;

Oferta

WiFi Calling dla iPhona 5S w Orange (7)

Wojtek Jabczyński

30 marca 2018

WiFi Calling dla iPhona 5S w Orange
7

Dobra wiadomość dla użytkowników nieco starszego, choć nadal bardzo popularnego iPhona 5S. Przyszła wiosna! Fajnie prawda? 😉

Jeszcze fajniejsze jest to, że właśnie rusza aktualizacja oprogramowania, która włączy Wam możliwość korzystania z WiFi Calling w sieci Orange. Wiem co powiecie – nareszcie! 🙂 Sądząc po pytaniach pojawiających się na blogu, sprawa WiFi Calling na iPhonach była dla Was jedną z bardziej interesujących. Przypomnę, że niemal rok temu – 28 marca też ruszyła aktualizacja, która włączyła WiFi Calling i VoLTE na iPhone 7 i 7 Plus, iPhone 6 oraz 6 Plus a poza tym na iPhone SE. Nieco osamotnieni pozostali właściciele iPhona 5S. Do dziś był to jedyny smartfon, który technicznie umożliwiał korzystanie z WiFi Calling, jednak brakowało tej opcji w sofcie. Trochę to trwało, ale się udało. Mimo, że od premiery 5S minęło sporo czasu doczekał się i on.

Przygotuj się na WiFi Calling z iOS 11.3

Jeśli więc macie iPhona 5S, możecie zacząć wypatrywać na jego ekranie informacji o dostępnej aktualizacji iOS. WiFi Calling otrzymacie bowiem wraz z instalacją iOS 11.3. Choć tylko w Orange jest Was około 100 tysięcy – nie martwcie się, dla wszystkich wystarczy i nie przewidujemy konieczności stania w kolejce na mrozie. Nie wszyscy jednak od razu dostaną powiadomienie o możliwości aktualizacji. Jest ona wprowadzana na całym świecie, więc by uniknąć przeciążeń serwerów będzie przebiegać falami, rozłożonymi na kilka dni. Miejcie zatem odrobinę cierpliwości. W tym czasie możecie zrobić porządki w swoim telefonie, zaktualizować kontakty, zrobić kopię zapasową i wyczyścić obudowę. Może jakieś nowe etui? Skoro będzie miał nowe możliwości – niech wygląda jak nowy, należy mu się. 😉

Pamiętajcie by mieć naładowaną baterię, co pozwoli na sprawne i bezpieczne pobranie, a także zainstalowanie oprogramowania. Całość nie zajmie więcej niż kilka chwil (to najlepsza miara czasu dla takich operacji) ;). Jak pamiętacie, w przypadku iPhona nie trzeba pobierać aplikacji dla WiFi Calling, wystarczy włączyć usługę w ustawieniach. Dzięki temu, już po upływie kolejnej chwili od zakończenia aktualizacji będziecie mogli wykonać pierwsze połączenie przez WiFi i sprawdzić jego zalety.

To chyba wszystko – w telegraficznym skrócie. Aby umilić sobie czas oczekiwania możecie się zapoznać z iOS 11, jeśli go jeszcze nie znacie – wszystko, co trzeba znajdziecie na stronach Apple’a. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o WiFi Calling, do czego służy, kiedy się przydaje i jak działa – polecam wpis Piotrka sprzed roku – kiedy usługa ruszała na pierwszych smartfonach w sieci Orange.

 

 

