Zamknięte szlabany, bramy, domofony to często przeszkoda dla ekip ratowniczych i służb miejskich niosących pomoc. Gdy liczą się sekundy, najmniejsze opóźnienie może mieć nieodwracalne konsekwencje. Z odsieczą przychodzą nowoczesne technologie - Internet Rzeczy (IoT) i blockchain.
Dzięki nowemu rozwiązaniu, nad którym pracujemy razem ze start-upem technologicznym SmartKey, szereg utrudnień związanych z kontrolą i autoryzacją dostępu może zniknąć z wielu polskich miast. Specjalny „wirtualny klucz” zainstalowany w aplikacji na telefonie np. ratownika medycznego lub strażaka zdalnie otworzy bramę czy szlaban. Działa tak, jak magiczne hasło z „Księgi tysiąca i jednej nocy” otwierało bramy Sezamu.
Ratunek bez barier i blockchain
Technologia ta znalazła zastosowanie m.in. w pilotażowym programie Ratunek Bez Barier w Olsztynie koordynowanym przez Fundację Kezo. Szpitalne szlabany i bramy w Olsztynie otwierają się, gdy podjeżdża karetka, której zespół korzysta z rozwiązania SmartKey. To jeden z wielu przykładów zastosowań funkcji kontroli dostępu opartej o blockchain i łączność w ramach tzw. licencjonowanego pasma operatorskiego.
Nowa funkcjonalność Live Objects
To kolejne rozwiązanie, które tworzymy pod kątem inteligentnych miast, ale pierwsze z wykorzystaniem blockchain. Będzie mogło z niego skorzystać kilkadziesiąt miast w Polsce, które we współpracy z Orange Polska wdrożyły rozwiązania IoT zintegrowane z platformą Live Objects IoT. Tutaj znajdziecie nasz blogowy wpis o platformie. Dziś Live Objects służy do zarządzania różnymi usługami miejskimi np. umożliwia zdalny odczyt wodomierzy, czy sterowanie oświetleniem ulicznym. Technologia SmartKey, łącząca świat blockchain ze światem fizycznym sprawiła, że Live Objects zyskała nową funkcjonalność. Dzięki integracji możliwe jest rejestrowanie urządzeń z kartą SIM Orange w sieci blockchain oraz generowanie i dystrybucja kluczy dostępowych Smart NFT w publicznie dostępnej sieci blockchain SmartKey.
- Inteligentne urządzenia nie są nowym pomysłem. Już ponad 2 miliony kart M2M od Orange działa między innymi w takich właśnie urządzeniach w całej Polsce. Jednak nawet szeroka gama takich urządzeń nie tworzy sieci, tak jak zbiór domów nie tworzy miasta. Potrzeba jeszcze infrastruktury łączącej technologię IoT z użytkownikiem końcowym, a to właśnie zapewnia blockchain - wyjaśnia Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i zaawansowanych technologii w Orange Polska.
Bezpieczeństwo dostępu
Specyfika technologii blockchain (na bazie tzw. decentralized applications dApps) oraz standardy bezpieczeństwa naszej sieci uniemożliwiają nieautoryzowane użycie „wirtualnego klucza”. Natomiast elastyczność technologii SmartKey sprawia, że może znaleźć zastosowanie w najróżniejszych usługach miejskich i komercyjnych. Na parkingach, w transporcie i komunikacji miejskiej, ładowaniu i tankowaniu pojazdów, monitoringu czy wreszcie w tzw. rozproszonej energetyce. Wszędzie tam, gdzie niezbędne są funkcje kontroli dostępu.
- Aby umożliwić urządzeniom Blockchain of Things działanie w ramach inteligentnego miasta przyszłości, tworzymy uniwersalny standard komunikacyjny SmartKey integrujący urządzenia na małe odległości – mówi Szymon Fiedorowicz, CEO i współzałożyciel SmartKey. - Współpraca z Orange, liderem miejskich usług IoT w Polsce, pomoże naszemu rozwiązaniu stać się tkanką łączną dla inteligentnych miast i otworzy nowe możliwości zastosowania Internetu Rzeczy.
Komentarze
Wow, co za super pomysł. Gdzie można kupić?
OdpowiedzWszystkim zainteresowanym polecam zapoznać się z projektem który napędza tę kartę SIM – Smart Key – https://smartkeyplatform.io/
OdpowiedzMoja inwestycja zaczyna się zwracać:)
OdpowiedzJa w 1/3 zrealizowałem zyski na poziomie x40 resztę Skey trzymam do poziomu 1 USD
Odpowiedzżadne crypto w tak szybkim czasie nie dało mi tyle zarobić 🙂
Orange wyprzedza konkurencję tym ruchem, brawo! Miło mi, że jestem Waszym klientem 🙂
OdpowiedzMożna zamówić karte na stronie ? W jakich salonach dostanę ta karte ?
