Myśleliście, że nie napiszę już nic o telefonach w tym roku? Nie ma tak dobrze :) Tym bardziej, że o tej porze roku wszyscy do znudzenia walą podsumowaniami, więc i ja dołożę swoją małą cegiełkę, bo kilka(dziesiąt) ciekawych urządzeń przewinęło się przez moje ręce w mijającym roku. Uprzedzając pytania – oceniam wyłącznie te, które testowałem.
Najpierw zwycięzcy w kategoriach. Kategorie wybrałem sobie sam :) Linki kierują do testów w serwisie Orange Ekspert, wideo-testów na Youtube, bądź materiałów na blogu.
Design: Sony Xperia Z3/Z3 Tablet Compact
Japończycy konsekwentnie począwszy od Xperii Z trzymają się jednego stylu i pod względem estetyki zdecydowanie wychodzi im to na dobre. Kolejne edycje „zetek” to wyłącznie drobne ewolucje, ale tegoroczna, z aluminium, subtelnymi zaokrągleniami, szkłem z obu stron i zachowaniem wodoodporności to dla mnie wzór.
Aparat foto:Nokia Lumia 930
Długo się wahałem nad 930 w kategorii designu, ale ostatecznie uległ. W zasadzie to tutaj mógłby się też znaleźć Z3, ale ostatecznie, moim okiem fotograficznego amatora, doszedłem do wniosku, że w możliwościach i funkcjach aparatu, oraz jakości zdjęć – od makro do krajobrazów – Lumia udowodniła swój prymat jeśli chodzi o funkcje fotograficzne.
Muzyka:HTC One M8
Tu nie ma co mówić, tu trzeba posłuchać! Już M7 był w tej materii bardzo dobry, ale tegoroczny model One mógłby stawać w szranki z małymi boom-boxami i wcale nie bez szans na zwycięstwo – zarówno w kategorii jakości dźwięku jak i jego siły. Raz nagłośniłem nim nawet imprezę w domu :)
Dla kobiety:LG G3s
Telefon zarówno duży, jak i mieszczący się w damskiej torebce? LG dało radę pogodzić wodę z ogniem, dzięki cienkim ramkom, które powodują, że pięciocalowiec ma rozmiar terminala 4,7”. Do tego ekran HD, niezły procesor i przyzwoita cena.
Dla biznesmena:Blackberry Passport
Kanadyjczycy znów zaryzykowali i tym razem się opłaciło. Można określać Passporta mianem brzydkiego jak fiat multipla, ale to nie zmienia faktu, że na 4,5-calowym kwadratowym ekranie pracuje się świetnie, a klawiatura jest znakomita. Czy biznesmen potrzebuje czegoś więcej?
Dla młodzieży:Nokia Lumia 735
Mobilny Windows to dla mnie właśnie taki system społecznościowo/młodzieżowy. Aktywne kafelki, pokazujące maile, statusy z Facebooka i najnowsze zdjęcia, ładna kolorystyka, niezłe aparaty, a w przypadku 735 wręcz kreowanie go jako „selfie-phone”. Wzorcowo zoptymalizowany system nie potrzebuje ogromnej wydajności, więc można oszczędzić na podzespołach.
Na każdy teren:Samsung Galaxy S5
Do tej kategorii kandydowały dwa wodoodporne terminale, Samsung wygrał dzięki wprowadzonej właśnie od najnowszej edycji „dziurkowanej” lekko gumowanej tylnej obudowie, dzięki której zarówno łatwiej utrzymać go w spoconej dłoni jak i ryzyko uszkodzenia przy upadku jest wyraźnie mniejsze.
Phablet: Huawei Mate 7
Wygrał rzutem na taśmę, dostałem go bowiem dopiero w drugiej połowie grudnia i jeszcze testuję. Dzięki mikroskopijnym wręcz ramkom wokół wyświetlacza ten sześciocalowiec ma rozmiar telefonów 5,5-calowych, nie robi więc wrażenia „potwora”. Bardzo podoba mi się lekki, subtelny styl nowej wersji Emotion UI 3.0.
Tablet:Sony Xperia Z3 Compact / Acer Switch 10
Nie mogłem się zdecydować – pierwszy to urządzenie wielkości (i wagi!) niewielkiego zeszytu, przepiękne, wąskie i wodoodporne, ze znakomitym ekranem. Jeśli potrzebujemy czegoś pomiędzy laptopem i tabletem, pokochamy Switcha, z którego w razie potrzeby można... wyjąć „górę” i korzystać jak z – co prawda nieco przyciężkiego – tabletu.
Urządzenia ubieralne:Sony SmartBand Talk SWR-30
Przede wszystkim za subtelność, że na nadgarstku nie robi wrażenia, jakbyśmy założyli tam dziadkowy zegar z kukułką. Ujęła mnie jego wielofunkcyjność – pokazuje czas, prognozę pogody, liczy kroki, pełni rolę hubu komunikacyjnego, prezentując maile, smsy i informując kto dzwoni. Zaskakująco dobrze sprawdza się możliwość rozmowy przez opaskę.
No i last but not least, moje Top 3 urządzeń mobilnych Anno Domini 20141. (ex aequo) Xperia Z3 / Lumia 930
(nie mogłem się zdecydować)
3. HTC One M8