Udostępnij: WiFi Calling dla iPhona 5S w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Robert 08:33 30-03-2018
  Zbyszek z całym szacunkiem ale bzdury piszesz o aktualizacji rozłożonej na kilka dni. Każdy może zaktualizować już pierwszego dnia po wejściu w zakładkę Ustawienia-Ogólne-Uaktualnienia. Spokojnie serwery się nie przeciąża. To nie Android.
  Odpowiedz
 • komentarz
  p2225 08:36 30-03-2018
  A może tak wpis o wszystkich telefonach z VoLTE i WiFi Calling, bo strony: http://www.orange.pl/volte i https://www.orange.pl/view/wificalling są już dawno bez aktualizacji. Na pewno brakuje nowych Samsungów S9.
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 10:14 30-03-2018
  Tak się cieszyłem widząc wpis na głównej, w podskokach wchodzę we wpis a tam... że po aktualizacji softa do 11.3 :-( No i nici z tej funkcji, podjąłem już dawno temu decyzję że nie zaktualizuję do 11.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Artur 09:35 03-04-2018
   @MAURYCY, a z ciekawości pytam: dlaczego nie chcesz aktualizować do iOS 11?
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 11:20 05-04-2018
    W 11 nie dodali nic, co by mi było niezbędne i co by w moich oczach poprawiło interakcję z iOS, a obawiam się pogorszenia działania baterii oraz utraty płynności systemu, o których to czytam na innych stronach. Do tego 11.3 powoduje u niektórych nienormalne nagrzewanie się urządzenia i to nie tylko pod obciążeniem, ale również podczas np. przeglądania w Safari. Może mnie teraz przekona WiFi Calling, ale jeszcze się trochę pozastanawiam. Jakby nie było to 5S ma już parę ładnych lat na karku, może będą próbowali go wyeliminować z rynku spowolnieniem softu, kto wie.
    Odpowiedz
 • komentarz
  ad 09:28 31-03-2018
  Dlaczego po aktualizacji ios 10.3 w T-Mobile nie działa usługa volte IP7?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:36 31-03-2018
   BO to t-mobile a nie Orange :P ;P
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

To phishing, to nie od nas (2)

Michał Rosiak

29 marca 2018

To phishing, to nie od nas
2

Phishing nie zanika i jeszcze długo nie zaniknie. W sumie to pewnie nigdy. Zastanawiałem się, czy opisywać na Blogu powtarzające się ostatnio kampanie, skoro regularnie wrzucam informacje na ich temat na stronę CERT Orange Polska, ale w sumie niekoniecznie grupy odbiorców obu witryn muszą mieć znaczną część wspólną.

Nie opłacajcie tej faktury

Do polskich internautów od przeszło miesiąca nieregularnie trafiają fale wiadomości, a w nich phishing z „fakturami”. Nadawcą jest zawsze konto w domenie @orange.pl, zwięzła treść sugeruje opłacenie zaległej faktury, która ma się znajdować w załączonym pliku XLS. W większości przypadków plik zawiera trojana Nymaim – tzw. bankera, tj. złośliwy program wyspecjalizowany w wykradaniu loginów i haseł do kont bankowych. W momencie wysyłania przez przestępców kolejnych kampanii, zawarty w nich malware był wyjątkowo groźny, wykrywało go bowiem zazwyczaj ok. 10 procent silników antywirusowych.

W ostatniej mutacji przestępcy postarali się – przynajmniej w pewnym aspekcie – nieco bardziej, bowiem tym razem spróbowali udawać nie faktury biznesowe, ale dokumenty od nas, wysyłane z rachunkami za telefon. Nasi klienci wiedzą, że takie maile przychodzą z adresu e-faktura@pl.orange.com (a nie używanego przez przestępców Ornge PL <e-faktura.TP@orange.com> – literówka nieprzypadkowa, jest dziełem przestępców). Na szczęście dzięki wyglądowi wiadomości (z ukrytym w załączniku trojanem vjw0rm) na taki phishing nie złapie się – w co mocno wierzę – nikt, jednak przestępcy, o ile cechuje ich choćby odrobina inteligencji, przy kolejnej kampanii mogą znacząco poprawić przekaz.

Czy te maile są od Orange?

Nie. A dlaczego mają taką domenę nadawcy? Dlatego, że niestety łatwo ją podrobić, o czym piszemy np. tutaj. Jak się przed tym zabezpieczyć? Na kilka sposobów. Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli dostajecie maila od nieznajomego, który domaga się od Was pieniędzy, nie otwierajcie załącznika. Najpierw uspokójcie emocje, na spokojnie przeczytajcie wiadomość, a jeśli nie macie pewności – zadzwońcie do domniemanego nadawcy. Jeśli w mailu nie ma telefonu – niemal na sto procent mamy do czynienia z oszustwem. Jeśli jest tam numer kontaktowy – być może dodzwonicie się do faktycznie istniejącej firmy, gdzie powiadomią Was o oszustwie.

