Odpowiedzialny biznes

Więcej niż nauka programowania

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
15 marca 2023
Więcej niż nauka programowania

Szkoła Kodowania Orange Digital Center to bezpłatne, profesjonalne kursy programowania połączone z doradztwem zawodowym i wzmacnianiem umiejętności społecznych. Od grudnia trwają zajęcia w ścieżce Java i Python. Właśnie ruszył nabór do ścieżki UX Designer. To szansa na rozwój, podniesienie kompetencji lub przekwalifikowanie się. Fundacja Orange wspiera tych, którzy z różnych powodów mają utrudniony dostęp do takich możliwości. Czekamy na zgłoszenia.

Projektowanie UX nie jest pierwszym z kursów, które powstały w ramach programu Orange Digital Center.

Czym jest Orange Digital Center?

To inicjatywa na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. ODC połączyło wszystkie nasze projekty edukacji pozaformalnej: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliło również otworzyć nowy: Szkołę Kodowania, czyli naukę programowania od podstaw.

O co chodzi w Szkole Kodowania?

Szkoła Kodowania to kursy dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej, chcą nauczyć się programowania od postaw, a przy tym skorzystać z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami rynku IT czy webinarów technologicznych. Kursy prowadzą doświadczeni i profesjonalni trenerzy oraz trenerki z Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych. Uczestnicy zyskują nowe kompetencje cyfrowe potwierdzone certyfikatem.

Dla kogo i po co?

Bardzo zależy nam na tym, żeby ludzie mogli rozwijać i doskonalić kompetencje przyszłości takie jak kreatywność, współpraca czy umiejętności cyfrowe. Dopiero takie połączenie daje szansę na pełniejszy rozwój. Dlatego uczestniczki oraz uczestnicy naszej Szkoły Kodowania mają zapewnione indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji. 

W tym projekcie Fundacja wspiera osoby w trudniejszej sytuacji czy też znajdujące się na jakimś zawodowym zakręcie. Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wyposażenia młodych dorosłych (w tym z grup zagrożonych wykluczeniem) w kompetencje niezbędne w życiu społecznym i zawodowym.

Program kierujemy przede wszystkim do osób, które chciałyby zdobyć umiejętności w branży IT, ale nie stać ich na to finansowo, są bezrobotne lub pracują w bardzo niskopłatnych zawodach, chcą się przekwalifikować lub powracają na rynek pracy po dłuższej przerwie. Ważnym celem jest dotarcie do młodych kobiet, wchodzących na rynek pracy lub powracających po przerwie, na przykład po urlopie macierzyńskim. Pragniemy, by udział kobiet w sektorze cyfrowym znacznie się zwiększał. – podkreśla Małgorzata Kowalewska, kierowniczka Działu Orange Digital Center.

Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci. – dodaje Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.

Jakie kursy i gdzie?

Uczestnicy i uczestniczki pierwszej edycji od grudnia poznają już tajniki Java i Phyton. Kursy odbywają się w dwóch formułach: stacjonarnej z ewentualnymi elementami online, realizowanej w przyjaznych wnętrzach Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie - oraz w formie online - dostępnej dla mieszkańców powiatów, na których terenie znajdują się Pracownie Orange. Aby sprawdzić, czy Twój powiat znajduje się na liście, zerknij tutaj. Zajęcia odbywają się w co drugi weekend i dwa razy w tygodniu. Kursy trwają kilka miesięcy. Partnerami projektu są: Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych oraz wspomniane Centrum Kreatywności Targowa.

Bezpłatne kursy e-learningowe

Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w rekrutacji i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o programowaniu, przygotowaliśmy także bezpłatne kursy e-learningowe w trzech ścieżkach: Java, Phyton i UX.

W każdym z kursów trenerzy pokazują podstawy danej ścieżki programowania. Krok po kroku prezentują najważniejsze zagadnienia, które zostały podzielone na rozdziały. Dzięki tym bezpłatnym lekcjom można zobaczyć, jak nauka programowania i projektowania wygląda w praktyce i sprawdzić, czy zainteresowałby nas długoterminowy kurs i rozwijanie się w tym kierunku.    

Zgłoś się - nabór do UX trwa!

Teraz czas na projektowanie UX. Do 13 kwietnia trwa nabór do nowej ścieżki.

UX Designer to zawód, który coraz częściej pojawia się w ofertach pracy. Osoba ta zajmuje się tworzeniem przejrzystych oraz przystępnych stron, aplikacji i produktów cyfrowych. Aby każdy użytkownik mógł poruszać się po nich z łatwością - sprawnie i intuicyjnie. Kurs UX obejmuje 172 godziny szkolenia. Udział jest oczywiście bezpłatny.

Szczegóły na stronie.

Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę SPOŁECZNOŚCI opartej na podobnej motywacji. Taką budujemy właśnie w Szkole Kodowania


Innowacje

Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
15 marca 2023
Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

Dziś podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, dzięki któremu na uczelni powstanie specjalny kierunek studiów podyplomowych o tematyce chmurowej. To jedna tych dziedzin, w której Orange Polska i rynek ICT, najbardziej potrzebują specjalistów.

Będziemy też dalej zapraszać studentów do naszych praktyk Let’s Orange oraz współpracować przy projektach badawczo-rozwojowych.  

Rektor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych dr hab.Jerzy Paweł Nowacki oraz prezes Orange Polska Julien Ducarroz po podpisaniu porozumienia o współpracy

Współpraca z PJATK zaczęła się 15 lat temu. Wybrani studenci byli nagradzani przez Orange i zapraszani na seminaria w Orange Labs z perspektywą nawiązania stałej współpracy zawodowej. Braliśmy też udział w kilku edycjach programów stażowych koordynowanych przez PJATK a finansowanych z funduszy europejskich. Dzięki tej współpracy trafiło do nas kilkadziesiąt stażystek i stażystów specjalizujących się w informatyce i grafiki komputerowej. Najlepsi dostali pracę.

Teraz liczymy, że po uruchomieniu nowego kierunku studiów, jeszcze więcej absolwentów PJATK trafi do Orange Polska. To klasyczne win-win. Uczelnia wyszkoli poszukiwanych specjalistów, którzy będą mogli robić karierę w jednej z najlepszych firm w kraju.

Studia na nowym kierunku rozpoczną się jesienią 2023 roku.  


Oferta

Premiera Samsungów Galaxy A54 i A34

Beata Giska Beata Giska
15 marca 2023
Premiera Samsungów Galaxy A54 i A34

Przed Wami nowe, premierowe smartfony Samsunga. Już teraz możecie kupić w Orange modele Galaxy A54 5G i A34 5G.

Prezentujemy Wam najnowsze telefony koreańskiego koncernu, które są przystępne cenowo. Łatwe i wygodne w obsłudze, z klasycznym designem, prosto od znanej i lubianej marki.

Najchętniej kupowane smartfony

W minionym roku w naszej ofercie królowały nie najdroższe telefony, a właśnie Samsungi, dostępne dla wszystkich. Wojtek Jabczyński podawał na Twitterze, że w TOP 5 najchętniej kupowanych smartfonów, był Samsung Galaxy A13 i Galaxy A53. Czy nowe modele powtórzą sukces poprzedników? Wierzymy, że mają spory potencjał!

Najnowsze Samsungi w Orange 

Galaxy A54dostępny w pastelowych barwach (fiolet, limonka itd.). i klasycznych wariantach kolorystycznych. Cechuje się wytrzymałą baterią oraz imponującym 6,4 calowym ekranem sAMOLED – 120 Hz, o rozdzielczości oraz procesorem Exynos 1380 z 8 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej. Posiada też m. in. podekranowy skaner linii papilarnych, Dual SIM, NFC i minijacka. Selfie wykona przedni aparat 32 Mpx, zaś pozostałe zdjęcia - potrójny aparat tylny. Będzie można też korzystać z trybu Nightography. Dodatkowo smartfon jest wodoszczelny - w klasie IP67.

Galaxy A34to wytrzymały smartfon z ekranem Super AMOLED o przekątnej 6,6 cala i rozdzielczości Full HD+ i odświeżaniu 120 Hz. Moc dostarczy układ MediaTek Dimensity 1080, a zdjęcia zrobimy aparatem 48 Mpix z szerokokątna 8 Mpix. Energię zaopatruje akumulator 5000 mAh z ładowaniem 25 W.

Obydwa modele obsługiwać będą Androida 13 i One UI 5.1. Każdy z tych telefonów został też częściowo wykonany z materiałów z recyklingu.

Słuchawki w prezencie

Klienci, którzy kupią Galaxy A54 lub A34 w okresie od 15.03 do 2.04, mogą zarejestrować swój zakup w aplikacji Samsung Members i otrzymać grafitowe słuchawki Galaxy Buds2 gratis. Szczegóły tej promocji dostępne są tutaj. Wszyscy mogą też skorzystać z wygodnego zakupu w elastycznych ratach 0%. O korzystnych zmianach oferty ratalnej pisaliśmy niedawno na blogu.

Więcej parametrów technicznych, zdjęć i ofert odnośnie Samsunga Galaxy A54 i A34 znajdziecie na orange.pl.

Tanie telefony a wyłącznie 3G

Jeśli szukacie niezawodnych smartfonów, najlepiej ze średniej półki cenowej – warto pomyśleć o zakupie nowych Samsungów. Tym bardziej, że jesienią nastąpi wyłączenie sieci 3G. Dobrze więc jest uwzględnić ten aspekt i sięgnąć po modele obsługujące 5G lub 4G. W obu tych przypadkach nie będzie problemu. Ostrzegamy też, że w internecie często można dostać tanie smartfony i skusić się niską ceną. Warto jednak patrzeć na parametry techniczne. Niektóre z takich „okazji” to właśnie modele obsługujące 3G, które jesienią nie będzie już aktywne. Te Samsungi - modele Galaxy A zapewnią dostęp do najszybszej sieci 5G.

Scroll to Top