OdpowiedzProsimy o maila na adres iot@orange.com
OdpowiedzIot zaczyna wchodzić do realnego świata, nieźle.
OdpowiedzBrawo SmartKey!
A ja poprosze o wymienie zalet tego rozwiazania w stosunku do zwyklego automatycznego pilota.
OdpowiedzNa przykład jednym pilotem nie da się otworzyć każdego szlabanu, utrudniającego karetce wjazd na teren osiedla w danym mieście. Dzięki temu rozwiązaniu ratownik może otworzyć każdy zintegrowany szlaban z poziomu aplikacji.
OdpowiedzDa sie. Wystarczy pilot wielokanalowy.
OdpowiedzCzęść funkcji się pokrywa – i pilot wielokanałowy i nasze rozwiązanie może otworzyć wiele bram. Ale różnica to na przykład łatwość zarządzania. Prawa dostępu do bramy / szlabanu zapisuje się w sieci blockchain (i tym samym można zarządzać nimi zdalnie). Dzięki temu bramę mogą otwierać użytkownicy z wykorzystaniem aplikacji, która pełni rolę „blockchain wallet”. Czyli nie ma elementu kodowania „fizycznych” pilotów, tylko zarządzanie prawami dostępu zapisanymi w blockchain, zdalne i ze skutkiem natychmiastowym. Poza skalowalnością (nie ma ograniczeń liczby punktów dostępu, jak w przypadku pilotów wielokanałowych) dochodzi elastyczność. Można danemu użytkownikowi nadać dostęp na określony czas – godzinę, miesiąc, rok, co byłoby znacznie trudniejsze w przypadku pilota. No i kwestie związane z bezpieczeństwem – tu blockchain nie ma sobie równych.
OdpowiedzSłyszałem kiedyś w telewizji o programie Ratunek bez barier, byłem ciekaw, czy jest szansa na zastosowanie tej technologii komercyjnie na osiedlu strzeżonym, na którym mieszkam. Zastanawia mnie, czy przy użyciu urządzeń wyposażonych w Wasze karty sim, można np. otworzyć szlaban kurierowi będąc daleko od domu, albo udzielić dostępu koledze do drzwi, by podlał kwiaty lub nakarmił zwierzaka. Zajmuję się zdalnym wynajmem mieszkań, czy byłaby możliwość użycia takiej technologii, która zastąpi zwykły zamek na kod, a pokaże godziny otwarcia i zamknięcia zamka – rozpoczęcie i zakończenie najmu – ustawienie zamka czasowo? Czy istnieje możliwość zdalnego pobrania opłaty? Czy zajmują się Państwo dostarczaniem kart sim do danych urządzeń, czy również wdrażaniem rozwiązań smartcity i internetu rzeczy kompleksowo? Fajnie widzieć, że polskie miasta idą w stronę nowoczesności, sam na pewno skorzystam z takich rozwiązań, bo z samej sieci od początku jestem zadowolony. Kiedy będzie można bliżej zapoznać się z rozwiązaniami i gdzie będzie dostępny wgląd do nich? Dziękuję z góry za odpowiedź, pozdrawiam.
OdpowiedzDobra robota Orange i Smartkey ! Muszę przyznać,że Orange było moja pierwszą siecią telekomunikacyjną, ale niestety technologicznie w pewnym momencie miałem wrażenie,że sobie odpuścili na rzecz konkurencji. Widzę jednak,że zachodzi duża zmiana i Orange dzięki temu będzie niezaprzeczalnym liderem na rynku i przyczyni się do rozwoju zarówno SmartCIties jak i wykona technologicznie jakościowy krok w świetlaną przyszłość blockchainu. Chciałbym być waszym użytkownikiem i mieć jakiś ułamek wkładu w rozwój tych projektów. Trzymam kciuki i poprosze o namiary jak mogę kupić tą kartę 🙂
OdpowiedzBardzo dobra współpraca. To jest kierunek, w którym zmierza świat. 5G i IoT (Internet of Things) to rozwiązania z inteligentnych miast jutra! Tak trzymać!
OdpowiedzO proszę, ile pozytywnych komentarzy. To może ja teraz napisze coś niedobrego ;p Przez prawie 10 lat jazdy w Pogotowiu Ratunkowym nie raz miałem ochotę wyjść z karetki i urwać szlaban. Najgorsze było gdy o 3 w nocy, na dużym osiedlu trzeba było „wyć” pełną mocą by szlaban wjazdowy na osiedle się otworzył – przy okazji wybudzić pół osiedla w tym małe dzieci. Rozwiązanie super i chętnie chciałbym zobaczyć jak wygląda to w praktyce. Orange is the best! Super!
Odpowiedz