Czy Orange ze swojej strony robi coś, by takie maile nie mogły być wysyłane? Tak. Serwery pocztowe domeny @orange.pl mają zaimplementowane mechanizmy SPF (Server Policy Framework) i DKIM (Domain Keys Identified Mail). Jednak w tym cały jest ambaras, by dwoje chciało naraz – informacje dotyczące naszych domen (@neostrada.pl i @orange.pl) muszą być prawidłowo rozpoznawane u Waszych dostawców poczty. Tak jest w przypadku domeny @pl.orange.com, z której przychodzą do Was nasze faktury, tym niemniej i tak niezmiennie zachęcamy Was do sprawdzenia, czy numer klienta i dane są faktycznie Wasze, zanim otworzycie załącznik.

CyberTarcza kontra phishing

Jednego możecie być pewni. Gdy próbki takich zagrożeń trafiają do nas, powiązane z nim adresy IP/domenowe są automatycznie blokowane przez CyberTarczę. Oznacza to, że pozostając w sieci Orange Polska nawet jeśli niefrasobliwie się zainfekujecie, złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie połączyć się ze swoim centrum kontroli, a Wy, wchodząc na stronę CyberTarczy, zobaczycie informację o infekcji.

Jeśli chcecie być na bieżąco z Orange’owymi newsami o bezpieczeństwie w internecie, zaglądajcie na naszą stronę i obserwujcie CERT Orange Polska na Twitterze.

I oczywiście niezmiennie, jak zawsze – uważajcie na siebie.

Spokojnych Świąt.

Udostępnij: To phishing, to nie od nas
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 00:25 30-03-2018
  I czy nie żyło się spokojniej gdy nie było e-faktur, e-bankowości?? Myślę ze człowiek jakieś 10 lat temu miał o wiele mniej zmartwień niż współczesne społeczeństwo.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 12:08 30-03-2018
   A będzie coraz gorzej!!! :(
   Odpowiedz

;

Oferta

Święta Wielkanocne w Orange TV z dodatkowym kanałami (8)

Kasia Barys

29 marca 2018

Święta Wielkanocne w Orange TV z dodatkowym kanałami
8

W Orange TV na święta i później uruchamiamy okno otwarte na wybrane kanały. Dotyczyć to będzie pakietu Optymalnego w terminach od 30 marca do 6 maja.
Wszystkim klientom Orange TV bezpłatnie udostępnimy następujące kanały: 13 Ulica HD, AXN HD, AXN White, AXN Black, AXN Spin, FOX HD, FOX Comedy HD, Epic Drama HD, Sci Fi, Sundance Channel HD, BBC HD, BBC Brit HD, BBC Lifestyle HD, BBC Cbeebies, BBC Earth HD. Dostępne będą także: TNT HD, Cartoon Network HD, Boomerang, CBS Europa HD, CBS Action, Extreme Sports HD, Nat Geo Wild HD, Nat Geo People HD, Polsat Viasat Explore HD, Polsat Viasat History HD, Polsat Viasat Nature oraz E! HD. Dajemy szeroki wybór kanałów informacyjnych czy rozrywkowych.
Miłego oglądania telewizji podczas Świąt Wielkanocnych i majówki. Jeśli wtedy wyjeżdżacie pamiętajcie, że telewizja dostępna jest także w aplikacji Orange TV Go

Udostępnij: Święta Wielkanocne w Orange TV z dodatkowym kanałami
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 10:15 29-03-2018
  W czasie NAJWIĘKSZYCH ŚWIĄT oglądać telewizję? Troszkę nie trafione... Mimo wszystko życzę zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, najlepiej bez TV :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 21:06 29-03-2018
   Lepiej oglądać TV niż kłócić się przy stole o sprawach politycznych :-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 00:22 30-03-2018
    Dokładnie @Pan Pikuś :) Ach ta polityka ;p Wzajemnie zdrowych i wesołych dla wszystkich :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 10:18 30-03-2018
    Zawsze można się kłócić o sprawy religijne i światopoglądowe, kwestię uchodźców czy po prostu pieniądze ;-) Każdy powód jest dobry.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 20:37 31-03-2018
     Albo o to czy przenieść numer do Orange czy Plusa ;p ;p
     Odpowiedz
 • komentarz
  Lewy 21:07 03-04-2018
  Witam ile kosztują te kanały co na święta są włączone
  Odpowiedz
 • komentarz
  Witos 10:23 04-04-2018
  Brawo!!!!!!!!!!!!!!!!! oby częściej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Frodo 14:03 20-04-2019
  A czy w tym roku będzie ta promocja? Pozdrawiam i Wesołych Świąt.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej