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:15 22-02-2024
  Dobrze że 2G zostaje 😜
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 11:17 23-02-2024
   Zostaje, zostaje. Ze względu na komunikację M2M.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 22:36 22-02-2024
  Ktoś ma dostęp do 5G w paśmie C? Też drenuje baterie?? Musiałem zmienić na LTE, bo 5G nie wiem czy pasmo 2100, ale brało baterie jak ... 🫣
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 15:48 23-02-2024
   Niestety może tak być. Od wielu czynników będzie to zależeć - zarówno samego telefonu i baterii, jak i sieci np. jak daleko jesteśmy od stacji bazowej.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 21:21 23-02-2024
    To ja nie chce 5G.😁 LTE nie drenuje tak mocno. IP SE 3gen
    Odpowiedz
 • komentarz
  Weisior 22:21 23-02-2024
  Dziś wydarzył się chyba jakiś cud, bo w sieci LTE w Międzyzdrojach ping do serwerów valve w Warszawie spadł z 80 do 30! Normalnie nie wierzę!
  Odpowiedz

;

Oferta

Roaming w Orange Flex w lepszych pakietach (5)

Kasia Barys

21 lutego 2024

Roaming w Orange Flex w lepszych pakietach
5

W Orange Flex odświeżyliśmy ofertę roamingową. Teraz za najpopularniejsze pakiety do UE i Wielkiej Brytanii zapłacicie nawet kilkadziesiąt złotych mniej. Możecie też korzystać z nowego pakietu Tu i Tam działającego w 46 krajach, w tym wielu egzotycznych.

Każdy z podstawowych Planów w Orange Flex ma wbudowany pakiet GB do wykorzystania na terenie Unii Europejskiej – od 6,53 GB do 17,39 GB. Kiedy się skończy, możecie dokupić dodatkową paczkę internetu, a w nowej ofercie zapłacicie za tę usługę mniej. Obecny cennik pakietów roamingowych w UE:

 • 1 GB – 9 zł (było: 10 zł),
 • 3 GB – 20 zł (było: 25 zł),
 • 5 GB – 30 zł (było: 40 zł),
 • 10 GB – 50 zł (było: 70 zł).

Pakiety GB w UE w nowej ofercie roamingowej są ważne 15 dni. Tyle, ile standardowo potrzeba w podróży. W UE rozmowy, SMS-y i MMS-y macie nielimitowane, niezależnie od wybranego Planu.

Pakiety GB do Wielkiej Brytanii i Gibraltaru – teraz jak w Unii

Zmieniliśmy również promocję roamingową do Wielkiej Brytanii. Zamiast dotychczasowego Pakietu UK & Gibraltar z paczkami 0,5 GB (8 zł), 1 GB (12 zł) i 3 GB (29 zł) teraz w Strefie promocji w aplikacji Orange Flex znajdziecie Pakiet Brytyjski, w którym możecie wybierać spośród identycznych opcji jak w wypadku Unii Europejskiej, czyli:

 • 1 GB – 9 zł,
 • 3 GB – 20 zł,
 • 5 GB – 30 zł,
 • 10 GB – 50 zł.

Nie zmienia się cennik pakietów na nielimitowane minuty, SMS-y, MMS-y – za 1 dzień zapłacicie 5 zł, za 7 dni – 15 zł, a za 30 dni – 30 zł.

Tu i Tam, czyli tańszy roaming na świecie

Prawdziwa roamingowa rewolucja objęła 46 krajów z różnych zakątków świata. Dzięki nowemu Pakietowi Tu i Tam możecie zaopatrzyć się w bardzo przystępne cenowo paczki internetu do następujących krajów:

Armenia, Albania, Algieria, Argentyna, Australia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Chiny, Czarnogóra, Egipt, Filipiny, Hong Kong, Indie, Indonezja, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Kanada, Katar, Kolumbia, Korea Południowa, Kosowo, Kostaryka, Macedonia Północna, Malezja, Maroko, Mauritius, Meksyk, Mołdawia, Nowa Zelandia, Oman, Republika Południowej Afryki, Senegal, Serbia, Singapur, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Wietnam, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dostępne pakiety:

 • 2 GB na 2 dni – 20 zł,
 • 5 GB na 5 dni – 40 zł,
 • 10 GB na 15 dni – 80 zł.

Dla porównania – w dotychczasowej Strefie Standardowej, do której należały np. Egipt, Szwajcaria, Turcja czy Tajlandia, za 0,5 GB trzeba było zapłacić 125 zł, a w Strefie Egzotycznej, obejmującej m.in. Indie, Maroko, Tunezję czy Zanzibar, wykupienie pakietu 0,5 GB wiązało się z kosztem 500 zł.

Roaming bez stresu, czyli w subskrypcji

Lepsze ceny na roamingowe pakiety internetu to niejedyna zaleta subskrypcji Orange Flex. Ponieważ jest to oferta w pełni samoobsługowa, wszystkie pakiety kupicie wygodnie przez aplikację, również po wylądowaniu w docelowym kraju (nie potrzeba do tego internetu). I najważniejsze – w Orange Flex macie pełną kontrolę nad zużyciem danych. Korzystacie tylko z pakietu, który wykupiliście, i nie da się go niechcący przekroczyć. Dzięki temu rachunek po wakacjach Was nie zaskoczy.

Udostępnij: Roaming w Orange Flex w lepszych pakietach
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 15:09 22-02-2024
  FLEX jest nie do przebicia. Samoobsługa, to dla mnie coś ... 🤌🤌🤌😍 Np. mama jechała do Brata w UK na 2 tyg, a że jest osobą starszą, aktywowałem jej pakiet Minut (oczywiście nielimitowany), bo to mnie najbardziej interesuje. Kontakt miała z całym światem bez obaw o koszty. 30 zł na taki wyjazd, to nic... 👍 Chyba nikt w kraju nie ma na UK. Brakuje reklam w TV. Oczywiście w salonach na widoku FLEXa nie ma. Tylko z tzw "z pod lady". 😔
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:13 22-02-2024
  Flex jest 💪 Ja mam OFnK i uważam że jest 💪💪💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  verzich 11:09 28-02-2024
  Dajcie ten pakiet Tu i Tam, również do oferty Nju subskrypcja. Co my jesteśmy gorsi niż Flex?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Bartosz 11:11 28-02-2024
  Dajcie ten pakiet Tu i Tam, również do oferty Nju subskrypcja. Co my jesteśmy gorsi niż Flex?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mario 13:51 29-02-2024
  Czy pakiet 'Tu i Tam' działa w kilku krajach tj. jak zacznę z niego korzystać np. w Tajlandii i nie wykorzystam całego pakietu to czy mogę kontynuowaćjego używanie np. w Kambodży?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej