Ostatnia gra z cyklu Wiedźmin miała swoją premierę niemal 7 lat temu. W międzyczasie CD Projekt Red wypuściło dwa rozszerzenia do trzeciej części z seriii oraz wyprodukowało niesławnego Cyberpunka 2077. W pierwszy dzień wiosny 2022 roku, polski deweloper ogłosił światu, że pracuje nad nową odsłoną przygód zabójcy potworów! Co wiemy na jej temat?
To oficjalne - powstaje nowy Wiedźmin
W mediach społecznościowych zahuczało. Na oficjalnych profilach CD Projekt Red, pojawiła się grafika zwiastująca prace nad nową odsłoną Wiedźmina. Obrazek przedstawia wiedźmiński medalion zakopany w śniegu. Możemy zauważyć, że kształt amuletu znacząco różni się względem tego reprezentowanego przez Szkołę Wilka. Fani od razu skojarzyli fakty.
Grafika prawdopodobnie przedstawia amulet kogoś należącego do cechu wiedźmińskiego, ze Szkoły Kota lub Rysia. Gracze zaczęli zadawać pytania. Czy przygoda Geralta z Rivii będzie kontynuowana? Czy może jednak otrzymamy możliwość swojego własnego Wiedźmina? CD Projekt RED nie potwierdziło żadnej z tych informacji. Wiemy natomiast, że “ROZPOCZYNA SIĘ NOWA SAGA”, ponieważ materiał promocyjny podpisuje grafikę tymi słowami.
Wiedźmin bez Red Engine
Kolejnym źródłem informacji jest oficjalna notka prasowa wysłana do mediów. Dowiadujemy się z niej, że planowana produkcja jest pełnoprawną przygodą RPG dla jednoosobowego gracza. Warto zaznaczyć, że CD Projekt Red podpisał umowę z Epic Games, czyli producentem silnika graficznego Unreal Engine. Do tej pory “redzi” korzystali z autorskiego narzędzia pod tytułem Red Engine znanego z Wiedźmin 3 oraz Cyberpunk 2077.
To oznacza, że nowe dzieła spod szyldu “redów” będą działały na zupełnie innych zasadach niż wcześniej. Autorski silnik odchodzi w odstawkę na rzecz narzędzia znanego na całym świecie. Umowa z Epic Games opiewa na 15 lat współpracy w celu zrealizowania nowych gier na bazie czwartej lub piątej odsłony Unreal Engine. Mimo obecnych zapowiedzi, planowany dodatek do Cyberpunk 2077 ujrzy światło dzienne.
Co to oznacza dla graczy?
Z własnej perspektywy, czyli wieloletniego fana serii, mogę ocenić decyzję jako dobrą. Unreal Engine to silnik graficzny z ogromnym potencjałem, powszechnie znany w branży. Służy nie tylko do tworzenia gier komputerowych, ale również produkcji filmowej. Każdy może spróbować nauki programowania/grafiki 3D w omawianym środowisku, ponieważ w celach edukacyjnych jest dostępna za darmo. To daje nowe możliwości deweloperowi, który swoją decyzją może sprowadzić do studia świeży narybek, z ogromnym doświadczeniem - bez konieczności nauki programu znanego tylko i wyłącznie w jednej firmie.
Świat doświadczył możliwości Red Engine. Tych pozytywnych jak i negatywnych. Z jednej strony Wiedźmin 3 wyprzedzał swoje czasy pod względem graficznym jak i rozgrywkowym. Wielu zagranicznych producentów inspirowało się rodzimym “wieśkiem”, wprowadzając do swoich gier podobne rozwiązania jak np: seria Assassin’s Creed od Ubisoft. Z drugiej strony gracze aż do dziś naśmiewają się z niedoskonałości Cyberpunk 2077 oraz problemów z optymalizacją. Naprawa błędów powodowała kolejne glicze, a ostatnie dzieło “Redów”, według wielu - stało się grywalne co dopiero rok po premierze.
Unreal Engine jest oprogramowaniem przystosowanym do tworzenia gier na konsole, a co za tym idzie, istnieje szansa na to, że nie doświadczymy podobnych problemów co przy premierze Cyberpunk 2077. Osobiście mam nadzieję na szybszą optymalizację oprogramowania oraz łatwiejsze usuwanie potencjalnych błędów, które mogą wystąpić w nowych grach od CD Projekt RED.
Jakie jest wasze spojrzenie na przedstawioną zapowiedź?
Komentarze
Pożyjemy zobaczymy. Mam znajomego dla którego Wiedzmin to „jego druga miłość”.
OdpowiedzZnając redów, to znowu stwierdzą, że UE jest be i go ulepszyli, bo oni są najlepsi na świecie 0 tak jak mówili np o MySQLu – a co za tym idzie, spierniczą go i będzie klasycznie – dramat 😀
Odpowiedz